Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Pohřbeno v čase. Recenzujeme knihu Altas ztracených měst

Pohřbeno v čase. Recenzujeme knihu Altas ztracených měst

Recenze
Kniha Atlas ztracených měst_2146450634
Kniha Atlas ztracených měst
Produkt není určen k prodeji.

Pojďte se projít troskami vypleněného Kartága, mementem černobylské katastrofy v Pripjati nebo prázdným futuristickým městem San Zhi, v němž straší... 

Příručka pro amatérského Indianu Jonese nebo začínajícího fandu urbexu zve na návštěvu 44 míst z celého světa, mezi nimiž jsou opuštěná hornická městečka, vydrancované perly starověku, sídliště smrti vystavěná vězni i rozpadající se turistická letoviska. Jejich slávu ukončily přírodní živly, dávné i nedávné války, někde zapracoval čas a zkáza některých zůstává tajemstvím.

Atlas ztracených měst

 

Pár slov o autorce

Francouzská spisovatelka Aude de Tocqueville se specializuje na historii a umění. Evidentně ji baví sestavování přehledů a seznamů. Zkompletovala průvodce po francouzských zámcích, jednu knihu věnovala kostelům, napsala několik publikací o tamějších vesnicích a věnovala se také zajímavostem Paříže. S Atlasem ztracených měst se vydala za hranice a pokusila se zmapovat záhadná místa planety. Atraktivní téma, na tom se přece nedá nic zkazit. Přesto je co vytknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kartografická chuťovka

Slovo atlas z názvu skutečně reflektuje formu knihy – je to soubor kreslených map s doplňujícím textem. Každou část věnovanou jednomu světadílu uvádí relevantní výsek mapy světa se zvýrazněnými lokalitami, jimž se následující kapitoly věnují. Mapky u jednotlivých příběhů jsou doplněny nákresy budov a dominant. Přehledné, úhledné. Autorkou ilustrací je grafická designérka Karin Doering-Froger, která pracovala na pár dalších publikacích ze série půvabných ilustrovaných atlasů (Atlas poétiques) francouzského vydavatelství Arthaud. Nakladatelství 65. pole už z ní v rámci své edice Za obzor převedlo do češtiny pět knih.

Geografické názvy na mapách zůstaly v originálním jazyce, což ale nijak neruší. Dodává to dojem starých dokumentů právě nalezených v zaprášené cestovatelské truhle.

Co se obrazového doprovodu týče, tímto ovšem končíme. Chápu záměr tvůrčího kolektivu k uchování jednotné grafické formy knižní řady, která by se nabourala zařazením fotografií, jejichž kvalita a výpovědní hodnota by vzhledem k různému stupni rozkladu i přístupnosti ztracených měst nejspíš nebyla vyvážená, nicméně absence fotek v tomto případě vyloženě zamrzí. Čtení probouzí zvědavost. Co zbylo z někdejšího diamantového města Kolmanskop, jež pohřbila namibská poušť? Jak to vypadá ve falešném městě Jeoffrécourt, které slouží jen pro potřeby vojenských cvičení? A co způsobila slaná voda z přehrady, když se přelila přes lázně Villa Epecuén?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Textově úsporné

Kniha vytváří most mezi minulostí, současností i budoucností. Poukazuje na místa, která již zmizela z mapy, nebo ta, kam je vstup zakázán, přibližuje také památky, jejichž působivé trosky se staly turistickým magnetem, a upozorňuje i na destinace, které dokonce vstávají z mrtvých. Třeba nacistické letovisko na Rujáně, na jehož ruinách v současnosti roste luxusní rezort. Každá lokalita by vydala na samostatnou knihu, tady se však musíme spokojit se stránkou či dvěma textu, který shrnuje osud místa a načrtává historický kontext.

Kniha je fascinující přehlídkou budovatelských ambicí, tragických konců a konfliktů lidí s přírodou i mezi sebou navzájem. Její obsah nicméně poslouží spíš jako odrazový můstek k hledání dalších informací. Případně k návštěvě, bude-li to možné. Zatím nám musí stačit Google.

Atlas ztracených měst

 

Hodnocení: 75 %

Autorka: Aude de Tocqueville

Vydává: 65. pole

Rok vydání: 2020

Počet stran: 144

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Edit

nadpis

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru