Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Potvrzeno! Call of Duty bude vycházet na PlayStation minimálně dalších 10 let

Potvrzeno! Call of Duty bude vycházet na PlayStation minimálně dalších 10 let

Události
Call of Duty: Modern Warfare 2 (PS5)_1575526959
Call of Duty: Modern Warfare 2 (PS5)
Produkt není určen k prodeji.
Call of Duty: Vanguard (PS4)_1426195310
Call of Duty: Vanguard (PS4)
1 400 Kč 1 694 Kč
Call of Duty: Modern Warfare 2019 (PS4)_1010243397
Call of Duty: Modern Warfare 2019 (PS4)
Produkt není určen k prodeji.

Společnosti Microsoft a Sony společně uzavřely smlouvu, která zavazuje výrobce konzole Xbox vydávat jednu z nejslavnějších sérií i na konkurenční platformě PlayStation.

Osmnáct měsíců trvající spor mezi dvěma ze tří hlavních výrobců videoherních konzolí je, zdá se, u konce. Tedy alespoň prozatím. Obě firmy ohlásily vzájemnou dohodu, ze které plyne, že veškeré hry vydávané v rámci série Call of Duty budou vycházet na konzolích z rodiny PlayStation, ať už jde o aktuální pátou generaci či budoucí šestou, které se do vypršení kontraktu téměř jistě dočkáme.

Střílení pro všechny, ještě 10 let

Pro koho je dohoda výhodná? To je samozřejmě otázka. Microsoft, potažmo Xbox, značku Call of Duty získává skrze akvizici vydavatelského domu Activision Blizzard. Původní autoři Call of Duty, převážně ze studií Infinity Ward, Sledgehammer Games a Treyarch, by samozřejmě s přesunem výhradně na Xbox přišli o velkou část fanouškovské základny. Microsoft by si ale téměř jistě polepšil skrze prodeje konzolí Xbox Series S a Xbox Series X těm, kteří by u legendární střílečky chtěli zůstat i pro nadcházející díly, třeba hned podzimní pokračování Modern Warfare II.

Akvizice Activision Blizzard stále není dokončena, protože regulatorním orgánům se celá transakce příliš nelíbí a chtějí záruky, že nepovede ke snížení konkurence na trhu. Žalobu americké FTC soud v minulém týdnu smetl ze stolu (bude se ale ještě řešit odvolání), nyní se čeká na vyjádření britských úřadů. Pozitivní stanovisko už naopak dala Evropská komise.

Starfield zaříznut na poslední chvíli

Call of Duty samozřejmě není jedinou známou sérií, která může v budoucnu zmizet z konzolí Sony PlayStation. Pokud bude celá transakce dokončena, Microsoft bude vlastnit například značky Crash Bandicoot, Spyro, Overwatch, Diablo, Warcraft, Starcraft, Fallout, The Elder Scrolls a samozřejmě také letošní očekávanou novinku Starfield.

Právě o Starfieldu přitom v posledních dnech vyplavaly na světlo světa zajímavé informace. Microsoft totiž původně počítal s tím, že hru „pustí“ na konkurenční PlayStation. Společně s novým dílem videoherního Indiana Jonese se mělo prodat podle odhadů asi 10 milionů kopií. Vedení firmy ale nakonec otočilo, údajně na základě interních propočtů, že prodeje nových konzolí a aktivovaná předplatná služby Game Pass vydělají více.

Nechybělo málo a všechno přitom mohlo být jinak. U soudu se totiž nedávno objevila zajímavá e-mailová komunikace mezi Philem Spencerem z Xboxu a Jimem Ryanem ze Sony. Z ní vyplývalo, že Microsoft nabízel už loni, že veškeré jím vlastněné značky budou k dispozici na PlayStationech ještě pět let, tedy do roku 2027. Firma Sony údajně dohodu odmítla, výsledkem čehož nakonec vznikl kompromis v podobě desetiletého kontraktu, ovšem výhradně na Call of Duty. Na aktuálním kolečku konzolových válek nicméně budou jako vždy nejspíše tratit především hráči.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru