Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Pozor na testovací verze, Windows 11 láká i počítačové piráty

Pozor na testovací verze, Windows 11 láká i počítačové piráty

Události
Kaspersky Total Security multi-device CZ pro 1 zařízení na 12 měsíců, nová licence_1808465970
Kaspersky Total Security multi-device CZ pro 1 zařízení na 12 měsíců, nová licence
Produkt není určen k prodeji.
ESET NOD32 Antivirus pro 1 PC na 1 roky, prodloužení licence_1371973745
ESET NOD32 Antivirus pro 1 PC na 1 roky, prodloužení licence
Produkt není určen k prodeji.
Bitdefender Antivirus Plus - 1PC na 1 rok - BOX_2106794595
Bitdefender Antivirus Plus - 1PC na 1 rok - BOX
Produkt není určen k prodeji.

Před měsícem uvolnila společnost Microsoft ke stažení první testovací verzi Windows 11. Přestože té finální se dočkáme až na konci roku, již nyní zaujaly jedenáctky počítačové piráty. Ti pod názvem „Windows 11“ často šíří škodlivé kódy.

Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky. Ti objevili 850 variant škodlivých souborů, které se pod názvem nového operačního systému ukrývaly. Vzhledem k tomu, že testovací verze je venku skutečně pouhý měsíc, lze předpokládat, že situace se bude v nadcházejících týdnech ještě zhoršovat.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Podle expertů společnosti Kaspersky mají analyzované škodlivé soubory velmi různorodé působení. Navštívené stránky nebo stahované soubory měly spouštět nevyžádanou pop-up reklamu, v mnoha případech neškodnou, ale mohly také otevřít přístup do hostitelovy stanice, zavirovat počítač trojským koněm nebo vyexportovat uživatelova uložená přístupová hesla nebo cookies.

Analytici narazili také na kuriozity, jako třeba "odsouhlasený" adware systém. Soubor sloužící k instalaci Windows 11 vypadá celkem normálně, ale během udělování souhlasu s licenčními podmínkami nepozorný uživatel také odsouhlasí, že bude současně používat program Aktivátor, který bude spouštět reklamu. Po udělení souhlasu se nainstaluje jak Windows 11, tak Aktivátor a další sponzorované aplikace.

„Uvedení nové verze operačního systému Windows vždycky vyvolá velký zájem. Lidé chtějí vyzkoušet co nejrychleji tu nejnovější verzi a zapomínají na opatrnost. Například stahují soubory z neznámých zdrojů – to je něco, co rozhodně nedoporučujeme. Útočníci jsou totiž na tento zájem velmi dobře připraveni,“ prohlásil Anton V. Ivanov, analytik společnosti Kaspersky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru