Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Preview: Call of Duty: Modern Warfare Produktové tipy
Call of Duty: Modern Warfare (Xbox ONE)
Call of Duty: Modern Warfare (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
Call of Duty: Modern Warfare (PS4)
Call of Duty: Modern Warfare (PS4)
Produkt není určen k prodeji.

Preview: Call of Duty: Modern Warfare

autor: Adam Plechatý
Po experimentálních výletech do vesmíru i návratech do zákopů druhé světové války je čas vrátit se k nejpevnějším kořenům, které série Call of Duty kdy měla. Modern Warfare je rebootem nejpopulárnějšího dílu značky z roku 2007 a už teď vypadá parádně. Víme vše!

Existuje jen málo herních značek, které by zanechaly v populární kultuře takovou stopu jako právě Call of Duty. Nebo přesněji Modern Warfare, jež definovalo moderní multiplayer i vyprávění válečných příběhů. Kdo by si nepamatoval na kapitána Price nebo plazení se skrz paneláky v ukrajinské Pripjati...

Zkrátka Modern Warfare je etalonem žánru a nepochybně také vrcholem celé série, takže není divu, že se Activision v dobách jasné stagnace popularity značky uchýlil k rebootu právě téhle hry. V čele vývoje stojí ostřílení veteráni ze studia Infinity Ward a k ruce mají i zbrusu nový engine, na kterém pracují již několik let a sází na ty nejmodernější technologie.

TL;DR

  • Návrat nejoblíbenější značky série Call of Duty, de facto reboot
  • Robustní singleplayerová kampaň, ve které se dočkáme starých známých
  • Spec Ops kooperativní mód se po dlouhé době vrátí v plné parádě
  • Multiplayer přinese spoustu novinek, ale i klasickou hratelnost

MODERN WARFARE

50 odstínů války

Válka je ošklivá věc a ta moderní je navíc ještě pořádně nevyzpytatelná, podivná a prostě šedivá. Neexistuje dobro, ani zlo, jen padesát odstínů šedi, ve které se topí jak nevinné oběti, tak i její přímí účastníci. Nesnažíme se tu o lacinou poezii, ale taková je hlavní vize, o kterou se tvůrci opírají při tvorbě singleplayerové kampaně Modern Warfare.

Podle Infinity Ward je potřeba zbavit válku hollywoodské patiny a nebrat si servítky při kritice jakékoli strany moderního konfliktu. I proto se bude hra dělit na poloviny, kdy jednou budete hrát za elitní komando západních států a jindy si oblečete jednoduchý hábit odbojářů z Blízkého východu.

Důvodem, proč nové Modern Warfare neponese číslovku, je styl vyprávění příběhu, který se v minulých dílech zcela vymkl reálným měřítkům. Výbuchy atomových bomb, ruská invaze Spojených států, šílené honičky na sněžných skůtrech a záporáci jak z Bondovek... Ne tak zde. Infinity Ward na E3 předvedli sérii ukázek, které jako by vypadly z reálných videí na internetu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bez růžových brýlí

V jedné z misí se zhostíme elitního vojáka komanda SAS (jehož součástí je i kapitán Price), útočící na vesnický domek kdesi na Blízkém východě. Nicnetušící obyvatelé domku jsou slyšet skrze tenké zdi, cinkají skleničky, hlasy se klidně baví, některé i šeptají. Jakmile komando přeruší dodávku proudu, začne se ozývat dupot, převržený nábytek i nabíjení zbraní. Většina nepřátel je snadno rozpoznatelná, ale co třeba neozbrojené ženy? Jedna se vrhne kupředu, jen aby ochránila své dítě. Druhá, v jiný okamžik, se vrhne k detonátoru a je třeba ji zastavit...

Naopak druhá významná polovina hry bude hrána z pohledu blízkovýchodních odbojářů. Jako třeba Farah, jejíž příběh ovšem začíná již v době, kdy je budoucí vůdkyně odboje ve své první dekádě života. Zachráněna z trosek vybombardovaného domu, Farah a její bratr se musí schovávat před ruskými jednotkami, které prochází jejich vesnicí a likvidují veškerý odpor. Trochu podivná je však podle novinářů sekvence, v níž obě děti natřikrát likvidují ruského hromotluka zrezlým šroubovákem. Mise má nejspíš hráče naučit, jak využívat plížení, přesto zrovna tohle nepůsobí jako něco, co by si s realitou úplně tykalo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A co multiplayer?

Samozřejmě, že i na ten se dostane. Tvůrci plánují hru rozkrájet na tři rovnoměrné dílky, kdy jeden bude popsaný singleplayer, druhý zmíněný Spec Ops mód a ten třetí právě multiplayer. Před pár dny se na internetu představil intenzivní mód Gunfight, ve kterém se utkávají vždy čtyři hráči ve dvou týmech. 2v2 je rychlá smršť, kde si nemusíte lámat hlavu výběrem zbraní či postavy, protože to za vás dělá počítač. Každý tým má tak jiné vybavení a výzbroj, ve druhém kole se vše zrcadlově překlopí a jede se dál. Mapy jsou miniaturní, a tak časový limit 40 vteřin dává smysl. Pokud se však do té doby hráči nezlikvidují, nastává čas držení vlajky a sbírání bodů. Rozhodně zajímavý koncept, který je jakýmsi lékem na současnou horečku battle royale, nemyslíte?

Velkou devizou nového Call of Duty bude také zbrusu nový engine, kterým tvůrci nahradili bezmála čtrnáct let starý motor z předchozích dílů. Neuvěřitelné, co s ním dokázali ještě nedávno vykouzlit, že? Do popředí se tak dostanou fyzikálně přesné materiály, simulace oblečení a snímání předmětů či obličejů postav pomocí fotogrametrie. Ray tracing? Inu na tuhle technologickou špičku se nejspíš také dostane a nejen co se grafiky týče, paprskově se bude ve hře šířit i zvuk.

Call of Duty: Modern Warfare vychází 25. října exkluzivně na platformě Battle.net pro PC a dále pak na konzolích PlayStation 4 a Xbox One. Výbornou zprávou je pak možnost hrát napříč platformami, takže konečně budete moci ukázat kamarádovi, že na PC s 60 FPS a více se přeci jen hraje lépe... A nebo také ne!

Call of Duty: Modern Warfare

Vychází: 25. říjen 2019

Vydavatel: Activision

Výrobce: Infinity Ward

Platformy: PC (Battle.net), PlayStation 4, Xbox One

MODERN WARFARE

Názory ostatních Geeků (6)

avatar

Odkaz je na wolfenstein..

Bluster 15. 7. 2019 9:58

odkaz je na wolfenstein.. navic na webu neni zalistovana verze pro PC

Jaromír Möwald - CZC JAR
Jaromír Möwald - CZC 15. 7. 2019 10:04

@Bluster: Dobrý den, odkazy jsme už opravili, děkujeme za všímavost :) PC verze bude zatím distribuována pouze digitálně, o její zařazení do nabídky se pochopitelně snažíme.

avatar

Modern Warfare

chief1 15. 7. 2019 11:45

No co k tomu říct, jsem fanda call of duty hlavně těch moderních celkem se na hru těším uvidíme jestli mě dokáže překvapit :D

avatar

Pfff

corpse_despy_ 15. 7. 2019 13:25

nějak už nevěřím, že by to snad mohlo být dobrý

Bleckeb BLE

Sad AAA gaming state

Bleckeb 15. 7. 2019 14:20

Měli jsme tu remaster, teď tu máme reboot. To už Activision vážně neví, jak více Modern Warfare dojit? Jako by nestačilo DLC v remasteru, které v původní verzi nebylo..

avatar
RiniX 16. 7. 2019 18:38

@Bleckeb: Vhodnější slovo je oživení (remaster navíc sloužil jako doplněk a neměl takové promo jako samostatná hra). Activision si je vědomo svých chyb (snaha byla s druhou světovou u WWII, kde to nedopadlo) a pokud udělají skvělý reboot, tak navrátí zašlou slávu Call of Duty. Já si třeba počkám na výsledek a poté budu hodnotit.

Máš něco na srdci?

nahoru