Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Příjemný závan nostalgie. Recenzujeme českou hru Polda 7

Příjemný závan nostalgie. Recenzujeme českou hru Polda 7

Recenze
Polda 7 (PC)_762674036
Polda 7 (PC)
Produkt není určen k prodeji.

Osm let po šestce a téměř čtvrtstoletí od premiéry prvního dílu jsme se dočkali nového Poldy s číslovkou sedm v názvu. Do akce se tak vrací slavný detektiv Pankrác a jeho neméně známý parťák – dabér Luděk Sobota.

Hned na úvod se sluší připomenout, že Polda 7 dal o sobě vědět ještě dávno před premiérou. Tvůrci totiž poprosili hráče už loni v létě, aby přispěli na serveru HitHit na dokončení celé hry. Původně chtěli pouze 400 000 Kč, nakonec jim ale fanoušci poslali 1 437 011 Kč. Už tehdy bylo tedy jasné, že očekávání jsou veliká.

I když po prodejní premiéře zůstává v ústech nepříjemná pachuť, protože tvůrci přiznali slabé prodeje – většina hráčů evidentně zvolila cestu pirátství, nebudeme zastírat, že jsme se na sedmičku opravdu těšili...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektiv Pankrác se vrací v plné síle.

Na co se ve hře Polda 7 můžete těšit:

  • dvourozměrná ručně malovaná stylizovaná grafika
  • špičková grafika a animace
  • více než 40 herních obrazovek a stovky předmětů
  • hvězdný dabing – Luděk Sobota, Jiří Lábus, Bohdan Tůma, Valerie Zawadská a další
  • herní doba 12-15 hodin
  • několik akčních meziher (box, házení mincí, startování traktoru a mnoho dalších)
  • příjemná herní obtížnost

Polda 7

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obtížnost si můžete nastavit.

Luděk Sobota jako hlavní lákadlo

Hned po prvním spuštění hry navodí dabér Luděk Sobota, který se tradičně ujal role detektiva Pankráce, příjemnou atmosféru point and click adventur z devadesátých let. Je to zkrátka ta stará dobrá klasika, která si získávala srdce hráčů v minulých dvou dekádách. Právě i díky tomuto nostalgickému závanu se na HitHitu těšilo nové pokračování tak vřelého přijetí herní komunitou.

Skalním fanouškům nebude patrně ani příliš vadit to, že Luděk Sobota nám přeci jen poněkud zestárnul. Jeho hlas, který má na kontě už téměř 80 křížků, tak úplně s mladým šarmantním detektivem úplně nekoresponduje. Bez hlasu tohoto slavného českého komika by ale celý herní příběh patrně nefungoval.

Nenechte se ale zmást, čas se v novém titulu rozhodně nezastavil. Technická stránka, herní mechaniky i uživatelské rozhraní odpovídá duchu moderní doby. Ovládání hlavní postavy je velmi intuitivní, a to i ve chvíli kdy musíte jen s pomocí myši zastoupit prakticky celý orchestr, abyste dosáhli vytouženého cíle a modelky vás propašovali vás do klubu Versáčko, kde budete pokračovat v plnění své mise. Ale abychom nepředbíhali…

20220420090149_1.jpg
20220420090434_1.jpg
20220420093342_1.jpg

Luděk Sobota dělá Pankráce Pankrácem.

Neznáte Pankráce? Vůbec to nevadí…

Tvůrci si jsou evidentně vědomi, jaké renomé detektiv Pankrác v Česku a na Slovensku má, většinou si tedy dle očekávání pořídí Poldu 7 fanoušci, kteří mají zkušenost už s některým z předchozích dílů. Ti mohou hned na začátku zvolit vyšší obtížnost, aby si hledání správné cesty v příběhu užili naplno.

Pro všechny ostatní je připravena normální obtížnost a obývací pokoj Pankráce. V něm se totiž na několika případech noví hráči dozví, jak vlastně celá herní mechanika funguje. Tedy konkrétně jak mohou sbírat předměty, pohybovat se a zároveň i to, jak je důležité plnit jednotlivé úkoly v logické posloupnosti, a tedy postupně se vracet k jednotlivým předmětům, posléze i lidem. První úkol je jasný – dostat pivo a nemuset se přitom zvednout z pohodlného křesla.

Pokud budete v některé z herních obrazovek bezradní, vždy můžete stisknout mezerník, načež se zobrazí grafická nápověda – označí vám všechny prvky obrazovky, které jsou v daný okamžik aktivní. Nebudeme zastírat, že už během prvních desítek minut hraní jsme využili nápovědu hned několikrát.

01.jpg
20220420093202_1.jpg
20220420100437_1.jpg

Bez grafické nápovědy by řada hráčů některé úkoly pravděpodobně nezvládla.

Cesta je cíl

Už v obýváku se dozvíte, že na vás tentokrát čeká vyšetřování pádu vesmírné lodi v anglickém Wembley, která následně zázračně zmizela. Právě tato havárie odstartuje kolotoč událostí, které bude muset detektiv Pankrác řešit. Do akce se pouští s grácií sobě vlastní, jak jinak taky.

Celé dobrodružství zavede Pankráce na Celebritycon – na setkání největších hvězd a mozků naší planety. Patrně nemusíme zdůrazňovat, že právě celá cesta je v tomto případě cíl. Nikoliv záchrana Země, ale kousavé vtípky, komické souvislosti a neotřelý přístup k řešení celé řady nástrah je to, co bude hráče bavit.

01.jpg
20220420084151_1.jpg
20220420084157_1.jpg

Ukázka herního menu, možnosti nastavení jsou velmi omezené.

Polda se přitom nebojí jít až na hranici únosnosti, alespoň tedy co se humoru týče. „Co to děláte s tím ptákem? Vy si s ním snad hrajete?,“ ptá se v jedné ze scén alter ego Luďka Soboty. To je přitom jeden z těch mírnějších vtípků, těch méně korektních si poslechnete během 12 až 15 herních hodin celou řadu. Některé nás upřímně pobavily, jiné byly až absurdně trapné. Ale člověk se nikdy nemůže zavděčit všem, o tvůrcích videoher to platí jakbysmet.

Počítat každopádně musíte s tím, že se při vyšetřování pěkně umažete. Prohrabování popelnic a sbírání žvýkaček pod lavičkou evidentně k práci detektiva patří. Potkáte přitom spoustu zajímavých lidí i zvířat, dokonce se i dozvíte, jak se dá vmžiku vykrmit žába, když je zrovna po ruce pouze automobil. Občas vám ale zůstává rozum stát nad tím, proč danou činnost vlastně děláte.

01.jpg
20220420084339_1.jpg
20220420090855_1.jpg

Hra zabere zhruba 12 až 15 hodin.

Parťačka Monika a slavné osobnosti

Vůbec poprvé v celé sérii není Pankrác na řešení celého příběhu sám. Hráč se během cesty seznámí také s ženskou hrdinkou Monikou, které nebude elitní detektiv nejprve vůbec po chuti. V situacích, kdy je vyžadována ladnost kočky a vhod přijdou ženské zbraně, má Monika rozhodně navrch. Proti předchozím dílům je to patrně největší oživení celého příběhu.

Už postava Moniky dává tušit, že se v příběhu potkáme s celou řadou dalších slavných jmen. Kromě Luďka Soboty se dabingových rolí ujali také Jiří Lábus, Bohdan Tůma, Valerie Zawadská a další.

Vyzdvihnout si zaslouží také ručně kreslená grafika, která se dnes už jen tak nevidí. Počítat ale musíte i s drobnými chybami, například když se Pankrác snaží otevřít uzamčenou bednu a ruce mu vlastně plavou před víkem. Na milovníky propracované 3D grafiky tak může Polda 7 působit tak trochu archaicky.

Že jde o nízkonákladovou hru, je zkrátka evidentní. Poznat to je především na vedlejších postavách, které uváznou v opakující se smyčce hned, jak splní svoji úlohu v ději. Všímat si toho začnete ale až ve chvíli, kdy uváznete déle na některé herní obrazovce, tedy když si nebudete vědět rady s dalším postupem. Zkrátka pokud budete sledovat cvičící modelky v parku a půl hodiny dokola od nich poslouchat stejné hlášky, bude to otravné.

20220420085820_1.jpg
20220420090321_1.jpg
20220420101141_1.jpg

Ruce před víkem? Polda 7 je nízkonákladovka…

Verdikt

Nový, a přece tradiční. Místy s brilantním humorem, který ocení snad každý, kdo vyrůstal v devadesátkách. Jindy zase s nekorektními vtípky, které mohou být pro někoho už za hranou. Polda 7 může pro řadu hráčů působit rozpolceně, ale přináší příjemný závan nostalgie. Jde o jednoduchou point and click adventuru s intuitivním ovládáním, ve které excelují přední čeští dabéři v čele s Luďkem Sobotou. Sluší se ještě zmínit, že nechybí ani české titulky.

Vysvětlovat moje nadšení jedincům, kteří tráví 10+ hodin denně kosením nepřátel ve Fortnitu nebo stavěním kostek v Minecraftu, se to příliš nedá, ale Polda 7 je příjemná oddechovka. Pokud si detektiv Pankrác získal vaše herní srdce již dříve, sedmička vás určitě nezklame.  

Hodnocení: 65 %

Vývojář: Zima Software

Platforma: PC


Polda 7

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Polda 7 skalní fanoušky určitě nezklame.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Úprava recenze

Technicky vzato tam Jirka Lábus nedabuje. Je tam jen na chvilinku a ještě použité nahrávky z Polda 2

Máš něco na srdci?

nahoru