Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Primecooler HyperCool I - chladič vyšší třídy Recenze
Primecooler PC-HC I HyperCool - Upgraded
Primecooler PC-HC I HyperCool - Upgraded
Produkt není určen k prodeji.

Primecooler HyperCool I - chladič vyšší třídy

autor: Zdeněk Kabát
Jistě jste zaregistrovali, že se nedávno v nabídce Czech Computer objevila celá řada chladičů od firmy Primecooler. Dnes Vám přinášíme recenzi jednoho z nich – modelu HyperCool I. Tento chladič je určen pro všechny současné patice a uchladíte s ním tedy Duron, Athlon XP, Athlon 64, Celeron i Pentium 4. Pokud chcete vědět, jak si chladič stojí, čtěte dále.

Primecooler je ve světě již známější značka různých chladičů, větráků a dalších komponent hodících se k provětrání vašeho aritmeticko-logického miláčka. Nedávno se celá řada jeho výrobků objevila i v našem internetovém obchodě. Přestože tato společnost vyrábí hned několik chladičů na procesory, nepřináší nic extra nového, ovšem zato velmi kvalitně vylepšuje to stávající. Recenzovaný Primecooler PC-HC I HyperCool vychází ze série CNPS7000 od Zalmanu, ale na rozdíl od této konkurence je cenově velmi přijatelný.

Bližší pohled

Primecooler PC-HC I dostanete v průhledné plastové krabičce větších rozměrů, která Vám dovolí nahlédnout do útrob ještě před koupí. Po rozlousknutí na vás vypadne nejen samotný chladič, ale i příslušenství. Jeho funkce je jediná – umožnit montáž na všechny současné běžně používané typy patic.

Máme tu tedy destičku pro Athlon 64, jakýsi bracket na Socket A (Duron, Athlon, Athlon XP) a nakonec hliníkové příčky na uchycení do retenčního modulu Pentia 4. V krabičce se také nachází malé množství teplovodivé silikonové pasty a sáček silikagelu (nejíst :-).

Specifikace našeho chladiče Primecooler PC-HC I HyperCool jsou tyto:

  • Podporované patice: Socket A, Socket 478 a Socket 754
  • Rozměry: 102 x 102 x 69 mm
  • Hmotnost: 384 g
  • Typ ložiska: kuličkové (1-ball)
  • Otáčky: 3000 RPM +/-10%
  • Úroveň hluku: 32 dB +/-10%
  • Podpora ASFC: ne

(Max. doporučená hmotnost na patici je 445 gramů pro Socket 478 a 754 a 300 gramů pro Socket A, takže si dávejte pozor.)

Ke specifikacím jen dodám, že PC-HC I je nejlevnější a tudíž vlastně nejchudší z rodiny Primecooler HyperCool. Kromě něj tu máme ještě regulovatelný PC-HC I+ (1700-2800 RPM při 20-28 dB) a celoměděný PC-HC II+ (regulovatelný, dvě řady kuličkových ložisek. Přestože ale není PC-HC I regulovatelný, běží na vyšších otáčkách a je velmi účinný.

Podívejme se nyní na chladič samotný. Již na první pohled je zřejmé, že se Primecooler inspiroval u Zalmanu – základem je totiž radiální pasiv z mědi a hliníku. Obsahuje celkem 84 žeber (z toho 32 měděných), která jsou uspořádána do sluncovitého tvaru a směrem nahoru se zvětšuje jejich průměr. Žebra jsou vcelku slabá a jejich jádro tvoří slisovaný měděno-hliníkový blok.

Na tento heatsink pak nasedá vcelku velký 92mm kruhový větrák s robustní konstrukcí. Jde o výrobek Primecooler s mohutnými lopatkami a kuličkovými ložisky, který běží na otáčkách kolem 3000 rpm (o tom ještě níže). Mezi pasivem a větrákem je ještě vložena spona, díky které lze chladič přichytit na jakoukoliv patici (díky dodávanému příslušenství).

Tím se tedy dostáváme k montáži. Bohužel nemám k dispozici desku pro Athlon 64, ale tam je instalace jasná. Zespodu desky přiložíte kovovou destičku a zašroubujete nastavovací šroubky, na ně pak konečně chladič. Nevýhodou je, že je třeba desku vyjmout ze systému. U Socketu A je situace jiná, na obě trojice výstupků patice stačí přicvaknout dodávanou redukci a na ni pak můžete stejně jednoduše přichytit chladič. Montáž tedy není závislá na dírách kolem patice jako u Zalmanu.

U Pentia 4, na kterém budeme testovat, zasunete do otvorů v nožičkách retenčního modulu hliníkové příčky a k nim pak přišroubujete samotný Primecooler. U všech tří typů instalace můžete narazit na menší problémy, a to např. nastavit chladič tak, aby seděly obě protilehlé dírky, příp. u desky namontované ve skříni můžete narazit na takový problém, že se se šroubovákem na požadované místo špatně dostáváte. Oba problémy jdou ale překonat a pak je instalace hračkou.

Chladící účinky a hluk

Ještě než se podíváme na grafy a konkrétní teploty, zhodnotím trochu hluk. Primecooler PC-HC I není na rozdíl od „+“ verze regulovatelný, takže jeho otáčky jsou stále stejné. V mém případě to bylo kolem 3300 ot./min, což je na hranici tolerance (Primecooler uvádí 3000 +/-10%). Subjektivně mi přišel chladič středně hlučný. Výhodou jsou velké lopatky, které snižují hluk a otáčky jsou také na přijatelné hodnotě. Arctic Cooling to samozřejmě není, ale stejně tak ani Volcano.Chladič jsem testoval na procesoru Pentium 4 3,0GHz, jehož TDP je přibližně 92W. Tento procesor dobře simuluje průměrný stroj na platformě Intel, bohužel nebyl tento konkrétní kousek dobře přetaktovatelný, a tak se musíte smířit s hodnotami na původní frekvenci. Testovalo se v zavřené skříni AOpen H600B se zdrojem Fortron FPS350-60PN(PF) (12cm větrák odsává vzduch přímo od chladiče) a teplota okolí byla stálých 22-23 °C. Prvně jsem se zaměřil na teplotu při běžné práci. V kancelářských aplikacích, při brouzdání internetem či práci s obrázky se teplota pohybovala na nějakých 40-42 °C, což je celkem slušná hodnota. Ve srovnání s chladičem Arctic Cooling Super Silent 4 Pro jsou teploty o 2-3 °C nižší (ale zato je chladič o cca 10 dB hlučnější), naopak Zalman CNPS7000-AlCu dosahuje teplot až o 2 °C nižších.Nyní se podívejme na graf zatížení a závislost teploty na čase. Graf znázorňuje 2 minuty v klidu, dalších 5 minut zátěže (Prime 95) a chladnutí procesoru (dostačovaly 3 minuty). Upozorňuji na to, že senzor na desce byl odzkoušen a ukazuje přesné hodnoty. Některé jiné základní desky mohou odčítat teploty výrazně nižší než jsou ve skutečnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde vidíte, že klidová teplota se drží hodnot kolem 40 °C. Po spuštění 100% zátěže teplota letí teplota během 50 sekund nahoru o 15 °C, poté stoupání zpomaluje a stabilizuje se za nějakých 150 vteřin. Znamená to, že tepelná kapacita pasivu je v normálu a nepřekvapila žádnými výkyvy. Chladič dokáže udržet teplotu procesoru pod 61 °C, což je docela dobrá zpráva.

Po vypnutí Prime95 následuji opět relativně strmý pád a teplota se ustálila na 41 °C již po dvou minutách. To je naopak velmi slušné a značí to dobrý výkon větráku.

Závěr

Primecooler PC-HC I HyperCool se předvedl ve velmi slušném světle. Má sice pár nedostatků, jako je vyšší hlučnost a místy obtížnější montáž, ale ty jsou vynahrazeny celou řadou kladů počínaje univerzálností řešení (Socket A, 478 a 754) a velmi podařeným robustním větrákem, konče samozřejmě solidními chladícími schopnostmi. Pokud si chcete pořídit relativně levný a účinný chladič pro nepřetaktovaný procesor (hlavně Pentium 4), mohu HyperCool s klidem doporučit. Jeho cena je v tuto chvíli 664 Kč vč. DPH .

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru