Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Přivítejte Windows Terminal, novou aplikaci Microsoftu Události
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky
2 660 Kč 3 219 Kč
Microsoft Windows 10 Pro CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive
Microsoft Windows 10 Pro CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive
5 371 Kč 6 499 Kč 4 868 Kč 5 890 Kč

Přivítejte Windows Terminal, novou aplikaci Microsoftu

autor: Petr Kirs
Zbrusu novou aplikaci pro svůj operační systém Windows představila společnost Microsoft. Program zvaný Windows Terminal je navržen tak, aby se stal centrálním místem pro přístup k příkazovým řádkům a shellům.

Společnost Microsoft uvolnila Windows Terminal k příležitosti konání dalšího ročníku vývojářské konference Build. Jedním dechem je nicméně nutné dodat, že aplikace bude zpřístupněna až v polovině června. Patrně není potřeba dodávat, že s ní Microsoft cílí na vývojáře v systému Windows 10.

Windows Terminal v akci

 

Windows Terminal bude k dispozici jako open source, stahovat jej tedy bude možné úplně zadarmo zhruba v polovině června. Mezi jeho hlavní přednosti patří široké možnosti přizpůsobení pro vývojáře, možnost práce s několika kartami najednou či vykreslování textů za pomoci grafické karty. Lákadlem má být také nové písmo, které bylo vytvořeno speciálně pro Windows Terminal.

Zástupci Microsoftu navíc přislíbili, že do budoucna budou Windows Terminal neustále vylepšovat. Postupně se tedy dočkáme řady dalších funkcí, podobně jako je tomu u operačního systému Windows 10.

Není to poprvé, co americký softwarový gigant koketuje s open sourcem. Pro potřeby vývojářské komunity již dříve implementoval do Windows linuxový subsystém, před časem pak byl oznámen přechod na otevřené chromium u svého prohlížeče Edge.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Terminal

Názory ostatních Geeků (8)

Telleris TEL

Škola

Telleris 8. 5. 2019 18:29

Jako student, který nastupuje příští rok na IT obor doufám, že toto budeme používat, jelikož to vypadá jako dobrý program pro začátečníka.

avatar
Balgorius 8. 5. 2019 19:05

@Telleris: Nebudete, na IT oborech se standardně vyučuje linux.

avatar
dohnalek.pavel 8. 5. 2019 20:42

@Balgorius: Nedokážu samozřejmě říct, jakou školu máte za sebou vy, ale u nás je běžné být technologicky neutrální, pokud to přednášené učivo umožňuje.

StaaaRko STA
StaaaRko 9. 5. 2019 8:19

@Balgorius: No já nevím, většina kolegů viděla Linux na střední jen chvíli v posledním ročníku, Windows se dnes pro výuku používá častěji.

avatar
Balgorius 9. 5. 2019 13:58

@StaaaRko: Studoval sem informatiku na ČVUT. Linux je tam standart vzhledem k látce, ať už jde o předměty zaměřené na algoritmiku, správu sítí nebo databáze, automaty... Atd.

mnm9 MNM
mnm9 9. 5. 2019 17:48

@StaaaRko: pokud hazite do jednoho pytle vyuku na stredni (jak napsat dokument ve wordu, tabulku v excelu, pridelat ucitelovu hlavu na fotku psa ve photoshopu) s vyukou operacnich systemu na it vejskach, tak to pak chapu ze si myslite ze windows sou pouzivanejsi. ano zaku na stredni je vic nez na vejskachale pokud se prave vyucuje OS na vejskach tak ma linux temer monopol a popravde si sam nepamatuju predmet kde by nam nekdo rek: tohle budem delat ve windows
kdyz to slo delat vsude tak si kazdej pouzival co chtel, jak doslo na os tak standard je linux

palíšek0 PAL
palíšek0 11. 5. 2019 14:01

@Telleris: Určitě nebudete. Microsoft to za pár měsíců zařízne jako všechny mikroprojekty co kdy představil. Jo a jen tak bokem. Nápadně se to podobá linuxu. Takže už asi zase neplatí že Microsoft má rád Linux

avatar
Balgorius 11. 5. 2019 19:30

@palíšek0: To že Microsoft změnil svůj názor na Linux je známe od doby co otěže drží Satya Nadella. Vemte si .Net Framework, microsoft na svém buildu před pár dny zjistil, že verze 4.8 bude poslední hlavní verze frameworku a více budoucnosti je v .Net Coru, který je multiplatformní (tedy cílený jak pro windows tak linux) nemluvě o tom, že na win storu se již dneska dá stáhnout jádro např. OpenSuse.

Máš něco na srdci?

nahoru