Herní smartphone ROG Phone 2 od společnosti Asus si odbyde oficiální premiéru pro evropský trh až v září na veletrhu IFA. GEEK magazín měl nicméně exkluzivní možnost, tuto unikátní novinku otestovat již s předstihem. Co od ní mohou hráči čekat?
První generace ROG Phonu byla nekompromisní herní mašinou. Nešlo o žádné nablýskané pozlátko, které by pouze lákalo na vyšší výkon než konkurence, ale o skutečně plnokrevný herní stroj. Ten zaujal nabízenými funkcemi, ale také hromadou zajímavého příslušenství, které posunulo herní smartphone na úplně novou úroveň. A přesně v tomto trendu pokračuje také ROG Phone 2, kterému se v dnešních prvních dojmech podíváme na zoubek.
Představení modelu ROG Phone 2
Technické parametry
Testovaný produkt: Asus ROG Phone 2
Displej: AMOLED, 6,6", 2340 x 1080 pixelů
Procesor: Qualcomm Snapdragon 855+, 1×2,96 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz
GPU: Adreno 640
Operační paměť: 12 GB
Úložný prostor: 512 GB
Přední fotoaparát: 24 MPx
Hlavní fotoaparát: 48 MPx (f/1,79) + 13 MPx (f/2.4)
Zabezpečení: čtečka otisků prstů v displeji, rozpoznávání tváře
Operační systém: Android 9.0
Baterie: 6000 mAh
Rozměry: 171 x 77,6 x 9,5 mm
Hmotnost: 240 g
V této nenápadné krabičce se ukrývá hlavní hrdina
V balení má každá část příslušenství svůj vyhrazený prostor
Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování
ROG Phone od společnosti Asus dává své herní geny na odiv hned na první pohled. Na přední straně se pyšní kromě čelního fotoaparátu také dva stereofonní reproduktory, zadní strana si pak vypůjčuje křivky a design herní série ROG. Dominantním prvkem zadní strany je podsvícené logo výrobce, ale také duální fotoaparát. Celkově ale novinka působí uhlazeněji než předchůdce, není tolik agresivní.
Případní zájemci nicméně musí počítat s tím, že dvojka rozhodně není žádný drobeček. Rozměry narostly ve srovnání s jedničkou z 158,8 x 76,2 x 8,7 mm na 171 x 77,6 x 9,5 mm. A to samé platí také o hmotnosti, která se zvýšila z 200 g na 240 g. Je to daň za použití akumulátoru s rekordní kapacitou 6000 mAh.
Hlavní hrdina tedy rozhodně není žádný drobeček, přesto bude patrně ergonomie většině hráčů vyhovovat. Díky o něco vyšší hmotnosti a zaobleným bočnicím je totiž úchop o poznání jistější, než tomu jinak bývá u designových modelů s útlým pasem.
Velkou pochvalu si výrobce zaslouží za rozmístění jednotlivých ovládacích prvků. Ty byly navrženy tak, aby uživatele během hraní nerušily. Tak například nabíjecí konektor není umístěn uprostřed spodní strany, jak bývá zvykem, ale blíže k jedné z bočnic. Díky tomu zapojený kabel při hraní na šířku nepřekáží. Mimochodem druhý napájecí konektor je umístěn na bočnici – na hraní se hodí tedy ještě daleko více. Boční port slouží také k přidělání dodávaného chladiče a případně dalšího příslušenství. Prostřednictvím chladiče je mimochodem k telefonu z boku možné připojit také sluchátka.
Hlavní hrdina
Na čelní straně stojí za pozornost kromě fotoaparátu také stereofonní reproduktory
Také zadní strana dává tušit, že jde o plnokrevný herní smartphone
Detailní pohled na duální fotoaparát…
…a logo herní divize ROG
Bočnice jsou velmi pečlivě zaobleny
V pase má telefon 9,5 mm
Detailní pohled na ovládací tlačítka
Vrchní strana je zcela hladká…
…vespodu jsou pak konektory
Detailní pohled na sluchátkový výstup
Dokovací konektor je na jedné z bočnic
Sloužit může také k napájení telefonu
Na bočnici nalezneme také slot pro SIM karty
Detailní pohled na rámeček pro SIM karty
Displej a výkon bez konkurence
O tom, že jde o plnokrevný herní smartphone, vás přesvědčí displej. Obrazová plocha nabízí úhlopříčku 6,6 palce a rozlišení Full HD+. V dnešní době sice existují jemnější displeje, ale standard Full HD+ se na hraní hodí patrně nejvíce. Navíc jde o špičkový AMOLED panel, který nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz.
Odezva obrazovky je 1 ms, na dotyk pak plocha reaguje během 49 ms, což má být nejnižší hodnota na trhu. Ve výbavě samozřejmě nechybí standard HDR10, potěší také integrace čtečky otisků prstů přímo do obrazovky.
Popravdě svou rychlostí panel od společnosti Asus příjemně překvapil, protože je pocitově ještě o úroveň rychlejší než Razer Phone 2, který má přitom také 120Hz obrazovku. Obrazovka dokáže hry i fotografie vykreslit až neskutečně věrně, i když celkově je nádech obrazu trochu chladnější. K pozorovacím úhlům nelze mít žádné výtky.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Velmi si telefon polepšil také v otázce výkonu. ROG Phone 2 se totiž jako první představený smartphone pochlubí čipsetem Snapdragon 855+. Jde o osmijádrový čip, který má jednotlivá jádra rozdělena do tří skupin. Proti předchůdci se nicméně vylepšení dočkalo pouze primární jádro Kryo 485, u kterého se takt zvýšil z původních 2,84 GHz na 2,96 GHz. Díky tomu by v praxi měl narůst výkon jednoho jádra až o 4 %. Pro úplnost dodejme, že zbývající takty zůstaly stejné. K dispozici jsou tedy tři jádra Cortex A76 s frekvencí 2,42 GHz a čtyři jádra Cortex-A55 taktovaná na 1,8 GHz.
Vylepšení se nicméně dotklo integrované grafiky, a je možná ještě markantnější než v případě samotného jádra procesoru. Čip Adreno 640 bude totiž podle příslibu výrobce až o 15 % rychlejší, přesné takty nicméně budou oznámeny až později. Podle neoficiálních informací se nicméně pracovní tempo zvýšilo z 585 MHz na 673 MHz. Přístroj bude mimochodem nabízen s 12GB pamětí a 512GB úložištěm, v prodeji se nicméně objeví také odlehčená varianta s 8GB pamětí a 128GB úložištěm.
Vzhledem k tomu, že jsme měli možnost testovat předprodukční verzi modelu ROG Phone 2, nemá příliš smysl dělat nějaké benchmarkové testy. Telefon totiž obsahoval ještě nefinální verzi operačního systému, která by mohla v praxi zbytečně snižovat celkový potenciál tohoto stroje. S ohledem na nabízený čipset si ale zběhlejší čtenáři patrně dovedou představit, že novinka bude na samém vrcholku těch nejvýkonnějších smartphonů.
Více se ale budeme moci výkonu věnovat až po oficiálním uvedení dvojky na trh. Zatím si alespoň můžete prohlédnout screeny jednotlivých předinstalovaných aplikací a samotného operačního systému. Za pozornost stojí především herní režim X, který je vhodné aktivovat před začátkem hraní.
Prostředí operačního systému
Předinstalované aplikace
Oblast oznámení a rychlého nastavení
Prostředí telefonu; Galerie
Herní režim X
Foťáky v akci
A nyní se již dostáváme k fotoaparátům, které si také proti předchůdci polepšily. Vepředu je umístěna 24MPx selfie kamera, vzadu je pak duální optika známá například ze špičkového modelu ZenFone 6, který jsme měli možnost nedávno také testovat. Fotoaparát se skládá z hlavního 48MPx snímače Sony IMX586. Tento 1/2″ senzor nabízí ohnisko 26 mm a světelnou optikou f/1.79. Sekundární 13Mpx fotoaparát je pak určen pro focení architektury a krajiny, uplatnění najde ale také ve stísněných prostorách, je totiž napojen na 11mm širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 125°.
Více vám o kvalitě fotoaparátů napoví naše ukázkové momentky:
>> Duální optika v akci <<
Hlavní fotoaparát (originál zde)
Širokoúhlý fotoaparát (originál zde)
Hlavní fotoaparát (originál zde)
Širokoúhlý fotoaparát (originál zde)
>> Další ukázkové snímky <<
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Chlazení a podsvícení
Není překvapením, že s ohledem na vysoký výkon výrobce myslel i na dostatečné chlazení. ROG Phone 2 tedy bude dodáván přímo se speciálním chladičem, který se podobně jako u jedničky nacvakne na zadní stranu. Tento malý větráček je poměrně tichý, přesto zvládne zadní stranu přístroje – a pochopitelně také ruce hráčů – skutečně citelně ochladit.
Designovou třešničkou na dortu je podsvícení zadní strany – logo ROG může buď konstantně svítit, blikat, nebo dýchat. Je přitom na uživateli, jakou si vybere barvu. V případě, že nasadíte dodávaný chladič, rozsvítí se také. Potěšující je také to, že výrobce myslel na dlouhou výdrž telefonu, přístroj je tak vybaven akumulátorem s úctyhodnou kapacitou 6000 mAh.
Dodávaný chladič
Konektory, které jsou na chladiči k dispozici
Svítí logo ROG…
…a to také na chladiči
Moudro na závěr
Na jakékoliv finální hodnocení je zatím příliš brzy, přeci jen jsme měli možnost testovat pouze předprodukční vzorek, a to ještě po časově omezenou dobu. I tak musíme ale konstatovat, že ROG Phone II je nekompromisní herní mašina, která je od začátku do konce stavěna s jediným účelem – nabídnout co nejlepší herní zážitek. Sluší se podotknout, že dvojce se to daří ještě lépe než jedničce. Na bližší informace o dostupnost a ceně tohoto modelu si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
ROG Phone 2