Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
První vlaštovka je venku. Přivítejte herní grafiku AMD Radeon VII

První vlaštovka je venku. Přivítejte herní grafiku AMD Radeon VII

Události
Sapphire Radeon VII 16G HBM2, 16GB HBM2_116051630
Sapphire Radeon VII 16G HBM2, 16GB HBM2
Produkt není určen k prodeji.

Ve čtvrtek padlo embargo na grafické karty s jádry AMD Radeon VII. První vlaštovkou v našem obchodě, kterou je možné již předobjednávat, je model Sapphire Radeon VII 16G HBM2. Pojďme se společně podívat, co nabízí.

Nejprve trochu teorie. Grafické karty Radeon VII („Seven“), jejichž název upozorňuje na to, že jde o první herní grafiku vyrobenou 7nm technologií, jsou pro AMD velmi důležité. Podnik se totiž s nimi vrací do hi-endu, kde zatím neměl vůbec žádného zástupce.

A nutno podotknout, že to dělá s veškerou parádou, cenovku totiž nastavil velmi rozumně. Karta totiž stojí méně než 19 tisíc korun, což je méně než v případě konkurenčního modelu GeForce RTX 2080 od společnosti Nvidia. Právě tyto dvě grafiky by se spolu přitom měly v otázce výkonu měřit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sapphire Radeon VII 16G HBM2

 

Vyšší výkon než Nvidia?

Jádro Vega 20 totiž poprvé přináší výpočetní akcelerátory Radeon Instinct MI50 a MI60. Právě díky tomu by měla být novinka schopná konkurovat špičkové grafice Nvidia GeForce RTX 2080. Výrobce dokonce na oficiální premiéře tvrdil, že při zachování podobné pořizovací ceny výkonem model Radeon VII zelenou konkurenci překoná v řadě titulů až o několik desítek procent (měřeno v nárůstu FPS). Na reálné testy si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Extrémně výkonná herní grafická karta v podání společnosti Sapphire nabídne 3840 stream procesorů, přičemž v boostu poběží při taktu až 1750 MHz. Použity byly HBM2 paměti s kapacitou 16 GB a frekvencí 2000 MHz efektivně. Právě paměť by měla být jednou z největších předností tohoto modelu, bude totiž velmi rychlá. Díky 4096bitové sběrnici se počítá s propustností až 1 TB/s, což by se mělo pozitivně promítnout především při hraní ve vysokém rozlišení 4K.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sapphire Radeon VII 16G HBM2

 

Z grafických výstupů je u herní grafiky Sapphire Radeon VII 16G HBM2 k dispozici 1x HDMI a 3x DisplayPort. Vyzdvihnout si zaslouží také nabízené technologie OpenGL 4.5, DirectX 12, AMD FreeSync 2, AMD Eyefinity.

Otazník bohužel zatím visí nad přesnou dostupností karet s jádrem Radeon VII na tuzemském trhu. Nedostatek karet je totiž podle informací některých serverů také v zahraničí. Například ve Francii šlo údajně do prodeje pouze 20 karet, v Anglii pak zhruba sto až dvě stě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sapphire Radeon VII 16G HBM2

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (16)

Benchmarky

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=radeon-vii-linux&num=1Zas tak žhavý to není, ale pokud Radeon VII bude dozrávat s driverama stejně jako přechozí Vegy, tak se máme na co těšit.

Meh.

Pokud bude pravidelně levnější než RTX 2080 (cena Sapphire karty zde nebo nižší), stojí za zvážení. Jinak mimo 4K je pomalejší než 2080, ve 4K je podobně výkonná jako 2080... buďto ty ovladače jsou divné, nebo R7čka škáluje lépe než 2080.
16GB VRAM je zbytečnost, o tom žádná. I s 12GB by přitom ušetřili nějakých 80 (1800Kč) dolarů na čip a stále by mohli tvrdit, že "mají stále více VRAM než konkurence". Teploty a spotřeba jsou oproti Nvidii zase vysoko, ale překvapen nejsem, přecijen to je furt GCN.Ještě by mě zajímalo, jak se karta popere s DirectML, když to prý má podporovat.

Zklamání

Hardwarově je na tom R VII docela dobře. Reálně se proti 2080 se chytá jen ve 4k a v ostatních hrách je cca o 8% horší. Bohužel jsem viděl v některých hrách jako Civ. 6 propady ve 2k a ve framech, kde nedokázala překonat ani 2060. Podle Linus Tech je také obrovský problém s taktováním. To svědčí o tom, že grafika má hodně nedodělané ovladače.
Další věc je 16GB paměťi. AMD tím mířilo na určitou skupinu lidí. To však nejsou hráči. Největší peak ve hrách byl podle Linus Tech 12.9GB ve Far Cry 5. Ničemu by nevadilo, kdyby grafika měla 12GB a existovala verze s 8GB. Poté by se mohla prodávat mým odhadem kolem 600 dolarů s 12GB a nebo pod 600 dolarů s 8GB. Obě verze by překonávaly 2070 ve jak výkonu tak cenou, takže by to byla konkurence nejen pro 2080, ale i pro 2070 a díky přiblížení ceny i pro 2060. Nemusím Vám říkat, jakou paseku by to u Nvidie udělalo.
Nicméně cena je právě to největší zklamání vůbec. Výkonem je mezi 2070 a 2080 spíše k 80. Cena 2070 je 599$, R VII 699$ a 2080 799$. 2070 se dá sehnat za 14k, 2080 za 19.5k a R VII logicky pod 17k. Počkat... za 19k. Kde je sakra chyba? Ve výbavě R VII není RTX, Super Sampling, GeForce Experience, Shadowplay a superior H.264 Encoder. Grafika je prý hlučná a při taktování dochází k nestabilitě. Řada 2000 je v tomhle přesný opak.
Od téhle karty jsem očekával, že srazí nesmyslně vysoké ceny Nvidie a bude to volba pro hráče, kteří nevěří RTX. Potenciál tam byl. Jenže dodali jen pár kusů a v ČR je tak nastavena nesmyslně vysoká cena. Lepší je vzít 2080 a nebo 2070 a tu přetaktovat. To je můj názor.Link na video od Linus Tech, ze kterého některé info čerpám: https://www.youtube.com/watch?v=alhEgNvzv50&t=320s

@VojtechKulis: Zajímavé shrnutí, ale při spekulaci nad velikostmi VRAM jste zřejmě zapomněl na jednu zásadní věc a tou je to, že jádro Vega 20 nemůže nést méně než 4 paměťové čipy. Paměti HBM2 mají nejmenší velikost 4GB .. což dává oněch 16 GB. Takže je technicky nemožné vyrobit tuto kartu s méně něž 16GB pamětí. Jelikož už teď podle vašeho zjištění došlo k využití 12,9 GB paměti ve Farcry 5, dá se z toho odvodit, že nově vycházející hry budou stále čím dál více náročné na paměť. Proto je dle mého výhoda do budoucna, že ta karta tolik pamětí má. Na 100% bude dříve technicky zastaralá RTX2080, protože už bude těch jejích 8GB málo. Proč by měla být nevýhoda, že nemá RTX? Jediná hra, která to podporuje je Battlefield 5 a ještě dost mizerně. Ke všemu je podle ohlasů a statistik tato hra propadák. Současné využití RT je úplně mimo mísu, protože výkon na hraní alespoň při full HD má pouze RTX2080Ti za cenu přes 30 tisíc korun, u ostatních karet je to uplně o ničem, protože na to nemají ani dost výkonu. O tom, jak moc je využití této technologie ve hře vidět snad nemá ani cenu něco psát. Chladič grafiky je mizirný, to opravdu ano - bude lepší počkat na nereferenční modely. Co se týče spotřeby - opravdu něco není v pořádku s ovladači a hlavně AMD nastavilo velmi vysoké napětí jádra. V testech se ukázalo, že při snížení tohoto napětí karta pracuje dále na stejných taktech a podává stále stejné výkony, spotřeba ale potom klesne POD úroveň spotřeby RTX2080. Tím samozřejmě karta přestane tolik topit a ventilátory chladiče se začnou točit pomaleji - tím se karta i dost ztiší.

@fabledwarrior: Při podrobnějším zkoumání paměťových čipů HBM2 jsem na technicky nemožnou paměť 12GB či 8GB také narazil. Je to škoda. Osobně jsem zastáncem názoru, že se mají karty, především pro hráče, kupovat pro teď a ne "do budoucna". Za 3 až 4 roky bude karta tak jako tak zastaralá a tuhle paměť podle mého skromného odhadu naplno využije hráč nejdříve za dva roky. Ve chvíli, kdy R VII bude překonávat 2080, tak bude zároveň zastarávat. To je můj odhad, který se zakládá na posledním vývoji cca 6 let zpět. Může to být jinak, ale rozhodně bych nekupoval grafiku kvůli tomu, co může a nemusí být.

Trochu vás opravím. RTX ještě využívá nový Tomb Raider a v současné době je na trhu i Metro Exodus. Tyto hry rozhodně nejsou propadákem. RTX je technologie do budoucnosti. Můžeme se bavit jak moc velký vliv mají odrazy světla a jak moc to je vidět. To je věcí názoru. Výhoda to ale je. Nevelká ale je. Hry s RTX budou postupně přibývat. I intel plánuje přijít na trh s grafikami, co budou podporovat RTX. Ano výkonem si tuhle technologii člověk užije asi jen na 2080ti a Titánovi, ale co jiného nám zbývá? Prakticky na všechno má Nvidia odpověď s lepším poměrem výkon/cena v dané cenové kategorii. A to i přes to, že 2000 řadu nechutně přepálili a lidi platí za RTX, i když jí plně nevyužijí. V současnosti je hodnota AMD 23.68 miliard dolarů. Hodnota Nvidie je 157.34 miliard dolarů a to nevyvíjí CPU. Proto bych si u AMD představoval, že přijde s nějakým slušným mainstreamem bez RTX, který by překonal pascaly jak výkonem, tak cenou. Nikoli vývoj vlastních 16GB pamětí, kterou žádná hra nevyužije a žádná hra, která by tuto paměť plně využila, není ohlášená (na rozdíl od RTX). Místo toho tu máme specialitu dobrou pro mnohem menší skupinu lidí. Žádný "grafický ZEN" bohužel nepřišel. Také RTX úplně nevěřím ale co mi zbývá? Raději si koupím 2070 a přetaktuji ji. 2070, která je tak o 3k dražší než by být měla. I přes to bych s ní měl v současnosti dostat větší výkon jak z Radeonu VII za 19 tisíc. Tedy výkon, který by měl stát kolem 11-12 tisíc. 19 tisíc je nesmyslná cena, kterou žádná vidina lepších textur do budoucna nezachrání.

Vítej pokroku

Grafika má prakticky stejný výkon, wattáž a cenu jako dosavadní karty. Pokrok v AMD a jeho 7nm procesu je tedy víceméně 0. Stále doufám, že Navi spustí nějakou revoluci, ale zase budu čekat přes půl roku.

Profi grafika

Je to karta hlavne na prácu, nadpis článku je trochu mimo (aj s marketingom AMD). Neviem si predstaviť, že by som kúpil niečo podobné na hranie hier. 16 GB je na nezaplatenie v Blendri a pod...Na to, že má 16GB VRAM, je tá cena perfektná, stáčí sa pozrieť na Quadrá a ich ceny: 50+k za 16GB kartu. Ale znova - na hry ani náhodou. Tu by som šiel jednoznačne Team Green.

@mikezz0: Tak hlavně tento komentář je mimo ;-)

@d.barak: ‏‏‎

Nic moc

Jak uz nekdo psal, priserne hlucnej chladic, vysoky teploty, velka spotreba no zkratka AMD zase ukazalo co umi jako posledni leta :))))))

@ddy: Pravda... Nvidia neměla u 2080Ti žádný problém.. Jenom bylo více článků na téma problémy s 2080ti než její recenze... :D :D
Jedná se referenční model a vše se časem optimalizuje....

@ddy: .. Velká spotřeba?Ano, je vyšší než Nvidia, ale ve srovnání s RTX 2080 není o tolik vysoká. Viz recenze na GamersNexus.

Ověřený GEEK - level 3

@john_doe: Problémy jsou jinde než ve spotřebě. Stabilita ovladačů, hlučné chlazení, velice omezená dostupnost a taky další "catch up" od AMD. Tuhle kartu si koupí leda ten, co potřebuje GK pro compute a nechce dávat peníze za Quadro nebo FirePro karty. Na hry je tahle karta o ničem, tenhle výkon za tuhle cenu už je tu několik let v podobě GTX 1080 Ti a nebo nyní i RTX 2080.

@Khalai: Jak by řekl guru Stach: Nic co by tu už nebylo.

Achjo :(

AMD to zase nedokázalo, kdyby alespoň více zlevnili, aby byly lépe konkurenceschopní, proč by měl hráč kupovat tuhle kartu? Buď koupí RTX kvůli ray tracingu nebo levné 1080(ti), případně bazarovku...
Tahle karta pro hraní ztrácí smysl.
A vysoké teploty nejsou zas takový problém, problém je spíš větší spotřeba, kupovat kvůli GPU výkonnější zdroj se prodraží...

@frohlich.roman: Kde jste vzal tu vysokou spotřebu? Z hlediska provozních vlastností je větší kámen úrazu hlučnost karty.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru