Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: AMD Ryzen 5 3600 – solidní herní základ Recenze
AMD Ryzen 5 3600
AMD Ryzen 5 3600
4 462 Kč 5 399 Kč 4 041 Kč 4 890 Kč

Recenze: AMD Ryzen 5 3600 – solidní herní základ

autor: Petr Kirs
Dnes oficiálně odstartoval prodej nových procesorů řady Ryzen 3000. Jde o čipy určené pro patici AM4, jejichž jádra jsou vyrobena 7nm procesem. Jako jeden z nejzajímavějších se jeví AMD Ryzen 5 3600, který dnes důkladně proklepneme.

Kdo se jen trochu zajímá o počítače, patrně mu příchod nových procesorů Ryzen neunikl. Před dvěma roky šlo o comeback společnosti AMD do segmentu nejvýkonnějších čipů, který se povedl v celé parádě. Výrobce u většiny čipů sbíral jedno ocenění za druhým. Letos uvedla společnost AMD na trh v pořadí již třetí generaci čipů Ryzen, jejímž hlavním úkolem je pokračovat v růstu podílu na trhu – a tedy oslovit co možná nejvíce uživatelů.

Zbraní, jak toho dosáhnout, má výrobce hned několik. Procesory z řady Ryzen 3000 jsou například vůbec poprvé připraveny pro rozhraní PCI Express 4.0. Čipy z rodiny Zen 2 nabídnou dvojnásobnou cache a o 15 % vyšší IPC, což by se mělo pozitivně promítnout do celkového výkonu. Co můžeme od jedné z novinek očekávat v praxi, si ukážeme na čipu AMD Ryzen 5 3600.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AMD Ryzen 5 3600

 

Technické parametry

Testovaný model: AMD Ryzen 5 3600

Patice: AM4 socket

Kódové označení: Zen 2

Počet jader procesoru: 6

Počet vláken: 12

L3 Cache: 32 MB

Pracovní frekvence: 3 600 MHz

Turbo frekvence: 4 200 MHz

Průměrné TDP: 65 W

Chladič v balení: Ano, AMD Wraith Prism

 

Představení čipů Ryzen 3000

 

Obsah balení

Procesor od společnosti AMD dorazil do redakce v až překvapivě velké šedivé krabičce z kartónu.  Na ní samozřejmě nechybí loga výrobce i modelové řady Ryzen, stejně jako červenooranžové kruhy. Mimochodem hned na čelní straně stojí za povšimnutí číslice pět, která označuje, o jakou modelovou řadu jde.

Krabička je vcelku pochopitelně naddimenzovaná, neboť uvnitř se kromě procesoru ukrývá ještě dodávaný tichý chladič Wraith Prism. V menší černé kartónové krabičce, která se ukrývá uvnitř velkého balení, se kromě samotného procesoru nachází už jen jednoduchý manuál a samolepka Ryzen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této krabičce je procesor dodáván

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Už ze samotného boku si můžete hlavního hrdinu dnešní recenze prohlédnout

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vše je zabaleno velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní dodávaná výbava

 

Co umí a jak vypadá?

Už při prvním pohledu na samotný procesor si snad každý musí všimnout, s kým má tu čest. Nápis Ryzen je totiž nepřehlédnutelný. Jak samotný procesor vypadá, si můžete prohlédnout na detailních snímcích níže.

My se v následujících řádcích budeme soustředit spíše na to, co novinka umí. Procesory třídy Ryzen 5 tvoří v současnosti základ nabídky trojkové generace, ještě levnější čipy Ryzen 3 totiž přijdou na pulty obchodů až později – jejich příchod nicméně AMD oficiálně nepotvrdilo.

Z pětkové třídy patří mezi nové modely čipy Ryzen 5 3600X a 3600. Jak zběhlejší uživatelé patrně již tuší, jde o nástupce populárních čipů Ryzen 5 2600X a 2600. Ryzen 5 3600X bude udávat pracovní tempo při frekvenci 3,8 GHz až 4,4 GHz, Ryzen 5 3600 pak od 3,6 GHz do 4,2 GHz. První čip nabízí TDP 95 W, druhý 65 W. Oba čipy mají šest jader a 12 vláken. V dnešní recenzi se nicméně zaměříme na Ryzen 5 3600, jak již bylo uvedeno výše.

Pro úplnost nicméně dodejme, že novinek je v řadě Ryzeen 3000 citelně více. Pro nejnáročnější uživatele bude určen model Ryzen 9 3900X. Ten se chlubí 12 jádry a 24 vlákny, jeho základní takt je 3,8 GHz a 4,6 GHz v režimu Turbo. TDP činí 105 W.

Shodnou hodnotu TDP nabízí také Ryzen 7 3800X, který se chlubí 8 jádry a 16 vlákny. Ten se ze základních 3,9 GHz dovede přetaktovat až na 4,5 GHz. Další novinkou ze sedmičkové série je Ryzen 7 3700X, který může být přetaktován až na 4,4 GHz. Jeho osm jader, respektive 16 vláken, tepe v základu při frekvenci 3,6 GHz. TDP je u tohoto modelu 65 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 5 3600 v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na piny pro připojení k základní desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testovaného kousku

 

Testovací sestava

Všechny představené čipy jsou určeny pro patici AM4, jejich jádra jsou vyrobena 7nm procesem. S novými procesory samozřejmě přišla také celá řada nových základních desek, které nabídnou rozhraní PCI Express 4.0 a čipovou sadu AMD X570. Sluší se nicméně podotknout, že čipy řady Ryzen 3000 běží také na starších deskách s čipsetem AMD X470, v podstatě stačí aktualizovat bios – což si ukážeme v praktických ukázkách v některém z dalších článků.

Nyní se ale pojďme společně podívat na testovací sestavu, pod kterou jsme nový čip od AMD testovali. A nutno podotknout, že také řadu dalších procesorů, byť pochopitelně u čipů od Intelu padla volba na úplně jinou základní desku.

 

Procesor: AMD Ryzen 5 3600

Chladič procesoru: Wraith Stealth

Základní deska: X570 AORUS PRO (rev 1.0)

Grafická karta: ASUS GeForce ROG-STRIX-RTX2080TI-A11G-GAMING

Operační paměť: ADATA XPG Z1 16GB (2x8GB) DDR4 3000

Disk: ADATA Ultimate SU800, 2,5" - 256GB

Napájecí zdroj: Be quiet! Dark Power Pro 11 - 750W

Skříň: Be quiet! Dark Base PRO 900

Operační systém: Windows 10 Pro

 

Testy výkonu

Jak již bylo uvedeno výše, model Ryzen 5 3600 se má stát nejlevnějším čipem z nové trojkové generace – alespoň prozatím. S cenovkou pohybující se těsně nad hranicí pěti tisíc korun půjde o velmi atraktivní konkurenci k zavedeným čipům od Intelu. cena je totiž prakticky o dva tisíce nižší než v případě čipu Intel Core i5-8600K, který je častou volbou náruživých hráčů, jež hledají ideální poměr cena/výkon.

A právě zajímavou volbou pro hráče by se mohla stát i čerstvě představená novinka od AMD. Šest jader by totiž mělo v kombinaci se solidní dedikovanou grafickou kartou nabídnout dostatek výkonu pro hraní i těch nejnovějších titulů plynule a bez sekání. To koneckonců potvrzují také naše testy, ve kterých s grafickou ASUS GeForce ROG-STRIX-RTX2080TI-A11G-GAMING čip překonává citelně dražší procesory konkurence.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor vložený v základní desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry procesoru

 

Samozřejmě většina hráčů bude pravděpodobně k procesoru AMD Ryzen 5 3600 volit cenově dostupnější grafické karty. Nicméně testy jasně ukazují, že nárůst výkonu je citelný. A to nejen ve srovnání s předchozí dvojkovou generací Ryzenu, ale také v přímém porovnání s aktuální nabídkou čipů od Intelu.

Sluší se také podotknout, že Ryzen 5 3600 se nicméně neztratí ani v multimediálních sestavách, od které budou požadovat jejich majitelé o něco vyšší výkon, než nabízí starší čipy. Cenovku zkrátka AMD nastavilo velmi odvážně, alespoň s ohledem na nabízené přednosti – především tedy velmi atraktivní poměr cena/výkon.

Aby byly testy – pokud možno – vyvážené, zařadili jsme do nich i další čipy od Intelu a AMD. Výsledky našich redakčních měření naleznete níže. Je nicméně nutné zdůraznit, že všechny testy probíhaly ještě před oficiálním vydáním procesorů, například v případě základní desky je tak možné očekávat vydání nových aktualizací biosu, které do celkového výkonu ještě promluví. Není také tajemstvím, že čipům od AMD velmi chutnají rychlejší paměti, výsledky měření by tedy mohly být ještě lepší ve prospěch Ryzenů, pokud bychom použili ještě rychlejší RAM.

 

Benchmarkové testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Výkon ve hrách v rozlišení Full HD či Ultra detailech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Spotřeba a provozní testy

Výkon čipu AMD Ryzen 5 3600 je příjemným překvapením. S ohledem na dosažené výsledky jsme se však tak trochu obávali, jak na tom bude tento čip se spotřebou a provozními teplotami.

V testovací sestavě jsme naměřili při hraní her teplotu procesoru 67 °C, v klidovém stavu 41 °C. To jsou však hodnoty naměřené s dodávaným chladičem AMD Wraith Prism, s vodním chlazením či účinnějším vzduchovým chladičem by hodnoty byly patrně ještě nižší. V každém případě čip Intel Core i5-8600K je snadnější uchladit, ten se totiž v zátěži rozpálil se vzduchovým chladičem pouze na 58 °C.  

Chladič AMD Wraith Prism je nicméně v praxi poměrně tichý, a navíc řadě uživatelů učaruje svým LED podsvícením, jak si můžete všimnout na snímcích níže. Jeho výkon je pro čip Ryzen 5 3600 optimalizovaný tak akorát.

Spotřeba nového procesoru od AMD, respektive celé testovací sestavy, se pohybovala v klidovém stavu okolo 105 W. V zátěži pak stoupla na 320 W. To je velmi pěkný výsledek, když vezmeme v potaz porovnání s čipem AMD Ryzen 7 2700X. Ten ve stejné sestavě spotřeboval 130 až 365 W, i když rozdíl ve výkonu je u obou čipů zanedbatelný.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič AMD Wraith Prism

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný chladič…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…svítí různými barvami

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ výrazný mezigenerační nárůst výkonu

+ 6 jader / 12 vláken

+ hodí se na hry

+ kompatibilní se staršími základními deskami

 

- dodávaný chladič je tichý, ale není tak účinný

- mírně vyšší provozní teploty

- levnější procesory z rodiny Ryzen 3000 přijdou na pulty obchodů ještě později

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AMD Ryzen 5 3600

 

Závěrečné hodnocení

Procesor AMD Ryzen 5 3600 je bez nadsázky zrozen pro herní sestavy. Tento konkrétní čip zároveň také ukazuje, jaký potenciál nová generace čipů Ryzen má. Mezigenerační nárůst výkonu je totiž obrovský, AMD navíc cenovku u nových procesorů nasadilo velmi odvážně, což z nich dělá velmi atraktivní volbu ke koupi. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak se bude na pultech obchodů novinkám ze stáje AMD dařit.

To chci

Názory ostatních Geeků (72)

chrastina lp CHR

Ryzen 5 3600

chrastina lp 7. 7. 2019 16:07

Ten chladič, který zde uvádíte tutově není Wraith Stealth ale Wraith Prism. Wraith Stealth je ten nejmenší, dále tu pak je Spire, který je dvojnásobně vyšší než Stealth. pak se tu dá koupit ještě Wraith Max a ten je téměř totožný s tím Prismem, jen má RGB i větrák. Jakou verzi systému jste použili, co tak vidím ,tak je to 1809, přitom AMD doporučuje používat jarní verzi 1903, která je optimalizovanější pro CCX moduly./Hádám, že ten Prism ,co k tomu máte je nějaké speciální balení pro recenzenty. Pro běžné zákazníky je to balení daleko menší.

hummer0 HUM
hummer0 7. 7. 2019 16:27

@chrastina lp: Ale u R5 3600 je jenom Stealth, nikde jsem neviděl důkaz opaku (a u 2600 byl taky Stealth)

chrastina lp CHR
chrastina lp 7. 7. 2019 16:38

@hummer0: Proto nechápu, proč vydávají Prism za Stealth.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 16:41

@chrastina lp: Dobrý den, šlo opravdu o překlep. Díky za upozornění, v textu jsme název opravili. S chladičem Wraith Prism jsme dostali CPU přímo od AMD. Hezký den.

Topshop TOP
Topshop 7. 7. 2019 18:36

@Petr Kirs - CZC: Ty testy muzete vyhodit, bez testovani na WIN 10 1903 nema cenu ty testy ani cist :///// nechapu vas. ...

chrastina lp CHR
chrastina lp 7. 7. 2019 19:04

@Topshop: Tak bylo by fajn, kdyby to jako ostatní testeři udělali na nejnovější Windows 10, Ale přesto ty výsledky jsou dost slušné. Možná by bylo dobré sem přidat i W10 1903. Minimálně do článku dopsat to, že je testováno na starší verzi.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 21:21

@chrastina lp: Dobrý den, testy skutečně probíhaly pod WIN 10 1903, screen Windows jsem bohužel "hloupě" udělal ještě před instalací aktualizace, když jsem si vše připravoval. Abych zbytečně nemátl čtenáře, z článku jsem jej smazal. Díky za pochopení a hezký den.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 21:21

@chrastina lp: Dobrý den, testy skutečně probíhaly pod WIN 10 1903, screen Windows jsem bohužel "hloupě" udělal ještě před instalací aktualizace, když jsem si vše připravoval. Abych zbytečně nemátl čtenáře, z článku jsem jej smazal. Díky za pochopení a hezký den.

Krystof24 KRY
Krystof24 7. 7. 2019 16:53

@chrastina lp: Taky se mi to moc nezdá

Zedrom ZED

Nice

Zedrom 7. 7. 2019 16:10

Kouknu se na nové procesory od AMD a vidím, že je zboží je vyprodané. Paráda.

Borisekamd BOR
Borisekamd 7. 7. 2019 16:39

@Zedrom: Nejsou vyprodané, jenom je jestě nemají :). U nás zatím jsou k dostání pouze r5 3600 a to ve všech obchodech.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 16:42

@Borisekamd: Dobrý den, Ryzen 5 3600 skladem máme. Právě proto jsme mu věnovali tuto recenzi. Hezký den

kulhajs KUL
kulhajs 7. 7. 2019 16:44

@Petr Kirs - CZC: A 3900X bude vyhledove kdy? do tydne? mesice? mam si pro nej zajet do Nemecka?

lukes.danek92 LUK
lukes.danek92 7. 7. 2019 17:47

@kulhajs: nechápu proč se rozčiluješ, až ty procesory dojdou tak budou, ale klidně jeď do německa :D

tomas2626 TOM

Nadpis..?

tomas2626 7. 7. 2019 17:12

Trochu zavádějící název. Jak solidní herní základ ? To je tak R 1200. A ne tohle dělo, na úrovni 9700K

mirei1 MIR
mirei1 7. 7. 2019 17:33

@tomas2626: No na urovni 9700k to herne neni, (i 3700x porad o neco zaostava) kor kdyz se to 9700k pretaktuje, coz je v podstate daný, jinak to nema smysl kupovat, ale je to perfektni volba pro ty co planujou koupit levnejsi herni PC. Je to v podstate srovnatelny s 9600k za nizsi cenu s tim, ze to nabizi extra vykon mimo herni uziti.
A nazev je podle me v pohode. R 1200 je spis low end "herni" zaklad nez solidni herni zaklad, kde bych predpokladal, ze uz tam clovek supne i lepsi grafiku atp.

pek8 PEK
pek8 7. 7. 2019 18:17

@mirei1: Asi jo, ale i na r3 1200 OC+ GTX 1060 si slusne a levne zahrajes...

chrastina lp CHR
chrastina lp 7. 7. 2019 19:00

@tomas2626: Jakože herní základ s x570 deskou taky nebude úplně budget. ale jako herní základ B450 + R5 3600 je tak mid class.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 20:09

@chrastina lp: Přesně tak, pro 3600 nebo 3700X nebude potřeba drahých X570 desek. Pro 3600 stačí úplně v pohodě i B450 Tomahawk za 2.5K. K tomu rozumné RAMky a spolu s 3600 máme slušný základ PC za 10K. Zdroj, case, SSD a GTX 1660 Ti a máme velice slušný herní PC okolo 22K, který zvládne i slušný stream :)

avatar
flanker-cz 10. 7. 2019 10:46

@Khalai: Proč pořád se cpe ten Tomahawk, když TUF B450-PRO Gaming má v praxi podobné VRM (nebavíme se tu o špičkách co zvládnou mosfety v účinnosti při tpelotácvh VRM 110 C), má možnosti 2x M2 disků, lepší zvukový kodek atd? A cena je přitom identická.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 10. 7. 2019 11:12

@flanker-cz: Tomahawk ma BIOS Flashback+, coz maji u Asus tusim pouze Crosshairky, nebo to umi i jine desky? A take se tu dost doporucuje Crosshair VI, ale tam asi nebudou neomezene zasoby za tu vyrocni cenu.

avatar
flanker-cz 12. 7. 2019 15:34

@Khalai: Crosshair VI zatím jsou :)Jinak ano, BIOS Flashback má jen ROG a nově i ROG Strix (u X570).

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 12. 7. 2019 16:05

@flanker-cz: U X570 to zatim ale jaksi neni potreba, vzhledem k nativni podpore Ryzen 3000. Nastesti si to uvedomili i ostatni vyrobci a Flashback uz umi daleko vic X570 desek. Bude se to hodit u Zen 2+ rady 4000 ;)

avatar
Iguka 14. 7. 2019 19:16

@flanker-cz: takže k 5 3600 vzít raději TUF B450-PRO Gaming nebo tu Crosshair VI se starším chipsetem? a jaké RAM ?

novák445 NOV
novák445 7. 7. 2019 20:10

@tomas2626: Název se nepovedl, především proto, že to dokáže mnohem více než "solidní herní základ", ale na úrovni 9700k to ve většině oblastí není, ikdyž je to blízko. Myslím že by tomu mnohem více slušela věta ze závěru: "zrozen pro herní sestavy" nebo podobně.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 20:13

@novák445: Výkonem je někde mezi 9400F a 9700K, což je na procesor za 5K velmi slušný výsledek.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 21:23

@tomas2626: Dobrý den. Co milion hráčů, to milion chutí... Souhlasím, že pro celou řadu lidí bude základ R 1200. Právě proto jsem ale dal do titulku slůvko "solidní", neboť kdo to myslí s hraním na solidní úrovni vážně, poohlédne se po vyšší třídě. A nezastírám, že jsem výsledky testů Ryzenu 5 3600 mile překvapen. Právě proto jsem volil tento titulek - abych čip doporučil jako vhodnou součástku do "solidní sestavy". Myslím, že výsledky testů hovoří za vše. Hezký den

tomas2626 TOM
tomas2626 8. 7. 2019 10:41

@Petr Kirs - CZC: A já si zase myslím, že čím více testů leze na svět, tím více je ten nadpis pitomost...Btw takže R 3600 + 2080Ti není na vážné hraní ? Proč v tom cítím inteláckou zaujatost, i navzdory superlativům v článku...

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 8. 7. 2019 13:20

@tomas2626: Dobrý den, zaujatost v tom určitě není. Naopak si osobně myslím, že Intel to bude mít nyní velmi těžké, osobně se těším naopak na testy nových Ryzenů 3, které jsou už taky na světě. I od nich jsou očekávání vysoké.

chucic CHU

Pracovní frekvence v technických parametrech

chucic 7. 7. 2019 18:15

Je uvedeno 3700 MHz, pokud vím správně je 3600 MHz.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 7. 7. 2019 21:25

@chucic: Dobrý den, ano, šlo o překlep. Již je to opravené. Díky moc za upozornění a fajn den.

mikeš0 MIK

Intel

mikeš0 7. 7. 2019 18:16

amd ve hrách oproti intelu (za stejnou cenu) dostávalo docela naprdel. To je ostuda, ale pořád lepší než to co dělali doteď

novák445 NOV
novák445 7. 7. 2019 20:00

@mikeš0: Kde dostávají naprdel? Jaká ostuda? Dá se říct že Intel má ve hrách minimální výhodu, ale amd stojí polovinu a je mnohem všestranější. Kdo pod 10k kupuje intel je fanatik intelu nebo neinformovaný. Nad 10k zase pochybuju že jde lidem o to aby měli o pár fps více ve hrách a raději preferují mnohem větší výhodu AMD v produktivních aplikacích.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 20:11

@novák445: Pokud někdo nehoní každý FPS pod FHD rozlišením, tak je prostě už jedno, jaký se vezme procesor, jestli Intel nebo AMD. No a vzhledem k tomu, že AMD je levnější, tak... :)Trochu úsměvné je to, že asi nejvíc AMD konkuruje právě AMD, protože ceny 1600 a 2600 jsou nyní velice nízké a byť 3600 nabízí celkově lepší výkon, tak má paradoxně o něco horší poměr výkon/cena proti předchozí generaci :)

mirei1 MIR
mirei1 7. 7. 2019 20:14

@novák445: Myslim si, ze to ve vysledku dost ovlivni cena desek u lidi co budou kupovat komplet novy herni PC. Pokud lidi jen delaj upgrade tak hodej novy CPU do stavajici desky a neresej, ale u novyho pc vyssi cenovy kategorie (rekneme 45-50k+ za skrin) se uz lidem moc nebude chtit davat cpu do stary desky, aby se to cenove vyplatilo, kdyz decentni x570 deska stoji 8k. Pak si myslim, ze je dost velka sance, ze spise pudou do Intelu (kor pokud o 10-15% slevi ja se o tom pise) s kvalitni deskou za necelejch 5k a budou mit tech par % vykonu ve hrach navic a vyuziti v jinejch aplikacich resit nebudou.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 20:19

@mirei1: Ceny X570 jsou obludné. To jsou ceny jak za X299/X399 HEDT...

mirei1 MIR
mirei1 7. 7. 2019 21:18

@Khalai: S tim naprosto souhlasim.. Chtel jsem jit do x570 aorus master, ale za cenu pres 10k se to fakt nevyplati bez ohledu nato, jak super je to deska.
Kdybych kupoval 3900/3950x tak bych to neresil, ale u 3700/3800x je ta cena v podstate stejna/vyssi nez samotnej procesor.
Takze je to bud jit do x470 nebo Intel vzhledem k tomu, ze vykonove si AMD hodne polepsilo a v rozliseni, ktere budu vyuzivat (1440p) je to v podstate na urovni 9700k.
Kompatabilitu pro budouci cpu asi nebudu muset resit protoze za 2,5-3 roky kdy bych upgradoval stejne uz amd asi bude na novy patici, takze bych musel kupovat novou desku tak jako tak.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 22:28

@mirei1: Nejlepší je Gigabyte X570 Aorus Xtreme za 20K. To je fakt cenový úlet :-D

mirei1 MIR
mirei1 7. 7. 2019 23:14

@Khalai: Hmm to teda :D Proti tomu uz je i Master za 10k vyhodna koupe. Sice jsou na tom super ty konektory natoceny o 90 stupnu, (u kterejch mimochodem nechapu proc to nedelaj vyrobci u vsech desek vyssi tridy) + je to snad komplet chlazeny pasivne a ma to 10gb lan chip, lepsi vrm a naky dalsi ptakoviny ale i tohle vsechno za 10k priplatek fakt nestoji :D Vzhledove to ale u me ma 5* :D

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 7. 2019 23:33

@mirei1: No, kdybych měl někdy chuť na desku za tuhle cenu, tak to ještě trošku přitlačím a vezmu ASRock Aqua za 28K a hotovo. Když už, tak už :-D

mirei1 MIR
mirei1 8. 7. 2019 0:45

@Khalai: Ta se mi zrovna vubec nelibi. Ta bila mi k tomu proste nesedi :D + za tu cenu bych tam chtel videt natoceny porty jako to ma aorus extreme :D Z390 Aorus Extreme Waterforce se mi libila vic :D

mirei1 MIR
mirei1 7. 7. 2019 20:14

@novák445: heh se to postnulo 2x ikdyz to poprvy nic nedelalo no coz :D

mikeš0 MIK
mikeš0 7. 7. 2019 22:19

@novák445: stojí polovinu? takže Intel Core i5-9400F kterej předčí o pár desítek fps ve hrách stojí stejně jako amd s tím, že na czc je sleva tisíck Kč, takže je i levnější.
Psal jsem jenom ve hrách a ty mluvíš o aplikacích. Doufám že si tedy taky pořídíš 4000 taktovaný ramky abys to využil.

avatar

Nechci být vyslovený rejpal ale...

kochren 7. 7. 2019 22:46

Není ta recenze trochu moc odbytá? RAM - není uveden přesný typ a časování. Na 3xxx řadu použít jen 3000 paměti? (CPU umí s mnohem vyššími frekvencemi) Není zde ani pokud ukázat vliv taktu pamětí na výkon...Taktování - něco málo by se slušelo zkusit poladit ať případní zájemci vědí... MB - čekal bych i použití vícero čipsetů... Mnoho lidí zajímá jak to pojede na X370, X470 potažmo B350, B450...Počet her... vím sám, že to není tak snadné takže tohle nebudu kritizovatCelkově mi to ale připadá odbyté... Tedy pokud se to nebude ještě doplňovat.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 8. 7. 2019 0:04

@kochren: Aho GeKoMo, uz delsi dobu jsem te tu nepotkal :-)Jeste by tu mela casem vyjit i moje recenze z pohledu bezneho uzivatele. Testoval jsem to s deskou B450 Tomahawk, pameti 3200 CL16 a zkousel jsem samozrejme OC procesoru i pameti, coz se tu snad brzo doctes. Ale samozrejme v mych domacich podminkach jsem take nemohl vytvorit megarecenzi jakou bys nasel na zahranicnim webu. Fakt to neni sranda tohle testovani, ale zase to pro me byla velice zajimava zkusenost :)

t3 T3
t3 8. 7. 2019 0:18

@Khalai: Presne tak. Pro ucely kterym to ma slouzit je to dobre dost a stejne tak i "value" tedy cena/vykon ;)

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 8. 7. 2019 13:23

@t3: Dobrý den, nebudu zastírat, že recenze vznikala v časovém presu, abychom stihli embargo a mohli vám přinést výsledky reálných testů co nejdříve. Nicméně je to jen „první vlaštovka“. Dále již v redakci usilovně pracujeme na testech samotné desky, kde se budeme věnovat také přetaktování CPU. Testům se starším čipsetem, stejně jako například návod na upgrade biosu u starší desky. Vše bude postupně vycházet. Fajn den.

t3 T3
t3 8. 7. 2019 14:19

@Petr Kirs - CZC: Tomu rozumim a s recenzi jsem byl vesmes spokojeny (80%). Jen jsem se snazil recenzenta zastat a zavtipkovat. Podle me, CZC dela v nasich podminkach dobrou praci a mistni geekove jakbysmet. Vam taky hezky den a jen tak dal. Hlavne ty ceny! :)

avatar
kochren 8. 7. 2019 16:09

@Petr Kirs - CZC: Dobrý den,
tak jak jsem psal v poslední větě. Pokud se nebude ještě dál dopňovat. Je fajn, že tu budou dávat recenze i další.

avatar
kochren 8. 7. 2019 16:04

@Khalai: Super už se těším. Tohle je fakt odbyté. Sám mám 2x X370 a 1x X470 tak jsem zvědavý jak to fičí na těch starších deskách. Mněl bych skládat PC tak to taky otestuji. A dám to na PC nadšence. Krom toho udělám výměnu v nednom z PC, kde mám ještě Ryzeny 1 generace. Mám toho hodně tak není čas na vykecávání :-) Jinak já tu bývám často, ale jen nakupuji. Už tu mám 2 VIP účty :-)
Na lepší a podrobnější recenzi se těším :-)
PS: není to snadné s těmi recenzemi sám to moc dobře znám :-) Speciálně u grafik byl problém ze začátku v čem testovat nová API :-)

avatar
flanker-cz 10. 7. 2019 10:48

@kochren: Bude i moje, čekám co jen naskladní Ryzen 7 3800X (na LN2 je údajně podle binování ROG týmu asi o 50 MHZ lepší) a pak také Ryzen 9 3900X. Kdyžtak uděláme i nějakou LN2 show ,-)

avatar
flanker-cz 10. 7. 2019 10:53

@Khalai: jj, ono je to těžký. Sám za těch cca 15 let vím. I z pozice bývalého redaktora. Nic nedostaneš a musíš mít svou výbavu na měření a testování. Takže pro chtivé nováčky, co by měli skill je to těžké, aby mohli testovat desky či procesory.
Já narval do hardwaru myslím už tak čtvrt milionu, ne-li víc. A dalších odhadem 1/4 melounu jsem dostal od různých sponzorů, jak jsme byl známější (RAM, desky, SSD, sem tam CPU)
A při práci už je mnohem těžší taky něco sepsat, testovat. Přeci jen to není napsání jednoho odstavce v diskuzi jako např tady, a měřit pak po večerech a "zase" sedět u PC se mi už dnes taky tolik nechce, jak před 10 lety s maximálním nadšením :)

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 10. 7. 2019 11:10

@flanker-cz: Ja v tom mam uz pres 40K, ale je to zatim proste nadseni pro vec a zacatky nikdy nejsou snadne.

Killer007TV KIL

X570 je přepálený sviň

Killer007TV 8. 7. 2019 11:15

Zdravim, jak vidíte použití (např. výše zmíněného Tomahawku) B450 s 5 3600kou a na stejné desce potenciál budoucího upgradu na 7 4700?
Člověk by ten novej čipset chtěl zkusit, ale když stojí stejně jak ten procesor...

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 8. 7. 2019 12:05

@Killer007TV: B450 Tomahawk je pro R5 3600 naprosto v pohode.

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 8. 7. 2019 13:24

@Khalai: Dobrý den, v redakci již usilovně pracujeme na testech desek se starým i novým čipsetem, stejně jako například návod na upgrade biosu u starší desky. Vše bude postupně vycházet, určitě nás tedy sledujte :-) Fajn den.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 8. 7. 2019 14:41

@Petr Kirs - CZC: Ano, to vim, vsak jsem ten navod a testy s B450 Tomahawk zpracovaval :-)

avatar

PRIME B450M-K

m4rine.cz 8. 7. 2019 12:54

Zdravim,jen si chci overit kompatibilitu s touto mobo. V sekci Podpora -> CPU, Ryzen 3600 chybi. Predpokladam ale, ze staci update BIOSu. Muzete mi to nekdo overit pls? :) Resp, jedna z nejaktualnejsich verzi BIOSu ma v popisku pouze - pridana podpora pro novejsi Ryzeny. Diky.

avatar
m4rine.cz 8. 7. 2019 12:55

@m4rine.cz: Omg, to je jak naschval. Aktualizoval jsem jejich stranku a uz tam vidim podporu Ryzenu 3600 :) Sry.

Myzrael666 MYZ

BOX Chladič

Myzrael666 8. 7. 2019 23:06

Chci se zeptat, když jsou koupím Ryzen 5 3600 já, dostanu taky takový pěkný chladič ( wraith Prism ) v ceně ?

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 8. 7. 2019 23:39

@Myzrael666: V balení by měl být Wraith Stealth i dle info z webu AMD. Tohle vypadá jako chladič pro "review sample" procesory a ne retail SKU.

Myzrael666 MYZ
Myzrael666 9. 7. 2019 0:12

@Khalai: Tak to je od AMD docela smutný. Podle mě je Wraith Stealth na takový procesor příliš slabý. Radši bych si koupil procesor bez chladiče a nebo mít možnost výběru. Tohle člověk může rovnou vyhodit.Tady v testu https://www.computerbase.de/2019-07/amd-ryzen-3000-test/4/#abschnitt_temperaturen_ohne_kuenstliches_offset má 3600 abnormálně vysokou teplotu, našlo by se nějaké vysvětlení a jaký použili chladič ?

drussus DRU

Bravo AMD

drussus 9. 7. 2019 14:46

Bravo AMD! Až tuhle řadu procesorů jste měli pojmenovat Buldozer. Protože prostě poměrem cena/výkon a výkonem v MT zašlapává Intel do země. Mimochodem z hlavy můj Ryzen 2600 přetočený na 4100Mhz dává v Cinebench R15 1405 bodů. Což je asi jen o 7 procent níž, než R5 3600.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 9. 7. 2019 14:59

@drussus: Já bych tomu Bulldozer neříkal už z principu pověsti Excavator architektury :-D

beni863 BEN
beni863 4. 8. 2019 10:40

@Khalai: I5 9400f na tom taky neni zle

beni863 BEN
beni863 4. 8. 2019 10:40

@Khalai: I5 9400f na tom taky neni zle

beni863 BEN
beni863 4. 8. 2019 10:40

@Khalai: I5 9400f na tom taky neni zle

dvořák378 DVO

2600-3xxx ?

dvořák378 13. 7. 2019 11:35

Je nějaký důvod přejí z R5 2600 na 3xxxx ? Racioální..tedy

Myselin MY

Kompatibilita

Anonymní uživatel 15. 7. 2019 10:32

Je možno procesor R5 3600 použít s deskou MSI B450-A PRO?

dvořák378 DVO
dvořák378 18. 7. 2019 20:35

@Anonymní uživatel: po aktualizaci BIOSu na 7C02v19 (2019-07-10)
Description
- Update AMD ComboPI1.0.0.3ab
- Fix RAID issue.
- Support Ryzen 3000 series CPU.
Ryzen 9 3900X/Ryzen 7 3800X/Ryzen 7 3700X/Ryzen 5 3600X/Ryzen 5 3600/Ryzen 5 3400G/Ryzen 3 3200Ghttps://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK

hájek136 HÁJ

Morty

hájek136 29. 7. 2019 0:45

Takže když si u vás koupím tenhle procesor, najdu v balení chladič Wraith Prism nebo nějaký jiný?

se_ky SE_

Podivné testy...

se_ky 19. 8. 2019 13:23

Jistě...u ostatních recenzí jiných časopisů byl Ryzen 3 např. v Cinebench R15 rychlejší než Intel, ale u vás to tak není. určitě vám to tady věřím. Buď lžete a nebo neumíte testovat správně...

Máš něco na srdci?

nahoru