Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Apple HomePod mini – malej, ale šikovnej

Recenze: Apple HomePod mini – malej, ale šikovnej

Recenze
Apple Homepod mini, Space Grey_1379417527
Apple Homepod mini, Space Grey
2 223 Kč 2 690 Kč
Apple Homepod mini, White_1986454343
Apple Homepod mini, White
2 223 Kč 2 690 Kč

Známou hlášku z Princezny ze mlejna jsme si půjčili do titulku dnešní recenze. Perfektně totiž vystihuje vše, co HomePod mini představuje. Jde o kompaktní chytrý reproduktor, který skvěle hraje a nabízí nepřeberné množství funkcí.  

HomePod mini si odbyl premiéru ještě před koncem roku, na českém trhu se však zabydlel až nyní. Pokud vás náhodou zprávička o této zajímavé novince od společnosti Apple minula, alespoň v rychlosti připomeňme, že jde o v pořadí již o druhý chytrý reproduktor s logem nakousnutého jablka. Proti klasickému HomePodu je verze mini kompaktnější a také výrazně levnější. Musel Apple kvůli tomu dělat i nějaké ústupky? To zjistíme společně v dnešní recenzi…

Hlavní přednosti chytrého reproduktoru HomePod mini:

  • bohatý 360° zvuk
  • inteligentní asistent Siri
  • chytré ovládání celé domácnosti
  • ochrana soukromí

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomePod mini

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zpracování novinky

 

Technické parametry

Testovaný model: Apple Homepod mini, Space Grey

Virtuální asistentka: Siri

Rozpoznání hlasů: pro až 6 osob

Nabízené funkce: centrum chytré domácnosti Apple HomeKit, přijímání hovorů z iPhonu, personalizované návrhy poslechu hudby, pouštění hudby, hledání textu, umělce i alba, poslech rádií, streamování obsahu ze služeb třetích stran, převod jednotek, sjednávání schůzek, informace o vaší poloze s informacemi o dopravní situaci, vyhledávání zařízení, psaní zpráv, ovládání světla, termostatů apod.

Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth v5.0

Nabízené barvy: space grey, white

Rozměry: 84,3 x 97,9 mm

Hmotnost: 345 g

 

Představení HomePodu mini

 

Obsah balení

Stejně jako samotný reproduktor je kompaktní i kartónová krabička černé barvy, ve které je hlavní hrdina dnešní recenze dodáván. V balení totiž nalezneme pouze to nejdůležitější, návod k použití, samolepky a napájecí adaptér pro evropské zásuvky. Napájecí kabel byste mezi dodávanou výbavou hledali marně, neboť je napevno připojen k samotnému reproduktoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení, ve které je reproduktor dodáván

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná výbava

 

Vzhled a kvalita zpracování

Už první HomePod nabízel unikátní a nezaměnitelný design, druhá generace – verze mini – v tomto trendu rozhodně pokračuje. Vzhled rozhodně patří k hlavním přednostem novinky. Válcovitý tvar byl však nahrazen malou koulí, která je přísně symetrická. Nebýt napájecího kabelu v zadní části, prakticky nijak byste nerozeznali přední stranu od zadní, a zároveň také od pravé a levé bočnice.

My jsme měli možnost testovat novinku ve vesmírně šedém provedení, nicméně k dispozici je také v bílé variantě. Pro obě provedení přitom platí, že design není nijak narušen ovládacími prvky. Tedy na první pohled, ve skutečnosti se virtuální tlačítka ukrývají v horním panelu, který je dotykový, jak si ukážeme v dalších částech článku.

Chytrý reproduktor zaujme na první pohled svými kompaktními rozměry. Průměr koule je 3,3 palce, rozměry jsou přesně 84,3 x 97,9 mm. Pro srovnání původní větší bratříček vážil 2,5 kg a chlubil se rozměry 172 mm x 142 mm.

Hlavním výrobním materiálem reproduktoru je odolný plast. Prakticky celé boční strany kolem dokola však obepíná síťovaná tkanina, pod kterou se ukrývají samotné reproduktory a další elektronika. Celkově přístroj působí velmi luxusním dojmem, na což jsme však u výrobků s logem nakousnutého jablka již zvyklí. Na druhou stranu v dané cenové kategorii zpravidla přístroje od Applu příliš často zakoupit nemůžeme.

Na spodní straně testovaného modelu je mimochodem protiskluzová guma. V zadní části pak nalezneme oplétaný napájecí kabel s koncovkou USB-C, který je k tělu reproduktoru přidělán napevno. Kabel je mimochodem dostatečně dlouhý, aby pohodlně dosáhl z desky stolu až na zem k zásuvce – má délku zhruba dva metry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celou horní stranu tvoří dotyková plocha

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na bezchybné zpracování reproduktoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Boční strana testovaného modelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konstrukce je dokonale symetrická

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana je protiskluzová

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na spodní stranu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel je připevněn napevno

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel je oplétaný, aby se snadno nezamotal

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na konci nalezneme USB-C koncovku

 

První nastavení

HomePod mini je stejně jako předchůdce kompatibilní pouze s přístroji s logem nakousnutého jablka, konkrétně tedy s iPhony a iPady. Přehrávat hudbu z libovolného zařízení tedy na rozdíl od konkurenčních bezdrátových reproduktorů, které staví na technologii Bluetooth, není možné.

Konfigurace je velmi jednoduchá, stačí se s iPhonem nebo iPadem, na kterém je nainstalovaná nejnovější verze operačního systému iOS, přiblížit k HomePodu mini, načež se spustí krátký průvodce celým nastavením, kde vyplníte informace o svém Apple účtu a parametry bezdrátové sítě.

Po první konfiguraci se stane HomePod prakticky soběstačným zařízením, ovládat tento přístroj můžete prakticky celý pouze hlasem – prostřednictvím virtuální asistentky Siri. Ovládat reproduktor můžete nicméně i z připojeného zařízení, tedy v našem případě z iPadu, jak je vidět na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení není vůbec složité…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotné zařízení vás vyzve k první konfiguraci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavit je nutné místnost i jazyk virtuální asistentky Siri

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Během první inicializace vás reproduktor rovnou naučí, jak jej můžete používat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku můžete propojit reproduktor s vašimi účty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spravovat HomePod mini je možné v Domácnosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení chytrého reproduktoru

 

Klíčové funkce jako na dlani

Důvod, proč si budou majitelé iPhonů a iPadů HomePod pořizovat, tkví především v nabízených funkcích. A v tom, jak intuitivně chytrý reproduktor splyne s celým ekosystémem od Applu. Požádejte Siri o mix songů! Vyberte si žánr nebo interpreta a je to. HomePod mini má přístup k databázi Apple Music i k dalším hudebním službám, odkud vytáhne vámi požadovanou muziku. Mimo muziku vám umí přečíst ale i zprávy, poskytne vám informace o počasí a dopravě, převede jednotky nebo spočítá, co potřebujete. Zaručeně oceníte i možnost ovládání chytré domácnosti, díky integraci HomeKitu.

Přejete si změnit hudbu? Požádejte Siri, která vás nikdy nepřeslechne, což jsme v praxi skutečně vyzkoušeli. Siri vás totiž uslyší i z dálky nebo přes hudbu na plné pecky. Počítat je samozřejmě nutné s tím, že Siri neumí česky, pohodlně se s ní ale domluvíte anglicky – podobně jako u iPhonů a iPadů. Máte tak navíc šanci si při současných koronavirových opatřeních svou anglickou výslovnost vypilovat. Reproduktor zároveň reaguje na dotyk – klepnutí na horní část umožňuje přehrávaní, pozastavení nebo nastavení hlasitosti.

Na rozdíl od svého předchůdce také novinka nabízí funkci Intercom. Pokud tedy máte více reproduktorů rozmístěných po bytě či domě, můžete je používat v podstatě jako vysílačky, kdy například svoláte celou rodinu na večeři. Stejně jednoduše svým ratolestem připomenete, že je již nutné jít spát. Mezi další nabízené funkce patří sjednávání schůzek, informace o vaší poloze s informacemi o dopravní situaci, vyhledávání zařízení a mnoho dalšího. Zajímavá je také technologie UWB, kdy pouhým přiložením iPhonu či iPadu k reproduktoru můžete pokračovat v přehrávání hudby přímo na reproduktoru místo na mobilním zařízení či připojených sluchátkách.  

Přístroj přitom dovede rozeznat podle hlasu až šest různých osob v domácnosti – u každého jedince si přitom Siri vybaví, jakou hudbu má rád a co má naplánováno v diáři. Používat chytrý reproduktor tak může bez nadsázky celá rodina. Apple si při všech nabízených funcích velmi zakládá na ochraně soukromí. HomePod mini je tedy navržen tak, aby vaše osobní informace udržoval v bezpečí a byl důvěryhodným pomocníkem v každodenním životě vaší rodiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dotykový senzor na vrchní straně zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podle současného stavu svítí dotyková plocha různými barvami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HomePod mini s iPadem mini

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je skutečně kompaktní

 

360° audio v akci

HomePod mini je poměrně sofistikované zařízení, i když se to podle kompaktních rozměrů nemusí zdát. Pod ozdobnými kryty se totiž ukrývá celá řada pokročilých technologií. Srdcem reproduktoru je například čip Apple S5, který tepe také v chytrých hodinkách Apple Watch Series 5. Od staršího bratra si novinka také vypůjčila celou řadu technologií – multiroom, podporu sterea, 360° zvuk, vzdálené pole pro podporu SIR, výpočetní zvuk a tak dále.

A právě kvalita zvukové reprodukce nás v této části článku bude zajímat nejvíce. Na rozdíl od běžných reproduktorů, u kterých je nejlepší zvukový zážitek soustředěný na přední část reproduktoru, u Apple HomePod mini se můžete těšit na 360° zvukový zážitek, tedy na reprodukci ze všech stran. V praxi tak můžete pobíhat po místnosti, jak chcete, ze všech koutů slyšíte zvuk jasně a hlasitě.

Pokud chcete posunout zvukový zážitek ještě dál, můžete jedno zařízení HomePod mini spárovat s druhým a vytvořit pár. Dva takto spárované reproduktory ve stejné místnosti vytvoří pravý a levý kanál pro skutečné stereo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob reproduktoru

 

Patrně není potřeba zastírat, že z kvality zvukové reprodukce jsme byli nadšení. Hlavní hrdina dnešního článku samozřejmě nemůže konkurovat studiovým monitorům za několik desítek tisíc korun. Na druhou stranu v dané cenové kategorii je kvalita zvukové reprodukce velmi nadprůměrná a adekvátního konkurenta byste hledali jen velice těžko. Všechna zvuková pásma jsou dokonale vyvážena. Středy jsou tedy dobře srozumitelné, výšky čisté a navzdory kompaktním rozměrům překvapivě nijak pozadu nezůstávají ani basové linky.

Perfektně to vynikne především u klasické hudby. Například v mistrovských kusech renesanční polyfonie, kde se běžně střídá na třicet různých vokálních hlasů, je vše krásně čisté a dobře zřetelné. Přitom právě v oblasti renesanční hudby má problém i celá řada profesionálních sestav. Stejně dobře si vedla reprosoustava prakticky ve všech hudebních žánrech – přesný, ostrý zvuk bez jakéhokoliv zkreslení – zkrátka doslova chytá za uši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomePod mini

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací panel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ velmi dobrá kvalita zvukové reprodukce

+ 360° audio

+ citlivé reproduktory

+ podpora UWB sa funkce Intercom

+ elegantní design

+ propojení s Apple HomeKit

 

- Siri s uživatelem nemluví česky

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomePod mini

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací dotykovou plochu

 

Závěrečné hodnocení

HomePod mini je velice šikovné zařízení, které cílí především na milovníky dobrého poslechu – pochopitelně z řad fanoušků společnosti Apple. Stejně tak jej ale využijí lidé, kteří chtějí automatizovat chytrou domácnost prostřednictvím senzorů podporujících standard HomeKit. Takové přístroje totiž umí hlavní hrdina dnešního článku ovládat. Apple HomePod Mini může sloužit jako centrum chytré domácnosti Apple HomeKit.

Třešničkou na dortu je atraktivní cenovka, která je výrazně nižší než u staršího modelu. Apple si samozřejmě od tohoto kroku slibuje, že si lidé pořídí do svých domácností více chytrých reproduktorů – ideálně alespoň do každé místnosti jeden. Vzhledem k tomu, jak skvěle funguje HomePod mini v praxi, lze předpokládat, že se tato taktika Applu vyplatí.  

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Ověřený GEEK - level 3

Smula no

Bohužel pro tento reproduktor existuje na českém trhu Google Nest Audio, který nabízí, ve zhruba stejné ceně, v podstatě vše lepší a ještě k tomu bez obtěžujích omezení funčnosti přes např. BT audio.Toto je opravdu produkt jen a pouze pro skalní fanoušky.

Ověřený GEEK - level 3

@BERNADIC: No já si ho koupil mimo jiné i jako centrum pro HomeKit. Ale je fakt, že máme s manželkou jablečné telefony i tablety, takže mi to přišlo jako přirozené doplnění. Nemám ho primárně na hudbu, ale spíš jako asistentku pro HomeKit, handsfree volání atd.

@BERNADIC: To jako vážně srovnáváte šunt od Googlu s mnohem lepším HomePodem mini? Trochu objektivity by to chtělo.

Ověřený GEEK - level 3

@Sandra0: Objektivně? Ano, zcela jednoznačně je lepší, ve všem.

Homepod mini a Apple TV

Dobrý den, mám dotaz, vlastním již Apple TV , vyuzivám ji i jako HomeKit centrum chtěl bych si pořídit HomePod mini a mám obavu aby se mi to nehadalo mezi sebou když oba přístroje mohu sloužit jako Home Kit centrum.

@Minkos: Těch HK center může být prakticky neomezeně (to bych kecal, ale běžný uživatel by na limit zřejmě neměl narazit). Sám mám ATV, iPad na zdi sloužící jako HK ovladač světel a vysavače, a Homepod Mini. Při výpadku jednoho zařízení přebírá agendu HK hubu další, v normálním provozu se nic nehádá a všechno šlape.

Máš něco na srdci?

nahoru