Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: ASUS RT-AC87U – špičková rychlost ve futuristickém balení Recenze
ASUS RT-AC87U
ASUS RT-AC87U
Produkt není určen k prodeji.

Recenze: ASUS RT-AC87U – špičková rychlost ve futuristickém balení

Pro ty nejnáročnější uživatele si společnost ASUS připravila nový Wi-Fi router RT-AC87U, jehož lákadlem je špičkový výkon a bezkonkurenční rychlost. Jak se mu daří své "papírové sliby" plnit v reálném provozu?

Už od loňského roku kraloval nabídce síťových prvků společnosti ASUS router AC68U AC1900. Podpora dvou pásem Wi-Fi pro dosažení rychlosti v bezdrátové síti až 1,9 Gbit/s, tři externí odnímatelné antény či technologie ASUS AiCloud z něj dodnes dělá velmi schopný router, který patří k tomu nejlepšímu, co je možné zakoupit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Router AC68U AC1900 kraloval od loňského roku nabídce společnosti ASUS

 

ASUS se ale letos na podzim rozhodl, že novinka musí být ve všech ohledech ještě lepší. Model ASUS RT-AC87U má tedy rovnou čtyři antény a nabízí papírovou rychlost až 2334 Mb/s v rámci Wi-Fi sítě. To ale nejsou všechny přednosti, které tato novinka nabízí. Tak se na ni pojďme hezky postupně podívat...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Letos převzal žezlo model ASUS RT-AC87U

 

Technické parametry

Testovaný model: ASUS RT-AC87U

Konektory: RJ-45, USB 2.0, USB 3.0

Počet WAN portů: 1

Počet portů HUB/Switche: 4

Podpora 3G: Ano

WLAN standardy: 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n

Podpora IPv6: Ano

Frekvenční rozsah: 2,4 a 5 GHZ

Firewall: Ano

Typ antény: Odnímatelná

Přenosové rychlosti pro HUB/Switch: 1 000 Mb/s

Přenosové rychlosti pro WAN: 1 000 Mb/s

Přenosové rychlosti pro WLAN: 600 + 1734 Mb/s

Rozměry: 289,5 x 167,6 x 47,5 mm

Hmotnost: 747 g

 

Obsah balení

Do redakce dorazil router v modročerné kartónové krabici. Na její čelní straně je vyobrazen nejen hlavní hrdina dnešní recenze, ale také výčet všech jeho hlavních předností. Kromě samotného routeru v balení naleznete ještě síťový kabel, napájecí zdroj, čtyři antény, záruční list, návod k použití a CD s obslužným softwarem a návodem v elektronické podobě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Popravdě už samotné balení nás v redakci překvapilo svými rozměry, on totiž ani samotný router není žádný drobeček. Rozměry 289,5 x 167,6 x 47,5 mm mluví za vše. I hmotnost 747 g nepatří k nejnižším, víceméně koresponduje s váhou velké řady tabletů. Zkrátka když jej vezmete do ruky, máte pocit, že držíte pořádný kus železa – a to je taky pravda.

Co upoutá hned na první pohled, je také samotný design routeru. Ostře řezané linie působí v černém provedení velmi futuristickým dojmem, připomínají tak trochu přední masku luxusního sporťáku od Lamborghini. Výrobce si navíc s designem vyhrál tak moc, že například indikační diody umístil přesně do lomu vrchní části a bočnice. Modrá zář se tak line z jen pár milimetrů velké hrany, což rozhodně působí efektivním dojmem. Pokud by vám diody vadily, můžete je snadno vypnout.

Na čelní straně samozřejmě nechybí ani plochy s károvaným vzorem, který se na vrcholných routerech tohoto výrobce objevuje pravidelně. Černé plasty jsou matné, otisky tak na nich neulpívají tak snadno jako na lesklých. Pokud ale máte trochu mastnější ruce, stopa po vás stejně zůstane.  

Vytknout nemůžeme nic ani zpracování, plasty působí bytelně a nikde se neprohýbají ani nevržou. Navíc jednotlivé spoje na sebe korektně doléhají, což je vidět i na detailních fotografiích níže. Snad jediné, co by mohlo u přístroje některým uživatelům vadit, je stejně jako u předchůdce absence otvorů pro připevnění routeru na zeď.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrcholný model společnosti ASUS v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní stranu zdobí károvaný vzor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stylově v přední hraně jsou umístěny indikační diody informující o pohotovostním stavu samotného routeru, síťových konektorů i Wi-Fi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design připomíná přední kapotu luxusního sporťáku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vepředu v pravém rohu se ukrývají tlačítka pro rychlé vypnutí informačních LED diod a Wi-Fi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně je pod krytkou umístěn port USB 3.0

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze z profilu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zpracování routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní konektorová výbava se ukrývá tradičně na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pohotovostní a resetovací tlačítka, za povšimnutí stojí i konektory pro připojení antén

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní straně se nachází také druhý USB port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného modelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stabilitu zajišťují gumové nožičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části je pak celý gumový pás

 

Zapojeno raz, dva

Už z úvodu tohoto článku je patrné, že s novým routerem společnost ASUS cílí především na náročnější uživatele, kteří s největší pravděpodobností budou mít s podobnými síťovými prvky zkušenosti. I přesto si ale se zapojením a dokonce i obsluhou, jak si popíšeme níže, dokáže poradit i méně zkušený uživatel.

Všechna nastavení totiž probíhají v příjemném grafickém prostředí. Stejně jako prakticky u všech routerů – do modré zdířky WAN stačí zasunout internetový kabel od modemu a počítač nebo notebook připojit do žluté zdířky s označením LAN. Počítače samozřejmě můžete připojit také prostřednictvím rozhraní Wi-Fi – to je ale nejprve nutné nastavit.

Kompletní nastavení routeru probíhá v rámci internetového prohlížeče. Hned po prvním připojení vás přístroj vyzve k jeho konfiguraci, kterou provedete v několika jednoduchých krocích, jak je vidět na obrázcích níže. Oproti řadě konkurenčních modelů zaujme novinka od společnosti ASUS hned na první pohled českou lokalizací. Ta je navíc zvládnuta včetně diakritiky bravurně. Pro uživatele, kteří příliš neholdují angličtině, je to velké pozitivum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obrazovka, která se zobrazí po prvním připojení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhým krokem je volba přístupových údajů, a to samozřejmě včetně hesla

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další volba nás provede prvotním nastavením bezdrátového připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je základní konfigurace hotová, zobrazí se už jen přehled zadaného nastavení

 

TIP: Nevíte si rady se zapojením a nastavením domácího routeru? Poradí vám náš podrobný návod

 

Grafické menu, široké možnosti nastavení

Vyvolat nabídku s detailnějším nastavením je možné po zadání internetové adresy router.asus.com (připojení k internetu není nutné), případně můžete také zadat adresu routeru manuálně – 192.168.1.1. Přihlašovací údaje jsou defaultně admin/admin, většina uživatelů je ale nejspíše změní během základní konfigurace.

Pravidelným čtenářům nejspíše přijde grafické rozhraní routerů povědomé. Není to náhoda, ASUS jej používá u svých zařízení pravidelně. Mapu celé sítě vidíte hned na úvodní obrazovce, a to včetně informací o Wi-Fi sítích, připojených klientech nebo připojených USB přístrojích. V části nazývané Stav systému můžete samozřejmě přepínat mezi 2,4GHz a 5GHz sítěmi.

O poznání zajímavější je ale pravý horní roh s informačním panelem, konkrétně je řeč o ikonce s vykřičníkem. Model ASUS RT-AC87U totiž automaticky hlídá všechna nastavení, a pokud je některé nevyhovující nebo dokonce nebezpečné, rovnou vás na to upozorní a nabídne možnost změny. To přijde vhod nejen méně zkušeným uživatelům, ale také těm pokročilým, kteří se prostě jen omylem v nastavení překliknou. Takto mají jistotu, že chybnou konfigurací neotevřou pro nějakého záškodníka zadní vrátka do své sítě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní menu nastavení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém automaticky hlídá chybná nastavení

 

Nabídka s nastavením po levé straně je rozdělena přehledně do dvou částí. V té horní se nacházejí obecná nastavení, která zvládnou bez nadsázky i naprostí počítačoví analfabeti. Ve spodní jsou pak umístěna ta pokročilá, kterými je možné konfigurovat zcela vše.

V obecných nastaveních je například praktická volba Hostované sítě. Zde můžete nastavit až šest různých sítí (tři pro každé pásmo), které jsou určeny pro návštěvníky, jak už samotný název napovídá. Jednoduše tak můžete návštěvám umožnit přístup na internet, aniž by získali možnost procházet vaše sdílené složky. Omezovat přitom můžete i jejich rychlost.

Možnosti sdílení pak nabízí služba ASUS AiCloud. Díky ní získáte neustálý přístup ke svým datům i z mobilních přístrojů, které jsou vybaveny operačními systémy Google Android nebo iOS od Applu. Na tablet nebo chytrý telefon je pouze nutné doinstalovat zmiňovanou aplikaci AiCloud. Ta vás potom provede celou instalací i nastavením. Toto řešení je velice pohodlné a nabízí i jednoduchou možnost, jak sdílet vlastní data s dalšími kamarády nebo příbuznými.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Hostované sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení služby ASUS AiCloud

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace AiCloud na Androidu

 

Jak již bylo řečeno, pokročilejší nastavení objevíte ve spodní části levého sloupce. Kromě přesných parametrů bezdrátové sítě můžete nastavovat i různé funkce, jako je například Wi-Fi most, filtr MAC adres či nastavení dosahu. Nechybí ani vestavěný firewall pro obranu před hackery či nastavení VPN sítě, což ocení především menší podniky. Zajímavé jsou také nástroje, které slouží k analýze síťového provozu. Pokročilejší uživatelé tak mohou snadněji zjistit, zda je například za nefunkčním připojením k internetu na vině chybná konfigurace routeru nebo poskytovatel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení bezdrátové sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa Režimu provozu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síťové nástroje nabízejí analýzu síťového provozu

 

Výkon a dosah bezdrátového signálu

Velmi slušná je i hardwarová výbava modelu ASUS RT-AC87U. O výkon, za který by se mimochodem nemusel stydět ani menší NAS server, se starají hned dva procesory. Hlavní dvoujádrový čip Broadcom BCM4709A0 má výkon 1 GHz, druhý Quantenna QT3840BC pak pracuje při frekvenci 500 MHz. Oba mají k dispozici 256 MB operační paměti (i když router v nastavení ukazuje 250 MB).

Využít tento výkon na 100 % se nám během celé doby testování nepodařilo ani jednou. A to ani v případě, kdy jsme na router kladli opravdu vysoké nároky – naráz zvládal streamování filmu ve Full HD, obsluhu čtyř připojených klientů, z nichž jeden kopíroval data pomocí ASUS AiCloud a další dva data mezi sebou, na čtvrtém počítači pak běžel on-line titul League of Legends. Ukazatel výkonu se nikdy nezvedl nad 50 %.

Výkon je zkrátka obrovský, router bude bez problémů sloužit nejen v domácnosti ale i malé firmě. A ani se přitom nijak zvlášť nezadýchá. Během třech týdnů testování nejevil router žádné známky výrazného přehřívání a ani jednou se nezasekl. To ale koneckonců není nijak překvapivé, protože se přeci jen jedná o model vrcholné nabídky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V administračním rozhraní je možné sledovat i vytížení routeru

 

Samozřejmě velmi důležitý je také výkon routeru v bezdrátových sítích, stejně jako dosah Wi-Fi signálu.  O to se stará Wi-Fi chipset s technologií 4x4 MU-MIMO. Systém čtyř proudů a čtyř antén (4x4) dohromady dává teoretickou rychlost až 2334 Mb/s. Vysoká rychlost se projevila i v praxi. Pomocí SSD jednotky, která byla k routeru připojená přes USB 3.0, dokázal router bezdrátově přenášet data rychlostí 86 MB/s v rámci vzdálenosti cca deset metrů volného prostoru.

I pokud jsme odešli s notebookem do jiné místnosti a intenzita signálu kvůli jedné příčce nepatrně klesla, rychlost se stále pohybovala na skvělých hodnotách – okolo 60 MB/s. To je ještě lepší výsledek než u předchůdce a popravdě rychlejší router jsme v redakci ještě neměli možnost testovat.

Síla čtyř antén se naplno ukázala v našich kancelářských prostorech. Signál jsme chytali i o čtyři patra výše, než se nacházel router, byť kvalita sítě se pohybovala už jen lehce nad hranicí 50 %. Toho bylo dosaženo mimo jiné také díky technologii ASUS AiRadar, která dokáže inteligentně vyhledávat připojená zařízení a optimalizovat signál díky trojici antén jejich směrem – samozřejmě pouze zařízení, která již byla připojena. Pro připojení je tedy někdy nutné jít k routeru kousek blíže. Každopádně jak ukazují naměřené hodnoty, s routerem ASUS RT-AC86U nebudete mít problém pokrýt bezdrátovým signálem libovolný rodinný dům či panelový byt ani sdílet internet mezi sousedy, kteří bydlí v činžáku na různých patrech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Router s připojenými anténami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čtyři antény toho dokážou skutečně více než tři

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Futuristický design mají i samotné antény

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektor jedné z antén

 

Klady a zápory

+ futuristický a přitom funkční design

+ extrémně rychlé datové přenosy ve Wi-Fi sítích

+ výborné pokrytí bezdrátovým signálem

+ příjemné uživatelské prostředí a jednoduché nastavení

+ inteligentní detekce chybného nastavení

 

- vysoká cena

- chybí otvory pro připevnění na zeď

- větší rozměry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS RT-AC87U

 

Závěrečné hodnocení

ASUS RT-AC87U patří k nejlepším routerům, jaké je možné v současnosti pro domácnosti a malé firmy zakoupit. I přes jeho nesporné přednosti se ale bestsellerem nejspíše nestane, brání mu v tom vysoká cena pohybující se nad hranicí šesti tisíc korun. Obavy ale nemáme, díky nepopiratelným přednostem si své zákazníky, především tedy z řad náročnějších uživatelů, bez problémů najde.

Zakoupit ASUS RT-AC87U můžete v našem obchodě (zde).

Názory ostatních Geeků (5)

avatar

Otvory pro připevnění na zeď

Pancho159 8. 12. 2014 9:47

"- chybí otvory pro připevnění na zeď" ale vždyť je máte na fotce, nebo snad ne?

Martin Rippl - CZC MAR
Martin Rippl - CZC 10. 12. 2014 0:44

@Pancho159: Dobrý den,předpokládám, že myslíte poslední fotku v popisu vzhledu s titulkem „v zadní části je pak celý gumový pás“. Okolo toho šroubku je prostor, který vypadá, jako by byl pro háček, ale ve skutečnosti se pak skobička nedá za nic zachytit, není tam žádná úchytka/zarážka (prozkoumáno pro jistotu dvakrát).Hezký den,Martin, CZC.cz

lukas.podhorsky LUK
lukas.podhorsky 13. 12. 2014 9:07

@Martin Rippl - CZC: Potvrzuji, nemá...

jsladky JSL
jsladky 30. 12. 2014 17:40

@Pancho159: Ale na http://www.asus.com/cz/Networking/RTAC87U se píše: "... Kromě toho je router RT-AC87U kompatibilní také s držáky VESA pro upevnění na stěnu ..."

emil.docekal EMI

Napájecí zdroj

emil.docekal 9. 12. 2017 8:41

Dobrý den.
Měl bych zájem o koupi tohoto routeru. Součaně bych chtěl zakoupit i náhradní napájecí zdroj. Jaký doporučujete?
Děkuji
S pozdravem
Emil Dočekal

Máš něco na srdci?

nahoru