Recenze: ASUS TUF Gaming A15 – hry pod taktovkou Ryzenu
Očekávání od procesorů řady Ryzen 4000 jsou opravdu vysoká, neboť novinky slibují vysoký výkon i při zachování atraktivnějších cenovek. Důkazem může být právě i odolný herní model ASUS TUF Gaming A15, jehož cenovky startují už na částce 25 990 Kč. Nabízí se nicméně v různých konfiguracích a provedeních. Na jednu z těch nejvyšších se podíváme důkladně i v dnešní recenzi.
Technické parametry
Testovaný model: ASUS TUF Gaming A15, černá
Displej: 15.6" IPS-level Full HD displej (1920x1080 bodů)
Procesor: 8jádrový procesor AMD Ryzen 7 4800H (2.9GHz, turbo 4.2GHz, 16 vláken)
Operační paměť: 16GB operační paměti DDR4
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB GDDR6
Úložiště: 512GB SSD M.2 PCIe NVMe; bez mechaniky
Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac, 4x USB (1x Type-C 3.1/3.2 Gen 2, 2x 3.0/3.1/3.2 Gen 1, 1x 2.0), HDMI
Další výbava: HD kamera, RGB podsvícená klávesnice, zvuk DTS:X Ultra
Operační systém: Windows 10 Home
Rozměry: 359 x 256 x 24,9 mm
Hmotnost: 2,3 kg
Představení řady Asus TUF Gaming A15
Obsah balení
Přestože jde o plnokrevný herní notebook, balení hlavního hrdiny dnešní recenze je poměrně decentní. Kartónový obal je vyveden v odstínech přírodní barvy, kartónový je také pořadač, který pečlivě odděluje všechno dodávané příslušenství. To čítá napájecí zdroj, přívodní kabel ke zdroji a v neposlední řadě také návod k použití.
Balení laptopu
Testovaný stroj je zabalen velmi pečlivě
Dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
Už v řádcích výše jsme zmínili, že se Asus TUF Gaming A15 nabízí v různých provedeních. Neměli jsme přitom namysli pouze různé hardwarové konfigurace, ale také odlišné designy. Případní zájemci mohou volit mezi decentnějším Fortress Grey a herním Bonfire Black. My jsme testovali druhou zmiňovanou variantu, u které jsou herní geny přeci jen patrnější.
Provedení Fortress Grey se totiž na první pohled nijak dramaticky neliší od běžných 15,6palcových laptopů, přestože se v útrobách ukrývají velmi výkonné součástky, které uspokojí i náročnější hráče. Proti tomu Bonfire Black dává herní ambice najevo už samotným víkem, kde se hrdě pyšní logo série TUF. Víko kombinuje různé povrchové úpravy, ale zároveň také lineární výstupky, které se starají o větší pevnost celé konstrukce.
Spodní část šasi má design ve tvaru včelích pláství, což přidává konstrukci na pevnosti a tuhosti. Notebook současně splňuje nároky vojenského standardu MIL-STD-810G a prochází přísnými testy, které zajišťují odolnost i v náročných podmínkách, při vibracích, nebo během náhodných nárazů a pádů. V tomto ohledu musíme vyzdvihnout také kvalitu zpracování, která se drží na velmi vysoké úrovni – jednotlivé spoje na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže.
Novinka je vyvedena v odstínech černé barvy. Pouze displej je kolem dokola zvýrazněn červeným pruhem, díky kterému působí celý stroj dravějším dojmem. Pochvalu si výrobce zaslouží i za smysl pro detail, který je z tohoto laptopu cítit prakticky na každém „šroubku“. Praktickou drobností je například umístění páté gumové nožky na spodní stranu laptopu. Stroj má tradičně čtyři protiskluzové gumy v každém rohu, navíc ale ještě nabízí gumovou podporu uprostřed, díky čemuž pevněji drží na svém místě a základna s klávesnicí se neprohýbá ani ve chvíli, kdy na ni tlačíte opravdu velkou silou.
Další vychytávkou jsou indikační diody, které se nachází na základně ve speciálním výřezu. Pokud je tedy laptop v pohotovostním režimu a máte obrazovku zaklaplou, přesto přesně vidíte, co se se strojem aktuálně děje. Vhod to přijde například ve chvíli, kdy jste zvyklí připojovat externí monitor, klávesnici a myš. V takovém případě může být notebook zaklaplý, aby se do něj zbytečně neprášilo, a vy přesto vidíte vše důležité. Podobných praktických vychytávek nalezneme u hlavního hrdiny dnešní recenze celou řadu.
Hlavní hrdina dnešního testu
Přístroj působí poměrně kompaktním dojmem
Víko displeje herní geny nezapře
Na víku jsou použity různě strukturované designy a výztuhy
Rámečky okolo displejem jsou poměrně tenké
Detailní pohled na webkameru
Pozornost si zaslouží i vykrojené víko displeje
V této části nalezneme indikační diody
Přední část laptopu
Víko je mírně vystouplé, aby se lépe otevíralo
Protilehlá strana má masivní výdechy chlazení
Detailní pohled na jeden z výdechů
Detailní pohled na uchycení pantů
Pravá bočnice notebooku
Zde je umístěn USB konektor
Zbylá konektorová výbava je umístěna na protilehlé straně
Detailní pohled na jednotlivé konektory
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Spodní strana testovaného kousku
Kromě masivních nožiček v každém rohu…
…se protiskluzová guma ukrývá také uprostřed laptopu
Ergonomie v praxi
Na poměry herních laptopů patří ASUS TUF Gaming A15 spíše k těm kompaktnějším. Rozměry 359 x 256 x 24,9 mm a hmotnost 2,3 kg se příliš neliší od běžných 15,6palcových laptopů, které nejsou určeny pro hráče. To je výhoda především ve chvíli, kdy se rozhodnete nosit tento stroj každý den do práce či školy a zpět.
Díky velikosti obrazovky se může hlavní hrdina dnešní recenze pochlubit plnohodnotnou klávesnicí s rozlišením QWERTY, kterou doplňuje blok numerických kláves po pravé straně. Nízký zdvih kláves je dostatečně přesný a rychlý. To přijde vhod nejen při psaní, ale především při hraní her. Samozřejmě s mechanickými klávesnicemi u klasických stolních počítačů se testovaný kousek měřit nemůže, ale v segmentu herních notebooků se nemá za co stydět.
Každá klávesa je jemně zakřivená, aby snadněji přilnula ke špičkám prstů. Základní přepínače mají zdvih 1,8 mm a již zmiňovanou výbornou odezvu díky technologii Overstroke. S životností 20 milionů úhozů jsou spínače dostatečně odolné, aby vydržely až několik let intenzivního používání. Jednotlivá tlačítka jsou podsvícená, možnosti nastavení jsou velmi široké. Detailně se však podsvícení budeme věnovat až v další části článku.
Horní okraj klávesnice lemují multimediální tlačítka, funkční klávesy se zpřístupní až po stisku klávesy FN. Tyto přepínače jsou mimochodem na klávesnici hned dva – jeden je vpravo, druhý vlevo. Je to velmi praktické, že můžete funkční klávesy ovládat oběma rukama, a v praxi to citelně zjednodušuje práci. Zvýrazněné klávesy WASD jasně identifikují herní zónu a větší mezerník poskytuje pohodlnější plochu pro úhozy palcem. Pro úplnost dodejme, že Enter je jednořádkový, pohotovostní tlačítko se nachází vpravo nahoře a že oblast šipek je mírně oddělena od zbytku klávesnice, aby se na dobře pracovalo a nedocházelo ke stisku jiných tlačítek.
Samotný touchpad je dostatečně prostorný a přesně reaguje na váš stisk. Tlačítka nahrazující pravé i levé funkční tlačítko myši jsou umístěna hned pod dotykovou plochou. Jejich stisk je příjemně tuhý a přesný. Touchpad je tedy v praxi velmi dobře použitelný, byť většina hráčů patrně sáhne po nějaké progamingové myšce. Během kancelářské práce, brouzdání po internetu a konzumace multimédií se ale bez problémů můžete spolehnout i na touchpad.
Detailní pohled na rozložení klávesnice
Pohotovostní tlačítko se nachází vpravo nahoře
Hned pod ním je umístěn numerický blok kláves
Oblast šipek je oddělena, Enter je jednořádkový
Multimediální tlačítka lemují horní okraj klávesnice
Zvýrazněná WASD zóna
Touchpad je dostatečně prostorný
Displej a jeho kvality
ASUS TUF Gaming A15 může být vybaven displejem s obnovovací frekvencí až 144 Hz, což hráči rychlých FPS titulů jistě ocení. My jsme měli nicméně v testované konfiguraci tradiční 60Hz panel. Konkrétně šlo o model s úhlopříčkou 15,6 palce, který staví na technologii IPS-level. Rozlišení je v tomto případě Full HD, tedy 1920 x 1080 obrazových bodů, což je pro hraní ve střední třídě ideál.
Samozřejmě 60Hz panel není tak rychlý jako jeho 144Hz obdoba, přesto i testovaný kousek dokáže obraz zprostředkovat velmi plynule. Barevné podání je velmi věrné, což nebývá u matných displejů vůbec zvykem. Celkový nádech barev je spíše do studena. Více než dostatečná je také maximální intenzita podsvícení, díky které jsou odlesky minimální. Například ukázkové fotografie níže byly foceny přes den přímo u okna.
Aplikace TUF GameVisual pro nastavení displeje
Výborné jsou také pozorovací úhly. Obraz se totiž nedeformuje, a to při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Překvapivě to platí i pro pohled z vrchní a spodní strany, kde jinak laptopy ve stejné cenové kategorii pokulhávají. Zkrátka k vlastnostem použitého displeje nelze mít mnoho výhrad, právě naopak – zaslouží si pochvalu.
Za pozornost stojí také široké možnosti nastavení. Výrobce totiž vybavil laptop speciálním softwarem TUF GameVisual. S jeho pomocí je možné navolit přednastavené scénáře obrazu podle toho, co zrovna chcete dělat. Při sledování filmů přijde vhod režim Cinema, při hraní her zase RTS/RPG či FPS. Nechybí ani speciální režim pro šetření zraku, jak je vidět na screenu výše. Ukázkové snímky displeje byly nafoceny v defaultním režimu.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Hardwarová výbava a testy výkonu
Již v řádcích výše jsme zmínili, že v rámci řady ASUS TUF Gaming A15 se nabízejí v obchodech různé hardwarové konfigurace. My jsme měli možnost testovat jednu z těch vyšších, u které je jedním z hlavních lákadel nový čip AMD Ryzen 7 4800H. Všech jeho osm jader (16 vláken) pracuje při frekvenci 2,9 GHz, v případě potřeby se ale dovede přetaktovat až na 4,2 GHz.
Do vínku dostal testovaný stroj hned 16 GB operační paměti typu DDR4, konkrétně byly použity dva moduly ve dvou slotech. Pro data je k dispozici SSD jednotka s kapacitou 512 GB (M.2 PCIe NVMe). Právě v souvislosti s diskem se sluší vyzdvihnout snadnou rozšiřitelnost tohoto kousku. Šasi je totiž s běžným šroubovákem snadno odstrojit, načež získáte přístup nejen ke dvěma slotům pro paměti, ale také ke dvěma zdířkám M.2 PCIe NVMe (jedna je obsazena) a v případě testované konfigurace také ke slotu pro klasický 2,5palcový disk. Úložiště je tedy možné velmi snadno zvětšit, a zvládne to bez nadsázky každý sám doma.
Grafický výkon zajišťuje v rámci předinstalovaného operačního systému Windows 10 Home karta NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti s pamětí 4 GB GDDR6. Pro komunikaci je notebook vybaven celou řadou rozhraní, mezi nimi najdete bezdrátové Wi-Fi ac či Bluetooth 5.0 a kabelové Gigabit Ethernet. Dále jsou k dispozici 4 porty USB (1x Type-C 3.1/3.2 Gen 2, 2x 3.0/3.1/3.2 Gen 1, 1x 2.0), HDMI a kombinovaný audio konektor.
Operační systém Windows
Stroj sází na čip AMD je Ryzen 7 4800H
Pod taktovkou operačního systému Windows 10 fungují jednotlivé součástky bez sebemenší chybičky. Zběhlejší čtenáři patrně již tuší, že výkon je dimenzovaný tak akorát pro hraní ve Full HD i při velmi vysokých detailech. V současnosti v podstatě neexistuje hra, se kterou by si tento stroj neporadil.
Během testů nás ale nejvíce zajímal procesor AMD je Ryzen 7 4800H, neboť jeho výkon je špičkový. Například v jednovláknových testech Cinebench R20 byl o 5 % rychlejší než Core i7-9750H a v rámci všech jader dokonce o 46 %, neboť má výhodu dvou jader navíc. V praxi se tak výkon přibližuje špičkovému modelům Intel Core i9-9880H a i9-9980HK, jejichž cenovky jsou však úplně jinde. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že starší Ryzeny třetí generace tedy v otázce výkonu zůstávají také výrazně pozadu.
S ohledem na použitou grafickou kartu je výkon procesoru možná až naddimenzovaný. Plný potenciál tohoto čipu by byly schopny využít spíše karty ze série NVIDIA GeForce RTX, to by se ale pochopitelně negativně promítlo do pořizovací ceny tohoto stroje. Níže naleznete výsledky testů jednotlivých benchmarkových utilit a pochopitelně také dosažených výsledků v konkrétních hrách – ty byly testovány vždy ve Full HD rozlišení.
Testy procesoru:
Cinebench R20 – multi: 4192 bodů
Cinebench R20 – single: 491 bodů
Cinebench R15 – multi: 1854 bodů
Cinebench R15 – single: 187 bodů
V-Ray 4.10.07 – CPU: 10 996 ksamples
CPU-Z 1.90 (v17.01) – multi: 5455 bodů
CPU-Z 1.90 (v17.01) – single: 526 bodů
7-Zip 19.00 (128 MB) – komprese: 30 785 KB/s
7-Zip 19.00 (128 MB) – dekomprese: 815 620 KB/s
7-Zip 19.00 (128 MB) – celkový výkon: 58 110 MIPS
Testy grafické karty:
3D Mark Fire Strike: 9816 bodů
3D Mark Time Spy: 4024 bodů
Unigine Superposition 1080p (Medium): 68 fps
Unigine Superposition 1080p (High): 42 fps
Unigine Superposition 1080p (Extreme): 16 fps
V-Ray 4.10.07 – GPU: 108 mpaths
Grand Theft Auto V – high: 123 fps
Grand Theft Auto V – ultra: 56 fps
Deus Ex Mankind Divided – high: 65 fps
Deus Ex Mankind Divided – ultra: 36 fps
Shadow of the Tomb Raider – high: 54 fps
Shadow of the Tomb Raider – ultra: 48 fps
Doom Eternal – high: 81 fps
Doom Eternal – ultra: 74 fps
Escape from Tarkov – high: 79 fps
Escape from Tarkov – ultra: 62 fps
Red Dead Redemption 2 – high: 37 fps
Red Dead Redemption 2 – ultra: 26 fps
Star Wars Jedi Fallen Order – high: 72 fps
Star Wars Jedi Fallen Order – ultra: 60 fps
Obslužný software a možnosti podsvícení
Praktickým pomocníkem při správě notebooku je obslužná aplikace Armoury Crate. Prostřednictvím ní je možné sledovat využití hardwarových prostředků daného stroje, ale zároveň upravovat systém hlazení či nastavovat různé herní režimy a funkce. A to doslova na pár kliků. Aplikace přitom s uživatelem komunikuje česky, takže se v ní snadno každý zorientuje.
V obslužném softwaru nechybí ani pokročilé možnosti nastavení podsvícení klávesnice. I když je částečně možné podsvícení ovládat také prostřednictvím klávesových zkratek, v Armoury Crate je to přeci jen pohodlnější. K dispozici je statický režim i různé světelné efekty, jako je stroboskop či pulzující světlo. Ukázky podsvícení i obslužné aplikace naleznete na snímcích níže.
Obslužná aplikace Armoury Crate
Konfigurace podsvícení
Možnosti nastavení jsou opravdu široké
Jednotlivé klávesy…
…mohou svítit různými barvami
Ukázka podsvícení
Multimédiální výbava
Pozornější čtenáři si patrně již výše všimli, že je notebook vybaven – stejně jako drtivá většina dalších – HD webkamerou. Její kvalita je pro VOIP naprosto dostačující. Při horších světelných podmínkách je nicméně třeba počítat s tím, že kvalita obrazu slábne. To ale platí pro drtivou většinu webkamer, které se aktuálně ve střední třídě notebooků nabízí.
Detailní pohled na webkameru
Snímek pořízený webkamerou
V čem naopak tento stroj exceluje, je kvalita zvukové reprodukce. Výrobce se chlubí, že kromě klasických stereofonních reproduktorů nabízí testovaný kousek ještě podporu pro technologii DTS Headphone: X. Ta přináší 7.1kanálový virtuální prostorový zvuk do stereofonních sluchátek nebo reproduktorů zapojených k notebooku.
Nyní se ale zaměříme na použité reproduktory, oba jsou umístěny v zakřivených rozích základny a směřují tedy na desku stolu. Při položení laptopu na klín nebo nějakou měkčí podložku je tedy nutné dávat pozor, abyste reproduktory omylem nezakryli. Zvuk je příjemně sytý a vyvážený. Rozhodně kvalitou reprodukce patří testovaný stroj k tomu lepšímu, co je v dané cenové kategorii k mání. Drtivá většina uživatelů ale bude s kvalitou zvuku spokojena, a je jedno, jestli se bavíme o sledování filmů či hraní her.
Testovaný laptop
Reproduktory se ukrývají vždy v rozích…
…platí to i o druhé straně
Výdrž baterie, provozní hluk a teploty
Pozornější čtenáři už jistě zaznamenali, že hned na několika částech notebooku jsou výrazné otvory pro chladící systém. Konkrétně se zde nachází několik tepelných trubic a tři chladiče, které odvádějí teplo od hlavních komponent. Teplý vzduch odchází zadní stranou pod lichoběžníkovým výřezem ve víku. Speciální trubice na okrajích pouzdra ventilátoru zase zachycují a usměrňují částice prachu z notebooku tak, aby zabránily jejich usazování na chladičích a ventilátorech. Výrobce označuje tento design za samočistící. Jak moc je účinný v praxi, samozřejmě ukáže až čas.
Rychlost ventilátoru se automaticky nastavuje v závislosti na teplotě. Díky rychlé klávesové zkratce mohou uživatelé přepínat mezi třemi provozními režimy a různými kombinacemi profilů chlazení a výkonu. Turbo režim poskytuje maximální výkon a rychlost ventilátoru pro náročné úkoly, zatímco Vyvážený režim optimalizuje rychlost a akustiku pro nejlepší zážitek ze hry. Tichý režim se spouští ve chvíli, kdy upřednostňujete tichý chod během lehčího zatížení, jako je běžná práce, surfování po webu a streamování videa.
Nasávací otvory chlazení na spodní straně
Výdechy chlazení jsou vzadu
Při běžné práci je chladící systém prakticky neslyšitelný. Vnímat práci ventilátorů začnete v praxi až při maximálním zatížení. Ale platí to spíš ve chvíli, kdy jste sami doma a hrajete. Například v ruchu běžné kancelářské místnosti či koleje se totiž šustot ventilátorů ztratí. Rozhodně se tedy nemusíte obávat toho, že by chlazení tohoto notebooku připomínalo starty stíhačky.
Samotné tělo notebooku se při zátěži pohybuje okolo 35 až 40 °C. Při hraní je tak notebook teplejší, ale není nijak nepříjemný na dotek. Při kancelářské práci jsou teploty zhruba o deset stupňů nižší. Opravdu se ale bavíme o teplotách na šasi zařízení, při hraní se totiž teplota procesoru a grafiky snadno přehoupne přes 80 °C. To je ale pro takto výkonné součástky typické.
Celková výdrž baterie je na poměry herních laptopů poměrně slušná. Při kancelářské práci se bez elektrické zásuvky obejdete necelých šest hodin. Při hraní her ale výdrž snadno klesne pod dvě hodiny. Potěšující je fakt, že napájecí adaptér je poměrně kompaktní.
Logo herní série TUF
Indikační diody
Napájecí adaptér je na poměry herních laptopů poměrně kompaktní
Klady a zápory
+ výkon procesoru AMD Ryzen 4800H
+ líbivý vzhled, promyšlené konstrukční vychytávky
+ odolná konstrukce splňující armádní certifikaci
+ rychle reagující klávesnice s příjemnou odezvou
+ relativně tiché chlazení
+ vyvážená zvuková reprodukce
+ solidní výdrž baterie
- výkonnému procesoru by slušela více rychlejší grafika, to by se však promítlo do pořizovací ceny
- průměrná webkamera
Závěrečné hodnocení
ASUS TUF Gaming A15 je velmi povedený kousek herního hardwaru. Pokud se podíváme na testovaný stroj jako celek, nemá větších slabin – naopak vyniká odolnou konstrukcí, velmi svižným pracovním tempem a relativně tichým chlazením. Všechny provozní vlastnosti tohoto stroje navíc dávají tušit, že v procesorech AMD Ryzen čtvrté generace vzrostla konkurenční společnosti Intel vážná konkurence.