Chcete sledovat filmy na počítači, nebo zkrátka jen potřebujete kvalitní monitor pro práci? Zajímavou volbou by mohl být nový model BenQ PD3200Q. Jeho parametry vypadají na papíře skvěle. Dnes se ale společně podíváme, jaká je realita.
Dnešní recenze bude obřích rozměrů, a to doslova. Společně se totiž podíváme na monitor BenQ PD3200Q, který je opravdu velký. Koneckonců 32palcové obrazovky se ještě před pár lety pyšnily v obývácích jako televizory. Doba ale pokročila, a tak si ukážeme, jaké je mít takového macka v pracovně a k čemu je vlastně tento konkrétní model vhodný.
Technické parametry
Testovaný model: BenQ PD3200Q - LED monitor 32"
Uhlopříčka displeje: 32“
Nativní rozlišení: 2560 x 1440 (QHD)
Typ displeje: VA
Doba odezvy: 4 ms
Reproduktory: Ano, 2 x 5 W
Kontrast: 20 000 000:1
Jas: 300 cd/m2
Poměr stran: 16:9
Spotřeba: 88 W
Úhel horizontálního pohledu: 178°
Úhel vertikálního pohledu: 178°
Rozměr pro VESA držák: 100 x 100
Pivot: Ano
Rozhraní: 4 x USB 3.0, 1 x DVI-DL, 1 x HDMI 1.4, 1 x DP 1.2, 1 x mini DP 1.2, 3.5" výstup a audio Line In/Out
Rozměry: 641,66 x 740,28 x 223,62 mm
Hmotnost: 8,5 kg
Obsah balení
Monitor dorazil do redakce v až překvapivě nenápadné kartónové krabici. Zapomeňte na vychvalující popisky a mohutná loga výrobce, tento konkrétní kousek to evidentně nepotřebuje. Z obalu se tak dozvíte prakticky jen to, jak je monitor velký. Jako příslušenství je dodávána kabeláž k připojení, návod k použití, CD s obslužným softwarem a dálkový ovladač.
Balení produktu
Dodávané příslušenství
Sestavení monitoru
Stejně jako většina konkurenčních monitorů je i BenQ PD3200Q dodáván v rozloženém stavu. Připevnění podstavce, který se skládá ze dvou samostatných částí, je však otázkou doslova minutky. V podstatě stačí nohu nacvaknout přímo na zadní stranu monitoru a na spodní část pak ještě přidělat samotný podstavec. Ten je nutné ještě následně upevnit šroubkem.
Nutné je dávat pozor pouze na správné nasazení podstavce na nohu monitoru. Špatně to však uživatel udělat nemůže, neboť kovové výlisky na noze jsou jinak velké, aby nešlo podstavec nasadit obráceně. Pak se už jen stačí řídit šipkami na podstavci – na jednu stranu se podstavec utahuje, na druhou pak povoluje.
Do otvoru na zadní straně…
…je nutné nacvaknout nohu
K noze pak už jen stačí připevnit pomocí šroubku samotný podstavec
Vzhled a kvalita zpracování
BenQ PD3200Q je vyveden v odstínech černé barvy. Nebýt nenápadného modrého kolečka na noze monitoru, které mimochodem slouží k vyvedení kabelů, jinou barvu bychom na celém zařízení nenašli. Výrobce vsadil na osvědčené matné plasty, na kterých zbytečně neulpívají otisky prstů. Pár lesklých prvků nalezneme pouze na zadní straně, aby celý přístroj nevypadal tak fádně.
Celkově však lze říci, že se výrobce vyvaroval jakýchkoliv módních výstřelků. Někomu kvůli tomu může přijít vzhled příliš fádní a možná až nudný – obzvláště v kontrastu se současnou generací herních monitorů, ale toto je zkrátka pracovní náčiní a přesně tak se k němu při návrhu přistupovalo.
Není žádným tajemstvím, že novinka se snaží uspokojit mimo jiné také fotografy. Na pravé bočnici tak nalezneme kromě dvou USB 3.0 portů také čtečku paměťových karet. Na zadní straně si je kromě konektorové výbavy možné všimnout také bezpečnostního slotu pro uchycení zámku kensington lock. Mimochodem na zadní straně se nachází také praktické madlo, které usnadňuje případnou manipulaci s displejem.
Slícování jednotlivých částí a kvalita použitých plastů se drží na velmi vysoké úrovni. Ale to je něco, co se u dané cenové třídy monitorů tak nějak očekává.
Hlavní hrdina dnešní recenze
Detailní pohled na logo výrobce na čelní straně
Rámeček okolo displeje je poměrně tenký
Ve spodní části stojanu je místo pro uložení dálkového ovladače
Detailní pohled na samotný dálkový ovladač
Levá bočnice monitoru
Monitor vypadá tenčí díky tomu, že zadní plasty vystupují do prostoru až v okolí samotného středu
Pravá bočnice monitoru
Detailní pohled na panel se čtečkou a USB konektory
Zadní strana testovaného kousku
Logo výrobce na zadní straně
Madlo pro snadné přenášení monitoru
Nechybí ani otvor pro zámek kensington lock
Tímto kolečkem je možné vyvést jednotlivé kabely
Ergonomie
Jako správný pracant nabízí testovaný kousek bez nadsázky příkladnou ergonomii. Panel je možné nainstalovat na zeď prostřednictvím standardu VESA. Většina uživatelů ale patrně využije spíše výhody dodávaného stojanu, který toho umí opravdu hodně.
Monitoru samozřejmě nechybí možnost výškového nastavení, a to v rozmezí až 150 mm, což by bohatě mělo stačit snad každému. Doprava a doleva je možné panel naklápět v úhlu 45°, dolů pak v úhlu 5° a nahoru v úhlu 20°.
Samozřejmostí je i funkce pivot, tedy možnost přetočení celého panelu o 90°, kdy užší strana bude v podstatě vespod. To se hodí například pro editování dlouhých letákových nabídek, webových stránek a v neposlední řadě pro čtení dlouhých textů. Ze zkoušky ergonomie má tak testovaný kousek za jedna.
Minimální výška
Maximální výška
Maximální náklon doprava
Maximální náklon doleva
Maximální náklon dolů
Maximální náklon nahoru
Režim pivot
Detailní pohled na kloub, který se stará o veškeré polohování
Konektorová výbava a zabudované reproduktory
Poměrně bohatá je nabízená konektorová výbava, i když je tak trochu netradiční. Na spodní straně monitoru byste totiž konektory pro připojení obrazových kabelů hledali marně – nachází se totiž na pravé bočnici. Konkrétně jde o 1 x DVI-DL, 1 x HDMI 1.4, 1 x DP 1.2 a 1 x mini DP 1.2.
Na zmiňované spodní straně se pak nachází dva USB konektory (další dva jsou na bočnici u čtečky paměťových karet), konektor pro připojení dálkového ovladače, napájecí zdířka a v neposlední čadě také audio konektor.
Monitor má totiž dva zabudované reproduktory nabízející výkon 2x 5 W. Žádný oslnivý zvuk nahrazující domácí kino nečekejte, ale pro běžné použití jsou více než dostatečné. Zboku je pak přímo na monitoru ještě praktický výstup na sluchátka.
Obrazové vstupy
Napájecí zdířka
USB konektory
Kvalita použitého panelu
Tento 32" displej vyrobený technologií VA s poměrem stran 16:9 nabídne jas 300 cd a kontrast 3000:1, dynamický dosahuje hodnoty 20 000 000:1. Obří obrazovka nabízí rozlišení 2560 x 1440 bodů, což je mimochodem o 77 % více než v případě klasického Full HD rozlišení. Vůči dané úhlopříčce je rozlišení ideální, neboť text je dobře čitelný a zároveň i jemný, abyste nikde neviděli rastr obrazovky.
Odezva panelu je pouze 4 ms (GtG). Na panelu si můžete díky tomu zahrát klidně i hry, ale pro zběsilé FPS akce jsou zkrátka určeny úplně jiné modely. Při sledování filmů – a to ani při opravdu rychlých akčních scénách – jsme nezaznamenali na panelu žádné duchy ani čmouhy, což většinou u grafických monitorů nebývá pravidlem.
Díky použitým technologiím monitor vyniká v barevném podání – barvy jsou živé, a přitom působí přirozeným dojmem. Pokud na něm zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zkrátka zobrazeny přesně tak, jak mají. Černá barva je pak opravdu černá. Tomu přispívá také kvalitní rovnoměrné podsvícení po celé obrazové ploše monitoru. Mimochodem právě díky výtečnému barevnému podsvícení získal tento panel certifikát Technicolor.
Nejen u filmů oceníte také povedené pozorovací úhly panelu. Ten jakkoliv nedeformuje obraz prakticky z libovolného vertikálního i horizontálního úhlu, jak se můžete přesvědčit na ukázkových fotkách v textu. Výrobce udává, že obraz se začne deformovat až při náklonu přesahujícím 178° vodorovně i svisle, což je v praxi těžko překonatelná hodnota.
>> Přímý pohled na displej <<
>> Pohled zleva <<
>> Pohled zprava <<
>> Pohled seshora <<
>> Pohled zespodu <<
Obrazové režimy
Nastavení monitoru se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé. OSD menu je totiž velmi přehledné a intuitivní. K pohybu v jednotlivých nabídkách – a mimochodem také k přepínání jednotlivých obrazových režimů – slouží tlačítka na čelní straně monitoru. Sluší se nicméně podotknout, že to vlastně ani nejsou tlačítka, ale spíše dotykové plošky.
Ovládat některé funkce monitoru je možné i pomocí dálkového ovladače. To se hodí především ve chvíli, kdy potřebujete například často a rychle přepínat obrazové režimy. Ovladač se připojuje jednoduše pomocí USB kabelu. Nalezneme na něm tlačítka 1, 2, 3, tlačítko zpět a OK. Číselné klávesy slouží k přepínání jednotlivých grafických režimů, ostatní tlačítka pak pro pohyb v menu. Pokud by uživateli dálkový ovladač nevyhovoval, může využít samozřejmě také tlačítka přímo na monitoru.
Tlačítka jsou vlastně dotykové plošky na čelní straně
Detailní pohled na OSD menu
Dálkový ovladač je možné umístit do kolébky na podstavci
Uživatel může u monitoru využít kromě individuální konfigurace celou řadu přednastavených obrazových režimů. Dohromady jich je k dispozici osm – Standard, Rec.709, sRGB, CAD/CAM, Animation, Low Blue Light, DarkRoom a User. Poslední zmiňovaná možnost je vcelku logicky určena pro vlastní nastavení jednotlivých parametrů.
Návrháři a tvůrčí jedinci ocení především tři přednastavené režimy – DarkRoom, CAD/CAM a Animation, které zdůrazňují detaily obrazu a zároveň tedy usnadňují případnou editaci fotografií a práci s vizualizacemi. Potěší i přítomnost profesionálního systému Rec.709 a standardního RGB barevného prostoru (sRGB).
Jednotlivé režimy jsme se pokusili zachytit pomocí fotoaparátu. Rozdíly mezi nimi však nejsou tak výrazné, jako když máte panel skutečně před sebou. Ukázkové snímky tak berte s rezervou.
Standard
Rec. 709
sRGB
CAD/CAM
Animation
Darkroom
Standard
Low Blue Light
Další praktické zkušenosti
Sluší se také zmínit, že monitor používá technologii Flicker Free. Ta by se měla starat o to, že monitor při práci nepříjemně nebliká a šetří tak uživatelův zrak. Low Blue Light, který jste si mohli prohlédnout na posledních dvou snímcích výše, zase odfiltrovává škodlivé modré světlo, čímž účinně snižuje únavu a dráždění očí. A v praxi je to skutečně poznat.
Využít můžete i speciální funkce pro klávesnici a myš, kterými lze kontrolovat dění ze dvou počítačů na jediné obrazovce.
Zapomenout nesmíme ani na spotřebu elektrické energie. Zabudovaný zdroj si ze zásuvky při běžném používání vezme při standardním nastavení 76 W, což je o něco méně, než udává výrobce. Tuto hodnotu je možné nicméně ještě snížit/zvýšit, pokud začnete ubírat/přidávat jas. V úsporném režimu si pak panel vezme ze zásuvky 0,5 W.
Monitor se chlubí technologií Flicker Free
Klady a zápory
+ široké možnosti ergonomie
+ barevné podání displeje
+ poměrně slušná odezva (na grafický monitor)
+ pozorovací úhly
+ kvalita zpracování
+ cena ve srovnání s profesionálními monitory konkurence
- vzhled může některým uživatelům připadat příliš nudný
- cena ve srovnání s obyčejnými monitory
Závěrečné hodnocení
Monitor BenQ PD3200Q se může zdát při pohledu na nabídku obyčejných monitorů poměrně drahý. Opak je ale pravdou, pokud jej budeme srovnávat s přímými konkurenty – grafickými monitory. Mezi nimi naopak svou cenou exceluje. Navíc tento model vyniká širokými možnostmi ergonomie, obrazovou kvalitou a až překvapivě rychlou odezvou. Naopak zápory se hledají jen velmi těžko.
Monitor BenQ PD3200Q můžete zakoupit v našem obchodě.