Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: Canon PIXMA TS705 – rozumí si s mobily, tiskne i na nehty Recenze
Canon PIXMA TS705
Canon PIXMA TS705
1 562 Kč 1 890 Kč 1 479 Kč 1 790 Kč

Recenze: Canon PIXMA TS705 – rozumí si s mobily, tiskne i na nehty

autor: Saša Ševčík
PIXMA TS705 je nejmenší pětiinkoustovou tiskárnou od společnosti Canon. Navzdory kompaktním rozměrům toho ale umí více než dost, rozumí si například s domácími asistenty Amazon Alexa a Google Assisstant, samozřejmostí je snadný tisk z mobilů. Nechybí dokonce ani možnost potisku nehtů.

Společnost Canon snad ani není potřeba nijak sáhodlouze představovat, v portfoliu tohoto podniku naleznete fotoaparáty, videokamery, blesky, objektivy, multifunkce i tiskárny. Právě široký záběr produktů s důrazem na obrazové technologie je důvod, proč řada uživatelů volí právě tuto značku. Zjednodušeně řečeno díky tomuto brandu můžete projít celým procesem tvorby, od focení až po finální tisk. A právě tisk nás bude dnes zajímat nejvíce, ukážeme si dovednosti tiskárny Canon PIXMA TS705.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon PIXMA TS705

 

Technické parametry

Testovaný model: Canon PIXMA TS705

Funkce: Tisk

Rozhraní: Bluetooth, RJ-45, USB 2.0, WiFi

Rozlišení tisku: Až 4 800 × 1 200 dpi

Technologie tisku: 5 samostatných zásobníků inkoustu (PGBK, BK, C, M, Y), Inkousty systému ChromaLife100

Rychlost černobílého tisku: Přibl. 15,0 obr./min

Rychlost barevného tisku: Přibl. 10,0 obr./min

Doba výtisku 1. strany: Černobíle 8 s, Barevně 10 s

Rychlost tisku fotografií: Bezokrajový tisk 10 × 15 cm přibl. 21 sekund

Bezokrajový tisk: Ano (A4, Letter, 20 × 25 cm, 13 × 18 cm, 10 × 15 cm, 13 × 13 cm, 8,9 × 8,9 cm, 10 × 10 cm)

Duplexní tisk: Automatický oboustranný tisk (A4, A5, B5, Letter – běžný papír)

Zadní podavač: max. 20 listů (fotografický papír) nebo max. 100 listů (běžný papír)

Hlavní zásobník: max. 250 listů (běžný papír)

Víceúčelový zásobník: Potisknutelné nálepky na nehty (NL-101)/1 potisknutelný disk CD, DVD nebo Blu-Ray

Zadní zásobník: A4, A5, B5, LTR, LGL, 4" × 6", 5" × 7", 7" × 10", 8" × 10", Obálky (DL, COM10), čtverec (5" × 5", 4" × 4", 89 × 89 mm), velikost karty (91 × 55 mm)

Hlavní zásobník: A4, A5, B5, LTR

LCD displej: Ano

Podporované systémy: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1, OS X 10.10.5~OS X 10.11, macOS 10.12~macOS 10.14, iOS, Android, Windows 10 Mobile

Rozměry: 372 × 365 × 158 mm

Hmotnost: 5,4 kg

 

Vzhled a kvalita zpracování

Hned na úvod si představíme jednu z největších předností hlavního hrdiny dnešní recenze – rozměry. PIXMA TS705 je totiž nejmenší pětiinkostovou tiskárnou v portfoliu společnosti Canon. A upřímně díky proporcím 372 × 365 × 158 mm byste kompaktnější zařízení s takovým množstvím technologií hledali jen velmi těžko i napříč konkurenčními nabídkami.

Uspořit místo na stole se podařilo především díky tomu, že tato jednotka je pouze tiskárnou, a nikoliv multifunkčním přístrojem. To se pochopitelně kromě rozměrů promítlo také do pořizovací ceny, která je poměrně příznivá.

Samotná tiskárna má ale jinak poměrně tradiční design. Na čelní straně je tak umístěn jednoduchý informační displej společně s řadou ovládacích prvků. Zásobníky na papír pak nalezneme vepředu i vzadu. Ten vepředu pojme až 250 běžných listů, zadní je přístupný až po vyklopení podavače a pojme dalších 100 listů. Navzdory příznivější cenovce se tedy tato tiskárna neztratí nejen v domácnostech, ale například také v menších a středních firmách či provozech, kde se tisknou klidně i desítky stránek každý den. Této problematice se ale budeme věnovat ještě níže v části o výtěžnosti tonerů.

Výrobce cílí s modelem PIXMA TS705 na bezdrátový tisk. Podpora nejrůznějších mobilních standardů a samozřejmě také mobilních platforem je velmi příkladná. Kvůli tomu ale například u tiskárny nenaleznete čtečku paměťových karet či USB port pro připojení flash disku. Není to chyba, je to zkrátka fakt, se kterým je potřeba už při nákupu počítat.

Hlavním výrobním materiálem byl u tiskárny plast černé barvy. Ten je matný, kvůli čemuž vypadá trochu laciným dojmem – alespoň ve srovnání s lesklými modely. Na druhou stranu na něm tolik neulpívají otisky prstů, prach a další nečistoty. Tuhosti plastů nemáme co vytknout, obzvláště s ohledem na cenovou kategorii. Taktéž slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky. Pochvalu si výrobce zaslouží za prvotřídní utěsnění proti prachu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tiskárna od společnosti Canon

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě jednoduchého displeje…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…jsou v přední části také jednotlivé ovládací prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá strana tiskárny  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana testovaného kousku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na modelové označení tiskárny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části je výklopný zásobník na papír

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U něj jde krásně vidět, jak si dal výrobce záležet na utěsnění jednotlivých částí proti prachu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana tiskárny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na servisní prostory

 

Displej, ovládání a možnosti připojení

Velkou předností tiskárny Canon PIXMA TS705 jsou široké možnosti připojení, k dispozici jsou konkrétně rozhraní Bluetooth, RJ-45, USB 2.0 a WiFi. Testovaný kousek tak můžete připojit klasickým USB kabelem, síťovým kabelem (ethernet), ale také prostřednictvím bezdrátových standardů. V případě klasických počítačů jsou podporovány stroje s operačními systémy Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1 a OS X 10.10.5~OS X 10.11, macOS 10.12~macOS 10.14.

Tiskárnu je nicméně možné napřímo připojit také k chytrým telefonům a počítačovým tabletům, které běží pod platformami iOS, Android, a dokonce i Windows 10 Mobile. Dokonce nechybí ani podpora pro tisk prostřednictvím služeb AirPrint, Canon PRINT Inkjet/SELPHY, Canon Print Service, Google Cloud Print, Mopria, PictBridge, PIXMA Cloud Link a WiFi Direct. V současnosti tak prakticky neexistuje mobilní zařízení, které byste nemohli k tiskárně připojit.

V praxi tak není problém různé dokumenty, fotografie či další práce tisknout přímo z pohodlí dotykového displeje, aniž byste vůbec museli zapínat počítač. Canon koneckonců nabízí celou řadu užitečných programů, prostřednictvím kterých je velmi zjednodušen nejen tisk z mobilů, ale také případná editace snímků před jejich finálním tiskem. Vyzdvihnout si zaslouží také funkce Smartphone copy, díky které se obejdete i bez skeneru a kopírky. V podstatě stačí vyfotit daný dokument mobilem, načež se speciální software sám postará o automatické narovnání a vyhlazení stránky. I tato vychytávka jasně ukazuje, že pokud neskenujete a nekopírujete desítky stránek denně, není potřeba utrácet peníze za multifunkční zařízení – v takovém případě bohatě postačí tiskárna.

Ale zpět k hlavnímu hrdinovi dnešní recenze… Jeho ovládání značně usnadňuje dvouřádkový displej, který u předchůdce chyběl úplně. Přestože jde tedy o jednoduchý panel, zaslouží si výrobce za jeho integraci pochvalu. Díky němu totiž můžete tiskárnu nejen ovládat, ale máte zároveň okamžitý přehled o stavu barev. Displej obklopuje několik tlačítek, prostřednictvím kterých je ovládání tiskárny jednoduché a intuitivní.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná tiskárna

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní straně nalezneme USB i ethernetový port pro připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej zobrazuje stav barev…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale slouží také k nastavení jednotlivých funkcí tiskárny

 

Pod pokličkou…

Tiskárnu jsme si detailně prohlédli ze všech stran. Než se pustíme do praktických testů, sluší se ale ještě představit jednotlivé parametry a dovednosti modelu Canon PIXMA TS705. Jde o tiskařské řešení, které dovoluje kromě standardních formátů vytvářet také nálepky na nehty, magnetky, potisky CD a DVD a zároveň poskytuje i bezokrajový tisk fotografií v rychlosti 21 sekund. Nechybí ani možnost automatického oboustranného tisku.

Tisknout stránky o formátu až A4 dokáže v barvě i černobíle v rozlišení až 4800 x 1200 DPI. A to standardně při rychlosti až 15 černobílých stránek za minutu, respektive 10 barevných stránek za minutu. Sluší se podotknout, že takto kompaktní tiskárny zpravidla zvládají v průměru o pět stránek za minutu méně. Testovaný kousek tedy patří spíše mezi ty rychlejší.

Kromě zmiňovaných papírů o formátu A4 si tiskárna dokáže poradit i s celou řadou dalších formátů – podporovány jsou dále standardy A4, A5, B5, LTR, LGL, 4" × 6", 5" × 7", 7" × 10", 8" × 10", Obálky (DL, COM10), čtverec (5" × 5", 4" × 4", 89 × 89 mm) a velikost karty (91 × 55 mm). Jak již bylo uvedeno výše, podporovány jsou ale také tisky nejrůznějších uměleckých médií, a to včetně disků, samolepek, magnetek, a dokonce i speciálních potisků na nehty. Ty si případní zájemci mohou navrhnout přímo v mobilní aplikaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná tiskárna v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zásobník na papíry ve spodní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde pak vylézají hotové stránky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zásobník na papíry v zadní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí posuvník pro správu různých velikostí papíru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další média, například i samolepky na nehty, se vkládají do speciálního zásobníku

 

Cena tisku

Canon PIXMA TS705 cílí primárně na domácí uživatele, snaží se nabídnout relativně vysokou kvalitu tisku při zachování co nejnižších provozních nákladů. Toho je mimochodem docíleno i použitím hned pěti samostatných inkoustů, kde kromě fotografické černé nalezneme ještě jednu větší nádržku s černou pro běžný tisk. Právě díky těmto přednostem se ale tiskárna neztratí ani v menších provozech či firmách, kde zkrátka nepotřebují tisknout desítky stránek denně – ve firemním prostředí je velkou výhodou široká konektivita testovaného kousku.

Kazety s barvami pro tento model nabízí Canon v různých velikostech. Kromě těch standardních, které jsou dodávány s tiskárnou, jsou k dispozici také nádržky XL a XXL. Výtěžnost tonerů se tedy liší podle toho, jak velký obsah koupíte. Například u základní pigmentové černé stačí základní balení na 200 stránek, verze XL na 400 stránek a XXL na 600 stránek. U zbývajících barevných nádržek je ale výtěžnost dokonce ještě o několik desítek až stovek stránek vyšší.

S ohledem na aktuální cenu kazet tedy tisk jedné A4 vyjde zhruba na korunu, v případě objemnějších nádrž dokonce ještě méně. U fotografií o rozměru 10x15 se dostáváme k ceně tisku okolo 3 Kč. To je po započítání nákladů na fotopapír mimochodem méně, než kolik byste zaplatili v průměrném fotolabu. Vše samozřejmě záleží také na kvalitě tisku. Pokud například budete tisknout fotografie v té nejvyšší možné kvalitě, cena se vcelku pochopitelně zvýší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tiskárna pracuje s pěti inkoustovými kazetami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na náplně do tiskárny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tiskli jsme výhradně na papíry od Canonu

 

Kvalita tisku

Během testů jsme vyrobili zhruba 100 fotografií o velikosti 10x15 a dále vytiskli zhruba 200 stránek o formátu A4, v obou případech ve standardní kvalitě. Kombinovali jsme přitom barevný i černobílý tisk. A do stavu barev se takové zatížení promítlo jen minimálně. Možnost vytisknout řádově stovky stránek o formátu A4 a k tomu další stovky fotografií tedy není nijak nadnesená.

Níže se můžete podívat, jak se mění kvalita textu a fotek při různých nastaveních kvality tisku. Vytištěné materiály jsme opět digitalizovali pomocí skeneru z multifunkce Canon PIXMA TS6250. Sluší se nicméně podotknout, že skener kvalitu materiálů vcelku pochopitelně degraduje – platí to především v případě fotek. Ty jsou jinak velmi syté a k jejich kvalitě nelze mít větších výhrad, alespoň s ohledem na cenové zařazení tiskárny. I proto jsme se pokusily vytištěné stránky a jednotlivé momentky zachytit zároveň pomocí fotoaparátu na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkové výtisky textů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Různá kvalita tisku obrázků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Také momentky jsme vytiskli v různých kvalitách

 

Je nicméně nutné zdůraznit, že podobně jako u jiných tiskáren ovlivňuje velmi kvalitu tisku použitý papír. My jsme během testů používali originální papíry od společnosti Canon, konkrétně na standardní tisk univerzální papír Canon Yellow Label s váhou 80 g, na tisk momentek pak Canon Foto papír GP-501 o rozměru 10x15 cm s gramáží 210g/m2.

Příjemným překvapením během testů bylo, že u vysoké a standardní kvality jsou rozdíly v kvalitě tisku běžných dokumentů A4 jen velmi minimální. Lidé, kteří tedy šetří barvy a nevolí nejvyšší možnou kvalitu, se rozhodně nemusí obávat toho, že by jejich dokumenty vypadali nějak nevzhledně. Výrazný rozdíl je až u režimu Koncept. U fotografií momentek se naopak nejvyšší možná kvalita vyplatí, neboť v ní lépe vyniknou některé detaily a zároveň i kontrast focených snímků. Rozdíly koneckonců můžete posoudit sami…

 

>> Tisk dokumentů na obyčejný papír <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zkušební dokument, který jsme tiskli

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve střední kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejhorší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zkušební dokument, který jsme tiskli

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve střední kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejhorší kvalitě

 

>> Tisk momentek na fotopapír Canon <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovaná fotografie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve standardní kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovaná fotografie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve standardní kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovaná fotografie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve standardní kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovaná fotografie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve standardní kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovaná fotografie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez v nejlepší kvalitě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% výřez ve standardní kvalitě

 

Klady a zápory

+ příznivá pořizovací cena

+ kvalita tisku

+ široké možnosti konektivity, podpora mobilních zařízení

+ kompaktní rozměry

+ množství podporovaných formátů

+ intuitivní obsluha

 

- plasty působí trochu lacině, ale jsou pevné

- displej je velmi jednoduchý

- nemá USB port pro flashky ani čtečku paměťových karet

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon PIXMA TS705

 

Závěrečné hodnocení

Tiskárna PIXMA TS705 od společnosti Canon si na nic nehraje. Jde o model, který je primárně stavěn na kvalitní a poměrně levný tisk, a to na co možná nejširší portfolio formátů. Nezalekne se ani mobilních zařízení, ve výbavě této tiskárny jsou totiž snad všechny myslitelné bezdrátové standardy. Pokud tedy vysloveně nepotřebujete multifunkci – přesněji tedy kopírku a skener, jde o velmi zajímavou volbu ke koupi.  

To chci

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru