Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Chytré hlavice Netatmo Valves jsou elegantní cestou k úsporám a pohodlí

Recenze: Chytré hlavice Netatmo Valves jsou elegantní cestou k úsporám a pohodlí

Recenze
Netatmo Valves Starter pack - 2x thermo hlavice a relé NVP-EN_2041182449
Netatmo Valves Starter pack - 2x thermo hlavice a relé NVP-EN
3 298 Kč 3 990 Kč
Netatmo Thermostat_1057166155
Netatmo Thermostat
3 959 Kč 4 790 Kč
Netatmo Single Valve - přídavná termostatická hlavice_730741679
Netatmo Single Valve - přídavná termostatická hlavice
1 983 Kč 2 399 Kč
Netatmo 3 Single Valves_644630549
Netatmo 3 Single Valves
Produkt není určen k prodeji.

Téma energií je v současnosti aktuálnější, než za poslední dekádu bylo. Ceny elektřiny i plynu raketově rostou a vhodná správa topení je nejlepší cestou, jak se kvůli fakturám nestát žebrákem. Netatmo Valves jsou jednou z příjemných variant cest.

Chytrý systém a šetření

Ať už člověka motivuje snaha fungovat co nejekologičtěji, nebo chce prostě jen ušetřit peníze, je základem správné fungování topení v domácnosti. Existuje přitom celý zástup řešení – poctivě běhat radiátor od radiátoru a upravovat topení podle potřeby, odevzdat se počítačem řízenému kotli s hlavicemi ovládanými přes kabely, anebo vše svěřit IoT (Internet of Things) a veškerou správu radiátorů a kotle ovládat pohodlně přes telefon.

Varianta ručního nastavování topení je nejenom nepohodlná, ale extrémně neefektivní. Dorazíte do chladného domu z práce, zapnete topení a pěkně si počkáte, než se vše nahřeje a dostane na kýženou teplotu. Jakmile odcházíte, topení ještě dlouho potom dojíždí, a to se bavíme o případech, kdy jej nezapomenete nastavit. Pokud topení neztlumí poslední odcházející, korunku po korunce utrácíte za plyn nebo elektřinu po celou dobu, co jste pryč.

Druhou variantou je tedy specializovaný systém, na který je nutné myslet už při stavbě domu, případně při rekonstrukci. Počítačem řízený kotel a radiátory fungují dobře, jen je řešení pěkně komplikované, zejména u starších systémů. Z vlastní zkušenosti znám dobře řešení na domě, který byl postavený před přibližně 15 lety. Na něm se dá program pro nastavení topení popsat jako něco mezi nepřehlednou excelovou tabulkou a řízením ekonomiky malého afrického státu. A to nechtějte znát tu hrůzu, kdyby se některý z přívodních kabelů ke specializovaným hlavicím přerušil. Byl by konec chytrého nastavování, nebo by dorazila bourací kladiva a natažení nových drátů.

Nejelegantnějším a nejrychlejším způsobem je tak sáhnout po některém z chytrých řešení pomocí IoT. Všechna zařízení často už fungují pomocí Wi-Fi nebo radiového signálu, na rozvádění kabelů tak zapomeňte. Navíc si můžete postupně vybavit místnost po místnosti přesně podle potřeby. Nastavení vytápění ovládat i vzdáleně přes mobil klidě i mimo domov, případně vše propojit v chytrou domácností a poskládat si vlastní systém. Právě do této kategorie spadají chytré hlavice od firmy Netatmo, které jsme v rámci Netatmo Valves Starter packu vyzkoušeli.

Balení a první dojem

Zmíněný Starter pack obsahuje dvě chytré termostatické hlavice, relé na ovládání, baterky do hlavic, adaptéry pro všechny možné typy uchycení a barevné kroužky pro označení hlavic.

DSC_0509.JPG
DSC_0520.JPG
DSC_0521.JPG
Balení obsahuje sadu skvěle zpracovaných zařízení

Všechno, na co se podíváte, se nese v duchu vysokých designových standardů. Krásné provedení, kvalitní zpracování materiálů, elegantní styl. I když je to uvedeno na samotném obalu, podařilo se mi přídomek „Design by STARCK“ přehlédnout a až zpětně jsem zjistil, že byl celý systém chytrého topení od společnosti Netatmo navržen věhlasným studiem francouzského designéra.

Hlavice mají e-inkový displej, který je krásně čitelný i na přímém světle, nemusíte se tak bát kombinace sluníčka a radiátoru pod oknem. Celé zařízení jak hlavic, tak komunikačního relé, je pak obaleno v matném plexiskle. Opravdu má člověk pocit, že drží něco vzácného, unikátního. Zejména u starších radiátorů dokáže vzniknout obrovský kontrast.

Jednotlivé barevné kroužky pak po instalaci vytvoří efekt prostoupení barvy do plexiskla, hlavice tak mají jakýsi nádech zvolené barvy. Stejně tak to funguje třeba u termostatu od Netatma.

Instalace hlavic a relé

Pokud jste nikdy hlavice na svém topení neměnili, nemusíte se ničeho obávat. Jde o extrémně jednoduchou záležitost, ke které potřebujete pouze ruce (v případě silného utažení u instalace původních hlavic maximálně ještě kleště). Odpojení a připojení totiž funguje pomocí jediného závitu – a nebojte, nelezete přímo do topení, vše je tak akcí zcela bez vody a kyblíků. Do termostatické hlavice patři dvojice baterek, jež jsou naštěstí součástí balení, nemusíte tak na nic myslet dopředu. Baterky díky energeticky extrémně nenáročnému e-ink displeji zvládnou vydržet až dva roky.

DSC_0544.JPG
DSC_0545.JPG
DSC_0547.JPG
Instalace je skutečně snadná, vše funguje standardně pomocí jediného závitu

Původní hlavice se standardně sundá a Netatmo nainstaluje. Díky obrovskému množství adaptérů je přitom systém připraven prakticky na všechny radiátory, které jsou u nás běžně k dostání. Navíc máte v balení šikovného pomocníka v podobě dvou kartiček, jež vám přesně vyberou plastový adaptér, který potřebujete. Jakmile ho objevíte, stačí hlavici našroubovat, a je to. Je třeba jen myslet na to, že informační displej je pevně spjatý s pozicí hlavice – jestliže tak chcete mít displej nahoru, je potřeba vyměřit a dotáhnout správně.

Ještě jednodušší situace je pak u relé, tam stačí nasadit přiloženou vidlici a zapojit do zásuvky. Hotovo, tečka. Pomocí něj pak hlavice komunikují s vaším telefonem či tabletem. Na hlavice si ještě můžete připevnit barevné kroužky, které slouží jak pro jednodušší identifikaci hlavic (můžete nastavit několik různých okruhů – zelený, oranžový…), tak pro lepší splynutí s okolím. Záleží čistě na vaší potřebě a preferenci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po nasazení kroužku má celá hlavice nádech zvolené barvy

Jakmile je vše nainstalováno, chybí už jen propojení skrz aplikaci Netatmo Energy (dostupná jak pro Android, tak iOS). Zde hlavice spárujete, propojíte přes rádiové relé, a můžete fungovat. Osobně jsem během instalace nenarazil na jediný problém, stačilo se držet jednoduchého návodu a během pár minut byla celá operace hotova.

Ovládání a chytré funkce

Teď už se bude většina vašeho života kolem topení odehrávat přímo v aplikaci, která je navíc kompletně v češtině. Můžete sice používat i samotné hlavice, ale změnu teploty přímo u topení budete mít hlavně pro jednorázové situace. Ostatně s tím i celý systém počítá a vy si můžete nastavit, na jak dlouho tato „jednorázová akce“ bude – výchozí doba jsou tři hodiny.

Screenshot_20220113-225124_Energy.jpg
Screenshot_20220113-225133_Energy.jpg
Screenshot_20220113-225245_Energy.jpg
Aplikace je čistá, přehledná a kompletně v češtině

Přímo v aplikaci najdete vše potřebné, není toho ani málo, ani moc. Dokážete během několika kliknutí nastavit kompletní systém pro vaši domácnost, aniž by na vás mobil házel hromady tabulek, přehledů a tlačítek. Zvolíte si název místností, v nichž se topení nachází, ideální teplotu a plán, kdy se v místnosti běžně nacházíte. Touto vstupní akcí navíc nastavíte většinu toho, co chcete.

V aplikaci neustále vidíte aktuální teplotu v místnosti + optimální nastavenou teplotu. Jakmile reálná teplota klesne níž, spustí se hlavice a bude udržovat pokoj přesně podle vašich představ. Pro každý den lze zvolit časové úseky – zde nastavujete od kdy do kdy úsek trvá a jakou teplotu během něj chcete. Úseky si navíc nastavujete napříč celou aplikací, takže když máte u „komfortního“ požadovanou teplotu 21 stupňů, můžete si ho pak bez dalšího nastavování dát v pondělí mezi 7 a 9 hodinou ráno a o víkendu třeba od 10 do 17 hodin. Když pak zjistíte, že v „komfortním“ období potřebujete 23 stupňů, upravíte jednou a změní se všude.

Je to opravdu jednoduché

Všechno je tak snadné, že jakýkoliv podrobnější popis dělá jen iluzi složitějšího nastavování. Kromě standardních režimů můžete tvořit i zvláštní režimy, v základu jsou připraveny dva: „Mimo domov“ a „Ochrana proti zamrznutí“. U každého přitom nastavujete konkrétní datum, když tak třeba jedete na dovolenou, zvolíte datum návratu a po něm se všechno vrací do původních kolejí. Mezi pokročilejší funkce pak patří rozpoznání otevřeného okna (které funguje přesně jen ve chvíli, kdy je radiátor přímo u okna, ale to bývá v naprosté většině případů) nebo předpověď vytápění. Ta zvládne podle vašich rutin odhadnout už dopředu, jakou teplotu kdy a kde chcete.

Každá hlavice pak 24 hodin denně monitoruje jak teplotu v pokoji, tak i vytíženost jednotlivých radiátorů. Zpětně si tak lze procházet, jak se situace měnila, kdy vám přišlo, že je doma moc velké teplo, proč byl na konci roku zbytečně velký odběr elektřiny a další.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I grafy jsou jednoduché a přehledné

Nastavování je jedna věc, reálné fungování pak druhá. A ani tady chytré hlavice od Netatmo nejdou se standardem dolů. U hlavic jsem měl souběžně ještě chytrý termostat, abych porovnal vývoj teplot v čase, a hlavice fungují zcela spolehlivě. Kdykoliv teplota klesla pod kýženou hodnotu, spustilo se topení. Hlavice teplotu měří na desetiny stupně, takže je i přesnost spouštění a vypínání perfektní. Pokud si Netatmo Valves nainstalujete u sebe doma, můžete se na ně spolehnout. Jestliže přejdete z klasických ručních hlavic, úsporu energie poznáte už po prvním měsíci.

Klady a zápory

+ Jednoduchá instalace
+ Nádherný design a provedení
+ Aplikace snadná i pro začátečníky
+ Možnosti plánování na pár kliknutí
+ Spolehlivost
+ Schopnost propojit s Apple HomeKitem

- Vyšší cena produktů
- Při instalaci potřeba správně vyměřit kvůli displeji

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Chytré hlavice skvěle splynou s okolím

Celkové shrnutí

Jestliže hledáte cestu, kterou byste optimalizovali vytápění své domácnosti, je Netatmo Valves Starter pack skvělou volbou. Jednoduchá instalace, nádherné provedení, snadné a spolehlivé ovládání. Ať už jste fanoušek do technologií, domácí kutil nebo prostě jen člověk, kterého straší účty za energie, chytré termostatické hlavice od Netatmo můžu bezpečně doporučit. Vybavení celé domácnosti sice vyjde na větší sumu, ale dostanete stoprocentní kvalitu bez kompromisů.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru