Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Crucial MX500 – na rychlosti záleží

Recenze: Crucial MX500 – na rychlosti záleží

Recenze
Crucial MX500, 2,5" - 250GB_2109124799
Crucial MX500, 2,5" - 250GB
702 Kč 849 Kč

SSD disk bývá zpravidla zárukou svižného chodu operačního systému. Jenže i mezi SSD disky existují nemalé výkonností rozdíly. Jak se potom pomalejší a rychlejší jednotky chovají v praxi, si ukážeme v testu modelu Crucial MX500. 

Společnost Crucial není ve výrobě úložných zařízení žádným nováčkem, nabízí SSD jednotky formátu 2,5“ i M.2. Vedle toho v nabídce tohoto podniku nalezneme také operační paměti. Dnes se nicméně budeme věnovat první zmiňované kategorii, konkrétně SSD jednotce Crucial MX500.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Crucial MX500

 

Technické parametry

Testovaný model: Crucial MX500 - 250GB

Rozhraní: SATA III

Formát disku: 2,5“

Kapacita: 250 GB

Rychlost čtení: 560 MB/s (95.000 IOPS)

Rychlost zápisu: 510 MB/s (90.000 IOPS)

TRIM: Ano

Rozměry: 100,2 x 69,85 x 7 mm

Záruka: 5 let

 

Představení SSD Crucial MX500

 

Obsah balení

Na test doputoval do naší redakce SSD disk společnosti Crucial v modré kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Krabička je poměrně robustní, aby byl disk během transportu dobře chráněn – uvnitř je uložen ještě ve speciálním plastovém pořadači. Kromě samotné SSD jednotky se v balení nachází ještě návod k použití a nalepovací plastový rámeček pro použití v noteboocích, které mají šachty pro 9mm disky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí detailní návod k použití

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i nalepovací plastový rámeček

 

Vzhled a kvalita zpracování

Testovaná jednotka se samozřejmě svým vzhledem nijak zásadně neliší od klasických 2,5palcovách disků. Konstrukčně je tak toto SSD navrženo tak, aby se snadno vlezlo do drtivé většiny notebooků a stolních počítačů, které jsou připraveny na standard 2,5 palce.

Výrobce navíc značně usnadňuje instalaci ve starších noteboocích, které jsou stavěny pro 9mm disky. Jak jsme zmínili již výše, součástí balení je totiž praktická plastová redukce, která se jednoduše nalepí na horní stranu disku. Díky tomu se profil zvýší ze standardních 7 mm na 9 mm, jak je vidět na jednom ze snímků níže.

Otvory pro připevnění šroubků nalezneme jednak po straně, jednak na spodní straně. Právě ty jsou určeny k přidělání speciálních redukcí, díky kterým bude případně jednotku možné bezpečně upevnit do 3,5palcové pozice ve stolních sestavách.

Zatímco u levnějších SSD bývá šasi zpravidla vyrobeno z plastu, Crucial u testovaného materiálu vsadil na kovovou slitinu. Jednotka tak působí daleko bytelnějším dojmem než celá řada konkurentů. Z plastu jsou samozřejmě konektory pro připojení napájení a rozhraní SATA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu, na vrchní straně se pyšní velké logo Crucial

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na delších stranách jsou tradičně umístěny otvory pro připevnění disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory pro šroubky se samozřejmě nacházejí po stranách i na spodní straně SSD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné z užších bočnic se ukrývají SATA konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana SSD odhaluje přesnou specifikaci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i nalepovací plastový rámeček

 

Na rychlosti záleží

Když jsme si detailně prohlédli šasi testovaného SSD, sluší se také představit, co se pod stříbrným kovovým brněním ukrývá. Model MX500 je představitelem nové generace SSD disků od společnosti Crucial. V současnosti tvoří vrchol nabídky tohoto výrobce.

Celá modelová řada čítá celkem čtyři disky, které se od sebe liší v podstatě pouze kapacitou úložného prostoru – případní zájemci v nabídce naleznou modely s kapacitou 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB. Připojení je realizováno prostřednictvím standardu SATA III.

My jsme měli možnost testovat 250GB provedení, které s ohledem na pořizovací cenu bude pravděpodobně nejvyhledávanější. Všechny zmiňované modely nabídnou totožnou rychlost čtení 560 MB/s a zápisu 510 MB/s, respektive 95 000 IOPS a 90 000 IOPS. Vyzdvihnout si zaslouží nadstandardní pětiletá záruka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

 

Jednoduchá instalace

S řadou MX500 cílí výrobce na jedince, kteří chtějí zvýšit pracovní tempo svých stolních sestav i notebooků. Vedle nových sestav počítá přitom s tím, že celá řada uživatelů bude jednotku pořizovat jako náhradu za původní pevný disk. A právě v druhém zmiňovaném případě potěší případné zájemce velmi stránky společnosti Crucial.

Naleznete na nich totiž detailní návod, jak postupovat při instalaci v notebooku i stolním PC. Nechybí přitom ani návody pro Windows i Mac. Například v případě notebooků stačí na stránkách výrobce zadat konkrétní modelové označení, načež se zobrazí detailní návod instalace. Tu díky tomu zvládnou i méně zkušení uživatelé.

Zájemci o upgrade v notebooku si mohou přečíst také jednu z našich dřívějších IT bastlíren, kde jsme se dané problematice věnovali.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webové stránky výrobce nabízejí pomoc s instalací SSD

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme SSD jednotku od společnosti Crucial testovali. Srdcem celé sestavy byl procesor Intel Core i7-7740X, který obsahuje 4 fyzická jádra (8 vláken). Tento konkrétní čip pracuje se základní frekvencí 4.3 GHz a dokáže se v režimu Turbo přetaktovat až na 4.5 GHz. Čip je vyráběný 14nm procesem. Obsahuje integrovaný dvoukanálový paměťový řadič pro DDR4 2666 MHz. Pro úplnost dodejme, že TDP činí 112 W.

Jako podvozek slouží výkonná základní deska ASRock X299 Taichi, která obsahuje čipovou sadu Intel X299 s podporou procesorů Intel Core X-Series pro patici LGA2066. Maximální rychlost až osmi paměťových modulů (max. kapacita 128 GB) může činit 4400+ MHz. Základní deska s podporou 10 Gb/s síťových přenosů podporuje multi-GPU řešení AMD Quad CrossFireX, 3-Way CrossFireX a CrossFireX / NVIDIA Quad SLI, 3-Way SLI a SLI a k němu přidává také 7.1kanálové audio, o které pečuje čip Realtec ALC1220.

Alespoň v rychlosti zmiňme nabízené rozhraní: 4 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1, 1 x vertikální M.2 patice (klíč E) s WiFi-802.11ac modulem + 2 x M.2, 8 x SATA 6 Gb/s (RAID 0, 1, 5, 10, Intel Rapid Storage Technology 15 a Intel Smart Response) + 2 x SATA 6 Gb/s (NCQ, AHCI, Hot Plug; zadní I/0 porty: 2 x anténa, 1 x PS/2 (myš/klávesnice), 1 x optický SPDIF, 2 x USB 2.0 (ESD ochrana), 1 x USB 3.1 Gen2 typ A, 1 x 3.1 Gen2 typ C, 4 x USB 3.1 Gen1, 2 x gigabitová RJ-45, 1 x Clear CMOS, 1 x BIOS flashback a HD audio 3.5mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Core i7-7740X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASRock X299 Taichi

 

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz – jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva. Detailní testy pamětí naleznete zde.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladli opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Výkon vs. výhodnost

SSD jednotky se v poslední době těší velké popularitě coby náhrada pevných disků v klasických stolních počítačích a noteboocích. Jsou hojně vychvalovány pro svou rychlost, která „se přeci nedá s obyčejnými hadry vůbec srovnávat“. Na podobné rady můžete narazit v každé druhé internetové diskuzi.

Většina uživatelů potom jde, koupí tu nejlevnější SSD jednotku a diví se, z čeho jsou vlastně všichni tak odvaření. A přesně to byl jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému jsme se rozhodli udělat dnešní test. Stejně jako u pevných disků, také u SSD existují obrovské výkonností rozdíly. Proto jsme po redakci posbírali co nejvíce disků šlo, abychom se mohli společně přesvědčit, jak se věci mají.

Zaměřovali jsme se přitom výhradně na modely s rozhraním SATA. Na trhu se sice již objevují modely pro rozhraní M.2 či PCI Express, které nabízejí dech beroucí rychlosti – zkrátka rozhraní SATA má své limity, které modernější technologie překonávají. Když si ale budete chtít vyměnit starý SATA disk v notebooku, budete zkrátka potřebovat opět rozhraní SATA. A přesně o tom je dnešní test. Takže dost řečí a hurá na testy.

Testy prokázaly, že řada MX500 se může směle měřit s těmi nejrychlejšími disky na trhu. Nabízena je přitom za citelně nižší ceny, což z ní dělá opravdu zajímavého adepta ke koupi. Například ve srovnání se starší řadou Samsung 850 EVO je testovaný model od společnosti Crucial levnější a přitom rychlejší. Řada Samsung 860 EVO je sice nepatrně rychlejší, ale zase – v případě 250GB modelu – skoro o tisícovku dražší.  

Srovnávací testy jednotlivých modelů naleznete v tabulce níže. Všechny přitom měly kapacitu 250 GB, respektive 240 až 256 GB, abychom byli přesní.

 

Testované disky

Crucial MX500

WD SSD Blue

Samsung 

850 EVO

Kingston 

HyperX

Intel 

SSD 535

ATTO čtení 8 MB (více je lépe)

562,9 MB/s

512,5 MB/s

539,7 MB/s

512,4 MB/s

527,8 MB/s

ATTO zápis 8 MB (více je lépe)

521,7 MB/s

501,0 MB/s

512,6 MB/s

480,5 MB/s

484,2 MB/s

ATTO čtení 4 KB (více je lépe)

292,7 MB/s

274,6 MB/s

291,2 MB/s

244,0 MB/s

268,4 MB/s

ATTO zápis 4 KB  (více je lépe)

271,4 MB/s

252,1 MB/s

273,4 MB/s

199,2 MB/s

261,7 MB/s

Crystal Disk Mark:

Sekvenční čtení

(více je lépe)

564,0 MB/s

532,6 MB/s

542,7 MB/s

457,8 MB/s

533,1 MB/s

Crystal Disk Mark:

Sekvenční zápis

(více je lépe)

525,2 MB/s

495,1 MB/s

 502,3 MB/s

429 MB/s

492,6 MB/s

PC Mark Vantage: 

Windows Defender

(více je lépe)

461,1 MB/s

433,0 MB/s

427,8 MB/s

287,2 MB/s

416,9 MB/s

PC Mark Vantage: 

Gaming

(více je lépe)

490,7 MB/s

437,2 MB/s

436,1 MB/s

268,9 MB/s

405,6 MB/s

 

Provozní hluk a teplota

Asi není příliš velkým překvapením, že testovaná SSD jednotka neprodukuje žádný provozní hluk. Neobsahuje totiž žádné pohyblivé části, čemuž zkrátka sebelepší pevný disk nemůže konkurovat. Teplo produkuje jen minimálně, provozní teplota se tak během testů pohybovala okolo 35 °C, což víceméně odpovídalo i teplotě uvnitř skříně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná jednotka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ odolná kovová konstrukce

+ slušný a stabilní výkon

+ široká nabídka kapacit až do 2 TB

 

- SSD s plastovou konstrukcí nabízí ještě nepatrně nižší cenu

- modely se standardem M.2 či PCI Express nabízí ještě vyšší přenosové rychlosti

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Crucial MX500

 

Závěrečné hodnocení

V dnešní recenzi jsme si jasně ukázali, že SSD nerovná se automaticky prvotřídní výkon. I když mohou být u některých SSD přenosové rychlosti u přenášení větších souborů skutečně vyšší, u malých pak mohou strmě klesat směrem dolů. To naštěstí neplatí o testovaném modelu Crucial MX500, který během všech testů podával stabilní výsledky a rozhraní SATA 6 Gb/s ždíme na maximum.

Crucial MX500 můžete zakoupit v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Ty negativa...

Hlavně "modely se standardem M.2 či PCI Express nabízí ještě vyšší přenosové rychlosti".
Proč to vytahujete u SSD za 2 tisíce? Je asi jasné, že SSD, co používají PCI-E, jsou několikrát rychlejší, ale jednak tyhle SSD potřebuje M.2 slot, který, narozdíl od SATA, není na všech základních deskách, a navíc ty disky jsou pěkně drahé. A mluvím o discích, které jsou opravdu rychlé a kvalitní, jako Samsung 960 Evo. Ne levní NVMe šneci typu Intel 600, ADATA či do jisté míry Intel 760, kde se šetřilo na kontrolérech a rychlost taky tak padá na úroveň SATA disků.

Opravit zmínky o Samsungu

Dobrý den,
očividně někdo vytvářil asi tuto recenzi metodou copy-paste, protože občas zapomněl upravit název disku - je to Crucial MX500, nikoliv Samsung 850 EVO :-)

@josef.devera: Dobrý den, kolega se v textu skutečně dvakrát přepsal, jak měl v hlavě model od Samsungu, se kterým je právě tato jednotka nejčastěji srovnávána. Děkujeme za upozornění.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru