Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Crucial X8 – na rychlosti a velikosti záleží

Recenze: Crucial X8 – na rychlosti a velikosti záleží

Recenze
Crucial X8 1TB, černá_1574149607
Crucial X8 1TB, černá
Produkt není určen k prodeji.
Crucial X8 500GB, černá_1999493942
Crucial X8 500GB, černá
Produkt není určen k prodeji.
autor: Karel Dvořák

Crucial X8 je malý, a přitom odolný externí disk, který staví na technologii SSD. Navíc patří k těm nejrychlejším na trhu. Háčkem překvapivě není ani cena, neboť ta se drží na velmi příznivé úrovni. Najdou se vůbec nějaké neduhy? To budeme zjišťovat v dnešní recenzi.

SSD jednotky jsou díky svým nepopiratelným přednostem – především vyšší rychlosti čtení i zápisu a minimálnímu provoznímu hluku – stále častěji používány nejen v noteboocích a stolních počítačích, ale také coby externí datová úložiště. Mezi jednotlivými modely ale samozřejmě najdeme obrovské rozdíly v odolnosti, a dokonce i přenosových rychlostech. K těm nejlepším na trhu přitom patří Crucial X8.

Hlavní přednosti testovaného modelu:

  • Kvalita použitých materiálů a provedení produktů Crucial
  • Rozhraní USB 3.2 Gen2 typ-C
  • Vysoké rychlosti čtení až 1050 MB/s
  • Velká kompatibilita s různými zařízeními

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Crucial X8

 

Technické parametry

Testovaný model: Crucial X8 1TB, černá

Rozhraní: USB-C

Formát disku: 2,5“

Technologie pevného disku: SSD

Druh pevného disku: Externí

Kapacita: 1000 GB

Rychlost čtení: 1050 MB/s

Rozměry: 11 x 5,3 x 1,3 cm

Hmotnost: 99 gramů

Záruka: 3 roky

 

Představení disku Crucial X8

 

Obsah balení

Disk od společnosti Crucial dorazil do redakce v modré kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Nenechte se zmást velikostí obalu, samotný disk je daleko menší. Je to dáno tím, že uvnitř je externí SSD jednotka uložena v plastovém pořadači, který má po všech stranách několik centimetrů navíc, aby byl disk během transportu dostatečně chráněn. Součástí balení je také návod k použití, USB kabel a USB redukce.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Crucial X8 se nabízí v jediném barevném provedení – v odstínech černé barvy. Disk tedy v praxi působí velmi decentně a elegantně. To je dáno i tím, že výrobce zaoblil všechny rohy a hrany. V podstatě tak na celém zařízení nenaleznete ani jednu ostrou část. Stejně tak byste na konstrukci marně hledali jakékoliv šroubky, vše skvěle lícuje a drží u sebe i bez nich.  

Většina konstrukce je vyvedena v matné barvě, lesklé jsou pouze dva proužky, které lemují čelní a zadní stranu. Na čelní straně je v tomto proužku umístěno bílé logo výrobce, na protilehlé straně pak detailní označení modelu a přehled podporovaných certifikací. Škoda, že výrobce neumístil do této části také indikační diodu – ta chybí u testovaného kousku úplně. Nenalezneme ji tedy ani vedle USB-C konektoru, který se nachází na jedné z užších bočnic.

Hlavní část konstrukce je vyrobena z hliníku, díky čemuž disk působí disk velmi odolným dojmem. Rozhodně se jej nemusíte obávat hodit někam do útrob batohu, poškození nehrozí ani v případě, kdy na něj naskládáte hromadu dalších věcí. Testovaný kousek by měl bez újmy přežít i pády z větších výšek, i když to jsme pochopitelně netestovali. Konstrukce by údajně měla zvládnout i pády z více než dvou metrů.

Vyzdvihnout si zaslouží také zaoblené konce na stranách, ty jsou totiž pogumované. To jednak přispívá k ochraně proti pádům, jednak díky pogumovaným částem disk drží na stole pevně na svém místě. Pokud do něj nedopatřením strčíte, je v porovnání s obyčejnými disky větší šance, že nespadne.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý disk ve své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce na čelní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Popisky nalezneme i vzadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konkrétně jde o modelové označení a podporované certifikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jsou dokonale zaoblené

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Platí to také o protilehlé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ostrou hranu byste hledali na zařízení marně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné z užších stran naleznete USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

 

Rozměry, které překvapí

Po rozbalení patrně většinu uživatelů překvapí, jak je disk Crucial X8. V současnosti jde totiž o jeden z nejmenších disků s kapacitou až 1 TB, který je možné zakoupit. To koneckonců dokládají i rozměry 11 x 5,3 cm, v pase má pak tato jednotka pouze 1,3 cm. I díky hmotnosti se nemusíte obávat, že by byl tento externí disk na cestách nějakou velkou přítěží, právě naopak.

Pro lepší představu o tom, jak je vlastně tento disk kompaktní, pořídili jsme pár momentek s chytrým telefonem Xperia 10 II od společnosti Sony. Proti němu vypadá hlavní hrdina dnešní recenze jako drobeček. Sluší se přitom podotknout, že smartphone se chlubí šestipalcovým displejem a úzkou protáhlou konstrukcí. Telefon od Sony tedy také patří k těm kompaktnějším.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání testovaného disku s chytrým telefonem Sony Xperia 10 II

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání testovaného disku s chytrým telefonem Sony Xperia 10 II

 

Kompatibilita a možnosti připojení

Crucial X8 disponuje USB-C konektorem. Díky němu je možné tuto externí jednotku připojit k celé řadě zařízení. Kromě klasických počítačů s operačním systémem Windows podporuje také Mac, iPad Pro, Chromebook, Android, Linux, PS4 a Xbox.

To jinými slovy znamená, že jej bez problémů můžete připojit kromě PC a notebooků také k mobilním telefonům a počítačovým tabletům. Tato jednotka se může stát dobrým společníkem i u televizních konzolí, bude totiž rychlejší než disky v PlayStationu 4 i Xboxu One. Jde tedy o relativně zajímavý způsob, jak navýšit úložnou kapacitu všech těchto zařízení, případně jako mezi různými přístroji přenášet data.

Disk funguje u všech zařízení prakticky ihned po připojení, není nutné instalovat žádné ovladače ani obslužný software. Výrobce dodává k jednotce krátký kabel, který má na obou koncích konektor USB-C. Součástí balení je nicméně také redukce z USB-C na USB-A, díky tomuto adaptéru je tedy možné disk připojit k široké plejádě zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný USB-C kabel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý konec může díky adaptéru ukrývat USB-A konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel se sundanou redukcí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk připojený k Macu od Applu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Crucial X8 si rozumí i s televizními konzolemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk připojený k chytrému telefonu

 

Rychlost a další praktické zkušenosti

Jednou z největších předností testovaného modelu jsou vysoké přenosové rychlosti. Výrobce se chlubí především rychlostí čtení až 1050 MB/s. To je v praxi téměř dvakrát vyšší hodnota než v případě konkurenčních externích SSD jednotek a 7,5krát rychlejší než v případě externích HDD disků.

Takto vysokých rychlostí dosahuje SSD jednotka mimo jiné díky podpoře rozhraní USB 3.2 Gen2 typ-C. Pokud ji tedy připojíte k portu se starším standardem, bude pochopitelně pomalejší. Co se reálné rychlosti týče, v benchmarkové utilitě Crystal disk Mark jsme naměřili maximální hodnotu čtení 1007,1 MB/s a zápisu 935,8 MB/s. Je to sice o něco méně než v případě oficiálních hodnot, ale stále jde o špičkové parametry.

Samozřejmě jsme se zaměřili také na praktické testy přenosových rychlostí, 4GB video soubor jsme přenesli za pět sekund – konkrétně přenosová rychlost byla v takovém případě čtení 916,4 MB/s, rychlost zápisu byla 833,5 MB/s. To platilo v případě poslední generace MacBooku Pro. Pokud jsme připojili disk k laptopu Surface Book 2 od Microsoftu, který nepodporuje standard USB 3.2, byly přenosové rychlosti nižší. Při čtení jsme dosáhli 458,4 MB/s, při zápisu 421,1 MB/s. Zmiňovaný 4GB soubor byl tedy přenesen zhruba za dvakrát tak delší dobu. To je mimochodem hodnota, na kterou se dostanete s levnějšími externími SSD.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Navzdory odolné konstrukci je disk velmi kompaktní

 

Tyto hodnoty jsme naměřili u 1TB verze, nicméně stejných rychlostí by měla dosahovat také nižší varianta s kapacitou 500 GB. Jiná verze bohužel v nabídce není. Pokud tedy chcete disk s ještě větší kapacitou, nebo naopak levnější model s nižší, musíte se poohlédnout jinde.

Velmi rozumně je nastavena také pořizovací cena. V případě 1TB verze vyjde v přepočtu jeden GB na 4,69 Kč a u 500GB modelu na 6,79 Kč. Jak tomu již bývá, větší kapacita je tedy cenově výhodnější. Nejvýhodněji vychází samozřejmě největší disk, nicméně ani cena prostřední 1TB verze není kdovíjak přemrštěná. Samozřejmě pokud byste pořizovací cenu porovnávali s klasickými HDD nebo pomalejšími SSD, budou ceny ještě o něco nižší.

Během týdenního testování disk nejevil žádné neduhy, byl naprosto tichý a nijak se nepřehříval ani ve chvílích, kdy jsme jej několik hodin v kuse podrobovali jednotlivým testům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná SSD jednotka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ vysoké přenosové rychlosti

+ kompaktní rozměry, nízká hmotnost

+ široká paleta kompatibilních zařízení

+ nadstandardní tříletá záruka

 

- nemá indikační diodu

- dělá se pouze v kapacitách 500 GB a 1 TB  

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Crucial X8

 

Závěrečné hodnocení

Crucial X8 je externí disk do nepohody, nabízí vysokou odolnost proti nárazům i otřesům. Odolná hliníková konstrukce navíc jednotku během pracovního nasazení krásně chladí. Kromě vysokých přenosových rychlostí potěší také celá plejáda zařízení, které s testovaným diskem spolupracují. S ohledem na všechny nabízené přednosti je i velmi rozumně nastavena pořizovací cena.  

To chci

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru