Letošní rok pořádně ještě ani neodstartoval a už tu máme nový smartphone, který aspiruje na titul bestselleru. Při relativně zajímavé cenovce totiž model Honor 10 lite nabízí solidní výbavu, nadprůměrný fotoaparát i velmi atraktivní vzhled.
Honor 10 lite je odlehčenou verzí plnohodnotné desítky, prodávat se tento model začal oficiálně teprve minulý týden. Od vrcholného provedení přebírá novinka některé prvky, nicméně si zachovává výrazně příznivější cenovku. Pojďme se tedy s odlehčenou desítkou seznámit trochu blíže…
Technické parametry
Testovaný model: Honor 10 lite, 3GB/64GB, Sky Blue
Displej: IPS, 6,21" (2 340 x 1 080 px), dotykový, kapacitní
Procesor: 8jádrový procesor Kirin 710 až 2.2GHz, režim GPU Turbo pro vyšší grafický výkon
Operační paměť: 3 GB
Úložiště: 64 GB, slot na paměťové karty
Fotoaparáty: zadní fotoaparáty 13+2Mpx (f/1.8), přední selfie kamera 24Mpx f/2.0
Konektivita: LTE, Bluetooth, WiFi ac, GPS/Glonass/BDS, 3.5mm jack, microUSB
Rozměry: 154,8 x 73,6 x 8 mm
Hmotnost: 162 g
Akumulátor: 3400 mAh
Operační systém: Android 9.0 s uživatelským rozhraním EMUI
Představení modelu Honor 10 lite
Obsah balení
Chytrý telefon od společnosti Honor dorazil do redakce tradičně v modré kartónové krabičce, která je poměrně kompaktní. I přesto se do jejích útrob vešlo několik dalších malých krabiček, v nichž je pečlivě uložen každý jednotlivý díl příslušenství zvlášť. Kromě samotného smartphonu naleznete v balení ještě návod k použití, nabíječku, USB kabel, silikonové pouzdro a v neposlední řadě nástavec na vysunutí slotu pro SIM kartu. Sluší se také zmínit, že výrobce dodává odolnou fólii na displej, ta je nicméně již nalepená na samotném telefonu.
Balení telefonu
Dodávané příslušenství
Kvalita zpracování a vzhled
Nový Honor 10 lite nastupuje do segmentu cenově dostupných "bezrámečkových" telefonů s protáhlým displejem, který zabírá takřka celou čelní stranu. Výrobce láká v propagačních materiálech na „design kovového rámu a skleněného těla s efektem gradientu“.
Sklem je nicméně pokryta pouze přední strana zařízení, zadní je plastová. Přímo uprostřed se zadní strana mírně prohýbá. Je to nicméně tak málo, že si toho málokdo v praxi opravdu všimne. A na funkčnost by to nemělo mít žádný vliv. Plast zkrátka není tak pevný jako kovová nebo skleněná záda.
Výrobce se nicméně chlubí tím, že jde o jeden z nejodolnějších přístrojů na trhu. A to i přesto, že mezi jeho výsady nepatří odolnost proti vodě a prachu. Výrobce na propagačních videích ukazuje, jak používá telefon jako prkénko, jak jej vypere v pračce či jak jej nechá zmrazit. Všechno telefon přežije bez větší újmy.
Honor 10 lite jako prkénko
Mrazák vs. Honor 10 lite
Honor 10 lite v pračce
Je pravdou, že navzdory plastové konstrukci působí telefon velmi odolným dojmem. Pokud tedy pomineme mírně se prohýbající zadní stranu, jinak nikde nic nevrže a vše korektně lícuje. Kvalitou zpracování by se novinka mohla bezesporu směle měřit s citelně dražšími přístroji.
Ale zpět ke vzhledu testovaného kousku. Design se posunul proti dražší desítce rozhodně směrem kupředu. V horní části čelní strany totiž již nenalezneme žádný ostrůvek, ale místo něj pouhou malou kapku uprostřed. Ta působí daleko elegantněji a displej zabírá větší prostor čelní strany.
Krásně ladné křivky telefonu vyniknou především v designu Sky Blue, u kterého modrá barva plynule přechází v až bílou. Výrobce nelhal, vzhled skutečně připomíná nebe a ani po více než týdnu testování jsme se nemohli na zadní stranu vynadívat. Vedle testovaného provedení je v našem obchodě k dispozici také černá barva a Sapphire Blue.
Vzhled telefonu koneckonců můžete posoudit sami díky ukázkovým snímkům níže.
Testovaný kousek v celé své kráse
V horní části nalezneme přední fotoaparát
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Zadní strana testovaného kousku
Zde nalezneme kromě loga výrobce…
…také duální fotoaparát se čtečkou otisků prstů
Detailní pohled na jeden ze zaoblených rohů smartphonu
Tloušťka telefonu je přesně osm milimetrů
Na protilehlé straně se ukrývají ovládací tlačítka
Detailní pohled na tlačítka pro ovládání hlasitosti a pohotovostního režimu
Vrchní strana telefonu
Zde je umístěn slot pro SIM kartu…
…vložit je nicméně do něj možné také paměťovou kartu, případně druhou SIM
Na protilehlé straně jsou umístěny veškeré konektory
Detailní pohled na microUSB
Ergonomie: menší vs. větší
Odlehčené modely bývají zpravidla menší než původní vlajkové lodi. U testovaného kousku je to nicméně přesně naopak. Plnohodnotná desítka se totiž chlubila 5,84palcovým displejem, který víceméně udával rozměry 149,6 x 71,2 x 7,7 mm. Pro úplnost dodejme, že hmotnost činí 153 g.
Proti tomu má verze lite obrazovku s velikostí 6,21". Právě kvůli ní jsou proporce 154,8 x 73,6 x 8 mm, hmotnost pak narostla na 162 g. Honor 10 lite je tedy bezesporu větší, v praxi to ale skoro není poznat, pokud tedy oba telefony nemáte hned vedle sebe.
Díky tvaru konstrukce padne telefon přirozeně do ruky a poměrně dobře se ovládá i jednou rukou. Nepočítejte však s tím, že byste palcem pravé ruky dosáhli až na protilehlý horní okraj displeje. Rozmístění dalších ovládacích prvků je již standardní. Po pravé straně tak nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti a pohotovostního režimu, vzadu je pak čtečka otisků prstů.
Tloušťka telefonu ještě mírně naroste, když u něj použijete dodávané silikonové pouzdro. Na druhou stranu díky tomu vyřešíte problém s tím, že smartphone neleží zcela rovně na stole. Je to pochopitelně dáno vystouplým fotoaparátem v zadní části. Mimochodem silikonové pouzdro mírně vystupuje nad hranu displeje, díky čemuž ho při případných pádech chrání také proti poškození.
Přístroj vložený v dodávaném silikonovém pouzdře
Se silikonovým pouzdrem tloušťka telefonu nepatrně naroste
Samozřejmostí jsou otvory pro jednotlivé konektory
Přístroj vložený v dodávaném silikonovém pouzdře
Displej a jeho kvality
Jak již bylo uvedeno výše, displej u modelu Honor 10 lite mírně narostl. Úměrně tomu se ale také zvýšilo rozlišení dotykového panelu. Celoplošná FullView obrazovka nabízí rozlišení 2340 x 1080 (FHD+), a to při úhlopříčce 6,21 palce. Dotyková plocha zabírá 90 % přední strany. Není velkým překvapením, že novinka staví na technologii IPS, podobně jako celá řada dalších smartphonů tohoto výrobce.
Barevné podání displeje je na danou cenovou kategorii nadstandardní, novinka od Honoru se může směle srovnávat s dražšími mobily zavedených výrobců. To platí v podstatě také o pozorovacích úhlech, obraz se totiž nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Vytknout nemůžeme nic ani maximální intenzitě podsvícení.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Výkon? Staří dobří známí
V otázce výkonu nenechal výrobce vůbec nic náhodě. Vsadil na osvědčený čipset Kirin 710, který pochází přímo z dílen společnost Huawei a který tepe i v některých dalších přístrojích tohoto výrobce. Zmiňme například Honor 8X. Není bez zajímavosti, že ten je o několik tisíc dražší – novinka tedy nabízí stejné pracovní tempo jako dražší přístroje.
Kirin 710 je osmijádrový čip, jehož jádra jsou rozdělena na dvě poloviny. Čtyři jádra Cortex-A73 pracují při taktu 2,2 GHz a další čtyři Cortex-A53 při 1,7 GHz. Stroj má dále k dispozici operační paměť s kapacitou 3 GB a 64GB úložiště.
Za pozornost nicméně rozhodně stojí také 32GB varianta, kterou můžete zakoupit exkluzivně v CZC.cz. Menší paměť nepředstavuje pro uživatele prakticky žádnou překážku, neboť ji snadno mohou rozšířit díky slotu na paměťové karty. Jde tedy o možnost, jak ušetřit nějakou tu korunu.
Hodnocení AnTuTu
Ale zpět k testovanému kousku, který je vybaven 64GB pamětí. Benchmarková utilita AnTuTu udělila tomuto železu skóre 130 873 bodů. Nutno podotknout, že stejné hodnocení by s největší pravděpodobností získala také 32GB varianta, neboť kromě použité paměti jsou ostatní součástky zcela totožné.
Na poměry nižší střední třídy je tedy výkon nadprůměrný. Práce s telefonem je díky tomu velmi svižná a prakticky nikdy nemáte pocit, že byste museli na něco čekat. Překvapivě svižně se spouští i doinstalované aplikace, což platí také o těch náročnějších. V podstatě jediné omezení plynoucí z nižšího výkonu tak spočívá v tom, že některé moderní hry není možné hrát při zapnutých maximálních detailech.
Smartphone pracuje pod operačním systémem Android 9.0, který je doplněn o grafickou nadstavbu Emotion UI. Ta je v otázce ovládání velmi intuitivní, typické jsou pro ni ikony se zaoblenými rohy a absence menu s nainstalovanými aplikacemi. Všechny programy se řadí na další obrazovky. Výrobce neopomněl telefon dovybavit ani několika předinstalovanými aplikacemi, k dispozici je například Správce telefonu, který dokáže zrychlit jeho chod a vyčistit zbytečné soubory z úložiště.
Zamčená vs. úvodní obrazovka
Nainstalované aplikace; Oblast oznámení
Galerie; Hudební přehrávač
Internetový prohlížeč; Kalendář
Správce telefonu; Prohlížeč souborů
Prostředí fotoaparátu
Motivy umožňující měnit vzhled operačního systému
Správce spuštěných aplikací; Nastavení telefonu
Prostředí telefonu; SMS a klávesnice na výšku
Klávesnice na šířku
Multimediální výbava
Honor 8X nabízí jeden reproduktor pro přehrávání hudby, i když se to nemusí na první pohled zdát. V horní části čelního panelu nad fotoaparátem je totiž druhý reproduktor, ten nicméně slouží pouze pro volání. Při přehrávání hudby a videí se zvuk line pouze ze spodní strany telefonu.
Kvalita reprodukce je nicméně spíše průměrná. Zvuk je sice dostatečně hlasitý, ale má velmi potlačené basy a výšky, je tedy spíše plochý. Pro věrnější reprodukci se tedy rozhodně hodí spíše sluchátka, klasický konektor jack 3,5 mm nechybí.
Detailní pohled na reproduktor smartphonu
Nechybí ani klasický sluchátkový konektor
Reproduktor nad fotoaparátem na čelní straně slouží pouze pro telefonáty
Detailní pohled na duální fotoaparát na zadní straně smartphonu
O poznání lepší vizitku dělají testovanému modelu fotoaparáty. Řeč je především o čelní selfie kameře s rozlišením 24 Mpx s objektivem f/2.0. Ta v dané cenové kategorii nemá konkurenci, jak se můžete přesvědčit na ukázkových snímcích níže.
Vzadu je pak duální senzor, který se skládá z 13 a 2 MPx čipu. Doplňme, že hlavní objektiv nabízí světelnost f/1.8. Fotoaparáty se chlubí podporou umělé inteligence, která poskytne řadu automatických režimů a dokáže spolehlivě rozpoznat scénu. Umělou inteligenci mimochodem využívá také fotoaparát vepředu.
Optika na zadní straně je zdvojená především proto, aby kvalita výsledných momentek byla lepší. Například při focení portrétů dovede přístroj skutečně krásně oddělit objekt našeho zájmu od pozadí a vykouzlit velmi povedený bokeh, kterým imituje efekt rozmazaného pozadí, jaký vytváří například digitální zrcadlovky.
Především za dobrých světelných podmínek jsou vyfocené fotografie o řád lepší než v případě prakticky jakéhokoliv stejně drahého smarpthonu. Směle se tak testovaný kousek může měřit s citelně dražšími přístroji. V horším osvětlení ale občas telefon zaváhá s ostřením a je také patrnější šum. Na druhou stranu s ohledem na příznivou pořizovací cenovku to testovanému kousku bude vyčítat málokdo.
Ukázkové snímky v plném rozlišení a samozřejmě také natočená videa si můžete prohlédnout níže:
>> Snímky ze dne <<
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky z noci <<
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z hlavního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázková videa <<
Video natočené ve dne
Video natočené ve dne
Video natočené v noci
Video natočené v noci
Výdrž baterie
Honor nezapomněl ani na dostatek energie a vybavil telefon baterií s kapacitou 3400 mAh. O výdrž na jedno nabití se tak v žádném případě obávat nemusíte. Při běžném použití jsme hledali nabíječku až druhý den po obědě, i při svižnějším pracovním tempu tak vydrží telefon bez problémů pracovat jeden celý den, což se bohužel o celé řadě výkonnějších přístrojů říci nedá.
Pokud energie dojde, nastupuje rychlé nabíjení 5V/2A, se kterým nabijete telefon rychle a pohodlně. Přestože telefony disponuje pouze starším rozhraním microUSB, z nuly na 100 % jsme se dostali za hodinu a 45 minut, což je velmi slušný výsledek.
Dodávaná nabíječka
Klady a zápory
+ velmi povedený design
+ v dané cenové třídě nadprůměrný výkon
+ povedený displej s tenkými rámečky
+ kvalita fotoaparátů, především toho předního
+ kvalitní konstrukce
- 64GB verze se nevyplatí tolik jako 32GB
- plastová záda se uprostřed mírně prohýbají
- hlasitý reproduktor nabízí spíše průměrnou kvalitu
Závěrečné hodnocení
Honor 10 lite je opravdu zajímavým želízkem v ohni a silným trumfem tohoto výrobce. V dané cenové kategorii totiž nabízí prémiový design, nadprůměrný výkon a velmi schopné fotoaparáty – Honor se zkrátka při návrhu přístroje zaměřil na všechno, co je pro každodenní použití opravdu důležité. Díky příznivé ceně řada uživatelů smartphonu odpustí i drobné neduhy.