Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Intel Compute Stick – budoucnost přeje kompaktním rozměrům

Recenze: Intel Compute Stick – budoucnost přeje kompaktním rozměrům

Recenze
Intel Compute Stick BOXSTCK1A32WFCR, černá_2100590584
Intel Compute Stick BOXSTCK1A32WFCR, černá
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Intel přichází s jedním z nejmenších počítačů na světě. Novinka zvaná Compute Stick není o mnoho větší než obyčejný flash disk, chcete-li USB televizní tuner, a přesto se vyrovná plnohodnotnému stolnímu počítači.

Počítače o velikosti USB flashky nejsou na trhu kdovíjaká novinka. Doposud se však vždy jednalo o velmi kompromisně použitelný stroj vybavený platformou Android. Takovéto miniaturní počítače se perfektně hodí coby multimediální centra, pokud s nimi ale chcete normálně pracovat, zpravidla narazíte. Jenže tato poučka přestane nejspíše již brzy platit. Společnosti Intel se totiž podařilo vtěsnat u novinky zvané Compute Stick plnohodnotný počítač s operačním systémem Windows 8.1 do kapesních rozměrů. Zní to velmi lákavě, co říkáte?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Compute Stick

 

Technické parametry

Testovaný produkt: Intel Compute Stick BOXSTCK1A32WFCR, černá

Procesor: 4jádrový procesor Intel Atom Z3735F (1,33 GHz/1,83 GHz v režimu Turbo, 2 MB Cache)

Operační paměť: 2 GB, DDR3

Grafický čip: Intel HD

Úložný prostor: 32 GB, SSD

Optická mechanika: není

Čtečka paměťových karet: Ano

Operační systém: Windows 8.1

Síť a komunikace: Bluetooth, Wi-Fi (b, g, n), HDMI, USB

Rozměry: 103,4 x 37,6 x 12,5 mm

 

Obsah balení

Nový počítač od Intelu dorazil do redakce v malé kartónové krabičce modré barvy, která je zhruba stejně velká jako obal nějakého chytrého telefonu. Hned po rozbalení krabičky výrobce překvapil důvtipným ztvárněním vnitřku. Vedle malého PC se totiž nachází popisky informující o jednotlivých portech zařízení. Seznámit se s ním tak vlastně můžete ještě dříve, než jej vybalíte z krabice. Kromě samotného počítače se do krabičky vtěsnal ještě návod k použití, USB kabel, HDMI prodlužka a nabíječka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky popiskům je hned na první pohled jasné, kde se nachází jaký konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Compute Stick si splete s klasickým flash diskem jen málokdo. Přeci jen tyto praktické USB paměti jsou rok od roku menší a počítač od Intelu připomíná svými rozměry spíše nějaký televizní tuner. Ale je zřejmé, že i tak novinka patří k těm nejmenším počítačům na světě. Že se nejedná o žádnou USB paměť ani televizní tuner navíc pozornější jedinci poznají při pohledu na hlavní konektor na boku, nejde totiž o USB rozhraní, ale o HDMI standard.

Když počítač od Intelu poprvé vybalíte z krabice, neubráníte se otázce: "Jak na tomhle může běžet Windows?" Jak se společně podíváme níže v textu, překvapivě dobře. Novinka jistě zaujme také svým vzhledem. Výrobce se vyvaroval fádním hranatým tvarům, místo toho některé hrany a také rohy zaoblil, jiné zase zkosil. Výsledek nicméně působí zajímavým dojmem.

Co se výrobních materiálů týče, celé šasi Compute Sticku je vyrobeno z plastu černé barvy. Plasty jsou ale lesklé, takže na nich velmi často ulpívají otisky prstů. Vzhledem k tomu, že většina uživatelů strčí počítač do monitoru nebo počítače a dlouhé měsíce se o něj nebude více zajímat, vadit to bude asi jen málokomu.

Plasty nepůsobí kdovíjak odolným dojmem, aby vzdorovaly nějakým větším pádům bez újmy. Při běžném používání ale dovedou ochránit vnitřní součástky více než dostatečně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Compute Stick v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Žádné USB, jde o HDMI konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část výbavy je umístěna na levé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pohotovostní tlačítko na levé bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na levé straně se ukrývá také napájecí konektor (microUSB) a klasické USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svými nepravidelnými tvary rozhodně Computer Stick zaujme

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na bocích zařízení je možné narazit také na větrací otvory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na čtečku paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana miniaturního počítače

 

Ergonomie? Schová se všude

Přemýšlíte, k čemu jsou vlastně tak kompaktní rozměry dobré? Uplatnění naleznou hned v několika různých situacích. Jako první snad každého napadne možnost snadného přenášení. Místo toho, abyste s sebou neustále tahali velký notebook, stačí vzít Compute Stick do kapsy a vydat se pracovat kamkoliv chcete. Prostředím jste ale samozřejmě také limitováni, v „cílové destinaci“ musíte mít k dispozici monitor a klávesnici s myší.

V takovém případě můžete narazit na problém jediného USB portu, klávesnici a myš totiž standardně prostřednictvím jednoho portu nepřipojíte. Pokud tedy nevlastníte nějaký bezdrátový set s jedním jediným přijímačem. Stejně jako klasické počítače ale dokáže novinka od Intelu pracovat s USB hubem, díky němuž hravě připojíte klidně několik USB zařízení najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení disponuje pouze jediným USB portem pro připojení periférií

 

Další využití? Můžete také proměnit libovolný monitor v all-in-one pracovní stanici. V podstatě stačí Compute Stick připojit do HDMI portu a k němu následně i všechny potřebné periferie. Počítač tak nemusíte schovávat někam pod stůl, ale úhledně za monitor.

Stejně pohodlně jako k monitoru můžete novinku společnosti Intel připojit také k televizoru. V podstatě tak z hloupého přístroje bez operačního systému vytvoříte chytrý, podobně jako je tomu u konkurenčních miniaturních počítačů s Androidem. Na rozdíl od nich ale získáte platformu Windows, se kterou můžete pracovat tak, jak jste zvyklí z klasických počítačů. A to samozřejmě včetně všech vámi používaných programů.

Především u posledních dvou zmiňovaných možností můžete narazit na jeden problém, a to především u televizorů a monitorů s menší úhlopříčkou. Compute Stick může i přes své kompaktní rozměry vyčnívat zpoza nich do prostoru, jak to je vidět i na jedné z fotografií níže. Naštěstí i na takové situace výrobce myslel, a proto je součástí balení praktická HDMI prodlužka, která dovolí počítač vyvést přesně tam, kam budete chtít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

U menších televizorů může Compute Stick vyčnívat do prostoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V takových situacích pomůže HDMI prodlužka

 

Výkon pod taktovkou Windows 8.1

Pracovní tempo udává procesor Intel Atom Z3735F, jehož čtyři jádra jsou taktována na 1,33 GHz. V případě potřeby se ale dokážou automaticky přetaktovat až na 1,83 GHz. O grafický výkon se pak stará integrovaný čip Intel HD a celý stroj dostal do vínku 2 GB operační paměti typu DDR3. Pro úplnost ještě dodejme, že pro uložení dat je k dispozici 32GB flash paměť. Pokud by vám nestačila, můžete ji snadno rozšířit prostřednictvím paměťové karty typu microSD, případně pomocí nějaké cloudové služby.

Jak je tedy z řádků výše zřejmé, kompaktní rozměry se samozřejmě podepsaly na výkonu testovaného počítače. Hardwarového součástky víceméně odpovídají tomu, co nabízejí ty nejlevnější notebooky a stolní počítače na trhu. S přihlédnutím k cenovce pohybující se pod hranicí čtyř tisíc korun se však jedná o poměrně zajímavý poměr cena/výkon. Vždyť počítače s totožným procesorem Intel Atom se dnes nabízí klidně i za více než šest tisíc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Start na Compute Sticku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Běžná práce je na sestavě až překvapivě plynulá

 

Práce na tomto železu je pod taktovkou operačního sytému Windows 8.1 až překvapivě plynulá. To platí prakticky o všech kancelářských činnostech, brouzdání po webu, prohlížení fotografií, apod. Sestava se nijak dramaticky nezadýchá ani v případě, kdy budete chtít streamovat Full HD video. Samozřejmě žádný problém nečiní počítači ani přehrávání multimediálních dat z připojených médií.

Pomalejší součástky jsou poznat až ve chvíli, kdy začnete využívat aplikace, které jsou bytostně závislé na výkonu. Řeč je například o nejrůznějších editorech fotografií nebo také utilitách pro práci s komprimovanými formáty. Počítač sice "přelouská" všechny vámi požadované úlohy, ale bude to trvat déle. Co se her týče, nějaké jednodušší on-line tituly Compute Stick zvládne, ale na náročnější hry musíte zapomenout.

Jak jsme uvedli již výše, my jsme testovali verzi s operačním systémem Windows 8.1. V naší nabídce se ale brzy objeví také o tisícovku levnější varianta vybavená platformou Linux. Ze zkušeností z levných notebooků ale musíme konstatovat, že chování Compute Sticku bude pod Linuxem velmi podobné jako v případě Windows 8.1.

Více vám o výkonu sestavy napoví výsledky benchmarkových testů:

 

PC Mark 7: 2209 bodů

3D Mark 2013 (Ice Storm): 12 516 bodů

3D Mark 2013 (Cloud Gate): 1065 bodů

Geekbench 2 (32 bit): 2238 bodů

Cinebench R10 (single): 945 bodů

Cinebench R10 (multi): 2853 bodů

 

Spotřeba a provozní hluk

Jak zběhlejší čtenáři nejspíše již tuší, kompaktní rozměry nejsou jedinou předností tohoto stroje. S ohledem na hardwarovou výbavu láká novinka společnosti Intel také na nízkou spotřebu. Ta se při běžné práci pohybovala okolo 3 W.

Příliš nahoru ručička wattmetru neposkočila, ani když jsme sestavu zatížili benchmarkovými testy. Pak si z elektrické zásuvky miniaturní počítač vzal 6 W. Samozřejmě zvýšit spotřebu můžete připojením celé řady USB zařízení, nikdy by se však neměla vyšplhat nad 10 W. A to je výborný výsledek.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíječka Compute Sticku připomíná spíše nabíječku obyčejného mobilu

 

Ani v otázce provozního hluku si Compute Stick nevedl vůbec špatně. Pasivně se především s ohledem na kompaktní rozměry sestavu uchladit nepodařilo, ale miniaturní větráček je velmi tichý. Běží neustále, i když se to na první poslech nemusí zdát. V klidovém stavu jej totiž neuslyšíte, ani když budete mít hlavu hned vedle počítače.

Při zátěži je větráček slyšitelný jen v případě hrobového ticha v místnosti, a to navíc musíte být opravdu hodně blízko sestavy. Přestože Intel použil aktivní chlazení Compute Sticku, směle může konkurovat provozním hlukem pasivním sestavám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K tichému chlazení přispívá také dostatek větracích otvorů

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ kompaktní rozměry

+ nízká spotřeba

+ tiché chlazení

 

- na lesklých plastech ulpívají otisky prstů

- výkon nemusí stačit každému

- pouze jeden USB port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Compute Stick

 

Závěrečné hodnocení

Intel Compute Stick není určitě záležitost vhodná pro každého. Na trhu si ale své místo bez problémů najde. Pokud hledáte stroj kompaktních rozměrů vybavený operačním systémem Windows, který se nabízí za rozumné peníze, bude novinka od společnosti Intel nejspíše vhodnou volbou. Poslouží jako levná kancelářská sestava, stejně tak dobře ale dokáže proměnit hloupý televizor na chytrý, nebo obyčejný monitor na solidní all-in-one stanici.  

Předobjednat Intel Compute Stick s Windows 8.1 si můžete v našem obchodě. K dispozici je také levnější verze s operačním systémem Linux.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Youtube

Zdravim kolik fps to ma na youtube pri prehravani fullHD videa? Vysledky z testovacich programu mi toho moc nereknou, jinak dekuji za peknou recenzi.

@stehlik.ov: Dobrý den,přesné snímkování jsme sice neměřili, ale v Internet Exploreru jsme na YouTube (HTML5) přehrávali video níže v 1080p a při 60 fps. A bylo plynulé bez jakéhokoliv trhání, žádná jiná aplikace na pozadí v tu chvíli neběžela. Hojněji rozšířený standard 1080p 30 fps by tak měl být prakticky za jakýchkoliv okolností bez problémů.

https://www.youtube.com/watch?v=lfwjzNB--5k Hezký den,Martin, CZC.cz

Tak to je velká pecka, konečně

Sice se neustále psalo o tom, že to Microsoft plánuje na win 10, ale zprávu o systému s win 8.1 jsem přehlédl, a že bude takhle hodně výkonný, to je velká paráda. To že exportuje i do Čech takovou inovaci je ještě větší pecka.
Moc děkuju za recenzi a informace, ale stejně bych ještě poprosil o nějaká doplnění, pokud budete mít možnost tyto informace získat, protože tohle je věc, na kterou roky čekám. Něco, co málo zabere a překoná all in one pc, jak výkonem, tak poměrem cena/výkon s monitorem za 2k se levnějšího počítače s malým rozměrem nedočkáte.Ale k dotazům:
1. Jak si poradí se zmíněným USB Hubem? Funguje to opravdu jako win 8, nebo je to nějaká oholená verze bez ovladačů co pojede jen na jedničkových rychlostech.2. V podstatě podotázka, zvládne následně přes hub externí disk? Samozřejmě karty jsou fajn, ale přece jen, když člověk potřebuje něco stabilnějšího.3. Nevydal Microsoft nějakou zprávu o budoucím možném upgradu na WIN 10 Mobile, nebo už mi na tom win 8.1 zůstanou do konce věků?4. Jak je to s přehříváním, při tohmle výkonu a rozměru se člověku moc nechce věřit, že by to vydrželo víc jak 10 minut na 100% vytížení. Takže otázka zní. jestli se to nepřehřeje, případně je třeba mít nějaký monitor s lepším chlazením s ohledem na tohle?Nic dalšího mne už zatím nenapadá. :-)Předem děkuji za odpovědi a ještě jednou děkuji za parádní zprávu.Daniel Lebr

@wollij: Dobrý den.Osobní zkušenost s tímto produktem nemám, ale podíval jsem se na pár zahraničních recenzí, kde tento výrobek více testovali.1. Dle recenzentů byl testován USB HUB klasický, tak i s externím napájením a dokonce dokovací stanice Dell na USB 3.0. USB port je klasický USB 2.0 a dodává 500mA. Pokud budete zapojovat zařízení s větším odběrem, je zde lepší připojit USB HUB s externím zdrojem.2. Bohužel v testech jsem nenašel, že by testovali připojení pevného disku. Testovali zde USB paměti a ty fungovaly. Osobně si myslím, že by s diskem nemusel být problém, alespoň pře HUB s ext. napájením.3. V zařízení je OS W8 Bing. Dle MS by i tento OS měl mít možnost upgradu na W10 zdarma 1rok po vydání nového OS. Bohužel oficiální zprávu k verzi Bing jsem nenašel. Jak to bude v tomto případě, ale nejsem schopný sdělit.4. Co se týká teplot. Při testování po 15 minutách streamování HD videa, bylo na ploše pod logem Intel naměřeno 57 stupňů. Ostatní místa měla 38 stupňů. Přístroj je tichý, ale obsahuje malý ventilátor uvnitř, který se občas spustí.Děkuji.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru