Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Intel Core i5-8600K – zrozen pro hry

Recenze: Intel Core i5-8600K – zrozen pro hry

Recenze
Intel Core i5-8600K_375518859
Intel Core i5-8600K
Produkt není určen k prodeji.

Hlavním hrdinou dnešní recenze bude procesor Intel Core i5-8600K, tedy nový čip ze série Coffee Lake. Ten má podle parametrů potenciál stát se slušným základem herní sestavy. Jaká ale bude realita? To zjistíme v řádcích níže. 

Společnost Intel představila zkraje října nové procesory s architekturou Coffee Lake. Ty jsou opět odstupňované do tří výkonnostních tříd. Základ tvoří Core i3, to nejvýkonnější pak představuje Core i7 a za zlatou střední cestu můžeme označit Core i5. A právě na poslední zmiňovanou třídu se dnes podíváme, proklepneme si společně procesor Intel Core i5-8600K.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová procesorová rodina Coffee Lake

 

Technické parametry

Testovaný model: Intel Core i5-8600K

Počet jader: 6

Počet vláken: 6

Pracovní frekvence: 3 600 MHz

Turbo frekvence: 4 300 MHz

Frekvence systémové sběrnice: 8 000 MHz

Velikost L1 cache (součet): 384 kB

Velikost L2 cache (součet): 1 536 kB

Velikost L3 cache: 9 216 kB

Technologie [nm]: 14

Patice: 1151 socket

Speciální vybavení: Automatické přetaktování, Integrované GPU, Otevřený násobič

Grafický procesor: Intel UHD Graphics 630

DirectX: DirectX 12

Max. TDP (Thermal Design Power): 95 W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení procesoru

 

První seznámení

S řadou Coffee Lake jsme se měli tu čest seznámit krátce už při samotném představení této procesorové rodiny. Alespoň ve zkratce ale připomeňme, že architektura s kódovým názvem Coffee Lake přináší do všech výkonnostních tříd další optimalizace pro zvýšení výkonu a zlepšení spotřeby. Čipy jsou podle výrobce uzpůsobeny například pro přehrávání 4K videa. Díky výrobní optimalizaci se také u nejrychleji taktovaných čipů daří lépe navyšovat frekvenci.

Testovaný model Intel Core i5-8600K se na první pohled nijak dramaticky neliší od ostatních procesorů řady Coffee Lake. Je to vcelku logické, neboť všechny tyto čipy jsou určené pro stejnou patici 1151. Svůj původ dává procesor hrdě najevo, nápis Intel Core i5 je totiž na vrchní straně nepřehlédnutelný.

Tento konkrétní model, který vznikl díky 14nm výrobnímu procesu, nabízí vyrovnávací paměť cache 9 MB a TDP 95 W. Procesor disponuje šesti fyzickými jádry (podpora zpracování 6 vláken). Kmitočet čipu stanovila firma Intel na 3.6 GHz (základní frekvence), 4.3 GHz pak v boost režimu. V procesoru se nachází dvoukanálový paměťový řadič pro paměti typu DDR4 s rychlostí až 2666 MHz.

Jaký je skutečný výkon procesoru při jednotlivých počítačových pracích a hraní her, si ukážeme v testech níže. Nejprve se však pojďme podívat na to, jak Intel Core i5-8600K ve skutečnosti vypadá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na nápisy na CPU

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testovaného čipu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z bočnic procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na označení správného umístění čipu do základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana procesoru

 

Čipová sada Z370 a další komponenty testovací sestavy

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme procesor Intel Core i5-8600K testovali. Pravidelní čtenáři mohou rovnou přeskočit na další část článku, neboť takřka všechny zmiňované komponenty používáme v našich testech pravidelně.

Snad jedinou výjimkou je použitá základní deska. Procesory z rodiny Coffee Lake totiž fungují pouze s novým čipsetem Z370. I když tedy podporují socket 1151, zpětná kompatibilita se staršími deskami není možná. Je to dáno například tím, že Z370 má proti starší generaci Z270 více VSS pinů, které slouží k uzemnění a k napájení. Ale také tím, že starší platformy nepodporovaly takový počet jader, jaký řada Coffee Lake nabízí.

Na internetu se právě kvůli tomu stává Intel často terčem kritiky, ale nutno podotknout, že neprávem. Kvůli omezením popsaným výše zkrátka zpětná kompatibilita nebyla možná, i když socket je stejný. Lze nicméně očekávat, že procesory vydané v příštím roce již zpětně kompatibilní s čipovou sadou Z370 budou.

Ale zpět k testovací sestavě... Jako základ poslouží základní deska ASUS PRIME Z370-A. Ta stejně jako samotný testovaný procesor patří do segmentu střední třídy. Jde o model formátu ATX, který je vcelku pochopitelně vybaven čipovou sadou Intel Z370. Nabízí 4 x DIMM, max. 64 GB DDR4 (4000 MHz+), podporu pro integrovaný grafický čip (rozlišení až 4096 x 2304 pixelů při 60 Hz) a podporu pro multi-GPU řešení v podobě Nvidia 2-Way SLI a AMD 3-Way CrossFire.

Pro úplnost dodejme, že k dispozici je RAID 0, 1, 5, 10. Z další výbavy nechybí osmikanálové audio a rozhraní: 2 x PCIe 3.0/2.0 x16, 1 x PCIe 3.0/2.0 x 16, 4 x PCIe 3.0/2.0 x1, 2 x M.2 patice, 6 x SATA 6Gb/s (RAID 0, 1, 5, 10). Zadní I/0 porty pak jsou: 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 1 x DVI-D, 1 x LAN (RJ45), 1 x USB 3.1 (gen 2) typ A, 1 x USB 3.1 (gen 2) typ C, 2 x USB 3.1 gen 1, 2 x USB 2.0, 1 x Optical S/PDIF out, 5 x audio jack.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS PRIME Z370-A

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zadní panel s konektorovou výbavou

  

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz, jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva. Detailní testy pamětí naleznete zde.

Od společnosti ADATA pochází také použité datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladli opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dvou audio jack konektorů pro sluchátka a mikrofon či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Testy výkonu a taktování

Čipy ze série Core i5 bývají častou volbou mezi náruživými hráči, a jinak tomu pravděpodobně nebude ani v případě nové architektury Coffee Lake. Šest jader by totiž mělo v kombinaci se solidní dedikovanou grafickou kartou nabídnout dostatek výkonu pro hraní i těch nejnovějších titulů plynule a bez sekání.

Model Intel Core i5-8600K se nicméně neztratí ani v multimediálních sestavách, od které budou požadovat jejich majitelé o něco vyšší výkon, než nabízí čipy Core i3. Při práci s multimédii totiž přijde jistě vhod integrovaný grafický čip Intel UHD Graphics 630.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část testovací sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor vložený do základní desky

 

Grafické čipy u procesorů série Kaby Lake si dokáží také poradit i se stále narůstajícím počtem displejů s vysokým rozlišením – přes rozhraní HDMI/DP nebo eDP podporují obrazový výstup až 4096 x 2304 pixelů v 60Hz frekvenci. Interní grafický čip si umí poradit i s některými méně náročnými hrami. Z grafických technologií podporuje DirectX 12, OpenGL 4.5 a výstup až na tři displeje.

Nové procesory dále ovládají technologii Intel Optane a Intel Virtualization (VT-x)/(VT-d) včetně SSE 4.1/4.2 a AVX2. Čipy jsou vybaveny 64bitovou instrukční sadou a mimo jiné také rozšířením Intel Turbo Boost. Tepelný výkon čipu (TDP) je 95 wattů.

Jak již samotný název napovídá, Intel Core i5-8600K navíc nabízí otevřený násobič. Již nyní můžeme prozradit, že díky tomu jde poměrně dobře taktovat. Pracovní tempo se nám u tohoto čipu povedlo zvýšit pomocí automatického taktování základní desky až na 4,9 GHz, tedy zhruba o 16 %, což je skvělý výsledek. Je to nicméně zásluha především vodního chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které je velmi účinné. S klasickým vzduchovým chladičem bychom patrně dosáhli o něco horších výsledků.

Aby byly testy – pokud možno – vyvážené, zařadili jsme do nich i další čipy od Intelu a AMD. Navíc jsme jednotlivé testy prováděli jak s přetaktovaným (označení OC), tak s nepřetaktovaným čipem. Jak si tedy všechny procesory vedly v praxi?

 

Benchmarkové testy

Procesor

Core i5-8600K

Core i5-8600K (OC)

Core i5-7600K

Ryzen 7 1700

Handbrake (méně je lépe)

108,1 s

96,3 s

166,4 s

111,0 s

Octane 2.0: Chrome (více je lépe)

44 678 bodů

53 716 bodů

28 916 bodů

30 726 bodů

Cinebench R15

(single; více je lépe)

187 bodů

211 bodů

128 bodů

142 bodů

Cinebench R15 (multi; více je lépe)

1072 bodů

1233 bodů

848 bodů

1424 bodů

GeekBench 3 (single; více je lépe)

4501 bodů

5399 bodů

4216 bodů

4012 bodů

GeekBench 3 (multi; více je lépe)

20 916 bodů

24 367 bodů

16 216 bodů

28 916 bodů

 

Herní testy v rozlišení Full HD

Procesor

Core i5-8600K

Core i5-8600K (OC)

Core i5-7600K

Ryzen 7 1700

Civilization VI

76 fps

88 fps

78 fps

65 fps

Battlefield 1

138 fps

141 fps

132 fps

122 fps

Grand Theft Auto V

101 fps

111 fps

81 fps

78 fps

Hitman

135 fps

140 fps

94 fps

102 fps

Middle-earth: Shadow of Mordor

138 fps

152 fps

136 fps

130 fps

Project CARS

99 fps

118 fps

92 fps

74 fps

Far Cry Primal

87 fps

101 fps

86 fps

72 fps

Rise of the Tomb

136 fps

150 fps

133 fps

130 fps

 

Spotřeba a provozní testy

Výkon a možnosti přetaktování čipu Intel Core i5-8600K jsou příjemným překvapením. S ohledem na dosažené výsledky jsme se však tak trochu obávali, jak na tom bude tento čip se spotřebou a provozními teplotami.

V testovací sestavě jsme naměřili při hraní her procesoru teplotu 58 °C. Pro srovnání – konkurenční čip AMD Ryzen 7 1700 měl za stejných podmínek a při použití stejného vodního chlazení teplotu nepatrně nižší – 55 °C. Je si však nutné uvědomit, že výkon hlavního hrdiny dnešní recenze je přeci jen proti AMD vyšší, jak ukázaly i testy výše.

Pokud jsme čip přetaktovali, teplota poskočila ještě citelně vzhůru – na 75 °C. Na druhou stranu to nejsou nijak dramatické hodnoty, které by byly nějak limitní. Je však nutné počítat s tím, že při použití vzduchového chladiče budou teploty patrně ještě vyšší, případně bude celý stroj hlučnější.

Spotřeba nového procesoru od Intelu se v klidovém stavu pohybuje okolo 33 W, po přetaktování tato hodnota stoupne na necelých 35 W. V zátěži jsme pak u nepřetaktovaného čipu naměřili 65 W a u přetaktovaného 70 W. 

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ možnosti přetaktování

+ vysoké základní takty

+ hodí se na hry

 

- pro provoz je potřeba základní deska s čipsetem Z370

- nových čipů je zatím nedostatek

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Core i5-8600K

 

Závěrečné hodnocení

Procesor Intel Core i5-8600K je bez nadsázky zrozen pro herní sestavy. Tento konkrétní čip zároveň také ukazuje, jaký potenciál nová architektura Coffee Lake má. Vysoké pracovní takty, více fyzických jader oproti předchůdcům a mnoho dalšího. Snad jen jedinou vadou na kráse je fakt, že nových čipů je nedostatek. Případní zájemci by tak s objednávkami neměli otálet.

Procesor Intel Core i5-8600K můžete zakoupit v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Dotaz

Dobrý den mohu se zeptat proč volit i5, třeba od Ryzen?
Podle mě je Ryzen cenově výhodnější a podá větší výkon. děkuju za odpověd

@lup0: Dobrý den, protože větší výkon ve hrách samozřejmě nepodá. :)

@lup0: Článek cílí na herní komunitu a doporučuje procesor do herní sestavy. Tomu nelze odporovat, protože tabulky mají u herních testů znatelně lepší výsledky než konkurent R7 1700. U neherních multicore testů, které hráče nezajímají, procesor není propadák, celkem se i s 6/6 proti 8/16 drží.
S cenou se dostáváme na filozofické pole. Pokud porovnáte jenom procesor, tak Intel je levnější, cca o 1200. Nevím, jestli je správné začít používat argumentaci, že potřebuji novou desku, která cenu prodraží. Ony i desky přijdou levnější a třeba já bych kupoval novou desku tak jak tak.
Na filozofickém poli zůstane s úvahou, proč se porovnával R1700, když s oblíbenějším R1600 cenově porazíme Intel. Jenomže pak ztratíme 2 jádra a prohráme všechny testy.

@zzednicek: Ono by se to mělo porovnávat s 1600 OC na 4ghz ta je herní. V případě hry hru limituje spíše GPU než CPU. Samozřejmě Ryzen 6/12 podá lepší celkový výkon procesoru něž cpu 6/6 s jádra na 5ghz. Samozřejmě výkon na jádro má Intel aspoň do vydání Refreshe Ryzenu lepší.

A-DATA

Jak je na tom s kvalitou tato znacka?
Par let se jiz A-Data snazim vyhybat, protoze mam nepeknou zkusenost s pametmi, flashkami i externimi disky.
Treba uz ale kvalitu dohnali.V teto recenzi jsou pouzity hned dva vyrobky(SSD+ RAM). Ma to nejake opodstatneni krome zviditelneni znacky?Co se tyce pameti, vzdy jdu do Kingstonu a jeste me nezklamaly.U SSDcek Intel, Samsung, pripadne Crucial.Po 5ti letech uvazuji o upgradu, proto se ptam :-)

@imbutch: Pořád je mnohem výhodnější ryzen.
Za 5300Kč + 2000Kč za desku dostanu future proof desku (narozdil pd intelu, ktery neslibuje stejny chipset ani nasledujici generaci, tak amd slibuje kompatibilitu chipsetu dalsi 2-3 roky), mnohem lepsi vseobecný výkon ( nemluvim ted jen o hrach... Kdybych jenom hral, mozna bych o intelu i premyslel, ale kdo dneska jenom hraje?), stock chladic, ktery zvladne i slusné taktování, tudiz jeste vetsi vykon, a mnohem lepsi pomer cena/vykon. Proc tedy jit do intelu?

@RichardCZC: no ja teda cetl, ze do tehle desek intel planuje i cannon lake

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru