Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition – dotaženo k dokonalosti Recenze
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (PC)
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (PC)
826 Kč 999 Kč
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (Xbox ONE)
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (Xbox ONE)
908 Kč 1 099 Kč
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (PS4)
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (PS4)
908 Kč 1 099 Kč

Recenze: Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition – dotaženo k dokonalosti

autor: Karel Dvořák
Hra Kingdom Come: Deliverance vyšla před více než rokem. Posledních 15 měsíců ale tvůrci přidávali neustále nový obsah. Co mohou hráči od jednotlivých DLC čekat a jak si s titulem poradí moderní počítače?

Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition je královskou edicí, v rámci níž hráči získají přístup nejen k samotné základní hře, ale také ke všem vydaným DLC a dalším updatům. Patrně není nutné zdůrazňovat, že koupě tohoto celého balíku vyjde výrazně levněji, než pokud byste jednotlivá rozšíření dokupovali zvlášť. Přestože v poslední době se nejvíce mluví o DLC A Womans Lot, které vyšlo na konci minulého měsíce a o kterém jsme psali i na GEEK magazínu, v průběhu času bylo DLC a rozšíření daleko více. A tak si je ještě před hardwarovými testy zrekapitulujeme.

Rok se hrou Kingdom Come: Deliverance

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled DLC

 

Ženský úděl

V DLC A Womans Lot, tedy ženský úděl, se setkáváme kromě Jindřicha také s Terezou. Ta podobně jako on žila vcelku běžný život ve Skalici. Tedy až do příjezdu Zikmundových vojáků, kteří zpustošili celou vesnici. Tereza, která je bez domova i rodiny, se bude muset rvát o své místo pod sluncem. A to vše uprostřed zuřící občanské války.

Nejnovější DLC nicméně přináší zajímavého obsahu daleko více. V druhé sadě questů totiž bude hlavní hrdinkou Johanka. Také ona přežila masakr Skalice a jako přeživší se uchýlila do sázavského kláštera. Za ní se vydá Jindra a jako její dávný kamarád jí pomůže rozluštit záhadu jejích nočních můr. Při plnění úkolů mimochodem bude velmi prospěšný právě Jindrovi i psí pomocník, se kterým jsme se seznámili už společně s Terezou.

Fanoušci dějepisu se mohou těšit na další historické postavy, zbraně, lektvary či štíty. Chybět nebudou ani další perky či pokračování milostné zápletky s Terezou. Bandité a Kumáni mají nyní vlastní psy, kterým budete muset také čelit – nebo před nimi utíkat…

A Womans Lot

 

Kunovi harcíři

Cesty v kraji nejsou bezpečné. Kupci se pomalu ani neodvažují vystrčit nos z hostinců, návštěva příbuzných v sousední vesnici představuje hotové dobrodružství a lidé na samotách nedají sekeru z ruky ani v posteli. Za každým dubem nebo olší se u cesty může skrývat lapka nedbající zákona nebo třeba chudý student, který propil poslední groš. Výsledek je však stejný a přepadený je rád, že odejde jen bez měšce a ne bez hlavy. Nebezpečí na cestách můžete začít řešit s panem Rackem po ukončení hlavního questu Křest ohněm.

Band of Bastards

 

Milostné dobrodružství Jana Ptáčka

Pan Jan Ptáček, právoplatný dědic města Ratají, tráví většinu svého času vzděláváním se ve věcech rytířských. V lovu, boji a jízdě na koni vyniká. Nebo si to alespoň myslí. Šachům se nevěnuje, protože pořádně nezvládá ani kostky, a co se milostné recitace týče, je načase, aby na ní pořádně zapracoval, chce-li získat srdce své nové vyvolené.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pan Jan Ptáček

 

Turnaj!

Turnaj, který pořádá pan Hanuš na ratajském Horním hradě, se koná pravidelně jednou za sedm dní a jeho cílem je prověřit zručnost účastníků při zacházení se všemi druhy zbraní. Je určený pro neurozené bojovníky, takže se můžeš přihlásit i ty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechť turnaj započne!

 

Poklady minulosti

Po kraji koluje pověst o skrýších s překrásnou zbrojí válečného oře. Mnoho lidí už po ní pátralo, ale nikdy se ji nikomu nepodařilo nalézt. S trochou snahy a Božího požehnání se třeba právě vám podaří zbroj nalézt a použít ji v boji za dobrou věc.

Amorous Adventures

 

Kolonizace

Přibyslavice. Tato rozhlehlá, kdysi dávno opuštěná vesnice je nyní pohlcená lesem. Také vás vždycky zajímalo, co skrývá za tajemství a proč se do ní lidé nikdy nevrátili? Pan Diviš má se starou osadou ještě plány. Obnovením Přibyslavice vás pan Diviš pověří po vyhnání lapků v rámci hlavního questu Křest ohněm.

From The Ashes

 

Vyladěno k dokonalosti

Titul Kingdom Come: Deliverance obsahoval krátce po vydání řadu chyb. Přestože jsem ve hře strávil více než stovku hodin, nenarazil jsem přesto prakticky na žádnou zásadní. Na nejrůznějších herních fórech je však možné na různé nedodělky narazit – a je to logické, obrovský rozsah hry je tomu omluvou. S nejnovějším updatem, který nese pořadové číslo 2.0, titul navíc nabízí i řadu technických vychytávek. Hra pracuje lépe s jednotlivými modifikacemi, celkového zpřehlednění se dočkalo také cestování a vylepšení náhodných událostí na cestě.

Nicméně po 15 měsících další práce je výsledek opravdu dechberoucí. Tvůrci nejenže přidali nový obsah, ale také vyladili grafiku a odstranili prakticky všechny nedodělky. Po grafické stránce tak představuje Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition nádhernou podívanou. Obzvláště samotný začátek, kdy uprostřed noci hledíte na hořící Skalici, patří k nejpůsobivějším momentům celé hry. Velkou pochvalu si tvůrci zaslouží také za soundtrack.

Živý koncert od Soundtrack Poděbrady

 

Hráčům se díky tomuto titulu naskýtá možnost prozkoumat krásy Českého království po boku Jindřicha. V tomto ohledu si zaslouží nejvíce vyzdvihnout DLC A Womans Lot, Terezin příběh totiž dává celé válečné vřavě úplně jiný úhel pohledu. Ukazuje, jak zranitelné, ale zároveň i silné, muselo v těchto nelehkých časech něžnější pohlaví být. Mimochodem Kingdom Come: Deliverance rozhodně nevede hráče za ručičku, všechny questy si musí poctivě oddřít. V celé královské edici tak není vůbec problém ztratit se klidně na několik stovek hodin.

Osobně tedy nepovažuji DLC A Womans Lot za další pouhý přídavek, ale za celkové završení jedné z nejúspěšnějších českých her. Velkou pochvalu zaslouží vymodelování jednotlivých postav, zbraní i zbroje. Obzvláště při nastavení velmi vysoké kvality krásně vyniknou i ty nejmenší detaily ve hře – vykreslování dynamičtějších scén, dým od ohně či práce se světlem.

Níže se můžete podívat, jak se promění scény titulu Kingdom Come: Deliverance při nastavení různých kvalit grafiky:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení grafiky ve hře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání různých úrovní grafiky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velmi vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Střední

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nízké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání různých úrovní grafiky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velmi vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Střední

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nízké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání různých úrovní grafiky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velmi vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Vysoké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Střední

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nízké

 

Hardwarové nároky a reálný výkon

U konzolí Xbox One a PlayStation 4 není pochopitelně potřeba nic řešit, nicméně v případě PC je možné titul Kingdom Come: Deliverance hrát při nižších detailech i na relativně pomalých sestavách. Minimální hardwarové nároky jsou AMD Phenom II X4 940 nebo Intel Core i5-2500K, AMD Radeon HD 7870 nebo Nvidia GeForce GTX 660, 8GB RAM, 40GB HDD a Windows 7 64-bit.

S ohledem na množství propracovaných grafických prvků je však doporučená sestava logicky vyšší, čítá AMD FX-8350 nebo Core i7-3770, AMD Radeon RX 580 nebo Nvidia GeForce GTX 1060, 8GB RAM a Windows 10. Právě takové součástky doporučujeme pro vychutnání si hry naplno také.

Abyste měli lepší představu o tom, co můžete od hry čekat, přichystali jsme několik hardwarových testů. Srdcem sestavy byl vždy procesor Intel Core i7-8086K, SSD jednotka Kingston Now A400 a 16 GB operační paměti typu DDR4 – měnili jsme však grafické karty a rozlišení, nastavení detailů jsme ponechali vždy na ultra, což je nejvyšší možná hodnota. Výsledky posuďte sami…

 

Grafická karta

Full HD rozlišení

2K rozlišení

4K rozlišení

RTX 2080 – 8 GB

97 fps

71 fps

36 fps

GTX 1080 Ti – 11 GB

86 fps

63 fps

33 fps

GTX 1080 – 8 GB

72 fps

49 fps

25 fps

GTX 1070 – 8GB

56 fps

40 fps

18 fps

GTX 1060 – 6GB

48 fps

28 fps

13 fps

Radeon RX Vega 64 – 8 GB

72 fps

48 fps

26 fps

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kingdom Come: Deliverance

 

Závěrečné hodnocení

Královská edice Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition je kolekcí základní hry, všech vylepšení a DLC, které vývojářské studio Warhorse Studios v uplynulých 15 měsících vydalo. Dolaďuje dřívější nedostatky, a navíc přidává hromadu obsahu navíc. Fanoušci se mohou těšit také na vylepšení v oblasti hratelnosti, řeč je například o zlepšení frameratu v řadě oblastí napříč celou hrou. Dále byly opraveny desítky chyb, a to nejen v základní hře, ale prakticky ve všech doposud vydaných DLC. Cena královské edice je navíc nastavena velmi rozumně, takže celý balík vyjde levněji, než kdybyste jednotlivá DLC dokupovali zvlášť.

Nechť boje vypuknou!

Názory ostatních Geeků (2)

macek@smartspedition.cz MAC

Ptáček je Jindra

macek@smartspedition.cz 13. 6. 2019 21:38

Tak si teda dneska zahraju na hnidopicha. :) Na obrázku s popisem Pan Jan Ptáček není Pan Jan Ptáček. ;)

Petr Kirs - CZC PET
Petr Kirs - CZC 13. 6. 2019 22:13

@macek@smartspedition.cz: Dobrý den, chybička se vloudila. Děkujeme za upozornění, už jsme obrázek opravili. Fajn den

Máš něco na srdci?

nahoru