Především na cestách se mohou stát dobrým parťákem sluchátka LAMAX Dots1. Přestože se samozřejmě dají použít i doma, na cestách ocení jejich majitelé velmi nízkou hmotnost, stejně jako bezdrátovou konektivitu. Kabelem dokonce není propojeno ani pravé sluchátko s levým.
Sluchátka Dots1 jsou žhavou novinkou letošní vánoční sezóny, na pultech obchodů se totiž tento model zabydlel teprve před pár týdny. Přesto se už těší vyšší popularitě – alespoň co se prodejů týče – než některé konkurenční modely, které jsou v prodeji již delší dobu. Jedním z lákadel testovaného kousku je totiž jistě také pořizovací cena. Novinka patří mezi pět nejlevnějších bezdrátových špuntů, které jsou aktuálně v prodeji.
Technické parametry
Testovaný model: LAMAX Dots1, černá
Bezdrátová technologie: Bluetooth 4.2
Předpokládaná doba výdrže: až 6 hodin (Mono mode), až 3 hodiny (Stereo mode)
Mikrofon: Integrovaný
Typ sluchátek: Headset, Špunty
Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz
Citlivost: 70 dB – SPL
Podpora profilů: headset, handsfree, A2DP, AVRCP
Mikrofon: Integrovaný
Hmotnost: 8,4 g
Obsah balení
Sluchátka společnosti LAMAX jsou dodávána ve velmi malé kartónové krabičce bílé a černé barvy, na její čelní straně je přitom vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. S ohledem na množství dodávané výbavy je až překvapivé, kolik příslušenství se ukrývá uvnitř. Kromě samotných sluchátek je v balení také nabíjecí pouzdro, micro USB nabíjecí kabel, 3 velikosti ušních špuntů, 3 velikosti ušních háčků, uživatelská příručka, bezpečnostní informace a také 3 nálepky LAMAX.
Balení sluchátek
Vše je zabaleno velmi pečlivě
Část dodávané výbavy
Vzhled a kvalita zpracování
Jak si pozornější uživatelé všimnuli pravděpodobně již na snímcích výše, sluchátka se skládají ze dvou částí. Nedílnou součástí tohoto bezdrátového modelu je totiž nabíjecí kolébka. Ta je vyrobena z plastu černé barvy, pouze vrchní víko je vyvedeno v odstínech zelené barvy – tedy v týmových barvách společnosti LAMAX.
Základna působí velmi bytelným dojmem, obzvláště v porovnání s víčkem. To je totiž částečně průhledné, což umocňuje pocit subtilnosti. Ve skutečnosti je ale odolné tak akorát. Sluchátka jsme nosili v pouzdře v kapse několik dní a za celou tu dobu se nám nestalo ani jednou, že by je pouzdro neochránilo dobře, nebo že by z něj dokonce sluchátka vypadla.
Mimochodem díky poloprůhlednému víčku kolébka nepotřebuje ani žádné indikační diody. Stačí ty přímo ve sluchátkách, které například při nabíjení vidíte i přes zavřené pouzdro. Když už jsme naťukli nabíjení – sluchátka se připojují ke zdroji elektrické energie prostřednictvím microUSB konektoru, jenž se nachází na zadní straně kolébky. Bez kolébky je tedy nabíjet nelze.
Nabíjecí kolébka
Detailní pohled na logo výrobce
Navzdory plastové konstrukci…
…působí kolébka odolným dojmem
Sluchátka vložená v kolébce
Detailní pohled na samotnou kolébku
Do kolébky se sluchátka vkládají z vrchní strany, po odklopení zeleného víčka. Přichycení je realizováno pomocí magnetu. Samotná sluchátka jsou přinejmenším stejně kvalitně zpracovaná jako samotná kolébka.
Výrobním materiálem byl v tomto případě opět plast. To je vcelku logické, neboť kov by byl zbytečně těžší a sluchátka by tak nebyla tolik pohodlná při nošení. Takto mají i s veškerou elektronikou pouze 8,4 gramů. Jde tedy mimochodem o jedny z nejlehčích bezdrátových sluchátek na trhu.
Sluchátka mají oválnou základnu a plochá strana, která čouhá z ucha, tvoří v podstatě u obou sluchátek ovládací tlačítko. Ovládacím prvkům a možnostem párování se nicméně budeme věnovat ještě v části níže.
Testovaná sluchátka
Vnější strana sluchátek funguje jako jedno velké tlačítko
Detailní pohled na jedno ze sluchátek
Samozřejmostí jsou integrované mikrofony
Sluchátka jsou velmi kompaktní
Detailní pohled na popis kanálů u jednoho ze sluchátek
Ergonomie pod drobnohledem
Velmi důležitá je u sluchátek samozřejmě také otázka ergonomie. Pokud by nějak tlačila, případně neustále vypadávala z uší, patrně by o ně stál málokdo. U testovaného kousku ale nebude mít problém snad nikdo. Bezdrátová sluchátka od společnosti LAMAX jsou totiž ergonomicky tvarovaná, díky čemuž přirozeně sedí v uších.
Aby sluchátka vyhovovala opravdu každému, jsou vybavena třemi výměnnými nástavci. Každému uživateli samozřejmě budou vyhovovat jiné špunty, během testů nám nicméně přirostly nejvíce k srdci nejmenší možné válečky, které dokázaly dokonale vyplnit prostor ucha a držely opravdu pevně.
K modelu Dots1 jsou navíc dodávány ještě tři černé nástavce, všechny přitom mají speciální háčky pro uchycení v uchu. Jde tedy o další opěrný bod, díky kterému prakticky sluchátka nemají šanci vypadnout, ani při sportovních aktivitách. Překvapivě tento prvek navíc, který jinak sluchátka běžně nemívají, nás během používání vůbec nijak nelimitoval, ani neobtěžoval. V praxi o něm prakticky ani nevíte. Ale jistota uchycení v uchu je o poznání vyšší než v případě, kdy háčky nepoužijete.
Počítat je nutné pouze s tím, že s háčky se sluchátka ukládají trochu hůře do dodávaného pouzdra. Řešením je buď háčky během transportu sundat, nebo je mírně přiohnout.
Součástí balení jsou i speciální ušní háčky
Háčky mají různé velikosti
Sluchátko s háčkem v uchu
Sluchátko bez háčku v uchu
Detailní pohled na jedno ze sluchátek s přidělaným háčkem
S háčky sedí trochu hůře sluchátka v pouzdře
Kompatibilita a ovládání
Sluchátka jsou určena primárně k telefonů a tabletům s operačními systémy Android a iOS. My jsme je nicméně připojili bez problémů také k počítači s Windows 10. Je to dáno tím, že konektivitu zajišťuje univerzální rozhraní Bluetooth 4.2. Problém tedy logicky nebudete mít s žádným zařízením, které tento standard podporuje.
Párovací režim se aktivuje automaticky po vyndání sluchátek z kolébky. V podstatě tak stačí na smartphonu nebo jiném zařízení už jen dát vyhledat bluetooth zařízení v dosahu. O stavu sluchátek informuje indikační dioda, která je umístěna na každém sluchátku. Svítí modrou barvou, při párování pak bílou.
Mimochodem tlačítko je multifunkční, slouží nejen k párování a spuštění, ale také k řízení přehrávaných médií – k nastavení pauzy, spuštění přehrávání, přepínání mezi skladbami, příjmu, ukončení a odmítnutí telefonního hovoru. Sluchátka tedy umožňují příjem hovorů bez jejich sundávání a hledání telefonu po kapsách nebo v batohu. Přesná gesta, prostřednictvím kterých se sluchátka ovládají, jsou sepsána v přiloženém návodu.
Plochá strana sluchátek funguje jako tlačítko
Sluchátka připojená k telefonu s operačním systémem Android
Kvalita zvukové reprodukce
Nyní se konečně dostáváme na jednu z nejdůležitějších částí recenze – k otázce kvality zvukové reprodukce. Výrobce udává u testovaného modelu frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz a citlivost 70 dB.
Uvedené parametry je samozřejmě nutné brát s určitou dávkou rezervy. Přeci jen se jedná o jeden z nejlevnějších modelů bezdrátových pecek na trhu. Lze tedy předpokládat, že třikrát dražší sluchátka se stejnými parametry budou hrát přeci jen lépe. Audiofilové se patrně poohlédnou po něčem úplně jiném, nás přesto zajímalo, jak může takto levný přístroj skutečně hrát.
Překvapivě poměrně dobře. Reprodukce je vyvážená, alespoň co se týče středního pásma a vyšších frekvencí. Basové linky jsou mírně potlačeny. Z toho teoreticky plyne, že se sluchátka hodí spíše na pop či instrumentální hudbu než na nějaké tvrdší styly, které kladou důraz na basy. Samozřejmě i ty se ale na sluchátkách dají poslouchat.
Velkým překvapením je maximální intenzita hlasitosti – sluchátka totiž hrají neskutečně nahlas, což není u bezdrátových pecek tak obvyklé. U vyšších hodnot je potřeba počítat s určitou mírou zkreslení. Pro úplnost dodejme, že sluchátka podporují profily headset, handsfree, A2DP, AVRCP.
Mikrofon je dostatečně citlivý pro telefonování i ve velmi rušném prostředí. Mimochodem samotná sluchátka mají díky dodávaným nástavcům vcelku slušné odhlučnění od okolí. Pozor je nutné dávat pouze na to, abyste skutečně vybrali správnou velikost nástavce. I přes vysokou hlasitost navíc okolí příliš neslyší přehrávanou hudbu, takže například v autobuse nebo vlaku nebudete nikoho rušit.
Praktické je, že používat můžete klidně i jen jedno sluchátko, což se pozitivně promítne do celkové výdrže – prostřednictvím bezdrátového modulu totiž sluchátka nemusí komunikovat mezi sebou navzájem. Dosah bezdrátového signálu je v praxi až deset metrů, i když velmi záleží také na zařízení, ke kterému sluchátka připojujete. Ve větší vzdálenosti může již docházet k výpadkům signálu.
Testovaná sluchátka
Detailní pohled na jedno ze sluchátek
Sluchátko bez ušního nástavce
Výdrž baterie
Sluchátka disponují nabíjecí stanicí s možností bezdrátového nabíjení. Stačí je přiložit na patřičné místo, po nabití je jednoduše vyndáte. Magnet drží opravdu velmi pevně, takže by k samovolnému uvolnění dojít nemělo ani v případě, kdy se nedopatřením otevře víčko pouzdra.
Základna funguje pro sluchátka v podstatě jako powerbanka. Samotná sluchátka nám během testů vydržela pracovat na baterii zhruba tři a půl hodiny. Výdrž je nicméně možné ovlivnit nastavením intenzity hlasitosti, kterou jsme během testů měli zhruba na 70 %. Při nižších hodnotách by patrně výdrž ještě o pár desítek minut stoupla.
Pouzdro stačí až pro pět dobití sluchátek na cestách bez nutnosti připojovat externí nabíječku. V praxi se je tak možné dostat na celkovou výdrž přesahující 15 hodin
Sluchátka uložená v pouzdře
Detailní pohled na nabíjecí konektory
Nabíječka připojená k pouzdru
Klady a zápory
+ poměr cena/výkon
+ kvalita zvukové reprodukce
+ velmi nízká hmotnost
+ možnosti ovládání přehrávání i volání přímo na sluchátkách
+ slušné odhlučnění od okolí
+ díky ušním háčkům perfektní ergonomie
- s ušními háčky se sluchátka hůře vejdou do dodávané kolébky
- sluchátka se vyrábí pouze v černé barvě, velmi atraktivní by bylo ale například také bílé provedení
Závěrečné hodnocení
Sluchátka LAMAX Dots1 skutečně vynikají ve své cenové třídě nad konkurencí. Dokonce se mohou především kvalitou zvukové reprodukce a promyšlenou ergonomií měřit s konkurenčními modely, které mají vyšší cenovku. Potěší i snadné ovládání a jednoduché připojení k různým zařízením.