Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: LAMAX X9.1 – zabalit a vyrazit Recenze
LAMAX X9.1
LAMAX X9.1
4 129 Kč 4 996 Kč 2 719 Kč 3 290 Kč

Recenze: LAMAX X9.1 – zabalit a vyrazit

autor: Saša Ševčík
Fandíte zimním sportům, nebo dáváte přednost letním radovánkám? V obou případech je ideálním parťákem na cesty akční kamera. Co čekat od solidní střední třídy, si ukážeme v dnešní recenzi modelu LAMAX X9.1.

Outdoorová kamera LAMAX X9.1 působí v současné nabídce tak trochu jako zjevení. Nabízí se totiž za cenu, která víceméně odpovídá střední třídy. Svými parametry se nicméně tento model může měřit s konkurenčními kamerami GoPro sedmičkové řady, které jsou pochopitelně mnohonásobně dražší – což také výrobce v propagačních materiálech velmi zdůrazňuje. Jaká ale bude praxe? To ukážou následující řádky.

 

Hlavní přednosti podle výrobce

  • akční outdoorová kamera s rozlišením až 4K
  • režim slow-motion a timelapse
  • voděodolné pouzdro až do 40 m
  • šestiosá stabilizace obrazu
  • Wi-Fi
  • 2" LCD displej

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LAMAX X9.1

 

Technické parametry

Testovaný model: LAMAX X9.1

LCD: 2“

Dálkové ovládání: ano

Stabilizace obrazu: IOS

Vodotěsnost: 40 m (v pouzdře)

Obslužná aplikace přes WiFi: ano

Rozlišení videa: 4K@30 fps; 2,7K@30fps; Full HD@60fps; HD@120fps

Slow-motion: ano, automatické

Time-lapse: ano, až v rozlišení 4K

Rozlišení fotoaparátu: 12 MPx

České menu: ano

Úložiště: microSD karty až 64 GB

Vyměnitelná baterie: ano, 1050 mAh

Rozměry kamery bez pouzdra: 60 x 44 x 33 mm

Hmotnost kamery bez pouzdra: 72 g

 

Balení a dodávaná výbava

Testovaný kousek od společnosti LAMAX je dodávána v poměrně rozměrné kartónové krabičce, alespoň tedy na poměry akčních kamer. Je to dáno tím, že v bíločerném obalu se ukrývá hromada dodávaného příslušenství. Nechybějí tak nejrůznější nástavce a držáky na helmy i řídítka či například dálkový ovladač. Samozřejmostí je praktická taštička na přenášení či odolné pouzdro, díky němuž může kamera natáčet klidně až 40 metrů pod vodou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení kamery

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Praktický je i sáček pro přenášení, aby se kamera nepoškodila

 

Vzhled a kvalita zpracování

Vzhledem se model LAMAX X9.1 příliš neliší od současné generace akčních kamer. Konstrukce je tedy kvádrová, přičemž všechny bočnice a rohy jsou důkladně zaobleny. Dominantním prvkem čelní strany je pochopitelně objektiv, menší přední displej zobrazující základní informace je výsadou až řady LAMAX Sirius. Velký dvoupalcový displej nicméně zakrývá prakticky celou zadní stranu, což v praxi bohatě stačí.

Přestože výrobním materiálem byl plast, zařízení působí velmi odolným dojmem. Patrně by bez újmy přežilo i nějaký ten pád, i když to jsme v praxi samozřejmě netestovali. Koneckonců i samotný výrobce deklaruje zvýšenou odolnost až s použitím speciálního pouzdra. S ním se je možné i potápět, a to dokonce až do hloubky 40 m. Konkurenční GoPro to zvládá sice bez pouzdra, ale pouze do hloubky 10 m.

Celkovou kvalitu zpracování výrobce podtrhuje kvalitním slícováním jednotlivých částí. Všechny spoje na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Popravdě i po důkladném ohledání máte pocit, že kamerka spadá alespoň do o třídu vyšší cenové kategorie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná kamera

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dominantním prvkem zadní strany je velká obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice obsahuje všechny konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana pak ovládací tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka jsou umístěna také navrchu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vespodu je pak pod dvířky ukrytý akumulátor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera v odolném pouzdře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I po nasazení pouzdra...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...jsou dostupná všechna tlačítka

 

Ovládací prvky a ergonomie

Samotná kamerka je velmi kompaktní, její rozměry jsou 60 x 44 x 33 mm a hmotnost činí pouhých 72 g. Prakticky při jakýchkoliv sportovních radovánkách tak nebude testovaný model přítěží. A je jedno, zda ho přiděláte na helmu, hrudní pás či řídítka u horského kola.

I díky kompaktním rozměrům je ergonomie velmi příjemná. Svůj podíl na tom má také rozmístění jednotlivých tlačítek. Ty na bočnici slouží k pohybům v jednotlivých nabídkách, dvě nahoře pak k ovládání jednotlivých funkcí kamery. V odolném pouzdře je nicméně ke stisku tlačítek nutné vynaložit trochu více síly.

HDMI a USB rozhraní, které mimochodem slouží také k nabíjení akumulátoru, se nachází také na jedné z bočnic. U obou konektorů stojí za pozornost zdířka pro paměťovou kartu. Počítat je nicméně nutné s tím, že konektory ani paměťová karta nejsou po vložení do odolného pouzdra přístupné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory na jedné z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nachází se zde také slot pro paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou ovládací tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další ovládací prvky jsou pak nahoře

 

Ovládání na zápěstí i v mobilu

Kameru je nicméně možné ovládat i na dálku. V první řadě k tomu slouží jednoduchý ovladač, který je možné přidělat na zápěstí podobně jako hodinky. Jeho obsluha je velmi jednoduchá – každá funkce má totiž svoje vlastní tlačítko. Jedním z nich tak zapnete záznam videa, druhým pořídíte momentku.

Druhou možností, jak ovládat akční kameru od společnosti LAMAX na dálku, je instalace obslužného softwaru do chytrého telefonu. To je v konečném důsledku praktičtější, neboť díky spárování se smartphonem uživatel i přesně vidí, co zrovna natáčí. Na dálku je s aplikací LAMAX Hi Cam možné také nastavovat jednotlivé funkce kameru.

Spojení mezi kamerou a mobilem zprostředkovává standard WiFi, problém pro tento bezdrátový standard nedělá ani vzdálenost přesahující deset metrů, i když velmi záleží na citlivosti přijímače ve smartphonu. Mobilní aplikace bohužel není lokalizována do češtiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané dálkové ovládání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil dálkového ovladače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace LAMAX Hi Cam

 

Uživatelské prostředí a kvalita displeje

Narozdíl od mobilní aplikace je uživatelské prostředí plně lokalizováno do češtiny. Nabídky jsou velmi přehledné a s obsluhou kamery tak nebudou mít problém ani méně zběhlí uživatelé. Displej, který nabízí úhlopříčku dva palce, je navíc poměrně dobře čitelný i na ostrém slunci, i když při velkých náklonech již obraz velmi světlá. To platí ale takřka o všech akčních kamerách v dané cenové třídě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka barevného podání displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatelské prostředí

 

Kvalita videozáznamu

Po důkladném představení testované akční kamery se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – kvalitě videozáznamu. LAMAX X9.1 zvládá natáčet videa v rozlišení až 4K při 30 fps. Kromě standardu 4K vám kamera také zajistí snímání Full HD videa při 60 fps anebo HD videa při 120 fps. Výsledkem pak mohou být poutavé zpomalené nahrávky, a to v rozlišení Full HD až dvakrát, v případě standardu HD dokonce až čtyřikrát.

Pokročilé uživatele jistě potěší také možnost manuálního nastavení záznamu. U kamery tak lze manuálně nastavovat expozice, ISO, ostrost záznamu, vyvážení bílé a také nejrůznější barevné filtry. Šikovný je také režim časosběrného videa, které se sestavuje automaticky. Narozdíl od celé řady konkurentů tak není v případě testovaného kousku nutné pořízené fotografie sestavovat manuálně v počítači snímek po snímku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera LAMAX X9.1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na objektiv kamery

 

Výrobce se chlubí také podporou standardu HDR, kamera by si tedy měla lépe poradit s ostrými přechody mezi světlem a stínem. Toho je možné využít i při pořizování fotografií. Velkou předností je také šestiosá optická stabilizace obrazu (OIS) či podpora kodeku H.265. Ten ušetří hromadu místa na kartě při zachování maximální kvality videa.

Především ve dne je kvalita videozáznamu velice solidní, barvy jsou krásně syté a živé i bez nastavování speciálních efektů. Velkou pochvalu si zaslouží především optická stabilizace, která se neztratila ani při rychlé jízdě autem. Překvapivě dobře si ale kamera dokáže poradit i s rychlejšími přechody mezi tmavou a světlou scénou, i když samozřejmě na jednom záběru zachytit velké kontrastní rozdíly prakticky nejde – to ale platí prakticky o všech akčních kamerách, je to dáno velikostí čipu, respektive kompaktními rozměry kamery.

V noci, tedy ve špatných světelných podmínkách, kamerka občas zaváhá s ostřením. Ale nejde o nic tragického. Opět totiž musíme podotknout, že velmi podobně jsou na tom také modely konkurenčních výrobců, a to i ty dražší. Kvalitě záznamu zvuku nemůžeme nic vytknout, nijak nevybočuje z dané produktové kategorie – tedy ze segmentu akčních kamer.

Níže naleznete několik ukázkových videí, které jsme s testovaným kouskem pořídili. Všechny záznamy jsou nahrány v originálním formátu, nebyly nijak upravovány ani stříhány. Na závěr jsme připojili ještě několik videí od samotného výrobce, které také krásně ilustrují dovednosti testovaného kousku.

 

>> Ukázková videa ze dne <<

Den – 4K@30fps

Den – 1440p@60fps

Den – 720p@120fps

 

 

Den 2 – 4K@30fps

Den 2 – 1440p@60fps

Den 2 – 720p@120fps

 

 

Den 3 – 4K@30fps

Den 3 – 1440p@60fps

Den 3 – 720p@120fps

 

>> Ukázková videa z noci <<

Noc – 4K@30fps

Noc – 1440p@60fps

Noc – 720p@120fps

 

>> Slow motion a časosběr <<

Slow motion

Časosběr po 1s

Časosběr po 5s

 

>> Ukázková videa od výrobce <<

Dovolená v Chorvatsku

Víkend v Amsterdamu

Záběry z Dubaje

 

Kvalita fotografií

Většina uživatelů je zvyklá akční kamery využívat výhradně pro natáčení videí. Není se čemu divit, i když nabízejí režimy pro focení, jejich výsledky nejsou příliš valné. To ale u modelu Action CAM mini neplatí, ba naopak. Momentky, které jsme během testů pořídili, se držely na poměrně solidní úrovni.

Pořizovat snímky je možné v rozlišení až 12 MPx, a to samozřejmě i pod vodou, pokud tedy použijete dodávané pouzdro. V noci je nutné počítat s trochu vyšším šumem, ale na poměry outdoorových kamer jde o standard. Pro rychlé pořízení momentky, když zrovna nemáte nějaký kvalitnější fotoaparát po ruce, je kamerka více než dostačující – v rodinném albu snímky ostudu rozhodně neudělají.

 

>> Snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Originál ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Výdrž baterie

Nedílnou součástí kamerky je akumulátor. Ten dodávaný má kapacitu 1050 mAh, což bohatě stačí zhruba pro 90minutový záznam. Pak je akumulátor možné vyměnit a pokračovat v natáčení dál, což bohužel u řady konkurentů vůbec nejde. Druhá baterie ale samozřejmě není součástí balení a dokupuje se zvlášť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Baterie se vkládá ze spodní strany

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný akumulátor

 

Klady a zápory

+ optická stabilizace obrazu

+ relativně slušná kvalita obrazu

+ možnost natáčení časosběrných videí a slow motion

+ množství dodávaného příslušenství

+ přenos obrazu v reálném čase na mobil nebo tablet

 

- slow motion je k dispozici pouze v nižším rozlišení

- v pouzdře je stisk tlačítek trochu tužší

- obslužná mobilní aplikace je jen v angličtině

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LAMAX X9.1

 

Závěrečné hodnocení

Kamera LAMAX X9.1 v dnešní recenzi příjemně překvapila. Na danou cenovou třídu nabízí velice slušnou kvalitu obrazu a v pokročilých možnostech nastavení najdete vše, co budou požadovat i velmi nároční uživatelé. Velkou výhodou je i optická stabilizace obrazu, stejně jako množství dodávaného příslušenství.

To chci

Názory ostatních Geeků (2)

avatar

Kvalita zvuku?

wimpy_ 20. 2. 2019 10:43

Díky za obsáhlý test. Co mi ale chybí je záznam za pohybu mimo vozidlo, třeba na motorce. I dnes hodně vyspělé kamery mají se záznamem zvuku docela velké problémy a je slyšet šum proudícího vzduchu. Myslím, že v krytu to bude o něco lepší, ale to můžeme jen hádat. Petr

Karel Dvořák - CZC KAR
Karel Dvořák - CZC 5. 3. 2019 12:04

@wimpy_: Dobrý den, testy kamery byly dělány mimo vozidlo. Držák byl přidělaný na čelní masku auta. Zvuk si tedy můžete poslechnout na nahrávkách v článku. Hezký den

Máš něco na srdci?

Nahoru