Grafické karty NVIDIA GeForce RTX, které doposud hrály prim u stolních počítačů, se v letošním roce přestěhovaly do notebooků. Jedním z nich je i Legion Y740 od společnosti Lenovo. Ten láká kromě špičkového výkonu také na poměrně kompaktní rozměry.
Herní notebooky ušly za posledních pár let velký kus cesty. Dávno jsou pryč doby, kdy připomínaly velké neforemné krabice, které jednomu dokázaly strhnout rameno. Moderní stroje jsou naopak poměrně kompaktní a lehké tak akorát, aby na cestách nebyly velkou přítěží. Jak si ukážeme v následujících řádcích na modelu Lenovo Legion Y740, výkon jim i přesto nechybí.
Technické parametry
Testovaný model: Lenovo Legion Y740-15ICHg kovový, černá
Displej: 15.6" 144Hz IPS Full HD displej
Procesor: Intel Core i7-8750H (2.2GHz, TB 4.1GHz, HyperThreading)
Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8GB GDDR6
Operační paměť: 16GB RAM DDR4
Úložiště: disky 512GB SSD M.2 PCIe NVMe a 1TB HDD; bez mechaniky
Síťové standardy: Wi-Fi ac, GLAN, Bluetooth 4.1
Konektory: 2x USB 3.0/3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2, USB 3.1 Type-C Gen 2/Thunderbolt 3, HDMI, mini DisplayPort
Další výbava: HD kamera, zvuk Dolby Atmos, RGB podsvícená klávesnice
Operační systém: Windows 10 Home.
Rozměry: 361,42 x 267 x 22,45 mm
Hmotnost: 2,2 kg
Představení modelu Lenovo Legion Y740
Obsah balení
Herní stroj od společnosti Lenovo je dodáván v na první pohled možná až příliš nenápadné kartónové krabici černé barvy – nebo spíše kufříku, protože plastové madlo navrchu značně usnadňuje přenášení. Zasvěcení nicméně už po bližším ohledání zjistí, že modré ornamenty na obalu jsou ve skutečnosti loga herního náčiní Legion. Notebook je zabalen velmi pečlivě, ze všech stran je proti poškození během transportu bráněn pomocí pěnových výplní. Kromě laptopu nalezneme v balení už jen návod k použití a nabíječku.
Balení notebooku
Dodávaná výbava
Vzhled a kvalita zpracování
Jak jsme předestřeli již v řádcích výše, v otázce designu urazily herní notebooky skutečně velký kus cesty. Je to dáno především modernějšími komponentami, které již nepotřebují tak masivní chladiče schované uvnitř jako tomu bylo před lety. Model Lenovo Legion Y520 se tak vlastně na první pohled nijak dramaticky neliší od klasických 15,6palcových laptopů. Rozměry jsou 361,42 x 267 x 22,45 mm a hmotnost činí 2,2 kg.
Výrobce vsadil také na poměrně decentní vzhled. Vyvaroval se nejrůznějším designovým šílenostem a šasi vyvedl v odstínech černé a šedé barvy. Víko, které hrdě nese logo Legion, je nicméně přesto zajímavé. Jak si ukážeme v řádcích níže, písmenko „O“ je totiž ve skutečnosti podsvícené.
Dalších nápadnějších designových prvků si všimneme až ve chvíli, kdy laptop prozkoumáme trochu blíže. Na bočnicích i zadní straně jsou totiž masivní otvory pro správné proudění vzduchu. Právě ty naznačují, o jak výkonný stroj se vcelku jedná. Celkově ale působí Legion Y740 velmi nenápadně, což bude celé řadě uživatelů jistě vyhovovat.
Šasi je velmi tuhé, díky čemuž působí testovaný stroj odolným dojmem. Konstrukce kombinuje hliníkové a plastové prvky. Výtky nemůžeme mít ani ke kvalitě zpracování, jednotlivé díly na sebe doléhají a nikde se neprohýbají ani nevržou. Potěší i to, že výrobce automaticky k Legionu Y740 přibaluje dvouletou on-site záruku, a máte tak jistotu, že nejpozději druhý pracovní den po oznámení vás kontaktuje specializovaný pracovník, který zjistí, jaké máte potíže, a domluví si s vámi termín opravy.
Hlavní hrdina dnešního testu
Víko displeje
Detailní pohled na logo Legion
Velmi zajímavě jsou řešeny panty herního stroje
Ani zde nechybí logo herní divize Legion
Laptop je tenký, v pase má něco málo přes dva centimetry
Bočnice jsou navíc zkosené, což celý pocit kompaktnosti ještě umocňuje
Pravý bok notebooku
Nachází se zde jeden USB port
Levý bok laptopu
Zde je umístěna také část konektorové výbavy
Drtivá většina konektorů je však vzadu
Detailní pohled na konektorovou výbavu v zadní části
Spodní strana laptopu
Značnou část spodní strany zabírají otvory chlazení
Ani zde nechybí logo Legionu
Ergonomie, klávesnice a touchpad
Jak jste se mohli přesvědčit na snímcích výše, Legion Y740 má tak trochu netradiční konstrukci. Je to dáno především obrazovkou, která je k základně uchycena s odstupem pár centimetrů od okraje. Díky tomu je celý stroj o poznání stabilnější, ale zároveň nabízí i příjemnější ergonomii. Vzadu totiž tímto odskokem vzniklo v podstatě madlo, které velmi usnadňuje přenášení.
Díky tomuto designovému prvku se také na zadní stranu vešly prakticky všechny důležité konektory. Při hraní se tak nemusíte otravovat s kabely trčícími z bočních stran, ale všechny důležité periferie můžete připojit jednoduše dozadu. Mimochodem v případě potřeby se dá displej otevřít až do úhlu 180°. To se hodí ve chvíli, kdy jej chcete umístit do nějakého držáku.
Laptop v celé své kráse
Panty jsou přidělány
Díky tomu se na zadní stranu vešly všechny důležité konektory
Přístroj lze otevřít v úhlu až 180°
Do ergonomie samozřejmě velmi promlouvá také klávesnice. Testovaný kousek je vybaven podsvícenou klávesnicí Corsair iCUE RGB. Samozřejmostí je 100% anti-ghosting. Klávesnice je zkrátka na hry jako stvořená, s její odezvou nebudete mít problém ani při velmi rychlých FPS akcích. Samozřejmě nechybí ani podpora stisku více tlačítek najednou. Během hraní se nám tak prakticky nikdy nestalo, že by se klávesnice nějak zasekla, pozdě reagovala, nebo projevovala jiné neduhy.
Celá klávesnice se drží tradičního konceptu QWERTY, chcete-li počeštěného QWERTZ. Na horním okraji klávesnice našla svůj prostor multimediální tlačítka, která zároveň fungují jako funkční klávesy F1 až F12. Multimediální tlačítka jsou umístěna také podél levého okraje laptopu.
Především za svou prostornost si zaslouží pochválit i použitý touchpad. Ten je mírně zapuštěný pod povrch samotné základny notebooky, abyste jej omylem neaktivovali ve chvíli, kdy budete hrát na klávesnici. Samozřejmě jej lze vypnout i úplně, pokud budete raději používat herní myš. Touchpad zvládá i ovládání pomocí gest s více prsty najednou, například scrollování v dokumentech prostřednictvím dvou prstů. Ani touchpadu tedy nemůžeme v otázce ergonomie cokoliv vytknout.
Klávesnice testovaného modelu
WASD zóna
Oblast šipek
Enter je dvouřádkový
Klávesa Fn je vlevo dole
Levý okraj lemují speciální tlačítka a část multimediálních kláves
Detailní pohled na touchpad
Budiž světlo!
Jak již bylo uvedeno výše, klávesnice je podsvícená Může přitom svítit různými barvami a k dispozici jsou také různé světelné efekty. Vše je možné spravovat prostřednictvím obslužného softwaru, stejně tak je nicméně možné funkce podsvícení ovládat prostřednictvím klávesových zkratek.
Sluší se také zdůraznit, že klávesnice není u notebooku to jediné podsvícené. Svítí také logo Legion na víku displeje, popisky konektorů na zadní straně a v neposlední řadě také chladiče vzadu a po stranách. Právě to je jeden z nejzajímavějších prvků, neboť postranní osvícení krásně v noci nasvěcuje desku stolu, abyste lépe viděli například na myš. Podsvícení je velmi decentní, rozhodně neoslňuje a ovládat se dá v několika krocích. Samozřejmostí je i možnost úplného vypnutí.
Podsvícená klávesnice
Nastavit je možné různé efekty podsvícení
Nasvícené jsou bočnice...
...i zadní strana
Svítí také logo Legion...
...a to v různých barvách – stejně jako klávesnice
Praktické je i podsvícení popisků jednotlivých konektorů
Displej a jeho kvality
Notebook Legion Y740 staví na 15.6" displeji, který nabízí rozlišení Full HD – to je na hry ideální. Za pozornost stojí také vysoká obnovovací frekvence 144 Hz či podpora technologie NVIDIA G-sync. Díky tomu je v praxi obraz neskutečně plynulý. Jakékoliv neduhy nemáte šanci zpozorovat ani při těch nejrychlejších FPS akcích.
Barevné podání je velmi věrné, což nebývá u matných displejů vůbec zvykem. Celkový nádech barev je spíše do studena. Více než dostatečná je také maximální intenzita podsvícení, díky které jsou odlesky minimální. Například ukázkové fotografie níže byly foceny přes den přímo u okna.
Výborné jsou také pozorovací úhly. Obraz se totiž nedeformuje, a to při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Překvapivě to platí i pro pohled z vrchní a spodní strany, kde jinak laptopy ve stejné cenové kategorii pokulhávají. Zkrátka k vlastnostem použitého displeje nelze mít mnoho výhrad, právě naopak – zaslouží si pochvalu.
Za pozornost stojí také velmi tenký rámeček okolo displeje, jak je vidět na snímcích výše. Právě kvůli němu se přestěhovala webkamera. Ta se nyní nenachází v rámečku nad displejem, ale místo toho pod ním. V praxi to použití nijak nebrání.
Notebook Legion Y740
Rámeček okolo displeje je velmi tenký
Webkamera se přestěhovala dolů
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Testy výkonu
Nyní se konečně dostáváme k nejzajímavější části recenze – hodnocení výkonu. A to především díky použité grafické kartě NVIDIA GeForce RTX, které doposud hrály prim u stolních počítačů, se stěhují také do notebooků. Vůbec poprvé se tak setkáváme v laptopem s tzv. RT jádry (ray tracing cores), které se starají o realističtější vykreslování grafiky. Právě díky podpoře technologie ray tracing dovolují nové notebooky vypočítat přesné stíny odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.
V porovnání s tisícovkovou sérií samozřejmě u nových grafik narostl výkon, ale ještě větší předností je podpora technologie ray tracing. Tu je zatím možné využít pouze v některých hrách, ale jejich nabídka se postupně rozrůstá.
Operační systém Windows 10
Parametry testovaného stroje
Obslužný software Lenovo Vantage
V testovaném laptopu je konkrétně použita karta NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q s pamětí typu GDDR6 o velikosti 8 GB. Karty označené zkratkou MaxQ nabízejí velmi podobný výkon jako plnohodnotné grafiky stejné řady, ale jsou citelně kompaktnější a neprodukují tolik tepla. A díky tomu jsou pochopitelně tenčí a lehčí i samotné notebooky. Právě proto je testovaný kousek tak kompaktní.
Srdcem notebooku je pak šestijádrový procesor Intel Core i7-8750H s technologií HyperThreading taktovaný na 2,2 GHz, respektive na 4,1 GHz v režimu Turbo Boost. Stroj má k dispozici 16 GB operační paměti typu DDR4, 512GB SSD jednotku typu M.2 PCIe NVMe a klasický pevný disk s kapacitou 1 TB.
Pod taktovkou operačního systému Windows 10 fungují jednotlivé součástky bez sebemenší chybičky. Zběhlejší čtenáři patrně již tuší, že výkon je dimenzovaný tak akorát pro hraní ve Full HD i při velmi vysokých detailech. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilá technologie Wi-Fi ac v podání profesionálního řešení Killer Wireless AC 1550 (2x2), které poskytuje vysokou přenosovou rychlost a stabilní připojení.
Jakých výsledků použitý hardware dosahuje v herních testech, se můžete podívat níže. Zdůrazněme, že testy jednotlivých her jsme spouštěli v nativním rozlišení notebooku (Full HD) při nastavení co nejvyšších možných detailů. Do porovnání jsme zařadili také loňský laptop Asus ROG Strix GL502VS, jehož výbava čítá procesor Intel Core i7-7700HQ Kaby Lake (2,8 až 3,8 GHz), grafiku NVIDIA GeForce GTX 1070 s 8GB pamětí, 16 GB operační paměti a 1 TB disk. Právě díky tomu můžeme porovnat, jak výrazně mezigenerační výkon narostl.
>> Testy procesoru <<
|
Notebook Lenovo |
Notebook Asus |
Cinebench R15 - Multi |
1116 bodů |
734 bodů |
Cinebench R15 - Single |
174 bodů |
162 bodů |
wPrime 2.0x - 1024m |
156,8 s |
212,1 s |
wPrime 2.0x - 32m |
5,5 s |
7,6 s |
WinRAR |
5310 KB/s |
4617 KB/s |
TrueCrypt - Serpent Mean |
0,7 GB/s |
0,4 GB/s |
TrueCrypt - Twofish Mean |
1,2 GB/s |
0,7 GB/s |
>> Testy grafické karty <<
|
Notebook Lenovo |
Notebook Asus |
3DMark - Ice Storm Extreme |
352 615 bodů |
231 168 bodů |
3DMark - Fire Strike |
15 612 bodů |
13 4738 bodů |
Just Cause 4 |
84,3 fps |
79,2 fps |
Battlefield V |
99,9 fps |
103 fps |
Fallout 76 |
64,7 fps |
59,8 fps |
Hitman 2 |
65,1 fps |
62,7 fps |
Call of Duty Black Ops 4 |
101,0 fps |
96,4 fps |
Assasin’s Creed Odyssey |
58,6 fps |
56,0 fps |
Forza Horizon 4 |
106,1 fps |
97,1 fps |
Shadow od the Tomb Rider |
68,4 fps |
72,6 fps |
Monster Hunter World |
72,6 fps |
70,3 fps |
Multimédia
Pozornější čtenáři si patrně již výše všimli, že je notebook vybaven – stejně jako drtivá většina dalších – HD webkamerou. Její kvalita je pro VOIP naprosto dostačující. Při horších světelných podmínkách je nicméně třeba počítat s tím, že kvalita obrazu slábne. To ale platí pro drtivou většinu webkamer, které se aktuálně ve střední třídě notebooků nabízí.
Detailní pohled na webkameru
Snímek pořízený webkamerou
V čem naopak tento stroj exceluje, je kvalita zvukové reprodukce. Výrobce se chlubí, že použité stereo reproduktory nabízejí technologii Dolby Atmos. Reproduktory jsou navíc doplněny o inteligentní zesilovač Smart AMP a Dolby Atmos Sound Bar. I díky tomu nabízí prostorový zvuk Sound Radar.
Každý z reproduktorů je umístěn v zakřivených rozích základy a směřuje tedy na desku stolu. Při položení laptopu na klín nebo nějakou měkčí podložku je tedy nutné dávat pozor, abyste reproduktory omylem nezakryli. Zvuk je příjemně sytý a vyvážený. Rozhodně kvalitou reprodukce patří testovaný stroj k tomu nejlepšímu na trhu. Drtivá většina uživatelů ale bude s kvalitou zvuku spokojena, a je jedno, jestli se bavíme o sledování filmů či hraní her.
Reproduktory se ukrývají na spodní straně laptopu
Každý je umístěn na jedné straně
Výdrž baterie, provozní hluk a teploty
Pozornější čtenáři už jistě zaznamenali, že hned na několika částech notebooku jsou výrazné otvory pro chladící systém. Konkrétně se zde nachází dvojice ventilátorů. K nim vedou heatpipe trubice, které odvádějí teplo od procesoru a grafické karty.
Při běžné práci je chladící systém prakticky neslyšitelný. Vnímat práci ventilátorů začnete v praxi až při maximálním zatížení. Ale platí to spíš ve chvíli, kdy jste sami doma a hrajete. Například v ruchu běžné kancelářské místnosti či koleje se totiž šustot ventilátorů ztratí. Rozhodně se tedy nemusíte obávat toho, že by chlazení tohoto notebooku připomínalo starty stíhačky.
Pohled do útrob chlazení
Samotné tělo notebooku se při zátěži pohybuje okolo 35 až 40 °C. Při hraní je tak notebook teplejší, ale není nijak nepříjemný na dotek. Při kancelářské práci jsou teploty zhruba o deset stupňů nižší. Opravdu se ale bavíme o teplotách na šasi zařízení, při hraní se totiž teplota procesoru a grafiky snadno přehoupne přes 70 °C. To je ale pro takto výkonné součástky typické.
Pokud má uživatel pocit, že je potřeba chladit notebook více, může aktivovat extrémní chlazení v obslužném softwaru Lenovo Nerve Sense, a to doslova na jedno kliknutí. Turbo chlazení je sice ještě účinnější, ale zároveň hlasitější než běžné chlazení, a to i v zátěži.
Celková výdrž baterie je spíše průměrná, při hraní her je to méně než dvě hodiny. Na druhou stranu s ohledem na nabízený výkon je to vcelku pochopitelné. Při zapnutí šetrného režimu je možné výdrž prodloužit zhruba na čtyři hodiny. Počítat je však nutné s tím, že dodávaný adaptér není rozhodně žádný drobeček, váží 900 g.
výdechy chlazení na jedné z bočnic
Masivní otvory chlazení jsou také vzadu...
...a na spodní straně
Dodávaný adaptér váží 900 g
Detailní pohled na parametry napájecího adaptéru
Klady a zápory
+ velmi povedený vzhled, tenká konstrukce
+ špičkový výkon
+ kvalita displeje
+ vyvážená zvuková reprodukce
+ relativně tiché chlazení
+ podsvícená klávesnice
- spíše lehce podprůměrná výdrž baterie
- napájecí adaptér je rozměrnější
- průměrná webkamera
Závěrečné hodnocení
Lenovo Legion Y740 je plnokrevný herní stroj. Pokud hledáte notebook s kompaktnějšími rozměry a nižší hmotností stavěný na hraní ve Full HD, stojí novinka od společnosti Lenovo rozhodně za pozornost, neboť nemá větších slabin. Naopak vyniká tichým chlazením, kvalitou displeje i zvukové reprodukce a zároveň i relativně bytelnou konstrukcí. Velkou výhodou je přítomnost grafiky Nvidia GeForce RTX, díky které je tento stroj připraven bez nadsázky na budoucnost.