Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Lenovo ThinkCentre M710q Tiny – malý, ale šikovný

Recenze: Lenovo ThinkCentre M710q Tiny – malý, ale šikovný

Recenze
Lenovo ThinkCentre M710q Tiny, černá_1733182429
Lenovo ThinkCentre M710q Tiny, černá
Produkt není určen k prodeji.

Především na velmi kompaktní rozměry, a přitom i relativně slušný výkon, láká sestava Lenovo ThinkCentre M710q Tiny. Jde totiž o jeden z vůbec nejmenších stolních počítačů na trhu, nechybí mu přitom ale nic, co byste čekali od klasické sestavy.

Nejen notebooky, ale také klasické stolní počítače jsou rok od roku menší. Je to vcelku logické, výrobci totiž již dávno zvládnou osadit klidně i velmi výkonné součástky do velmi kompaktních skříní. To je i případ modelu ThinkCentre M710q Tiny, který se nabízí v celé paletě různých hardwarových konfigurací, a to od necelých devíti tisíc až po 17 990 Kč. Dnes máte možnost se seznámit s tou vůbec nejvýkonnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny

 

Technické parametry

Testovaný model: Lenovo ThinkCentre M710q Tiny, černá

Procesor: 4jádrový procesor Intel Core i5-7400T (2.4GHz, TB 3GHz)

Grafická karta: Intel HD Graphics

Operační paměť: 8GB DDR4

Úložiště: 256GB SSD M.2 PCIe NVMe Opal

Optická mechanika: bez mechaniky

Konektivita: GLAN, WiFi ac, Bluetooth, USB 3.0/3.1 Gen 1, VGA, sériový port

Dodávaná výbava: klávesnice a myš

Operační systém: Windows 10 Pro

Maximální výkon zdroje: 65 W

Rozměry: 182,9 x 179 x 34,5 mm

Hmotnost: 1,32 kg

 

Obsah balení

Stolní počítač od společnosti Lenovo je dodáván v obyčejné kartónové krabici, u které málokdo pozná, zda jde skutečně o stolní PC či notebook. Rozměry krabice jsou totiž značně větší než samotné sestavy. Je to dáno jednak pečlivou ochrannou samotného stroje, o kterou se starají mohutné pěnové vycpávky, jednak dodávaným příslušenstvím – to čítá klávesnici, myš, montážní sadu k uchycení na monitor, napájecí adaptér a návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení stolního PC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stroj je zabalen velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část dodávaného příslušenství

 

Design, kvalita zpracování a ergonomie

Rozměry celé sestavy jsou bez nadsázky fascinující. Však také objem skříně se pohybuje okolo jednoho litru, pro lepší představu – to jsou dvě malé láhve vody. Konkrétně jsou rozměry 182,9 x 179 x 34,5 mm, tedy zhruba jako taková baculatější knížka. Kompaktním rozměrům sekunduje také velmi nízká hmotnost, hodnota 1,32 kg patří ve světě stolních sestav k těm nejnižším.

Navzdory tomu všemu působí celý stroj až neskutečně fortelně. Kovová konstrukce je velmi pevná a nepochybujeme o tom, že by si nechala líbit i velmi nešetrné zacházení. Plastový je v podstatě pouze čelní panel obsahující pohotovostní tlačítko a několik snadno přístupných konektorů. Kvalitě zpracování a použitým materiálům tedy není co vytknout, testovaný kousek od Lenova by tak měl obstát i v náročnějším prostředí – například kancelářích, kde se často točí u jednoho stroje klidně i několik zaměstnanců každý den.

Co se vzhledu týče, výrobce vsadil na nestárnoucí klasiku. Žádné lesklé plasty ani jiné designové výstřelky nečekejte, přesto se podařilo i při použití černých matných ploch zbavit stroj nudného vzhledu. Za to můžeme vděčit především černému panelu, který ozvláštňuje červený pásek s nápisem Lenovo a výrazně perforovaná část, která slouží zároveň k lepšímu proudění vzduchu uvnitř, a tedy i lepšímu chlazení jednotlivých součástek.

Poměrně rozmanité jsou také možnosti ergonomie, alespoň tedy na poměry stolních sestav. Skříň je totiž možné používat naležato i nastojato, zároveň je pomocí dodávaného kitu se standardem VESA možné také přidělat na zadní stranu monitoru nebo televizoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory na čelní straně…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a logo výrobce společně s nasávacími otvory chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stroj je možné postavit klidně i na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce na vrchní straně zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na výšku má celý stroj pouze 34,5 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana ukrývá všechny zbývající konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana hlavního hrdiny dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nalezneme na ní detailní popisky zařízení…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale také gumové nožičky zajišťující stabilitu v režimu naležato

 

Konektory a konektivita

Už při pohledu na některé snímky výše si pozornější čtenáři všimnuli, jak jsou rozmístěny jednotlivé konektory testované sestavy. Konkrétně na čelní straně nalezneme kromě pohotovostního tlačítka ještě dva USB porty, přičemž jeden může být využit k nabíjení připojených zařízení i při vypnutém počítači. Dále jsou pak k dispozici dva konektory jack 3,5 mm sloužící pro připojení sluchátek a mikrofonu.

O poznání bohatší je vcelku pochopitelně zadní strana, kde se nachází zbylá konektorová výbava. Zde nalezneme další čtyři USB porty, dva výstupy DisplayPort, VGA, sériový port, síťový konektor a napájecí zdířku. Za pozornost stojí také slot pro bezpečnostní zámek kensington lock. Jak je z řádků výše patrné, připojit reproduktory prostřednictvím konektoru jack 3,5 mm je nicméně možné pouze ze přední strany.

Je vcelku pochopitelné, že kompaktním rozměrům musela ustoupit optická mechanika, zamrzí však absence čtečky paměťových karet. Na druhou stranu při pohledu na snímky níže v článku je jasné, proč čtečku výrobce neintegroval – vnitřní prostor skříně je už tak využit na maximum. Je to zkrátka daň za velmi kompaktní rozměry.

Možnosti konektivity testovaného modelu jsou nicméně příkladné, kromě gigabitového ethernetu se stroj totiž chlubí také zabudovanými bezdrátovými adaptéry WiFi a Bluetooth.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná sestava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava předního panelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici jsou dva výstupy DisplayPort

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani starší standard VGA a hromada dalších konektorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na přidělanou WiFi anténu

 

Pod pokličkou…

Navzdory kompaktním rozměrům testovanému kousku nechybí nic, co byste hledali od plnohodnotného stolního počítače. Srdcem modelu ThinkCentre M710q Tiny je čtyřjádrový procesor Intel Core i5-7400T, který udává pracovní tempo na frekvenci 2.4 GHz. V případě potřeby se ale dokáže přetaktovat až na 3 GHz.

Nedílnou součástí tohoto čipu je integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 630. Sestava se dále chlubí 8 GB operační paměti typu DDR4 a rychlým úložištěm SSD M.2 PCIe NVMe Opal s kapacitou 256 GB. K dispozici je navíc uvnitř rámeček pro přidělání dalšího disku o formátu 2,5 palce s rozhraním SATA. Rychlá SSD jednotka tedy může být doplněna o klasický pevný disk pro ukládání dat.

Pro úplnost dodejme, že do útrob zařízení se dá dostat po odšroubování pouze jednoho šroubku a odklopení horního víka. Takto snadný přístup je poměrně praktický, neboť dovoluje snadno čistit například chladič od nánosů prachu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní kryt je možné sundat po odšroubování tohoto šroubku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do těchto prostor se vejde 2,5palcový disk

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snadný přístup dovoluje dobře čistit ventilátor od případných nánosů prachu

 

Výkon v praxi

S jednotlivými součástkami testované sestavy od společnosti Lenovo jsme se již seznámili v řádcích výše. Nyní je vhodné se podívat, jak je na tom výkon sestavy v praxi. S ohledem na použitý procesor, dostatek operační paměti a rychlou SSD jednotku pravděpodobně málokoho překvapí, že chod pod taktovkou operačního systému Windows 10 Pro je velmi svižný. Uživatel prakticky nikdy nemusí na odezvu stroje čekat, a to ani při spuštění více náročných aplikací najednou. Velmi plynule běžel na sestavě například i Photoshop.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka pracuje pod operačním systémem Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technické parametry testovaného stroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací software Lenovo Companion

 

O tom, že je tento stroj zrozen pro práci, svědčí i možnost připojení dvou displejů najednou. My jsme používali dva panely s rozlišením 4K a výkon sestavy na plynulou práci bohatě stačil. Na hraní her se nicméně hlavní hrdina dnešní recenze pochopitelně nehodí. K dispozici je pouze integrovaná grafická karta a rozšířit stroj o výkonnější dedikované řešení není kvůli malé skříni prakticky možné.

Na práci s multimédii, editaci fotek a podobné činnosti má stroj pochopitelně síly dost. Přestože primárně novinka cílí na uživatele z řad firemní klientely, uplatnění model ThinkCentre M710q Tiny nalezne také v domácnostech. Díky kompaktním rozměrům se hodí například jako HTPC k televizoru.

Operační systém Windows 10 Pro je na sestavě mimochodem velmi dobře odladěn, celou obsluhu navíc zvládnete díky ovládacímu softwaru Lenovo Companion. Pokud budete stroj používat na zadní straně monitoru nebo televizoru, přijde vhod možnost pohodlného zapínání stisknutím kombinace kláves Alt+P.

Více o výkonu hlavního hrdiny dnešní recenze napoví výsledky benchmarkových testů:

 

Testy procesoru:

Cinebench R15 (single): 151 bodů

Cinebench R15 (multi): 584 bodů

Octane V2: 34 216 bodů

Geekbench 3 (single): 3915 bodů

Geekbench 3 (multi): 14 887 bodů

Mozilla Kraken 1.1: 1025 ms

3DMark 06 - CPU: 7016 bodů

X264 HD Benchmark 4.0 - Pass 1: 99,2 fps

X264 HD Benchmark 4.0 - Pass 2: 32,4 fps

 

Testy grafické karty:

3DMark – Time Spy Score (2560 x 1440): 425 bodů

3DMark – Ice Storm Standard Physics 1280 x 720: 70 814 bodů

Overwatch (1280 x 720): 58,3 fps

Overwatch (1920 x 1080): 17,1 fps

Dota 2 Reborn (1280 x 720): 92,3 fps

Dota 2 Reborn (1920 x 1080): 26,7 fps

BioShock Infinite (1280 x 720): 45,0 fps

BioShock Infinite (1920 x 1080): 10,8 fps

 

Spotřeba a provozní hluk

Kompaktní rozměry nejsou jedinou předností tohoto stroje. S ohledem na hardwarovou výbavu láká novinka společnosti Lenovo také na nízkou spotřebu. Ta se při běžné práci pohybovala okolo 20 W. Příliš nahoru ručička wattmetru neposkočila, ani když jsme sestavu zatížili benchmarkovými testy, pak si z elektrické zásuvky miniaturní počítač vzal zhruba 40 W. Samozřejmě zvýšit spotřebu můžete připojením celé řady USB zařízení, případně jiných komponent (především tedy disku).

Ani v otázce provozního hluku si testovaný stroj nevedl vůbec špatně. Pasivně se především s ohledem na výkon uchladit nepodařilo, ale miniaturní větráček je velmi tichý. V klidovém stavu jej skoro neuslyšíte, ani když budete mít hlavu hned vedle počítače.

Při zátěži je větráček slyšitelný jen v případě hrobového ticha v místnosti, a to navíc musíte být opravdu hodně blízko sestavy. Přestože Intel použil aktivní chlazení, směle může konkurovat provozním hlukem pasivním sestavám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Perforovaná přední strana slouží k nasávání studeného vzduchu dovnitř

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory chlazení nalezneme také na horní straně...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...ale i vespod

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výdechy chlazení jsou pak vzadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na hlavní část chladicího systému

 

Klady a zápory

+ kompaktní rozměry

+ vyvážený mix komponent

+ dostatečný výkon pro 4K

+ nízká spotřeba

+ tiché chlazení

 

- nemá optickou mechaniku ani čtečku paměťových karet

- výkon nemusí stačit každému (především hráčům)

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo ThinkCentre M710q Tiny

 

Závěrečné hodnocení

I velmi kompaktní počítače mohou nabízet solidní výkon, model Lenovo ThinkCentre M710q Tiny je toho jasným důkazem. Ten zároveň láká také na velmi příznivou spotřebu a tiché chlazení. Přestože je tato novinka primárně určena pro použití ve firmách, dobře poslouží také v domácích podmínkách jako multimediální stroj.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru