Je to to nejlepší, co v businessové sféře společnost Lenovo vyrábí. Řeč je o firemním notebooku ThinkPad X1 Carbon, který letos dorazil na trh už v šesté generaci. Co umí, si ukážeme v dnešní recenzi.
Nový ThinkPad X1 Carbon 6. generace patří mezi nejlehčí businessové notebooky, jeho hmotnost začíná na pouhých 1130 gramech, mimochodem profil zavřeného stroje je pouze 15,95 mm. Jak je u vrcholné řady ThinkPad X1 zvykem, to nejdůležitější najdete uvnitř notebooku. Ale abychom nepředbíhali… Pojďme si představit podrobně všechny klady a zápory tohoto stroje.
ThinkPad X1 Carbon 6. generace
Technické parametry
Testovaný model: Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6, černá
Displej: 14" IPS displej; rozlišení 1920 x 1080 bodů
Procesor: 4jádrový procesor Intel Core i7-8550U (2,7 GHz, TB 3,5 GHz, HyperThreading)
Operační paměť: 8 GB RAM DDR3
Disk: 512GB SSD M.2 PCIe NVMe Opal2
Grafická karta: Intel UHD
Optická mechanika: není
Konektivita: 2x Thunderbolt 3/USB Type-C Gen 2, 2x USB 3.0/3.1 Gen 1, Wi-Fi ac, Bluetooth, HDMI
Další výbava: HD kamera, čtečka paměťových karet, čtečka otisků prstů, dokovací konektor
Operační systém: Windows 10 Pro
Rozměry: 323,5 x 217,1 x 15,95 mm
Hmotnost: 1,13 kg
Obsah balení
Při rozbalování notebooku ThinkPad X1 Carbon 6 nejeden uživatel znejistí, zda se jedná skutečně o prémiový notebook. Je totiž dodáván v obyčejné kartónové krabici, která stroji v hodnotě několika desítek tisíc korun zkrátka neodpovídá. Pod obyčejným kartónovým obalem se však ukrývá o poznání luxusnější balení.
Kromě hlavního hrdiny dnešní recenze v balení naleznete ještě návod k použití, propagační materiály výrobce a v neposlední řadě také napájecí adaptér. Zapomenout nesmíme ani na praktickou síťovou kartu. Jak si ukážeme v řádcích níže, laptop je totiž tak kompaktní, že by se na něj klasický síťový konektor nevešel, a tak je potěšující, že výrobce myslel i na takový drobný detail.
V této krabici dorazil notebook do redakce
Uvnitř se ukrývá ještě líbivější obal
Dodávané příslušenství
Detailní pohled na externí síťovou kartu
Vzhled a kvalita zpracování
Šestá generace má být evolucí loňské pětky, hlavní změny se tedy udály pod kapotou testovaného stroje. A ono se není čemu divit, už u předchůdce totiž byla konstrukce pravidelně v recenzích pro všechny své přednosti vychvalována až do nebes. A tak tedy není žádný pádný důvod měnit něco, co funguje.
Změny jsou tedy spíše kosmetické. Například kovové panty již nejsou výrazně stříbrné, ale spíše tmavě šedé, aby nebudily takovou pozornost. Co se ale týče jejich tuhosti, podávají stejně dobrý výkon jako ty použité u páté generace.
Obměnou prošla také konektorová výbava, ta nyní čítá: 2x Thunderbolt 3/USB Type-C Gen 2, 2x USB 3.0/3.1 Gen 1, a HDMI. Zapomenout nesmíme ani na slot na paměťové karty typu microSD, který je kombinovaný společně se slotem pro datovou SIM kartu. Ten jednak zajišťuje příjem 4G LTE internetu, aby mohl být uživatel neustále on-line, jednak je pak do této části možné vložit paměťovou kartu typu microSD. Je přitom jedno, jestli tento slot budete používat jako čtečku paměťových karet, nebo nějakou paměťovku necháte vloženou nastálo, abyste tak zvýšili kapacitu úložného prostoru. Klasickou čtečku větších SD karet byste však na zařízení hledali marně.
Nechybí nezbytná síťová konektivita v podobě WiFi ac a Bluetooth. Jak bylo uvedeno již výše, ethernetový kabel je možné připojit prostřednictvím externí síťovky, která je součástí balení.
Testy odolnosti jsou u notebooků ThinkPad X1 velmi náročné
Testovaný kousek zaujme na první pohled svými kompaktními rozměry. Tento ultrabook má totiž na výšku necelých 16 mm. Vzhledem k tomu, že v přední části se základna ještě výrazně zužuje, působí celý stroj dokonce ještě tenčím dojmem. Povedená je i hmotnost 1,13 kg, což je na 14palcový stroj skvělá hodnota.
I přes tenké šasi působí stroj velmi bytelným dojmem. Je to dáno především tím, že konstrukce je zhotovena ze čtyř vrstev uhlíkových vláken a prvků z hořčíkové slitiny. Podle výrobce byl tento notebook úspěšně testován dle 12 armádních norem a prošel více než 200 testy kvality, a to v extrémních podmínkách zahrnujících prach, vibrace, horko, chlad, vysokou nadmořskou výšku, vodu, vlhkost, sluneční záření a plísně.
Pro běžné smrtelníky to znamená, že se nemusí bát pádů, náhodného polití či velkých teplotních výkyvů. To vše by měl tento stroj bez problémů zvládnout. Právě vysoká odolnost při zachování kompaktních rozměrů je tím hlavním, co testovaný kousek odlišuje od drtivé většiny konkurentů. Počítat však musíte s tím, že kvalita konstrukce se pochopitelně promítla výrazně i do pořizovací cenovky.
Uhlíková konstrukce je velmi příjemná na dotek, povrchová úprava vypadá, jako kdyby byly jednotlivé části potaženy gumou. Výrobce se vyvaroval jakýmkoliv designovým výstřelkům, pro ty není u pracovního stroje prostor. Vzhled tak některým uživatelům může připadat možná až fádní, ale je to spíš otázkou vkusu.
Hlavní hrdina dnešní recenze
Konstrukce je zhotovena ze čtyř vrstev uhlíkových vláken a prvků z hořčíkové slitiny
Na víku nalezneme tradiční logo ThinkPad
Tloušťka laptopu je pouze 15,95 mm
Po stranách se navíc konstrukce ještě více ztenčuje
Pravý bok notebooku
Na pravé straně se ukrývají výdechy chlazení i zbytek konektorové výbavy
Levý bok notebooku
Detailní pohled na konektory na levé bočnici
Zadní strana laptopu
Detailní pohled na jeden z pantů
Na zadní straně nicméně nalezneme ještě slot pro SIM a paměťovou kartu typu microSD
Detailní pohled na rámeček pro vložení SIM karty
Vložit je možné do útrob notebooku také paměťovou kartu
Spodní strana laptopu
Detailní pohled na jednu z gumových nožiček, které zajišťují stabilitu testovaného stroje na stole
Ergonomie a zabezpečení
Stejná zůstala u šestky také ergonomie, také u klávesnice se totiž výrobce vyvaroval jakýchkoliv experimentů. To je pro fanoušky značky rozhodně výhoda, neboť pokud jim vyhovuje rozložení klávesnice a dalších ovládacích prvků u některého ze starších modelů, problémy nebudou mít ani s novinkou.
Testovaný model je vybaven klasickou klávesnicí držící se ve standardu QWERTY. Horní okraj klávesnice lemují multimediální tlačítka, které zároveň zastávají roli také funkčních kláves F1 až F12. Multimediální tlačítka se tak aktivují až po stisku klávesy Fn, jež je umístěna v levém spodním rohu vedle ctrl. V nastavení je nicméně možné tuto funkčnost otočit, tedy aktivovat multimediální klávesy až po stisku Fn. Pohotovostní tlačítko se pak nachází vpravo nahoře. Sluší se také podotknout, že klávesnice je bíle podsvícená, přičemž intenzitu podsvícení je možné nechat regulovat automaticky pomocí světelného senzoru.
Stisk jednotlivých kláves je velice přesný, lehký a opravdu tichý. Jednotlivé klávesy mají mezi sebou drobné rozestupy, čímž se minimalizuje šance, že při psaní omylem stisknete nějakou jinou. Toto řešení je také poměrně vhodné na údržbu, neboť do mechaniky jednotlivých kláves se daleko hůře dostane nějaký nepořádek. My jsme měli možnost testovat verzi bez českých popisků, nicméně v prodeji jsou pochopitelně modely s popisky.
Jak bývá u businessových laptopů od Lenova již zvykem, u touchpadu nalezneme tlačítka v horní části. To má své logické opodstatnění, neboť testovaný ThinkPad má totiž druhé polohovací zařízení. Řeč je o malém červeném bodu, který se nachází mezi klávesami G, H a B. Jde o tzv. trackpoint, kterým je možné pohyb myši také ovládat. Popravdě většina uživatelů bude pravděpodobně používat častěji trackpoint než touchpad. Je přesnější a po chvilce zvyku i rychlejší.
Mimochodem v otázce rozmístění ovládacích prvků nesmíme zapomenout ani na integrovanou čtečku otisků prstů, ta se nachází po pravé straně touchpadu. A když už jsme naťukli otázku zabezpečení… Tento ThinkPad je navíc vybaven také modulem dTPM 2.0 (Trusted Platform Module), což je specializovaný čip určený k zabezpečení hardwaru. Další volitelnou možností zabezpečení je technologie Intel vPro zvyšující ochranu a usnadňující správu při provádění aktualizací. Jak je z řádků výše patrné, i na bezpečnost byl u tohoto stroje kladen velký důraz.
Rozložení klávesnice
Detailní pohled na pohotovostní tlačítko a jednořádkový Enter
Multimediální tlačítka lemují horní okraj klávesnice
Levý spodní roh klávesnice
Touchpad je velký tak akorát, tlačítka jsou umístěna nad ním
Detailní pohled na trackpoint
Čtečka otisků prstů se nachází po pravé straně touchpadu
Detailní pohled na uchycení pantů
Displej a jeho kvality
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6. generace je vybaven 14palcovým matným displejem, na výběr je přitom rozlišení Full HD (1920 x 1080 bodů), ale také WQHD (2560 x 1440 pixelů). Sluší se nicméně podotknout, že už standard Full HD vypadá na použité obrazovce více než dobře, obraz je krásně jemný a nikde nejde vidět žádný rastr. Volitelně je možné zakoupit také dotykový displej.
Displej staví na technologii IPS, díky čemuž jsou zobrazované barvy krásně syté, působí poměrně věrným dojmem. Výtky nemůžeme mít ani k pozorovacím úhlům, obraz se nijak dramaticky nedeformuje při pohledu prakticky z jakéhokoliv úhlu. To můžete koneckonců posoudit sami podle následujících snímků.
Rámeček okolo displeje je poměrně tenký
V dané cenové třídě asi není potřeba zdůrazňovat, že uživatel má k dispozici automatickou regulaci jasu. Prostřednictvím ovládacího softwaru Lenovo Companion totiž může upravovat některé vlastnosti zobrazení. Mimochodem displej nabízí HDR = 500 nits podsvícení, je tedy srovnatelný například s MacBookem Pro.
Takto snadno je možné měnit například teplotu zobrazovaných barev. Pro několikahodinovou práci v kanceláři se totiž hodí spíše teplejší odstíny, zatímco pro použití na ostrém slunci naopak ty chladnější. K dispozici jsou i přednastavené režimy, kdy uživatel veškeré změny provede na jedno kliknutí.
Přímý pohled na displej
Vertikální pozorovací úhly
Vertikální pozorovací úhly
Horizontální pozorovací úhly
Horizontální pozorovací úhly
Nárůst výkonu je enormní
Notebooky Thinkpad X1 se nehoní za co možná nejvyšším výkonem. Zkrátka u ThinkPadů jsou priority nastavené úplně jinak – důležitá je u nich mobilita, odolnost a další parametry, které jsou využitelné při každodenní práci v kanceláři i venku. I tak je ale nárůst výkonu ve srovnání s předchůdcem enormní.
Je to dáno především použitím procesoru Intel Core i7-8550U, který ve srovnání s předchůdcem nabízí čtyři jádra místo dvou. Tento čip disponuje navíc ještě technologií HyperThreading pro plynulejší multitasking se schopností zpracovat až 2 procesy současně na jedno jádro. Základní pracovní tempo je 1,8 GHz, daný čip se ale dokáže automaticky přetaktovat až na 4 GHz.
Procesor je dále doplněn o 8 GB DDR3 operační paměti (na desce/ nemá slot), což považujeme za jednu z největších slabin, alespoň co se tedy výkonu týče. 16GB modul by totiž slušel této konfiguraci daleko lépe. DDR3 paměti nicméně nebyly zvoleny náhodou, jde o modely s Low Profilem, aby se zbytečně nezvyšovaly proporce samotného stroje. Pro systém, data a aplikace je připraven pevný disk 512 GB SSD M.2 PCIe NVMe Opal2. Pro úplnost dodejme, že grafické operace obstarává integrovaná grafika Intel UHD Graphics.
Vše běží pod operačním systémem Windows 10 Pro
Testovaná konfigurace
Obslužný software Lenovo Companion
Vzhledem k tomu, že tento stroj bude velmi často volbou manažerů, jsou jednotlivé součástky vybrány velmi rozumně. Pracovníci firem navíc uvítají operační systém Windows 10 Pro. Ten je totiž navržený pro firmy a organizace. Obsahuje nepostradatelné nástroje, které najdou ve firmách jistě uplatnění – více bezpečnostních funkcí či lepší kontrolu. Prostředky notebooku tak využijete ve firmě efektivněji.
Pojďme se tedy společně podívat, jaké hodnoty jsme během testů naměřili. Nabízíme i porovnání s loňským modelem Carbon 5. generace, který byl vybaven prakticky totožnou konfigurací, měl pouze SSD s poloviční kapacitou, a navíc pochopitelně starší a pomalejší procesor Intel Core i7-7500U.
Testy |
ThinkPad X1 Carbon 6. generace |
ThinkPad X1 Carbon 5. generace |
Octane V2 |
42 016 bodů |
36 712 bodů |
Cinebench R15 - Multi 64Bit |
725 bodů |
355 bodů |
Cinebench R15 - Single 64Bit |
172 bodů |
145 bodů |
Geekbench 3 - Multi 64Bit |
13 916 bodů |
8116 bodů |
Geekbench 3 - Single 64Bit |
4019 bodů |
3827 bodů |
3DMark Fire Strike Graphics 1920x1080 |
1142 bodů |
1130 bodů |
3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 |
49 551 bodů |
48 216 bodů |
Multimediální výbava
Ve výbavě samozřejmě nechybí ani zabudovaná webkamera s HD rozlišením. Potěší, že přímo do víka výrobce zabudoval ThinkShutter, aby kamera nemohla být nějak zneužita. Kvalita záznamu je nicméně spíše průměrná, jak se můžete přesvědčit na ukázkovém snímku níže.
Ve výbavě šesté generace Carbonu nechybí pochopitelně ani stereofonní reproduktory. Ty směřují ke spodní desce stolu, což může představovat problém, pokud laptop položíte například na postel nebo jinou měkkou podložku, protože se tím reproduktory utlumí. Samotná kvalita reprodukce patří spíše k průměru. Zvuk je spíše plochý a patrné jsou u něj chybějící basy. V kategorii businessových notebooků jde nicméně o naprostý standard.
Detailní pohled na jeden z reproduktorů na spodní straně laptopu
HD webkameru ve víku displeje…
…je možné jednoduše zakrýt
Ukázkový snímek pořízený webkamerou v originálním rozlišení stáhnete zde.
Výdrž, provozní teploty a hluk
Jednou z dalších předností testovaného stroje je tichý chod. Vestavěný ventilátor se totiž při kancelářské práci prakticky nespouští, a tak je stroj dokonale tichý. Teprve při vyšším zatížení dávají lopatky chladiče o sobě vědět. I přesto zvládá ventilátor pracovat při velmi nízkých otáčkách a je tedy velmi tichý. Přitom i při maximální zátěži zvládá uchladit vnitřní komponenty na zhruba 40 °C, což je skvělý výsledek.
Velmi slušná je výdrž baterie, obzvláště s přihlédnutím k vyššímu výkonu testovaného stroje. Při běžné práci s poloviční intenzitou podsvícení a vypnutou WiFi se přístroj vypnul po 16 hodinách a 26 minutách. Pokud jsme WiFi zapnuli, zvýšili jas na maximum a s notebookem běžně pracovali a občas přehráli video z SSD jednotky, vybil se po 11 hodinách a 16 minutách, což je stále skvělý výsledek.
Bez problémů je tedy možné vydržet pracovat bez elektrické zásuvky celý pracovní den. Navíc je k dispozici i rychlonabíjení. Z nuly na 80 % jsme se dostali za pouhou hodinu nabíjení, a to především díky technologii RapidCharge. Nabíjení je realizováno přes port USB-C, adaptér je pochopitelně součástí balení.
ThinkPad X1 Carbon 6
Výdechy jsou umístěny i na pravé bočnici
Nabíječka testovaného laptopu
Klady a zápory
+ výrazný nárůst výkonu ve srovnání s předchůdcem
+ odolná konstrukce
+ příjemná ergonomie
+ velmi tiché chlazení
+ nadprůměrná výdrž baterie, rychlonabíjení
+ 3 roky on-site NBD záruka s možností rozšíření
- vysoká pořizovací cena
- testovanému stroji by více slušelo 16 GB operační paměti
- notebook nemá klasickou čtečku SD karet
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6. generace
Závěrečné hodnocení
Notebook ThinkPad X1 Carbon 6. generace je doslova zrozen pro práci. Proti předchozí generaci výrazně narostl výkon testovaného stroje, přitom se ale výrobci zároveň podařilo prodloužit výdrž na jedno nabití o několik hodin, což je u businessového stroje velmi důležité. Novinka je připravena na práci za jakýchkoliv okolností. Potěší nadstandardní záruka 3 roky on-site NBD záruka s možností rozšíření. A právě všechny přednosti se nejvíce podepisuje na její pořizovací ceně.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6. generace můžete zakoupit v našem obchodě.