Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech G Pro X Superlight – technologický zázrak pro hráče

Recenze: Logitech G Pro X Superlight – technologický zázrak pro hráče

Recenze
Logitech G Pro X Superlight, černá_241161917
Logitech G Pro X Superlight, černá
2 065 Kč 2 499 Kč
Logitech G Pro X Superlight, bílá_1120385077
Logitech G Pro X Superlight, bílá
2 065 Kč 2 499 Kč

Společnost Logitech uvedla ještě před Vánocemi svou vůbec nejlehčí herní myš. Model G Pro X Superlight posouvá hranice zase o kus dál, a jak si ukážeme v dnešní recenzi, jde vlastně o takový malý technologický zázrak.

V posledních měsících jsou naprostým hitem ultralehké myši s dírkovanou konstrukcí, tento fenomén přitom odstartovala značka Glorious. Svižná a lehká práce s takovými modely učarovala i celé řadě profesionálních hráčů. Ne každému ale taková konstrukce vyhovuje, prostřednictvím dírkované vrchní části se totiž do útrob myši dostávají nejrůznější nečistoty, které pak není vůbec lehké vyčistit.

Pokud jste se takovým problémům chtěli vyhnout, nezbývalo než pořídit model s klasickou plnou konstrukcí, který však tak nízkou hmotnost nenabídl. A v tamto ohledu působí jako zjevení novinka Logitech G Pro X Superlight. Je totiž ještě o pár gramů lehčí než děrovaný model Glorious Model O, a přesto nabízí plnou konstrukci.

Přednosti modelu Logitech G Pro X Superlight:

  • Design vyvinutý s profesionálními hráči
  • Technologie Lightspeed
  • Ultra lehký design
  • Senzor HERO 25K
  • Velké PTFE patky bez příměsí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech G Pro X Superlight

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech G Pro X Superlight, černá

Snímač pohybu: Optický

Model snímače: Hero

Počet tlačítek: 5

Kolečko: Mechanické

Doba odezvy: 1 ms

Maximální citlivost: 25 600 DPI

Max. zrychlení: > 40 G

Max. rychlost: > 400 IPS

Připojení: USB / bezdrátově (Radio Frequency)

Ergonomie: pravoruká

Herní: Ano

Typ baterie: Integrovaná

Podporované systémy: Windows 8 nebo novější, macOS 10.11 nebo novější

Rozměry: 125 x 63,5 x 40 mm

Hmotnost: 63 g

 

Představení modelu Logitech G Pro X Superlight

 

Obsah balení

Myška od společnosti Logitech dorazila do redakce v černé kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Uvnitř balení se myška vyjímá ve speciálním pořadači, jako kdyby šlo o nějaký luxusní šperk. Balení zároveň ukrývá veškeré příslušenství, které čítá napájecí/datový kabel, USB přijímač LIGHTSPEED, rozšiřující USB adaptér pro přijímač, nesmekavou pásku, krytku s PTFE patkou, návod k použití a propagační materiály výrobce.

Při pohledu na balení se sluší zmínit také informace o uhlíkové stopě, které v letošním roce začal Logitech umisťovat na všechny své herní produkty. Uživatel tak má jistotu, že myš G Pro X Superlight splňuje nejvyšší standardy udržitelnosti. Neobsahuje PVC a využívá ekologicky šetrnou PCR pryskyřici – jedná se tak o produkt s certifikátem úplné uhlíkové neutrality. Emise uhlíku našich výrobních provozů byly díky nákupu obnovitelné energie a uhlíkovým kompenzacím redukovány na čistou nulu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška je pevně usazena do pořadače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Hned na úvod se sluší zmínit, že myš Logitech G Pro X Superlight byla ve spolupráci s profesionálními e-sportovci. Podepsali se pod ní taková esa jako je například Oleksandr Kostyliev, známější pod přezdívkou s1mple, profesionální hráč Counter-Strike: Global Offensive za tým Natus Vincere (NAVI), nebo také Benita Novshadian, známá také jako bENITA, profesionální hráčka Valorantu za tým CLG.

Myš se testovala v ostrém nasazení a sehrála klíčovou roli, když pomohla týmu ASTRALIS vyhrát finále 12. sezóny ESL PRO League a týmu G2 Esports evropské mistrovství League of Legends 2020. Patrně tedy není potřeba zdůrazňovat, že jde o kus progamingového náčiní, který cílí na nejnáročnější hráče a neztratí se ani na profesionálních soutěžích. Tomu koneckonců také odpovídá vyšší pořizovací cenovka.

Případní zájemci mohou tedy počítat s prvotřídním zpracováním a promyšlenými detaily, jak se koneckonců na periferii s cenovkou přesahující mírně hranici čtyř tisíc korun sluší a patří. Ještě před začátkem testu jsme se obávali, že snížení hmotnost bez děrované konstrukce se nepříjemně promítne do celkové tuhosti myšky. Opak je ale pravdou, plastové části se nikde neprohýbají ani nevržou. A to i ve chvíli, kdy se o periferii opřete plnou vahou. Pevnost myšky je s ohledem na nízkou hmotnost až neskutečná, tohle se Logitechu opravdu povedlo.

My jsme měli možnost testovat myšku v černé barvě, nicméně v prodeji se zkraje příštího roku objeví také bílé provedení – aktuálně totiž na obě barevné varianty běží pouze předobjednávky. Obě provedení mají matné plasty, díky čemuž na nich neulpívají otisky prstů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka sází spíše symetrické křivky, byť je primárně určena pro praváky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na hlavní tlačítka a rolovací kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testované myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou dvě tlačítka pro palec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dominantním prvkem je bílé logo herní divize G

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného modelu

 

Ergonomie v praxi

Naznačovali jsme to již výše – hlavní hrdina dnešní recenze není nijak zvlášť tvarován. Masivní prohnutí v oblasti palce pravé ruky a mírný náklon vrchní strany byste u modelu Logitech G Pro X Superlight hledali marně. Některým uživatelům to bude pochopitelně vadit, jiní to ale naopak uvítají. Ergonomických myší je totiž na pultech obchodů celá řada, pokud ale uživatelům nevyhovují, jejich možnosti výběru se v rámci progamingového náčiní velmi zmenšují. Čím širší bude nabídka symetrických hlodavců, kterých je zatím na trhu poskrovnu, tím lépe.

Sluší se nicméně podotknout, že i přes symetrickou konstrukci doporučuje výrobce použití tohoto hlodavce pro praváky. Je to dáno tím, že na levé straně se nachází dvě programovatelná tlačítka, která by jinak leváci ovládali malíčkem jen velmi těžko. Jak jsme se ale přesvědčili v praxi, samotnou myš je možné ovládat i levou rukou, byť se uživatel připraví o programovatelná tlačítka.

Proporce myšku jsou standardní, konkrétně rozměry 125 x 63,5 x 40 mm dobře sednou jedincům se střední i větší rukou. Samozřejmě tou největší předností je hmotnost 63 g. Díky tomu máte při hraní pocit, jako byste doslova „poletovali“, myška zkrátka klouže po herní podložce strašně snadno a s velkou lehkostí. Ergonomie mi subjektivně sedla více než u modelu Glorious Model O. Vyšší hmotnost sice u něj nepoznáte, ale je o něco nižší, kvůli čemuž nepodpírá tak dobře ruku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška padne dobře do ruky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka dobře podpírá ruku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek se hodí pro jedince se střední i větší rukou

 

Ovládací software

Aby si mohl uživatel nakonfigurovat myš přesně podle svých preferencí, je nutné nainstalovat obslužnou aplikaci Logitech G Hub. Tu byste v balení hledali marně, je nutné ji stáhnout ze stránek výrobce. K dispozici je vcelku pochopitelně zdarma.

Zmiňovaná aplikace je v praxi užitečnější, než by se mohlo zdát. Jednak program dokáže sám hlídat nové firmwary pro připojené periferie a také je nainstalovat, zároveň prostřednictvím něj probíhá kompletní nastavení. Po jeho instalaci se začne v oznamovací oblasti u hodin objevovat malá ikonka s písmenem G, prostřednictvím které se program spouští.

Logitech G Hub je lokalizován do češtiny a nabízí příjemné grafické rozhraní, konfigurace by tak neměla činit problém ani začínajícímu uživateli. V obslužném programu je možné nastavovat funkce pro jednotlivá tlačítka, nastavovat makra, citlivost senzoru či například ukládat přednastavené profily, a to buď do samotné myšky, nebo přímo do počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech G Hub

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace příkazů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stejně tak je možné nastavit různé akce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení citlivosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tvorba maker

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivá nastavení je možné ukládat přímo do myšky

 

Přesný senzor HERO

Nový senzor zvaný HERO (High Efficiency Rated Optical) představila společnost Logitech již v roce 2016. Ve své době šlo o nejpřesnější a nejvýkonnější senzor, který nabízel ve srovnání s předchozí generací až 10krát lepší výsledky. Není proto divu, že se v průběhu let zabydlel v prémiových herních modelech tohoto výrobce.

Většina majitelů ale patrně až do letošního roku nevěděla, jak velký potenciál tento senzor má… Výrobce totiž u jednotlivých myšek avizoval, že nabídnou citlivost až 16 000 DPI. Architektura senzoru ale byla podle všeho stavěna na daleko větší jemnost, což odhaluje aktualizace firmwaru z letošního září.

Prostřednictvím zmiňované aktualizace je možné zvýšit citlivost myšky až na 25 600 DPI. Přesnější senzor byste na pultech obchodů hledali marně.  A přesně tento vrcholný model naleznete také v hlavním hrdinovi dnešní recenze. Při nejjemnějším nastavení se však již neobejdete bez kvalitní herní podložky, v opačném případě totiž hlodavec poskakuje na stole jako splašená koza. Osobně jsem testoval myšku s podložkou Logitech G440, na které fungovala skvěle.

Nejvíce času jsem strávil během testů při hraní League of Legends, kde byla přesnost myšky opravdu znát. Obzvláště v porovnání s mým soukromým modelem Logitech G303 Daedalus Apex, který má starší senzor s rozlišením „jen“ 12 000 DPI. Nešlo přitom pouze o rychlost, ale například i o přesnost míření. Samozřejmě mezi oběma modely je rozdíl pěti let, což je v progamingovém světě zkrátka znát. Však také hlavní hrdina dnešní recenze nabízí maximální zrychlení 40 G, což je sice stejná hodnota jako u modelu Logitech G303 Daedalus Apex, ale rychlost je 400 IPS (palců/sekunda), zatímco u starší myšky pouze 300 IPS.

V podstatě jediné, co my v souvislosti s extrémně citlivým senzorem u myšky chybělo, je fyzické tlačítko pro nastavení hodnoty DPI. Ale jeho absence je vcelku pochopitelná, neboť by to byly zase další gramy navíc. A pro profíky je takové tlačítko zbytečné, ti mají přesně nastavené profily pro jednotlivé hry, které hrají. Alespoň že má Logitech G Pro X Superlight v horní části indikační diodu, která vás o aktuální nastavené hodnotě DPI informuje (různými barvami).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzor HERO

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části je indikační dioda…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…která upozorňuje různými barvami na nastavení DPI

 

Perfektní kluzkost, dobrá odezva tlačítek

Už na snímcích výše si pozornější čtenáři mohli všimnout, že Logitech G Pro X Superlight má samostatné levé a pravé tlačítko. Díky tomu se i při zběsilých akcích neprohýbá při stisku jednoho tlačítka zároveň i to druhé, což bývá častý neduh levnějších modelů. Obzvláště v esportových kláních, kde o vítězství rozhodují milisekundy, je taková drobnost více než důležitá.

Spínače pod tlačítky nabízí jemný odpor při stisku, hmatová odezva je díky tomu velmi dobrá a hlavně přesná. Návrat tlačítek do výchozí polohy je bleskurychlý. Rolovací kolečko, které slouží zároveň jako prostřední tlačítko, je odlehčené a krokové. Při rolování tak nabízí jemnou odezvu. Povrch kolečka je vyroben z hladké gumy, ani při zpocených rukách se nám však nestávalo, že by kolečko nějak prokluzovalo.

Mimochodem pokud máte s pocením rukou při hraní problém, dodává Logitech k myšce volitelně nesmekavou pásku, kterou můžete na testovaný kousek nalepit. Pak je jistota úchopu ještě vyšší, mě nicméně během hraní vyhovovala samotná myška jako taková.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravé a levé tlačítko je oddělené

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rolovací kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z boku jsou pak další dvě tlačítka

 

Dohromady je k dispozici pět programovatelných tlačítek – kromě kolečka a pravého a levého tlačítka tedy ještě další dvě. Obě jsou přitom umístěná na bočnici a ovládají se palcem. Prostřednictvím aplikace Logitech G Hub jim je možné přiřadit jednotlivé příkazy i složitější makra. Vše je přitom možné uložit přímo do paměti myši.

Když jsme v řádcích výše uváděli, že s myší Logitech G Pro X Superlight máte při hraní pocit, jako byste „létali“, nebyla to úplná nadsázka. Tato myška se totiž vyznačuje velmi snadnou kluzkostí na podložkách. To je zásluha především velkého padsurferu v přední části myši.

Náročnější uživatelé si navíc mohou kluzkost ještě snadno upravit. Krytka s písmenem G je totiž odnímatelná a v balení naleznete další, která má na sobě další velký padsurfer. S ní je kluzkost ještě o poznání myší. Nejlepších výsledků s touto myškou dosáhnete vcelku pochopitelně na kvalitní herní podložce, nicméně pracovat se s myškou dá bez problémů i na obyčejném stole. Na hraní na vyšší úrovni to ale zkrátka není.

Pro úplnost dodejme, že pod odklopnou krytkou se ukrývá slot pro vložení USB přijímače.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V přední části je velký padsurfer

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krytku v zadní části…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…je možné nahradit dalším padsurferem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod krytkou se ukrývá otvor pro vložení USB přijímače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítko pro vypínání myši

 

S kabelem i bez…

I v dnešní době se najdou hráči, kteří nedají dopustit na kabelové herní myši a o bezdrátových modelech nechtějí vůbec slyšet. Logitech G Pro X Superlight je možné využívat jako klasický kabelový model i v bezdrátovém režimu. Jedním dechem musíme dodat, že rozdíly v obou režimech nejsou díky technologii Lightspeed vůbec poznat. A to ať už se bavíme o citlivosti, výkonosti či celkové spolehlivosti. Myška funguje bravurně s kabelem i bez něj, v tomto ohledu nemusíte mít žádné obavy.

Kabelové připojení je navíc poměrně promyšlené. Na stůl vyvedete microUSB kabel, co kterého připojíte speciální redukci s USB přijímačem. Když chcete myšku nabíjet, jednoduše odpojíte tuto redukci i přijímač a proměníte ji v kabelový model. USB přijímač můžete samozřejmě připojit do PC i nastálo, ale toto řešení je daleko elegantnější.

Výrobcem udávaná výdrž baterie je 70 hodin nonstop provozu, tedy chápejte nepřetržitého pohybování během hraní. To je skutečně hodnota, které v praxi dosáhnete. I pokud byste hráli osm hodin denně, budete myšku nabíjet jen jednou týdně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na microUSB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška připojená kabelem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky redukci je možné k microUSB kabelu připojit i samotný přijímač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá samotný přijímač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na samotný kabel

 

Klady a zápory

+ příjemná ergonomie, velmi nízká hmotnost

+ navzdory nízké hmotnosti celkově dobrý pocit z pevnosti myši

+ přesný a rychlý senzor HERO 25K

+ velké patky z PTFE bez příměsí

+ certifikát úplné uhlíkové neutrality

 

- vyšší pořizovací cena

- někomu může chybět tlačítko na ovládání DPI

- zatím pouze předobjednávky, prodej začne až po Vánocích

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech G Pro X Superlight

 

Závěrečné hodnocení

Logitech G Pro X Superlight působí tak trochu jako zjevení. Nabízí klasickou, plnou, a tedy i pevnou konstrukci, a přitom je lehčí než celá řada děrovaných modelů. To nicméně není jediná přednost – velkou konkurenční výhodu představuje přesný a rychlý senzor HERO 25K či velké patky z PTFE bez příměsí. Rukopis velkých jmen esportového světa jde zkrátka u této periferie skutečně poznat.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Demence Logitechu.

Do dnešního dne se blbci z Logitechu nepoučili z chyb a stále vyrabi odpad... skaty kolem senzoru jsou naprostá nelogická zhovadilost. Další problém je že někdo si myslí že čím větší třecí plocha tím asi lépe. Opak je pravdou. Celá řada PRO je takhle na nic.

Haha

Jj vyhozené peníze. Horší krám už jste vybrat nemohli.

Tak se trochu uklidníme...

Firma Logitech vyrábí periferie už nějaký ten pátek, nejspíše začala ještě dříve, než MarekSlavicek začal tahat kačera po návsi a Parishilton ukazuje, že má mnohé splečného právě s (ne)slavnou Paříž Hiltonovou.V mnoha ohledech to jsou právě "blbci z Logitechu" kdo udávají směr, kam se ostatní vydají - snímače HERO 16k budiž jednou z nich. Myši od Logitechu mi vydržely řádově víc než několik jiných v řadě za sebou, a že si užily dost tvrdé zacházení.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru