Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech MX Master 3 – vládce myšího světa

Recenze: Logitech MX Master 3 – vládce myšího světa

Recenze
Logitech MX Master 3, černá_1884518295
Logitech MX Master 3, černá
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX Master 3, graphite_871743447
Logitech MX Master 3, graphite
1 900 Kč 2 299 Kč
1 652 Kč 1 999 Kč
autor: Karel Dvořák

MX Master 3 představuje vrchol kancelářských myší od společnosti Logitech. Výrobce slibuje, že tento hlodavec usnadní lidem práci a zároveň zvýší jejich efektivitu. Jak moc je to pravda, se budeme snažit zjistit v této recenzi.

Logitech MX Master 3 je ergonomická myš, která má řadu šikovných vychytávek. Kromě příjemné ergonomie láká například na dvě možnosti bezdrátového připojení, citlivý senzor umožňující velmi přesné snímání či dvě rolovací kolečka, z nichž jedno se navíc pochlubí adaptací rychlosti. Jak již samotný název napovídá, letos se setkáváme s vládcem myšího světa již potřetí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master 3

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech MX Master 3

Ergonomie: pravoruká

Počet tlačítek: 7

Snímač pohybu: Laserový, Darkfield

Maximální citlivost: 4 000 DPI

Kolečko: Čtyřsměrné

Bezdrátové technologie: Bluetooth, Radio Frequency

Typ baterie: Integrovaná

Rozměry: 124,9 x 84,3 x 51 mm

Hmotnost: 141 g

 

Představení modelu Logitech MX Master 3

 

Obsah balení

Logitech MX Master dodávána v černé kartónové krabici, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Kromě myši se v balení ukrývá ještě návod k použití, bezdrátový senzor a USB kabel sloužící k napájení myšky. Mimochodem návod ani není potřeba nijak zdlouhavě pročítat. Přímo na spodní straně hlodavce totiž nalezneme jeho zkrácenou verzi, která nám vysvětlí možnosti připojení i smysl jednotlivých ovládacích prvků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myši

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška je zabalena velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlý návod nalezneme i na spodní straně hlodavce

 

Vzhled a kvalita zpracování

Už když se na novinku od společnosti Logitech poprvé podíváte, je jasné, že se jedná o periferii prémiové třídy. Přístroj je vyveden v odstínech černé barvy, některé prvky jsou nicméně zvýrazněny stříbrnou a šedou barvou. Sluší se také podotknout, že případní zájemci naleznou v nabídce také graphitové provedení. My jsme nicméně testovali černou variantu.

U ní se liší jednotlivé části nejenom barvou ale i typem. Například na pravém a levém tlačítku jsou plasty hladké a velmi příjemné na dotek, podpěra dlaně je ale strukturovaná, aby se myška dobře držela i ve zpocené ruce. Především na levé straně, kde myšku držíme palcem, je vzorování ještě výraznější. Je to jako by se na zadní straně myšky pomalu táhla mořská vlna, kterou pne vítr do stále větší výšky. Kromě funkční stránky tedy tento prvek tedy působí designově velmi zajímavě.

Kromě pravého a levého tlačítka naleznete na těle hlodavce hned několik dalších tlačítek. Dohromady jich je sedm, a k tomu ještě další dvě kolečka. Ovládacím prvkům se budeme ještě detailně věnovat v řádcích níže, neboť například rolovací kolečka si dozajista zaslouží vlastní kapitolu.

Dílenskému zpracování a kvalitě použitých materiálů nelze nic vytknout. Jednotlivé plasty jsou prvotřídně slícovány, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Rozhodně při práci s myškou máte pocit, že tato periferie bude bezchybně sloužit klidně i několik let. Ale to je koneckonců něco, co se tak nějak od prémiové periferie očekává.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana testované myšky 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V přední části es nachází mimo jiné USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomické rysy hlodavec rozhodně nezapře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z bočnic myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zařízení se střídají různé typy plastů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Smysl pro detail je patrný při pohledu na jakoukoliv stranu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana myšky

 

Ergonomie hlodavce

Jak je z fotografií výše již zřejmé, velký důraz byl u MX Master 3 kladen na ergonomii, což koneckonců platilo také v případě jeho dvou předchůdců. Tvarem je tento konkrétní model předurčen výhradně pro praváky. Rozměry myšky jsou 124,9 x 84,3 x 51 mm, což je ideální hodnota pro pohodlné opření ruky.

Díky designu myšky nebudou mít problém ovládat hlodavce ani jedinci s větší rukou, zároveň to však zvládnou i ty se středními proporcemi. Snad jen pro malé dětské ruce může být hlodavec trochu větší. Především ve srovnání s levnějšími myšmi a modely určenými k notebooku na cesty, je testovaný model citelně vyšší. Díky tomu je při práci ruka v přirozenější poloze, čím by se mělo minimalizovat riziko syndromu karpálního tunelu. Velmi příjemné je také prodloužení jedné z bočnic. Ta díky tomu zároveň slouží také jako podpora pro palec.

V otázce ergonomie se sluší také zmínit hmotnost. Většina levných bezdrátových myší totiž pracuje za pomoci tužkových nebo mikrotužkových baterií, kvůli čemuž jsou pak takové periferie zbytečně těžké a práce s nimi se za příjemnou rozhodně označit nedá. MX Master má ale zabudovaný akumulátor, díky kterému si zachovává příjemnou hmotnost 141 g. Samozřejmě je to více než u kabelových myší, ale nám po několikatýdenním testování přišla tato hodnota optimální.

Upřímně – po ergonomické stránce patří testovaný model od společnosti Logitech k tomu nejlepšímu, co jsme kdy mohli za poslední roky testovat. Lepšího hlodavce byste v tomto ohledu hledali v současné nabídce jen velmi těžko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úchop myšky je velmi příjemný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavec podpírá přirozenou klenbu ruky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prodloužená bočnice slouží zároveň jako podpěrka pod palec

 

Konektivita a obslužný software

K počítači je MX Master 3 možné připojit hned prostřednictvím dvou různých standardů. V první řadě jde o Logitech Unifying, tedy miniaturní reciever do USB portu. Jeho rozměry jsou doslova titěrné, při zapojení do běžného USB portu totiž adaptér přesahuje ven asi pouze o 4 až 5 milimetrů. Pokud je myš používána s notebookem, není tak nutné přijímač bezdrátového signálu vůbec vytahovat z USB portu ani během přenášení.

Druhou možností je pak připojení hlodavce prostřednictvím bezdrátové technologie bluetooth. Právě kvůli tomu je na spodní straně myšky umístěno tlačítko connect. Stačí ho déle podržet a v ovládacím programu adaptéru bluetooth na počítači dát vyhledávat nové zařízení. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový adaptér Logitech Unifying

 

Myš je funkční prakticky ihned po připojení bezdrátového adaptéru do počítače (případně po spárování s PC prostřednictvím technologie bluetooth). Ke kompletnímu nastavení modelu MX Master 3 se však dostanete až po instalaci softwaru Logitech Options. Ten je možné zdarma stáhnout přímo ze stránek výrobce.

Pomocí zmiňované aplikace je například možné přiřazovat jednotlivým tlačítkům různé funkce, dále pak upracovat rychlost kurzoru nebo citlivost senzoru. Ovládací software Logitech Options je velmi přehledný a jeho ovládání je intuitivní. S obsluhou by tak neměli mít problém ani méně zkušení uživatelé.

Nechybí ani pokročilé možnosti nastavení, v rámci nichž je možné namapovat funkce jednotlivých tlačítek odlišně podle typu aplikace. Jinak se tedy hlodavec může chovat jinak v prostředí Wordu, Chromu či Photoshopu. Možností je pochopitelně daleko více, nakonfigurovat je možné v obslužném softwaru například Logitech Flow, tedy práci na více počítačích najednou. Bez námahy přenášejte text, obrázky a soubory mezi počítači – stačí kliknout na kopírovat na jednom a vložit na druhém. Podporovány jsou u této vychytávky dokonce i různé platformy, tedy kromě Windows také macOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Options

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mapování jednotlivých tlačítek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace Logitech Flow

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení myšky podle konkrétních aplikací

 

Praktické zkušenosti

MX Master 3 využívá léty ověřenou technologie snímání povrchu Darkfield. Abychom pochopili, co vlastně umožňuje, nejprve si rozebereme běžný laserový snímač. Ten pracuje tak, že detekuje miniaturní texturu povrchu, na němž pracuje. Čím více nepravidelností na povrchu je, tím je pro senzor jednodušší určit orientační body k přesnému zaměření pohybu.

To ale neplatí na vysoce lesklém povrchu, který je prakticky úplně plochý a nenabídne tedy mnoho detailů k zachycení. Technologie Darkfield proto vychází z osvětlení se zástinem, které je používáno v laboratořích po celém světě k detekci nejobtížněji viditelných částic pod mikroskopem. Senzor s touto technologií vnímá sklo a lesklý povrch jako tmavou plochu. Poté se snaží zaměřit na miniaturní škrábance a mikroskopické zbytky prachových částic, podle kterých následně přesně určí pohyb kurzoru.

Právě díky senzoru Darkfield Laser Tracking je tak hlodavec schopný pracovat prakticky na libovolném povrchu. Kromě skleněných stolů například také na surovém dřevě, džínech apod. Citlivost až 4000 DPI je pro kancelářské nasazení více než dostačující, i když hráčům může připadat příliš nízká. Je však potřeba si uvědomit, že hlodavec svým zaměřením na programingové radovánky rozhodně necílí. Nastavovat citlivost lze v krocích po 50 dpi, a to již od 200 DPI.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzor Darkfield

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Padsurfery nabízejí velmi příjemnou kluzkost

 

Jak jsme zmínili již výše, myš je vybavena celkem sedmi tlačítky – konkrétně se jedná o levé/pravé kliknutí, zpět/vpřed, přepínání aplikací, změna režimu kolečka, prostřední tlačítko. Stisk jednotlivých tlačítek je velmi přesný, ale zároveň také příjemně lehký.

Nejvíce nadšeni jsme ale během testů byli z hlavního rolovacího kolečka, které se nachází mezi pravým a levým tlačítkem, a to především díky adaptaci rychlosti. Jde o funkci MagSpeed Smartshift Wheel. Díky této funkci, respektive díky elektromagnetickému posuvu, je kolečko schopné zastavit s přesností na pixel, ale zároveň a dostatečně rychlá pro procházení až 1000 řádků za sekundu. Proti předchozí generaci je navíc kolečko o poznání tišší.

Obrobená ocel kolečka mu propůjčuje velmi dobrou hmatovou odezvu a dostatečnou hmotnost pro dynamickou setrvačnost, kterou cítíte – avšak neslyšíte. Ze stejného materiálu je vyrobeno i kolečko na bočnici, to slouží pochopitelně k pohybu do stran. Ergonomii zvyšuje také tlačítko pro gesta vespodu, to se nachází v opěrce palce.

Pro úplnost dodejme, že padsurfery nabízejí velice příjemnou kluzkost na stole i podložce. K dispozici jsou celkem čtyři – dva hlavní a větší po stranách doplňují dva menší vpředu a vzadu. Z praktických zkušeností musíme samozřejmě zmínit také dosah bezdrátového signálu. S použitím adaptéru Logitech Unifying myška bezproblémově přijímala signál i ze vzdálenosti 15 metrů, což je excelentní výsledek. Dosah bezdrátového signálu v případě bluetooth klesl zhruba na devět metrů. Na druhou stranu v takové vzdálenosti nebude používat hlodavce snad nikdo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná myška v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk tlačítek je precizní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velkou předností je kolečko MagSpeed Smartshift

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Programovatelné tlačítko v horní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhé kolečko je společně s dvěma tlačítky umístěna na bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V opěrce palce se ukrývá další tlačítko

 

Výdrž baterie a nabíjení

Logitech MX Master 3 má zabudovanou 500mAh baterii. To je dostatečná hodnota, aby se myška obešla bez elektrické zásuvky po dobu až 70 dní. Pokud se náhodou vybije, můžete s ní pracovat klidně i ve chvíli, kdy je připojená kabelem.

Velkou předností je extrémně rychlé nabíjení, už po jedné minutě nabíjení můžete s myší pracovat až 3 hodiny. Po třech minutách s připojeným USB kabelem tedy testovaný model můžete používat celý pracovní den.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavec s připojeným USB kabelem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška sází na rozhraní USB-C

 

Klady a zápory

+ prémiové materiály i zpracování

+ bezkonkurenční ergonomie

+ široké možnosti nastavení

+ solidní citlivost

+ dlouhá výdrž, rychlé nabíjení

+ možnost pracovat na více počítačích najednou

 

- příliš se nehodí pro menší ruce

- vyšší pořizovací cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master 3

 

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Master 3 patří bez nadsázky k těm nejpropracovanějším počítačovým myším na trhu, alespoň tedy pokud se bavíme o kancelářských modelech. Dokáže pracovat na libovolném povrchu, má perfektní ergonomii, a navíc dostatečné množství programovatelných tlačítek společně se dvěma kolečky. Není se pak čemu divit, že cena se vyšplhala na 2,5 tisíce korun. Za kvalitu a pohodlní se zkrátka platí.

To chci

Názory ostatních Geeků (2)

rydlos RYD

Opakovany vtip

rydlos 6. 10. 2021 8:47

jak rika klasik, opakovany vtip prestava byt vtipny...cist stale dokola v "odbornem textu" namisto slova mys, ktera oznacuje IT periferii, slovo hlodavec je unavne...

vikimaus VIK

Prace na 2 PC

vikimaus 10. 6. 2022 6:05

jaktože geeka nezajímá funkce prace na 2 PC? pročpak jste to nevyzkouseli?

Máš něco na srdci?

nahoru