Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech MX Mechanical Mini – mechanika i na práci

Recenze: Logitech MX Mechanical Mini – mechanika i na práci

Recenze
Logitech MX Mechanical Mini, CZ, grafitová_1192425539
Logitech MX Mechanical Mini, CZ, grafitová
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX Mechanical, CZ, grafitová_1300543551
Logitech MX Mechanical, CZ, grafitová
Produkt není určen k prodeji.

Myš MX Master 3S a bezdrátové klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini – to jsou tři kancelářské novinky pro náročné uživatele, na které Logitech láká. V dnešní recenzi si vezmeme na mušku poslední zmiňovanou klávesnici.

Hned na úvod se sluší podotknout, že s novou klávesnicí vytváří Logitech vlastně úplně novou kategorii. Mechanické klávesnice totiž byly doposud výsadou především hráčů. „Je zde rostoucí komunita softwarových vývojářů, kteří si oblíbili mechanické klávesnice, když začali hrát hry, a nyní chtějí zažívat stejný pocit přesnosti ovládání i u profesionální pracovní stolní klávesnice. MX Mechanical v sobě spojuje to nejlepší z obojího – zkušenosti společnosti Logitech s výrobou herních klávesnic a charakteristické vlastnosti řady MX Master,“ vysvětlil Tolya Polyanker, vedoucí oddělení MX Series pro kreativitu a produktivitu společnosti Logitech.

Jak pozornější čtenáři patrně již tuší, klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini jsou prakticky totožné. Hlavním rozdílem jsou proporce, verze se slůvkem Mini v názvu je logicky menší, nemá totiž numerický blok kláves. Vzhledem k tomu, jak v poslední době roste popularita kompaktních klávesnic, rozhodli jsme se otestovat právě tuto novinku. Pokud vás zajímá, jak se pracuje s myškou Logitech MX Master 3S, můžete si přečíst tuto podrobnou recenzi.

Hlavní přednosti klávesnice Logitech MX Mechanical Mini:

  • Podporuje technologii Bluetooth
  • Velmi stabilní konstrukce
  • Vysoká výdrž až 15 dní
  • Tichý chod
  • Možnost připojení k až 3 zařízením
  • Aplikaci Logi Options+ pro aktivaci více funkcí
  • Nízký profil kláves a výkonnými spínači
  • Layout CZ/SK

Představení klávesnic Logitech MX Mechanical a Logitech MX Mechanical Mini

Technické parametry

Testovaný model: Logitech MX Mechanical Mini, CZ, grafitová

Layout: CZ, SK

Typ spínače: Mechanické, tiché

Spínače: Tactile Quiet (Brown)

Životnost: 50 milionů kliknutí

Enter: dvouřádkový

Levý Shift: krátký

Bez numerické části: Ano

Podsvícení: Ano, bílé

Připojení: Bezdrátové

Bezdrátová technologie: Bluetooth, Radio Frequency (možné spárování až s 3 zařízeními)

Typ baterie: Integrovaná

Rozměry: 321,6 x 131,55 x 26,1 mm

Hmotnost: 612 g

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Porovnání krátké a dlouhé verze klávesnice

Obsah balení

Už při pohledu na samotné balení není žádných pochyb o tom, že klávesnice Logitech MX Mechanical Mini je opravdu luxusní kousek elektroniky. Jednak je hlavní hrdina dnešní recenze vyobrazen přímo na přední straně, jednak celé balení působí velmi odolným dojmem. Rozhodně se tedy nemusíte obávat, že by se klávesnice během transportu nějak poškodila. Uvnitř pak naleznou případní zájemci na míru vylisovaný kartónový pořadač, který kromě klávesnice ukrývá i dodávanou výbavu – napájecí kabel, USB přijímač a návod k použití.

DSC00464.JPG
DSC00481.JPG
DSC00490.JPG

Balení klávesnice a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Nebudeme skrývat své nadšení, model MX Mechanical Mini je designový skvost. Společnosti Logitech se podařilo minimalistický design dotáhnout k naprosté dokonalosti. Klávesnice je na poměry mechanických modelů velmi tenká, což je i zásluha použitých nízkoprofilových mechanických spínačů. Velmi tenké jsou také rámečky okolo klávesnice, nepatrně širší je pouze ten vrchní, neboť se na něm ukrývá logo společnosti Logitech a také indikační dioda. Ta slouží jednak k informaci o stavu baterie, jednak k zobrazení aktuálního stavu klávesnice – například zda je zapnutá. Pohotovostní tlačítko je umístěno z boku klávesnice.

Výrobce si mohl dovolit vyrobit tak tenkou klávesnici díky tomu, že velkou část základny zhotovil z odolného kovu. Prakticky celá klávesnice je vyvedena v grafitové barvě, jednotlivá tlačítka jsou ale rozdělena barevně na dvě části – na světlejší šedou a tmavší šedou. Výrobce tvrdí, že dvoubarevné hmatníky kláves přispívají k lepšímu ovládání pomocí periferního vidění.

Slícování jednotlivých částí je velmi přesné – narazit na nerovný spoj či nějakou špatně očistěnou hranu je prakticky nemožné. Na druhou stranu u klávesnice za více než čtyři tisíce korun by patrně nikdo nic jiného ani nečekal.

DSC00525.JPG
DSC00543.JPG
DSC00549.JPG

Kvalita zpracování a použitých materiálů se drží na velmi vysoké úrovni

Ergonomie

Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli na snímcích výše, testovaná klávesnice od společnosti Logitech nabízí možnost polohování prostřednictvím výklopných nožiček na spodní straně. Díky nim je možné zvýšit náklon klávesnice o osm stupňů, což je pro práci ideální. Každému ale může pochopitelně vyhovovat něco jiného, proto je zde i zcela rovný režim.

Na desce stolu drží klávesnice velmi stabilně v obou polohách. Je to dáno tím, že i samotné výklopné nožičky jsou opatřeny protiskluzovou gumou. Podél spodního okraje klávesnice pak nalezneme podlouhlý gumový pás, který se táhne prakticky až od pravé strany k levé. Stabilita je tak v praxi výborná.

S ergonomií logicky souvisí i rozmístění jednotlivých kláves. Pozornější uživatelé si všimnuli prakticky již výše, že klávesnice nemá numerický blok kláves. To bude vadit především uživatelům, kteří ji využívají pro běžné psaní. Osobně si ale myslím, že jde spíš o otázku zvyku. Během testů klávesnice mi totiž naopak vyhovovalo, že myš je blíž klávesnici. Ruce jsou tak v přirozenější poloze a nebolí tolik záda. Je to zhruba stejný pocit, jako když pracujete na notebooku, který nemá numerický blok kláves.

To samozřejmě nemusí vyhovovat každému, nicméně právě proto vyrábí Logitech i model Logitech MX Mechanical, který je větší a numerický blok ve výbavě má.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Ergonomie je u testovaného kousku bezchybná

Rozložení kláves a jejich vlastnosti

Na českém trhu se klávesnice nabízí logicky s českým rozložením tlačítek, tedy přesněji ve standardu QWERTZ. Nenechte se zmást doprovodnými fotografiemi, které zachycují klávesnici s americkým rozložením, pro novináře byly k dispozici na testy právě tyto modely. Rozložení jednotlivých kláves je ale jinak u amerického i českého provedení totožné, to samé pochopitelně platí také o provozní vlastnosti.

Klávesy se vyznačují svým nízkým zdvihem i tvarem podobají klasickým notebookovým klávesnicím. Jejich stisk je velice přesný, za žádných okolností se tlačítka nevyklají. Při práci jsou téměř neslyšitelná, obzvláště při porovnání s ostatními mechanikami. Je to dáno tím, že klávesnice využívá spínače Tactile Quiet (Brown). Na vybraných trzích jsou k dispozici také varianty se spínači Clicky (Blue) a Linear (Red), které se vyznačují jinou aktivační silou a zdvihem. Ty podle některých zahraničních testů nejsou tak tiché jako verze určená pro Česko.

Hmatový vjem při psaní je daleko uspokojivější než u membránových klávesnic. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že s Logitech MX Mechanical Mini si můžete ve chvílích volna střihnout i nějakou tu hru, mechanika k tomu přímo svádí. Jistota při stisku a dobrá hmatová odezva Logitechu rozhodně ostudu nedělá, i když progamingové modely jsou na tom pochopitelně ještě o chlup lépe. Je si ale potřeba uvědomit, že hlavní hrdina dnešní recenze je primárně stavěn na práci.  

Klávesnice nabízí dvouřádkový Enter a krátký Shift po levé straně, mezi ním a písmenem Y (Z) se totiž nachází ještě obrácené lomítko. Horní okraj klávesnice lemují multimediální klávesy, prostřednictvím kterých je možné upravovat hlasitost, přehrávání, ale například také podsvícení klávesnice. Přepínač Fn je vpravo dole mezi Alt a CTRL. V případě potřeby je možné přepínač uzamknout, aby primárně fungovala multimediální tlačítka místo funkčních kláves F1 až F12. Pro úplnost dodejme, že oblast šipek je včleněna mezi ostatní klávesy, pravý okraj pak lemují zbylé funkční tlačítka.  

01.JPG
DSC00624.JPG
DSC00631.JPG

Dvoubarevné hmatníky jsou v praxi velmi dobře použitelné

Kompatibilita

Uživatel má hned dvě možnosti, jak připojit klávesnici Logitech MX Mechanical Mini k počítači či jinému zařízení. V první řadě je k dispozici technologie Bluetooth, prostřednictvím které zařízení dokáže komunikovat nejen s klasickými počítači, ale také s mobilními zařízeními, jako jsou tablety a chytré telefony.

Druhou možností je pak standard Logitech Unifying. Díky malému přijímači, který mimochodem využívá také celá řada dalších periférií tohoto výrobce, je možné klávesnici připojit k strojům s operačními systémy Windows, macOS, Linux, Chrome OS, iOS, iPadOS a Android.

Sluší se také podotknout, že klávesnici je v jeden okamžik možné připojit až ke třem různým zařízením. Vyzdvihnout si zaslouží také technologie Flow, díky níž můžete přenášet text, obrázky a soubory mezi počítači. Stačí jeden klik na úlohu kopírovat na jednom PC a vložit na druhém.

DSC00513.JPG
DSC00521.JPG
DSC09651.JPG

Klávesnici je možné připojit až ke třem zařízením najednou

Obslužný software Logitech Options

Klávesnice funguje bezprostředně po připojení, pokud její funkce chcete využívat naplno, je nutné doinstalovat obslužný software. Utilitu Logitech Options je možné stahovat stáhnout přímo ze stránek výrobce, a to pochopitelně zdarma.

Ovládací software Logitech Options je velmi přehledný a jeho ovládání je intuitivní, a to ať už se bavíme o úpravách podsvícení či mapování jednotlivých tlačítek. S obsluhou by tak neměli mít problém ani méně zkušení uživatelé. Nakonfigurovat je možné v obslužném softwaru například zmiňovanou funkci Logitech Flow, tedy práci na více počítačích najednou. Bez námahy přenášejte text, obrázky a soubory mezi počítači – stačí kliknout na kopírovat na jednom a vložit na druhém.

Logitech Options slouží i ke správě a konfiguraci dalších kancelářských periférií od Logitechu, každé připojené příslušenství má přitom v aplikaci vlastní záložku. Velmi praktické je, že už při prvním nastavení vám program ukáže, jaké jsou možnosti klávesnice a jak je používat.

Snímek obrazovky (91).jpg
Snímek obrazovky (92).jpg
Snímek obrazovky (93).jpg

Při první konfiguraci program sám uživatele naučí, jak klávesnici používat

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Obslužná aplikace Logitech Options

Inteligentní podsvícení a výdrž baterie

Jak se na prémiovou periferii sluší a patří, nabídne Logitech MX Mechanical Mini také podsvícení jednotlivých kláves. To svítí bílou barvou a samozřejmě lze u něj regulovat intenzitu v několika krocích. Podsvícení je navíc inteligentní, v praxi je schopné přímo reagovat na vaše prsty a pohyby.

Co to znamená v praxi? Aby se šetřila co nejvíce baterie, podsvícení automaticky zhasíná. Samo se ale aktivuje hned ve chvíli, kdy k tlačítkům přiblížíte ruce. Podsvícení se dá samozřejmě zcela vypnout, k dispozici je celkem šest různých voleb. Nechybí ani možnost automatické regulace jasu podle světelných podmínek v místnosti.

Zabudovaná baterie mimochodem nabízí výdrž až 15 dní při intenzivním používání – v našem případě se klávesnice skutečně od rána až do večera nezastavila, přesto potřebovala dobít až v druhé polovině druhého týdne. Při střídmějším použití je samozřejmě možné dosáhnout ještě vyšší výdrže, bez podsvícení slibuje výrobce výdrž až deset měsíců. Nabíjení je realizováno prostřednictvím standardu USB-C.

DSC09659.JPG
DSC09670.JPG
DSC09672.JPG

Podsvícení klávesnice Logitech MX Mechanical Mini v akci

Klady a zápory

+ kvalitní zpracování a použité materiály

+ dobrá hmatová odezva, tiché spínače

+ prémiové materiály, luxusní design

+ chytré podsvícení šetří baterii

 

- některým uživatelům bude více vyhovovat Logitech MX Mechanical s numerickým blokem

- vyšší pořizovací cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Mechanical Mini

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Mechanical Mini je velmi povedená klávesnice, která měla být na trhu už dávno. Mechanické spínače by si totiž neměli užívat pouze hráči, dokonale se díky dobré hmatové odezvě hodí také na práci. Obávat se nemusíte ani vyšší hlučnosti, protože testovaný kousek patří k těm nejtišším mechanikám na trhu. Pokud někomu bude chybět numerický blok kláves, může zvolit větší model Logitech MX Mechanical. Počítat je ale nutné s tím, že daní za všechny přednosti je vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu obě klávesnice představují v současnosti to nejlepší, co je možné od Logitechu na práci koupit.

Logitech MX Mechanical Mini     Logitech MX Mechanical 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru