Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon – podvozek pro výkonné herní stroje Recenze
MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON - Intel Z390  + Možnost vrácení nevhodného dárku až do půlky ledna
MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON - Intel Z390
4 343 Kč 5 255 Kč

Recenze: MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon – podvozek pro výkonné herní stroje

autor: Saša Ševčík
Základní deska MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon je plnokrevným herním náčiním. Jak funguje tento podvozek v praxi? Co dokáže z procesorů Intel Core vyždímat? A jak fungují další technologické vychytávky v praxi? To zjistíme v dnešní recenzi.

Společnost MSI není na trhu s počítačovými komponentami žádným nováčkem. Přestože tohoto výrobce většina lidí zná především díky produkci notebooků, počítačů a monitorů, mezi náročnějšími uživateli je často vyhledáván i kvůli přednostem svých grafických karet či základních desek. A právě na druhou zmiňovanou kategorii se dnes zaměříme – hlavním hrdinou dnešního testu bude základní deska MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon

 

Technické parametry

Testovaný model: MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON - Intel Z390

Dle využití: Herní

Patice: 1151 socket

Pro procesory: Intel

Čipová sada: Intel Z390

Generace procesoru: Intel - 8. generace, Intel - 9. generace

Typ paměti: DDR4 DIMM (slot)

Počet paměťových slotů: 4

Maximální frekvence operační paměti: 4 400 MHz

Integrované grafické jádro: dle procesoru

Formát základní desky: ATX

RGB synchronizace: MSI Mystic Light Sync

Počet konektorů LAN: 1

Počet SATA/eSATA konektorů: 6

HDMI: Ano

DisplayPort: Ano

Počet USB 2.0 Type-A: 2

Počet USB 3.1 Gen 2 Type-A: 3

Interní konektory: ATX 4pin, ATX 8pin, ATX 24pin, COM, CORSAIR LED, Fan (5x 4pin), Fan CPU (1x 4pin), M.2 (2x), RAINBOW LED, RGB LED (2x), SATA 6Gb/s (6x), Thunderbolt (1x), TPM, USB 2.0 (4x port), USB 3.0 (4x port), USB 3.1 (2x port), Water (1x 4pin)

USB Type-C: Ano

Řadič LAN: Ano

Řadič RAID: Ano

Řadič USB 2.0: Ano

Řadič USB 3.0 (USB 3.1 Gen1): Ano

Řadič USB 3.1: Ano

Řadič SATA 6 Gb/s: Ano

Řadič M.2: Ano

NVIDIA SLI: Ano

AMD CrossFireX: Ano

PCI-E 3.x: Ano

Maximální rychlost sběrnice PCI-E: 16

Počet slotů PCI-Express 16x: 3

Počet slotů PCI-Express 1x: 3

Rozměry základní desky: 243 x 304 mm

 

Obsah balení

Základní deska dorazila do redakce v kartónové krabici černé barvy. Balení je mimochodem poměrně robustní, takže se určitě nikdo nemusí bát, že by se během transportu deska uvnitř nějak poničila – a to u při nešetrné přepravě.Uvnitř se kromě herního podvozku ukrývá také kompletní dodávaná výbava. Ta čítá návod k použití, záruční list, propagační materiály výrobce, DVD s instalačními soubory, samolepky pro označení jednotlivých kabelů, SLI můstek a kabely pro připojení SATA jednotek a dalšího příslušenství.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je deska dodávána

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze je zabalen velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

První seznámení

MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon působí na první pohled až překvapivě umírněně, alespoň tedy na poměry herních komponent. Okázale tvarované pasivy a vyzývavé barvy byste zkrátka u tohoto modelu hledali marně. Deska je vyvedena v odstínech černé a stříbrné barvy. Nebýt dračího loga ve spodní části, patrně by málokoho napadlo, že jde ve skutečnosti o propracovaný herní model.

Herní geny dá tento model na odiv až po zapnutí, kdy se nahoře a po pravé straně rozzáří RGB diody, jak je koneckonců vidět už na úvodním snímku tohoto článku. Mimochodem obslužná aplikace MSI Mystic Light, kterou si ještě představíme níže, dokáže ovládat i další komponenty v počítači, a to i od konkurenčních výrobců. Díky tomu je možné dokonale sladit všechna světla uvnitř skříně přesně podle představ uživatele.

MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon se nijak dramaticky neliší od základních desek formátu ATX. Tomu koneckonců napovídají i rozměry 243 x 304 mm. Motherboard využívá čipové sady Intel Z390, která podporuje osmou a devátou generaci čipů Intel Core pro patici LGA1151. Nabízí pro ně ve srovnání se staršími čipsety větší přenosové pásmo a lepší stabilitu. Samozřejmostí je podpora USB 3.1 portů, SATA 6Gbps rozhraní, 32Gbps M.2 a PCIe 3.0 rozhraní.

Deska podporuje multi GPU řešení v podobě NVIDIA SLI a AMD CrossFireX. Mimochodem v souvislosti s grafickými kartami se sluší zmínit zajímavou technologii Steel Armor, která se váže právě k PCIe slotu, jenž je využíván grafickou kartou. Steel Armor jej vyztužuje tak, že se již nemusíte obávat, že by karta se karta ohýbala nebo dokonce z desky vypadla. Proti klasickým PCIe slotům je výrazně pevnější, což je v praxi skutečně poznat.

Vytknout nic nemůžeme ani zpracování. Když vezmete desku do ruky, máte pocit, že držíte opravdový kus „železa“. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. A to včetně chladičů, které jsou přidělány velmi pevně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dračí logo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zboku, kde je umístěna konektorová výbava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krytka I/O panelu je přidělána napevno

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně se nacházejí všechny SATA porty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Masivních chladičů si každý všimne na první pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní stranu tradičně lemují piny pro připojení čelního panelu a dalších prvků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na patici LGA1151

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny kondenzátory jsou připájeny velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na PCIe Steel Armor sloty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana základní desky

 

Konektorová výbava

Deska podporuje procesory s integrovaným grafickým jádrem. Není tedy překvapením, že konektorová výbava čítá mimo jiné DisplayPort a HDMI. Starší rozhraní DVI k dispozici bohužel není, využít je tedy v případě tohoto standardu nutné redukci. To samé platí o analogovém standardu D-Sub.

Zadní panel dále nabízí konektory 2x USB 2.0, 3x USB 3.1 a 1x USB-C. Další USB porty jsou k dispozici prostřednictvím pinů na desce, dohromady tedy sestava může mít až 6x USB 2.0 a x USB 3.1 Gen2. Přestože je škoda, že na zadním panelu není alespoň o dva USB porty více, aby bylo možné zapojit dostatek příslušenství i bez dalších redukcí. Pro úplnost dodejme, že na zadním panelu je také 1x PS/2, 1x GLAN, 5x audio jack. Podporován je mimochodem Audio Boost 4 se zesilovačem, což se při hraní rozhodně hodí.

Krytka I/O panelu je k desce přidělaná napevno, což má své klady i zápory. Hlavním kladem je, že díky designovému chladiči nejde vidět žádný spoj napájených konektorů a logicky tedy nehrozí ani jeho poškození. Počítat je však nutné s tím, že správné zasazení desky do skříně chce trochu více zručnosti, neboť zároveň zacvakáváte zadní panel do příslušného otvoru.

Pro grafické a rozšiřující karty nabídne herní podvozek 3 x PCI Express 3.0 x16, výše popisovanou technologii Steel Armor nicméně nabízí pouze horní dva porty. Pro další rozšiřující karty jsou k dispozici sloty 3x PCI-E 3.0 x1. Z další výbavy se sluší vyzdvihnout dva sloty M.2 pro připojení moderních SSD jednotek, které mohou přenášet data až teoretickou rychlostí 32 Gbit/s. Jeden slot je umístěn nad prvním PCI Express slotem, další je pak pod spodním stříbrným chladičem M.2 Shield Frozr. Ten zaručuje nižší provozní teploty pro opravdu výkonné SSD jednotky. Dále deska nabízí RAID 0, 1, 5, 10.

Osadit tento podvozek je možné čtyřmi DDR4 moduly s celkovou velikostí až 64 GB. podporovány jsou paměti s taktem až 2666 MHz, respektive až 4400 MHz v OC režimu. Počítat je nicméně nutné s tím, že sloty pro paměti jsou relativně blízko socketu pro procesory. Pokud budete místo vodního chlazení používat nějaký rozměrný pasiv, musíte dávat pozor, aby se tam vešly i paměti – především pokud budou mít jednotlivé moduly větší heatspreadery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA konektory pro pevné disky a optické mechaniky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

24pinová napájecí větev základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přídavné napájení pro procesory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Piny pro připojení USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další piny pro USB jsou na boku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostor pro přidělání chladiče procesoru a sloty pro operační paměti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí slot M.2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šroubek pro připevnění SSD disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další M.2 slot je opatřen chladičem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojit je možné k desce hned několik dalších ventilátorů, nechybí ani piny pro konektor vodní pumpy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip zvukové karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava zadního panelu

 

Ovládací software a RGB podsvícení

Společnost MSI je pravidelně vychvalována až do nebes pro velmi přehledné grafické zpracování UEFI Biosu, ten se jmenuje CLICK BIOS 5. Jak už samotný název napovídá, všechno je možné nastavit doslova na pár kliknutí, díky tomu celou obsluhu zvládnou i naprostí začátečníci. Je to dáno i tím, že si uživatelé mohou vybírat ze dvou režimů zobrazení – oba je přitom možné ovládat pohodlně myší.

Základ tvoří režim EZ, prostřednictvím kterého je možné aplikovat různé scénáře pro ladění výkonu systému, konfigurovat snadno RAID pole nebo řídit chod připojených ventilátorů pouhým přetažením křivky pomocí myši. Pokročilý režim pak nabízí vše ostatní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní a pokročilé zobrazení Biosu

 

Ještě pohodlnější je nicméně obsluha celého stroje prostřednictvím aplikace Dragon Center. Díky ní můžete v podstatě v reálném čase upravovat všechna nastavení desky přímo z operačního systému Windows. Nejenže tento program integruje všechny softwarové funkce MSI, ale také synchronizuje všechny desktopové produkty MSI, aby spolupracovaly co možná nejlépe.

Vše je k dispozici na pár kliknutí. Orientace v programu je velmi snadná díky tomu, že jednotlivá nastavení jsou rozřazená do přehledných nabídek, jak je vidět na snímcích níže. Jedním klikem tak můžete upravit nastavení celého systému pro hraní her, zkontrolovat všechny dostupné aktualizace, nebo zkrotit všechny chladiče připojené k základní desce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI Dragon Center

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gaming Mode poskytuje nejvhodnější nastavení pro celý herní systém

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Potřebujete více energie z CPU a paměti, abyste získali více FPS? MSI Game Boost umožňuje přetaktování na jednu sekundu, což vám poskytne zvýšení výkonu, které potřebujete

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Snadno naprogramujte nejčastěji používané příkazy a proveďte je jedním stisknutím klávesy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Je-li tato volba povolena, optimalizuje vaše zařízení pro ještě lepší přenosové rychlosti a může poskytnout až o 20% vyšší výkon USB, což ušetří spoustu času při přenosu dat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Total Fan Control vám umožňuje ovládat své ventilátory. Můžete také nastavit až 4 teplotní cíle pro CPU a základní desku, které automaticky upraví rychlost ventilátoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jediným kliknutím nastavíte všechny klíčové komponenty na jejich nejvyšší výkon a zajistíte, že jiné softwarové aplikace nebudou mít vliv na vaše herní zápolení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace MSI Live Update automaticky stáhne a nainstaluje nejnovější ovladače, BIOS a software, abyste se mohli soustředit na svou hru

 

Další užitečnou aplikací je MSI Mystic Light Sync. Ta se hodí v případě, kdy chcete konfigurovat efekty RGB podsvícení. Kromě konkrétních barev totiž můžete konfigurovat i nejrůznější efekty, jako je dýchaní, blesky, meteor, či si nechat rozzářit desku podle aktuálních teplot CPU.

Přímo na desku je přitom možné připojit další LED pásky a osvětlení, aplikace zvládne také ovládat podsvícení připojených komponent a periferií od dalších společností, jako je například Patriot, Geil, SilverStone, In Win, HyperX, Coller Master a mnoha dalších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace MSI Mystic Light Sync

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI Mystic Light Sync dovoluje sladit podsvícení celé sestavy

 

Testovací sestava

Ještě než se podíváme na konkrétní testy základní desky, sluší se zmínit testovací sestavu, na které jsme se základní deskou od společnosti MSI pracovali:

  • Procesor Intel Core i5-9600K
  • Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G
  • Operační paměť Crucial Ballistix Sport LT
  • SSD jednotka ADATA Ultimate SU800
  • Chladič CPU Be quiet! Silent Loop 280mm
  • Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11
  • Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900
  • Operační systém Windows 10 Home

 

Testy výkonu a další praktické zkušenosti

V běžném provozu s deskou nebyl žádný problém, vše běhalo spolehlivě a bez chybičky. Výkon plně naplnil naše očekávání. Výsledky několika benchmarkových testů jsou uvedeny níže. Samozřejmě je nutné zmínit, že deska by se bez problémů popasovala i s citelně výkonnějšími procesory, problém by ji nedělalo ani osazení nejvýkonnějším čipem Core i9-9900K.

My jsme se nicméně rozhodli pro Intel Core i5-9600K, který přeci jen bude mezi hráči častější volbou. Tento procesor jsme zkusili také přetaktovat prostřednictvím obslužného softwaru. Do manuálního nastavení jsme se nepouštěli, vše řídila automatika. Takt se zvýšil ze základních 3,7 GHz (až 4,6 GHz v Turbo režimu) až na 5,0 GHz.

Pracovní tempo operační paměti Crucial Ballistix Sport LT se nám podařilo posunout z původních 3200 MHz na 3866 MHz. S manuálním nastavením bychom se patrně dostaly ještě na vyšší hodnoty, což platí pro procesor i paměti.

V tabulce níže naleznete testy základní verze a přetaktovaného systému:

 

 

Základní nastavení

Přetaktovaná konfigurace

3DMark Time Spy CPU

6101 bodů

7012 bodů

Cinebench R15

1027 bodů

1212 bodů

Adobe CC Ilustrator (PCMark 8)

3,0 s

2,31 s

Adobe CC After Effects (PCMark 8)

63,55 s

55,51 s

MotionMark 1.0

345 bodů

436 bodů

WebXPRT 2015

780 bodů

868 bodů

Video Conferencing (PCMark 10)

7172 bodů

7667 bodů

Photo Editing (PCMark 10)

3529 bodů

3787 bodů

 

Zběhlejší čtenáři si patrně již v řádcích výše všimnuli, že deska MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon doslova překypuje nabízenými technologiemi. K dispozici je jich opravdu více než dost. Vyzdvihněme například i to, že tento podvozek je DIY Friendly. Uživatel si tedy může jednotlivé prvky snadno přizpůsobit.

Chlazení důležitých komponent je dimenzováno optimálně, aby sestava zvládala uchladit i výkonnější komponenty během přetaktování. To všechno přispívá pochopitelně k vyšší životnosti celého herního stroje. U CPU jsme naměřili v zátěži hodnoty okolo 55 °C, pouze teploty grafické karty se při vytížení pohybovali okolo 70 °C. V klidovém stavu se pak hodnoty pohybovaly okolo třicítky (okolní teplota 24 °C).

V otázce praktických zkušeností nesmíme zapomenout ani na hodnocení spotřeby. V zatížení si sestava s testovanou grafikou vzala ze zásuvky 237 W, v klidovém stavu to bylo necelých 100 W. Pokud byl systém přetaktován, stoupla spotřeba v průměru o 10 až 15 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný herní podvozek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Socket základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na draka v podání MSI

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části nalezneme masivní pasiv

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukrývá se pod designovým plastovým krytem

 

Klady a zápory

+ kladen důraz na vysokou životnost

+ možnosti automatického přetaktování

+ účinný systém chlazení, až osm konektorů pro ventilátory

+ díky jednoduchému obslužnému softwaru vhodné i pro začátečníky

+ synchronizace MSI Mystic Light Sync

 

- zadnímu panelu by slušelo více USB portů

- operační paměti s většími heatspreadery mohou překážet rozměrnějším chladičům procesoru

- napevno přidělaný I/O panel chce trochu více zručnosti při instalaci do skříně

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon

 

Závěrečné hodnocení

Cena základní desky MSI MPG Z390 Gaming PRO Carbon mírně převyšuje hranici pěti tisíc korun. I když se to bude některým uživatelům nejspíše zdát jako velká investice do podvozku, ve výsledku je cena opodstatněná. Hráči zkrátka mají na základní desky úplně jiné nároky, tato bez problémů zvládne i nepřetržitou zátěž, a navíc nabízí i další lákadla – systém automatického přetaktování či široké možnosti regulace provozu a chlazení.

To chci

Názory ostatních Geeků (3)

avatar

Mega OP deska + chyba?

.953 24. 2. 2019 9:54

Super, velice podrobná recenze. Už se na ni těším. :D
Celou dobu píšete o MSI MPG Z390 PRO CARBON a následně testujete sestavu na ASUS CROSSHAIR VI HERO? Takhle je to v článku napsané.
Bude pro tuto desku lepší Intel Core i5 9600k nebo i7 8700? Pro hraní, programování, práci s grafikou, renderování scén v Unity, edit videa... Pravděpodobně k RTX 2070ce, protože RTX 2080 je až příliš drahá. Vím, že i7 8700 nejde taktovat.

Saša Ševčík - CZC SAŠ
Saša Ševčík - CZC 24. 2. 2019 9:59

@.953: Dobrý den, moc díky za upozornění. Překlep jsem opravil. Hezký den.

slámečka SLÁ

Potvrzuji

slámečka 24. 2. 2019 10:05

Vse co je zde psane je pravda, sam mam tuto zakladku doma a jsem opravdu spokojen, jen na 1080 nemam teploty jak prase (70c), mam g12 od NZXT, tak mam pri hrani do 50c, doporucuji

Máš něco na srdci?

nahoru