Velmi zajímavou novinku představila před Vánocemi americká společnost Polk. Jeden z největších světových výrobců se snaží zaujmout na evropském trhu sloupovými reproduktory Polk S55e, a tak jsme se je rozhodli pořádně proklepnout.
Americká značka Polk Audio je pro audiofily synonymem kvalitního zvuku již od raných sedmdesátých let, byť v Česku se netěší zatím takovému věhlasu – působí zde totiž relativně krátce. Nicméně na domovském trhu jde o lídra trhu. Koneckonců Polk Audio před časem pohltilo značky Denon a Marantz, které pravým audiofilům rozhodně není potřeba představovat. Model Polk S55e by měl – alespoň podle svých specifikací – lákat také náročnější uživatele, pojďme se s ním seznámit trochu podrobněji.
Technické parametry
Testovaný model: Polk S55e, černá, pár
Frekvenční rozsah: 32 Hz – 40 kHz
Citlivost: 90 dB
Impedance: 8 ohm
Typ použití: HiFi, pro Domácí kina
Koncepce: 2.5-pásmová sloupová reprosoustava s basreflexem
Měniče: 1x 1" vysokotónový s textilní Terylenovou membránou, 2x 6.5" středobasový s membránou Mica / Polypropylen
Dělící frekvence: 2500 Hz
Doporučený výkon zesilovače: 20 – 200 wattů
Rozměry: 105.41 x 29.72 x 31.75 cm
Hmotnost: 19.96 kg/kus
Vzhled a kvalita zpracování
Řada s písmenem „e“ v názvu je pro společnost Polk patrně nejdůležitější. Nejde sice o ty úplně nejlepší reproduktory v nabídce tohoto amerického podniku, nicméně s ohledem na cenu budou patrně jedny z nejprodávanějších. Výrobce má tedy možnost s nimi oslovit velmi široké spektrum zákazníků.
A to je patrně i důvod, proč si dává na tomto modelu tolik záležet. Je to patrné už při prvním pohledu na testovaný kousek, Polk S55e je totiž velmi precizní soustavou, u které byl kladen velký důraz na kvalitu zpracování. Masivní dřevěná konstrukce je podpořena velmi pečlivým slícováním jednotlivých částí. Sluší se nicméně podotknout, že některé části tohoto modelu byly zpracovány také z kovu a plastu, ale dřevo jednoznačně převládá.
Design působí poměrně svěžím dojmem, za což můžeme vděčit výrazně zaobleným hranám v horní i spodní části každého sloupku. Zajímavé je také zvýraznění některých prvků zlatou barvou – takto jsou ozvláštněny například měniče. Mimochodem velmi zajímavým designovým prvkem je také spodní vyzařování basů, které je pro tuto sérii typické.
Kvalitě zpracování ani použitých materiálů tedy rozhodně není co vytknout, naopak testovaný kousek se může v tomto ohledu měřit s citelně dražšími modely.
Testované reproduktory
Některé prvky jsou ozvláštněny zlatou barvou
Zlaté je také drobné logo výrobce, které je na čelní straně každého reproduktoru
Pravá a levá strana testovaného kousku
Bočnice jsou výrazně zaobleny
Zadní strana reproduktoru
Detailní pohled na konektory na zadní straně
Stabilitu testovaného kousku zajišťují kovové nožičky
Testovací sestava
Než se pustíme do detailních testů modelu Polk S55e, sluší se představit sestavu, na které jsme nové reproduktory zkoušeli. Jako základ posloužil zesilovač Denon PMA-800NE, který nabízí 2 kanály s výkonem 85 W na kanál. Poskytuje digitální vstupy: 3x optický a 1x koaxiální a analogový RCA vstup. Vzorkovací kmitočet na digitální vstupy je 192 kHz/24-bit. Má výstup pro sluchátka. Disponuje analogovým režimem. Součástí je dálkové ovládání.
CD nosiče jsme poslouchali na Denonu DCD-800NE. Alespoň ve zkratce shrňme, že ten podporuje disky typu CD/CD-R s podporou formátů WMA a MP3, navíc je vybaven 1x USB portem s podporou formátů: FLAC/WAV/AIFF/ALAC/DSD. Disponuje výstupy: RCA 2 kanály, digitálním optickým a digitálním koaxiálním. Má frekvenční odezvu 2 Hz - 50 kHz, dynamický rozsah 108 dB a poměr signál/šum 115 dB.
Trojlístek testovacího náčiní uzavřel gramofon Denon DP-450. Moderní servo motor umožňuje přehrávači gramofonových desek využívat rychlosti 33, 45 a dokonce i 78 otáček za minutu. Gramofon podporuje MM/ MC vložky a má i odnímatelný horní kryt, který chrání spodní část před prachem a zároveň umí posloužit jako stojan pro další desku. Nechybí ani USB port pro snadnou digitalizaci desek do formátu MP3 či WAV.
Reproduktory jsme poslouchali ve speciální zkušebně v dealerském centru na okraji prahy. Ve speciálně upravené místnosti bez dozvuků, ve které jsme mohli strávit exkluzivně celý den, krásně vynikly všechny klady i neduhy testovanému kousku. Naše zkušenosti shrneme v další části tohoto článku.
Zkušebna, kde jsme poslouchali reproduktory
Akustika byla v místnosti perfektní
Zesilovač a CD přehrávač
Gramofon
Zapojené prvky testovací sestavy
Kabeláž připojená k jednomu z reproduktorů
Zkušenosti z praxe
Polk S55e jsou sloupové reproduktory s 1“ tweeterem a párem 6,5“ wooferů. Mimochodem jednopalcový vysokotónový měnič se chlubí textilní Terylenovou membránou, dva středobasové měniče jsou pak vyzbrojeny membránou Mica / Polypropylen. Dvoupásmová reprosoustava disponuje citlivostí 90 dB a kmitočtovým rozsahem 32 - 40 000 Hz. Pro úplnost jmenujme další parametry tohoto modelu: impedanci 8 Ohmů a citlivost 90 dB. Reproduktory jsou určeny pro zesilovač s výkonem 20 – 200 wattů.
Výrobce se chlubí u tohoto modelu navíc patentovanou technologií pro lepší podání basů Power Port Deep Bass. V praxi jsou basy opravdu velkým překvapením, jsou hutnější a výraznější než u leckterých sestav se samotným subwooferem. Zajímavé jsou basy také z pohledu konstrukce, díky spodnímu vyzařování totiž mohou stát klidně hned vedle nějaké skříňky nebo jiného kusu nábytku, aniž by byl jejich zvukový projev nějak negativně ovlivněn. Ideální je tedy jejich použití například v panelákových bytech, kde se příliš prostoru pro umístění kvalitních reproduktorů nenabízí.
Naladění reproduktorů je opravdu velkým překvapením, neboť ani přes hutnější basy se v celkovém zvukovém obrazu nevytrácí důležité detaily. Zvuk je naopak velmi bohatý, a i přes výraznější basy slyší poučený posluchač krásně doznívat všechny alikvóty. Právě díky celkové bohatosti a vyváženosti jednotlivých zvukových pásem působí reprodukce spíše teplým a zároveň hlasitým dojmem. Sametový zvuk se nesl celou testovací místností především při poslechu desek, u kterých krásně vynikla jejich hloubka a bohatost. Pevný kryt mimochodem v praxi účinně potlačuje nežádoucí akustické projevy.
Konkrétně jsme na sestavě poslouchali tyto CD nosiče; Malia – Convergence, Scout Niblett – It's Up to Emma, Dvořák – Spring Quintet in G, Op.77 v podání berlínských filharmoniků, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly – soundtrack, Adele – 21 a Daft Punk –Random Access Memories Následně jsme si pak pustili desky Ennio Morricone – 60 years of music a Růžový panter – soundtrack.
Výrobce doporučuje tento model především jako solidní základ stereofonního domácího kina. Nicméně v praxi jsme se přesvědčili o tom, že velmi dobře je testovaný kousek použitelný také pro poslech hudby, a to i pro náročné uživatele. Perfektně zná taneční hudba, jazz, pop, ale díky výrazným basům také tvrdší styly. Při sledování filmů jsou pak krásně zřetelné hlasy všech herců a postřehnete i detaily, které na levnější aparatuře nejdou vůbec slyšet – například jemné nádechy herců, které umocňují celkovou atmosféru ze sledového snímku. Díky kvalitnímu zvuku koneckonců obdržely tyto reproduktory certifikaci Hi-Res.
Snad jen při poslechu orchestrů s opravdu náročnými pasážemi, kde hrají desítky hráčů na pódiu, se již vytrácí některé detaily ze zvuku. O samé platí o náročných hardrockových a metalových kouscích, pro které jsou typické velmi rychlé kytarové grafy o několika hlasech. Jedním dechem ale musíme dodat, že v cenovce do 20 000 korun nenajdete sloupové reproduktory, které by na tom byly v tomto ohledu lépe. Bavíme se totiž o disciplíně, pro které jsou určeny dvakrát a více dražší modely.
Detailní pohled na 1“ tweeter
Woofery o velikosti 6,5“ jsou k dispozici hned ddva
Pro reproduktory je typické spodní vyzařování basů
Na velikosti záleží…
Navzdory všem přednostem nebudou patrně reproduktory Polk S55e vhodné pro každého, kvůli jejich rozměrům se totiž zkrátka nemusí vejít úplně všude. Právě pro také případy nabízí výrobce také regálové reproduktory. My jsme měli možnost chvíli poslouchat model Polk S20e, který má také velmi zajímavou zvukovou reprodukci.
Na poměry regálových modelů je zvuk nezvykle bohatý a plný, opět zde narazíme na hudné basy, které jsou dány speciální technologií Power Port. Místo spodní části se však basové linky linou směrem zezadu. I díky této konstrukci mohou být opět reproduktory umístěny hned vedle nějaké skříňky, aniž by utrpěla kvalita zvukové reprodukce.
Soustava dvojice reproduktorů nabízí frekvenční rozsah 39 - 40 000 Hz, jmenujme také další parametry – impedanci 8 Ohmů či citlivost 88 dB. Zesilovač určený pro tyto reproduktory by měl disponovat výkonem 20 - 125 wattů. Rozměry reproduktorů jsou 21,59 x 37,59 x 35,05 cm, hmotnost činí 7,71 kg/kus. Více se o tomto modelu dozvíte v našem obchodě.
Polk S20e
Detailní pohled na jeden z reproduktorů
Detailní pohled na tweeter…
…a zlatavě zbarvený měnič
Bočnice jednoho z reproduktorů
Basy se nesou směrem dozadu
Klady a zápory modelu Polk S55e
+ kvalitní dřevěná konstrukce
+ vyvážená zvuková pásma
+ výrazné basy
+ krásně zřetelné detaily ve zvuku
+ reproduktory mohou stát hned vedle nábytku
+ poměr cena/výkon
- větší rozměry nemusí vyhovovat každému
- při opravdu náročných kusech se trochu vytrácí detaily zvuku
Závěrečné hodnocení
Reproduktory Polk S55e jsou určeny především jako solidní základ domácího kina, nicméně uspokojit může i velmi náročné posluchače. Díky unikátní konstrukci se testovaný kousek hodí také do menších prostor. Naopak zápory se u modelu Polk S55e hledají velmi těžko, v dané cenové kategorii jde o jednu z nejzajímavějších voleb ke koupi.