Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Polk S55e – kvalitní poslech především

Recenze: Polk S55e – kvalitní poslech především

Recenze
Polk S55e, černá, pár_63498158
Polk S55e, černá, pár
Produkt není určen k prodeji.
Polk S55e, bílá, pár_1839299277
Polk S55e, bílá, pár
Produkt není určen k prodeji.

Velmi zajímavou novinku představila před Vánocemi americká společnost Polk. Jeden z největších světových výrobců se snaží zaujmout na evropském trhu sloupovými reproduktory Polk S55e, a tak jsme se je rozhodli pořádně proklepnout.

Americká značka Polk Audio je pro audiofily synonymem kvalitního zvuku již od raných sedmdesátých let, byť v Česku se netěší zatím takovému věhlasu – působí zde totiž relativně krátce. Nicméně na domovském trhu jde o lídra trhu. Koneckonců Polk Audio před časem pohltilo značky Denon a Marantz, které pravým audiofilům rozhodně není potřeba představovat. Model Polk S55e by měl – alespoň podle svých specifikací – lákat také náročnější uživatele, pojďme se s ním seznámit trochu podrobněji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Polk S55e

 

Technické parametry

Testovaný model: Polk S55e, černá, pár

Frekvenční rozsah: 32 Hz – 40 kHz

Citlivost: 90 dB

Impedance: 8 ohm

Typ použití: HiFi, pro Domácí kina

Koncepce: 2.5-pásmová sloupová reprosoustava s basreflexem

Měniče: 1x 1" vysokotónový s textilní Terylenovou membránou, 2x 6.5" středobasový s membránou Mica / Polypropylen

Dělící frekvence: 2500 Hz

Doporučený výkon zesilovače: 20 – 200 wattů

Rozměry: 105.41 x 29.72 x 31.75 cm

Hmotnost: 19.96 kg/kus

 

Vzhled a kvalita zpracování

Řada s písmenem „e“ v názvu je pro společnost Polk patrně nejdůležitější. Nejde sice o ty úplně nejlepší reproduktory v nabídce tohoto amerického podniku, nicméně s ohledem na cenu budou patrně jedny z nejprodávanějších. Výrobce má tedy možnost s nimi oslovit velmi široké spektrum zákazníků.

A to je patrně i důvod, proč si dává na tomto modelu tolik záležet. Je to patrné už při prvním pohledu na testovaný kousek, Polk S55e je totiž velmi precizní soustavou, u které byl kladen velký důraz na kvalitu zpracování. Masivní dřevěná konstrukce je podpořena velmi pečlivým slícováním jednotlivých částí. Sluší se nicméně podotknout, že některé části tohoto modelu byly zpracovány také z kovu a plastu, ale dřevo jednoznačně převládá.

Design působí poměrně svěžím dojmem, za což můžeme vděčit výrazně zaobleným hranám v horní i spodní části každého sloupku. Zajímavé je také zvýraznění některých prvků zlatou barvou – takto jsou ozvláštněny například měniče. Mimochodem velmi zajímavým designovým prvkem je také spodní vyzařování basů, které je pro tuto sérii typické.

Kvalitě zpracování ani použitých materiálů tedy rozhodně není co vytknout, naopak testovaný kousek se může v tomto ohledu měřit s citelně dražšími modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé prvky jsou ozvláštněny zlatou barvou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zlaté je také drobné logo výrobce, které je na čelní straně každého reproduktoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá a levá strana testovaného kousku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jsou výrazně zaobleny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana reproduktoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stabilitu testovaného kousku zajišťují kovové nožičky

 

Testovací sestava

Než se pustíme do detailních testů modelu Polk S55e, sluší se představit sestavu, na které jsme nové reproduktory zkoušeli. Jako základ posloužil zesilovač Denon PMA-800NE, který nabízí 2 kanály s výkonem 85 W na kanál. Poskytuje digitální vstupy: 3x optický a 1x koaxiální a analogový RCA vstup. Vzorkovací kmitočet na digitální vstupy je 192 kHz/24-bit. Má výstup pro sluchátka. Disponuje analogovým režimem. Součástí je dálkové ovládání.

CD nosiče jsme poslouchali na Denonu DCD-800NE. Alespoň ve zkratce shrňme, že ten podporuje disky typu CD/CD-R s podporou formátů WMA a MP3, navíc je vybaven 1x USB portem s podporou formátů: FLAC/WAV/AIFF/ALAC/DSD. Disponuje výstupy: RCA 2 kanály, digitálním optickým a digitálním koaxiálním. Má frekvenční odezvu 2 Hz - 50 kHz, dynamický rozsah 108 dB a poměr signál/šum 115 dB.

Trojlístek testovacího náčiní uzavřel gramofon Denon DP-450. Moderní servo motor umožňuje přehrávači gramofonových desek využívat rychlosti 33, 45 a dokonce i 78 otáček za minutu. Gramofon podporuje MM/ MC vložky a má i odnímatelný horní kryt, který chrání spodní část před prachem a zároveň umí posloužit jako stojan pro další desku. Nechybí ani USB port pro snadnou digitalizaci desek do formátu MP3 či WAV.

Reproduktory jsme poslouchali ve speciální zkušebně v dealerském centru na okraji prahy. Ve speciálně upravené místnosti bez dozvuků, ve které jsme mohli strávit exkluzivně celý den, krásně vynikly všechny klady i neduhy testovanému kousku. Naše zkušenosti shrneme v další části tohoto článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zkušebna, kde jsme poslouchali reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akustika byla v místnosti perfektní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zesilovač a CD přehrávač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Gramofon

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapojené prvky testovací sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabeláž připojená k jednomu z reproduktorů

 

Zkušenosti z praxe

Polk S55e jsou sloupové reproduktory s 1“ tweeterem a párem 6,5“ wooferů. Mimochodem jednopalcový vysokotónový měnič se chlubí textilní Terylenovou membránou, dva středobasové měniče jsou pak vyzbrojeny membránou Mica / Polypropylen. Dvoupásmová reprosoustava disponuje citlivostí 90 dB a kmitočtovým rozsahem 32 - 40 000 Hz. Pro úplnost jmenujme další parametry tohoto modelu: impedanci 8 Ohmů a citlivost 90 dB. Reproduktory jsou určeny pro zesilovač s výkonem 20 – 200 wattů.

Výrobce se chlubí u tohoto modelu navíc patentovanou technologií pro lepší podání basů Power Port Deep Bass. V praxi jsou basy opravdu velkým překvapením, jsou hutnější a výraznější než u leckterých sestav se samotným subwooferem. Zajímavé jsou basy také z pohledu konstrukce, díky spodnímu vyzařování totiž mohou stát klidně hned vedle nějaké skříňky nebo jiného kusu nábytku, aniž by byl jejich zvukový projev nějak negativně ovlivněn. Ideální je tedy jejich použití například v panelákových bytech, kde se příliš prostoru pro umístění kvalitních reproduktorů nenabízí.

Naladění reproduktorů je opravdu velkým překvapením, neboť ani přes hutnější basy se v celkovém zvukovém obrazu nevytrácí důležité detaily. Zvuk je naopak velmi bohatý, a i přes výraznější basy slyší poučený posluchač krásně doznívat všechny alikvóty. Právě díky celkové bohatosti a vyváženosti jednotlivých zvukových pásem působí reprodukce spíše teplým a zároveň hlasitým dojmem. Sametový zvuk se nesl celou testovací místností především při poslechu desek, u kterých krásně vynikla jejich hloubka a bohatost. Pevný kryt mimochodem v praxi účinně potlačuje nežádoucí akustické projevy.

Konkrétně jsme na sestavě poslouchali tyto CD nosiče; Malia – Convergence, Scout Niblett – It's Up to Emma, Dvořák – Spring Quintet in G, Op.77 v podání berlínských filharmoniků, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly – soundtrack, Adele – 21 a Daft Punk –Random Access Memories Následně jsme si pak pustili desky Ennio Morricone – 60 years of music a Růžový panter – soundtrack.

Výrobce doporučuje tento model především jako solidní základ stereofonního domácího kina. Nicméně v praxi jsme se přesvědčili o tom, že velmi dobře je testovaný kousek použitelný také pro poslech hudby, a to i pro náročné uživatele. Perfektně zná taneční hudba, jazz, pop, ale díky výrazným basům také tvrdší styly. Při sledování filmů jsou pak krásně zřetelné hlasy všech herců a postřehnete i detaily, které na levnější aparatuře nejdou vůbec slyšet – například jemné nádechy herců, které umocňují celkovou atmosféru ze sledového snímku. Díky kvalitnímu zvuku koneckonců obdržely tyto reproduktory certifikaci Hi-Res.

Snad jen při poslechu orchestrů s opravdu náročnými pasážemi, kde hrají desítky hráčů na pódiu, se již vytrácí některé detaily ze zvuku. O samé platí o náročných hardrockových a metalových kouscích, pro které jsou typické velmi rychlé kytarové grafy o několika hlasech. Jedním dechem ale musíme dodat, že v cenovce do 20 000 korun nenajdete sloupové reproduktory, které by na tom byly v tomto ohledu lépe. Bavíme se totiž o disciplíně, pro které jsou určeny dvakrát a více dražší modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na 1“ tweeter

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Woofery o velikosti 6,5“ jsou k dispozici hned ddva

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro reproduktory je typické spodní vyzařování basů

 

Na velikosti záleží…

Navzdory všem přednostem nebudou patrně reproduktory Polk S55e vhodné pro každého, kvůli jejich rozměrům se totiž zkrátka nemusí vejít úplně všude. Právě pro také případy nabízí výrobce také regálové reproduktory. My jsme měli možnost chvíli poslouchat model Polk S20e, který má také velmi zajímavou zvukovou reprodukci.

Na poměry regálových modelů je zvuk nezvykle bohatý a plný, opět zde narazíme na hudné basy, které jsou dány speciální technologií Power Port. Místo spodní části se však basové linky linou směrem zezadu. I díky této konstrukci mohou být opět reproduktory umístěny hned vedle nějaké skříňky, aniž by utrpěla kvalita zvukové reprodukce.

Soustava dvojice reproduktorů nabízí frekvenční rozsah 39 - 40 000 Hz, jmenujme také další parametry – impedanci 8 Ohmů či citlivost 88 dB. Zesilovač určený pro tyto reproduktory by měl disponovat výkonem 20 - 125 wattů. Rozměry reproduktorů jsou 21,59 x 37,59 x 35,05 cm, hmotnost činí 7,71 kg/kus. Více se o tomto modelu dozvíte v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Polk S20e

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jeden z reproduktorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tweeter…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a zlatavě zbarvený měnič

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jednoho z reproduktorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Basy se nesou směrem dozadu

 

Klady a zápory modelu Polk S55e

+ kvalitní dřevěná konstrukce

+ vyvážená zvuková pásma

+ výrazné basy

+ krásně zřetelné detaily ve zvuku

+ reproduktory mohou stát hned vedle nábytku

+ poměr cena/výkon

 

- větší rozměry nemusí vyhovovat každému

- při opravdu náročných kusech se trochu vytrácí detaily zvuku

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Polk S55e

 

Závěrečné hodnocení

Reproduktory Polk S55e jsou určeny především jako solidní základ domácího kina, nicméně uspokojit může i velmi náročné posluchače. Díky unikátní konstrukci se testovaný kousek hodí také do menších prostor. Naopak zápory se u modelu Polk S55e hledají velmi těžko, v dané cenové kategorii jde o jednu z nejzajímavějších voleb ke koupi.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Kde se dají poslechnout?

Dobrý den,
děkuji za pěknou recenzi, napsat se dá ledacos a u reproduktorů platí dvojnásob, že nelze kupovat zajíce v pytli. Chtěl bych se Vás proto zeptat, kde se dají reproduktory poslechnout?
Děkuji

Skvělé reproduktory

Tak s poslechem to bude složitější .Já kupoval bez poslechu verzi pro USA bez toho,,e" protože byli ve výprodeji za super cenu a musím říct ,že zvukově jsou velmi dobré.Mají neagresivní zvuk,velmi dobré rozlišení a prostor se super basem.Rozhodně doporučuji.Recenze na HI-FI Voice je také objektivní .

Super sloupky

Mám je teprve měsíc a musím dát recenzentům za pravdu,mám je připojené k AV receiveru Onkyo TX NR 676 a zvuk mě opravdu nadchnul,dokoupil jsem ještě centr Polk audio Signature S30,je to opravdová "nirvána"

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru