Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: QNAP HS-453DX – ideální parťák k televizoru

Recenze: QNAP HS-453DX – ideální parťák k televizoru

Recenze
QNAP HS-453DX-4G_1676659625
QNAP HS-453DX-4G
Produkt není určen k prodeji.
QNAP HS-453DX-8G_64011438
QNAP HS-453DX-8G
Produkt není určen k prodeji.

Velice schopný NAS server uvedla do prodeje v České republice společnost QNAP. Model s označením QNAP HS-453DX zaujme i bezkonkurenčně nejtišším chlazením a plochou konstrukcí, díky čemuž najde uplatnění v domácnostech hned vedle televizoru.

V našich domácnostech se pomalu zabydlují chytré televizory s extrémně jemným rozlišením. Čím je ale krmit? Jako zdroj audio i video obsahu může posloužit i NAS server, například hlavní hrdina dnešní recenze – QNAP HS-453DX – je totiž přímo ke konzumaci multimédií doslova zrozený. Umí toho ale daleko více, jak si ukážeme v dnešní recenzi...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP HS-453DX

 

Technické parametry

Testovaný model: QNAP HS-453DX

Velikost HDD: 3.5"-SATA, M.2

Počet slotů pro disky: 4 (hybridní konstrukce HDD + SSD)

Včetně HDD: Ne

Počet ethernet portů: 2

USB: 2x USB 3.0 A, 1x USB typu C 3.0, 2x USB 2.0

HDMI: Ano

RAID: Ano

Úroveň RAID: 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 6-striping, 10-mirroring, JBOD

Integrovaná síť 10GbE: Ano

Dle využití: domácnosti

Provedení: stolní

Rozměry: 404 x 220 x 42,8 mm

Hmotnost: 2400 g

 

Obsah balení

NAS server QNAP HS-453DX dorazil do redakce v relativně obyčejné krabičce přírodní barvy. Popravdě až po prozkoumání popisků na obalu pozornějším čtenářům dojde, o jak prémiový model se jedná. Na první pohled to totiž není patrné. Kromě samotného NAS serveru se uvnitř krabice ukrývá síťový kabel, napájecí zdroj, šroubky pro instalaci disků, návod k použití a v neposlední řadě také dálkový ovladač.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

NAS servery si většina uživatelů představuje jako nepříliš vzhledné hranaté krabičky, které se hodí tak maximálně někam schovat, aby nebyly příliš na očích. A smutnou pravdou je, že tomu tak ve skutečnosti opravdu je. Nicméně u modelu QNAP HS-453DX to neplatí a většina uživatelů by patrně ani nehádala, že jde o NAS server. Zařízení svým vzhledem připomíná spíše nějaký multimediální přehrávač.

Je to dáno především tím, že konstrukce je podlouhlá a disky se vkládají do útrob zařízení naležato. Novinka se tak podobá nejrůznějším DVD a Blu-ray přehrávačům, i když slot pro vložení optického disku byste vcelku pochopitelně hledali na zařízení marně.

V obývacím pokoji vedle televizoru tedy zařízení ostudu rozhodně neudělá, naopak díky použitým materiálům působí velmi luxusním dojmem a neztratí se tak ani u dražších televizorů. Je to zásluha především vrchní strany, která je zhotovena z kovu zlaté barvy. Zbylé části zařízení jsou zbarveny do bíla a vyrobeny z plastu.

Celkově kvalitě zpracování není co vytknout. Všechny plastové a kovové části na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Na druhou stranu se není čemu divit, přeci jen jde o zařízení prémiové kategorie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení má podlouhlý tvar

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V přední části se nachází indikační dioda...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a také přesné označení modelové řady

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...i levá strana se podobají jako vejce vejci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z gumových nožiček, které zajišťují stabilitu zařízení

 

Konektorová výbava, pohled do útrob zařízení

Nadprůměrná je u testovaného kousku také konektorová výbava – alespoň tedy na poměry NAS serverů. Všechny konektory jsou umístěny na zadní straně zařízení. Konkrétně se jedná o dva síťové konektory (jeden port pro 10 Gigabit Ethernet, druhý pro Gigabit Ethernet), 2x USB 3.0 A, 1x USB typu C 3.0, 2x USB 2.0, 2x 3,5mm konektory pro dynamické mikrofony, 1x 3,5mm výstupní zvukový konektor 1x reproduktor, 1 x HDMI 2.0, až 3840 x 2160, při 60 Hz, 1 x HDMI 1.4b, až 3840 x 2160, při 30 Hz.

Škoda jen, že alespoň jeden USB port není vyveden dopředu, nebo alespoň na bok zařízení. Díky tomu by se snadněji připojovali USB flashky či například externí disky. Jak je z řádků výše patrné, díky HDMI konektorům je možné NAS server připojit napřímo například k televizoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana ukrývá veškerou konektorovou výbavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici jsou dva síťové konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samozřejmostí je dostatek USB portů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na audio a HDMI porty

 

Jak funguje toto řešení v praxi si nicméně ukážeme až níže, nyní se místo toho podíváme do útrob zařízení – v něm se totiž nachází další důležitá rozhraní pro připojení komponent. V první řadě jsou k dispozici dvě 3,5palcové pozice pro klasické pevné disky, do kterých je samozřejmě možné vložit také 2,5palcové modely.

Vzhledem k tomu, že jde o hybridní řešení, jsou k dispozici také dva sloty M.2 2280 SATA 6 Gb/s. Celkem je tedy možné sestavu osadit až čtyřmi disky, pokud tedy nepočítáme ty externí. Samotný NAS server se ale vcelku pochopitelně dodává bez disků.

Rámečky pro klasické pevné disky, které mimochodem podporují technologii Hot-swap, jsou umístěny pod odnímatelným čelním krytem. Stačí zmáčknout příslušnou pojistku a disk je možné snadno vysunout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je možné odklopit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po odjištění pojistky je možné vyjmout i samotné disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS server s odpojenými pevnými disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý vrchní kryt se dá odšroubovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde jsou k dispozici dva sloty M.2 2280 SATA 6 Gb/s

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory pro připojení disků

 

Testovací náčiní

Když už jsme naťukli zapojení pevných disků, sluší se zmínit, s jakým náčiním jsme NAS server testovali. Šlo konkrétně o Seagate IronWolf s kapacitou 2 TB, což jsou modely určené speciálně pro provoz v NAS serverech.

Jde tedy o klasické plotnové disky, které rotují rychlostí 5900 otáček za minutu. Výrobek s maximální udržitelnou přenosovou rychlostí 180 MB/s je navržen tak, aby minimalizoval s pomocí speciálních senzorů vibrace a sloužil tak dlouho a spolehlivě i ve víceslotových NAS jednotkách. Model obsahuje vyrovnávací paměť o kapacitě 64 MB. Podporuje rozhraní SATA III.

Jednotka obsahuje speciální senzory, které omezují vibrace disku při jeho zapojení ve víceslotových NAS. Disk díky tomu podává konzistentní výkon a nabízí spolehlivý provoz. Mimochodem diskům Seagate IronWolf jsme se již detailně věnovali v samotné recenzi.

Kromě dvou pevných disků jsme měli v NAS serveru zapojený také jeden SSD disk ADATA Ultimate SU800 s kapacitou 128 GB pro rychlejší chod celého systému. Tato jednotka nabízí rychlost čtení/zápis 560/520 MB/s a staví na 3D NAND flash technologii v TLC provedení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevné disky Seagate IronWolf

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk s rámečkem vložený v NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD ADATA Ultimate SU800

 

Prostředí operačního systému a instalace aplikací

NAS server nabízí operační systém QNAP QTS ve verzi 4.4.0. Jde o úhledně vyhlížející platformu, pro které je typické plně grafické prostředí s klasickými ikonami, plochou i nejrůznějšími okny. Vše je samozřejmě v češtině.

Aplikací je k dispozici hned několik a je pouze na uživateli, které si vybere a nainstaluje. Všechny programy se ukrývají v aplikaci App Center, v něm uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru, cloudu či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Stejně tak jsou ale k dispozici různé internetové prohlížeče i přehrávače multimediálního obsahu. Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně a každý si tak testovaný NAS server může snadno přetvořit na zařízení, které mu poslouží nejlépe. Samozřejmostí je pokročilá záloha dat.

Funkcí a šikovných aplikací je k dispozici samozřejmě daleko více. Za pozornost stojí například aplikace Centrum oznamování, která sdružuje všechny protokoly, události a upozornění systému QTS do jedné aplikace a poskytuje vám komplexní řešení pro oznámení, abyste nemuseli konfigurovat jednotlivá nastavení v několika různých aplikacích.

Aplikace Security Counselor zase hledá slabiny a nabízí doporučení s cílem zajistit vaše data před nejrůznějšími metodami útoků. Integruje také antivirová a antimalwarová řešení pro zajištění ochrany vašeho zařízení QNAP NAS. Mimochodem, pokud používáte disky od společnosti Seagate, přijde vhod také aplikace IronWolf Health Management. Ta vám pomáhá chránit stav vašich dat. Pokud používáte podporované pevné disky IronWolf nebo IronWolf Pro, zlepšuje se celková spolehlivost systému. Uživatelé totiž mají k dispozici škálu možností týkající se prevence, zásahů a obnovy.

Jak je celá platforma sofistikovaná a že jde o operační systém v pravém slova smyslu, je patrné při pohledu do ovládacích panelů. Z nich zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení. Měnit je možné nejen uživatelská práva, ale například i takové drobnosti, jako je přihlašovací obrazovka.

Podpora nadměrného využívání SSD, pokročilé konfigurace SSD cache, zvýšení výkonu VJBOD pomocí iSER, softwarový Síťový a virtuální přepínač, obnova ze vzdálených trezorů snímků a flexibilní alokování prostoru úložiště – to jsou jen některé přednosti v oblasti ukládání dat, které platforma QTS nabízí.

Vzhledem k tomu, že jde o multimediální NAS server, sluší se vypíchnout také aplikaci Plex, ta je ideální pro konzumaci nejrůznějších typů multimédií, tedy konkrétně pro filmy, domácí videa, hudba či fotky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá operační systém testovaného kousku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Upozornění na události

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sledování vytížení systému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správce souborů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací panely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

App Center

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úložiště a snímky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroj pro profilování SSD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hybridní zálohování a synchronizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Music Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QVPN Service

 

Výkon na prvním místě

Operační systém QTS běží na poměrně výkonném hardwaru – alespoň na poměry NAS serverů. Konkrétně se v útrobách ukrývá čtyřjádrový procesor Intel Celeron J4105, který udává pracovní tempo při frekvenci 1,5 GHz. V případě potřeby se ale dokáže přetaktovat až na 2,5 GHz. Tento konkrétní model je osazen 8 GB operační paměti. V prodeji je nicméně ještě levnější provedení s poloviční kapacitou RAM.

Daný hardware je na potřeby NAS serveru naddimenzovaný. S několika nainstalovanými aplikacemi se systémové prostředky během testů dostaly na maximum jen výjimečně. Výrobce zkrátka počítá s tím, že tento konkrétní model – už kvůli své ceně – bude sloužit především ve firmách, kde jeho vytížení bude vysoké. Sluší se ale podotknout, že stejně dobře poslouží díky dostatku systémových prostředků model QNAP HS-453DX-8G i náročným domácím uživatelům.

Pokud chcete ušetřit, do domácího prostředí bohatě stačí verze se 4 GB operační paměti, která vyjde citelně levněji. V ostatních parametrech je přitom zcela totožná. Zakoupit ji můžete zde.

Hlavní hrdina dnešní recenze podporuje RAID (0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 6-striping, 10-mirroring, JBOD). To znamená, že je možné nechat pevné disky například zrcadlit, aby v případě poruchy jednoho z nich uživatel nepřišel o uložená data.

To, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. Rychlost přenosu dat se v závislosti na kvalitě sítě a zvolených disků může pohybovat až okolo 670 MB/s v případě čtení a 620 MB/s během zápisu. Samozřejmě to platí při použití kvalitních SSD disků a v rámci 10GbE prostředí. My jsme například se zvolenou SSD jednotkou dosáhli rychlosti 520 MB/s a 480 MB/s při čtení a zápisu.

Mimochodem výrobce si velmi zakládá i na ochraně dat. Podporováno je šifrování AES-NI. Samotné šifrování by se díky dostatku systémových prostředků nemělo nijak negativně podepsat na přenosových rychlostech jednotlivých disků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V obývacím pokoji se novinka rozhodně neztratí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační dioda se nachází na čelní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dva nainstalované paměťové moduly

 

Připojit rovnou k televizoru...

Vysoký výkon v praxi stačí na to, aby bylo možné z disků na NAS serveru přehrávat videa v rozlišení 4K (H.264) a zároveň i překódovat video ze 4K do Full HD v reálném čase. A popravdě podle monitoru systémových prostředků se při tom zařízení ani nijak zvlášť nezahřeje. Velkou výhodou je, že NAS server je možné připojit pomocí HDMI kabelu přímo k televizoru. Při přehrávání multimediálního obsahu tak není nutné posílat data přes síť a tím jí zbytečně zatěžovat.

Velkou výhodou je, že NAS server je možné připojit pomocí HDMI kabelu přímo k televizoru. Při přehrávání multimediálního obsahu tak není nutné posílat data přes síť a tím jí zbytečně zatěžovat. Právě proto je součástí dodávaného příslušenství i programovatelný dálkový ovladač. Prostředí operačního systému QTS je na televizorech přizpůsobeno tomu, aby jej bylo možné ovládat pouze pomocí dálkového ovladače. I tak se ale myslelo na zabezpečení, a tak se ani v televizním režimu neobejdete bez přihlašovacích údajů.

Mimochodem připojení prostřednictvím HDMI kabelu přijde vhod i v případě, kdy budujete například zabezpečovací kamerový systém. Monitor totiž můžete připojit rovnou k NAS serveru a nechat na něm obrazovat obraz, který zachytávají jednotlivé kamery.

Pokud připojíte klávesnici a myš, můžete s celým systémem bez nadsázky pracovat jako s klasickým počítačem. Jednoduše stačí díky technologii QvPC v App Centru zapnout Linuxovou stanici a jednoduše jedním klikem nainstalovat například Ubuntu či jinou linuxovou distribuci. Druhou možností je vytvoření Virtualizační stanice například s instalací Windows 10, kterou je možné používat stejně jako způsobem popsaným výše.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný dálkový ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil dálkového ovladače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přihlášení k NAS serveru prostřednictvím televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizní rozhraní operačního systému QTS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení

 

Provozní hluk a spotřeba

U takto sofistikovaného zařízení bychom očekávali, že při práci bude poměrně hlučné. Přeci jen jde skutečně o malý počítač, jak jsme si ukázali v řádcích výše. Opak je ale pravdou. Jak si pozornější čtenáři všimnuli patrně již výše, o chlazení vnitřních komponent se starají výhradně pasivní chladiče. Bez nadsázky jde tak o nejtišší NAS server na světě.

Navzdory pasivnímu chlazení teploty nestoupaly v útrobách zařízení na žádné nadměrné hodnoty, pohybovaly se okolo 30 °C. Pouze vrchní kovová deska byla pocitově trochu teplejší, funguje totiž jako obří pasiv.

Vytknout nemůžeme nic ani spotřebě – obzvláště pokud budeme na testované zařízení skutečně koukat jako na malý počítač. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 15 W, v případě vyššího zatížení pak stoupne zhruba na 31 W, což je ale stále ještě výborná hodnota.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor zařízení si vystačí s pasivním chlazením

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní deska funguje jako jeden velký pasivní chladič

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný napájecí adaptér

 

Klady a zápory

+ velmi vysoký výkon

+ široké možnosti nastavení a instalace aplikací v systému QTS

+ bohatá konektorová výbava

+ intuitivní ovládání operačního systému

+ pasivní chlazení

+ luxusní vzhled, podélná konstrukce

 

- vyšší pořizovací cena

- nemá žádný snadno přístupný USB port, všechny jsou vzadu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP HS-453DX

 

Závěrečné hodnocení

QNAP HS-453DX je skutečně schopné zařízení, které toho umí opravdu hodně. Bez nadsázky jde o malý, a přitom poměrně výkonný počítač s operačním systémem QTS, který se ukrývá v těle NAS serveru. Velkou výhodou je bohatá konektorová výbava, možnost přímého připojení k televizoru, stejně jako tiché chlazení. Naopak zápory se hledají poměrně těžko. Pokud tedy pomineme vyšší cenu, ale zkrátka za kvalitu se platí. NAS server QNAP HS-453DX nicméně můžete zakoupit také v levnějším provedení se 4 GB operační paměti.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

UHD MKV/h265/DolbyAtmos/SRT

Jakpak to prehrava vyse uvedene? Obavam se toho neWindows systemu - kdyz mi bude neco chybet, kde to stahnu? Browser je Chrome? # Cim to prehrava obsah, skrz Kodi? Volba audio stop funguje? Umi skakat po 10% filmu? Dalkove na to nevypada, malo knofliku. # FLAC umi? # Umi direkt nahravat na ucet youtube? # Stojim pred nakupem NASu, mam par NASu Synology, ale nevyrabeji nic s HDMI portem. Pokud vite, prosim o reakci, diky...

Pomer cena/vykon

Doporucuji zmenit popis na reklamni zdeleni/placena inzerce, toto opravdu neni recenze.O nesmyslnem pomeru cena/vykon nemluve, nesmyslne kombinaci prehravace a NASu. Rozumnejsi a levnejsi reseni je ktery schovam kamkoliv kde me nebude rusit a k TV uz jen pasivne chlazeni prehravac bez jakekoliv pohyblive soucastky (HDD). O moznosti snanejsi vymeny/upgradu nemluve.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru