Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: QNAP TR-004 – data pod kontrolou Recenze
QNAP TR-004 - rozšiřovací jednotka pro PC, notebook či NAS
QNAP TR-004 - rozšiřovací jednotka pro PC, notebook či NAS
5 115 Kč 6 189 Kč 4 627 Kč 5 599 Kč

Recenze: QNAP TR-004 – data pod kontrolou

autor: Saša Ševčík
Popularita notebooků neustále stoupá. Přednosti přenosných počítačů jsou nepopiratelné, problém však může představovat to, kam ukládat data. Zajímavou možností je expanzní jednotka QNAP TR-004, kterou si dnes důkladně proklepneme.

Hned na úvod si dovolíme malé zamyšlení. Pravděpodobně není potřeba nijak sáhodlouze ospravedlňovat fakt, že všechna důležitá data – tedy i fotografie a videa – je potřeba pravidelně a důsledně zálohovat. Řada lidí to řeší tak, že k notebooku nebo stolnímu PC připojí externí disk a na něj data uloží. A problém nastane ve chvíli, kdy disk selže – data mohou být nenávratně pryč. Právě proto představují daleko bezpečnější cestu RAID pole. Ty přitom mohou být připojena klidně i k notebooku, například právě prostřednictvím rozšiřující jednotky QNAP TR-004.

Hlavní výhody podle výrobce:

  • 4x SATA
  • 1x USB 3.0 typu C
  • Hot swapable
  • režimy RAID
  • 1x12 cm ventilátor s inteligentní regulací
  • 65 W napájecí jednotka

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TR-004

 

Technické parametry

Testovaný model: QNAP TR-004 - rozšiřovací jednotka pro PC, notebook či NAS

Procesor: Mikroprocesor s hardwarem RAID

Pozice pro diskové jednotky: 4 x 2,5" nebo 3,5" SATA 3 Gb/s

Kompatibilita diskových jednotek: 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s hard disk drives, 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s hard disk drives, 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s solid state drives

Vyměnitelné disky za provozu: ano

Režimy provozu: Individuální, JBOD, hardware RAID 0/1/5/10, softwarová kontrola

Porty: USB 3.0 typu C (USB 3.1 Gen 1)

Napájecí jednotka: Externí napájecí adaptér, 65 W, 100-240 V

Rozměry: 168,5 × 160,2 × 219 mm

Hmotnost:1850 g

 

Představení QNAP TR-004

 

Obsah balení

Zařízení od společnosti QNAP dorazilo do redakce v kartónové krabici přírodní barvy. Ta je přeci jen o něco větší než samotné zařízení, to kvůli pěnovým výplním uvnitř, které chrání expanzní jednotku před poškozením během transportu. Všechno dodávané příslušenství se ukrývá v samostatné kartónové krabičce, konkrétně je řeč o napájecím adaptéru, USB-C kabelu, klíčkách k rámečkům a návodu k použití. Nic víc totiž s tímto přístrojem potřebovat nebudete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení expanzní jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příslušenství je dodáváno v samostatné kartónové krabičce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Model QNAP TR-004 si můžete snadno splést s nějakým NAS serverem. Navzdory podobnému vzhledu ale obě zařízení fungují odlišně, jak si ukážeme v řádcích níže. Nyní se ale zaměřme na vzhled hlavního hrdiny dnešní recenze.

Testovaný kousek není rozhodně žádný drobeček. Ono se ani není čemu divit, v útrobách totiž ukrývá prostor pro vložení hned čtyř 3,5palcových disků. Použity sice mohou být i 2,5palcové modely, i tak ale rozměry zařízení narostly na 168,5 × 160,2 × 219 mm a hmotnost je bezmála dva kilogramy. Zpracování ani kvalitě použitých materiálů není co vytknout.

Celé tělo zařízení je velmi robustní, přestože vrchní část konstrukce je plastová. Koš na disky je totiž zhotoven z kovu, stejně jako některé další prvky konstrukce. Vše je vyvedeno v černé barvě. Na čelní straně kromě indikačních diod a ovládacích tlačítek zaujmou především rámečky pro vložení pevných disků. Ty jsou opatřeny i jednoduchými zámky pro lepší zabezpečení dat.

Pokud pomineme napájecí zdířku, nalezneme na zadní straně zařízení už jen jeden USB-C konektor. Síťové či jakékoliv další konektory byste hledali marně – nejsou totiž v praxi potřeba, což je jeden z hlavních rozdílů ve srovnání s NAS servery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TR-004

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana datového úložiště

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně se nachází indikační diody informující o stavu zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivé rámečky s disky je možné zamknout

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana expanzní jednotky je úplně hladká...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...na levé se nachází otvory pro chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana datového úložiště

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Detailní pohled na ventilátor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Umístěn je zde USB-C konektor...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a také zdířka napájení společně s pohotovostním tlačítkem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá spodní strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Detailní pohled na jednu z gumových nožiček

 

Instalace disků

Než podrobíme QNAP TR-004 testům, je nutné do něj nainstalovat disky. Je to stejně jednoduché, jako prakticky u všech NAS serverů tohoto výrobce. Expanzní jednotka tedy nabízí rámečky s bezšroubkovým uchycením, které je navíc vybaveno gumovými distančními podložkami pro lepší tlumení vibrací disků.

Rámečky jsou primárně určeny pro tradiční 3,5palcové disky. Pokud bychom do nich ale chtěli vložit 2,5palcové verze (například rychlejší SSD jednotky), konstrukce rámečku to umožní, pouze je nutné disky přišroubovat. V praxi je instalace 3,5palcových disků díky bezšroubkovému mechanizmu otázkou maximálně pár minut, jak je vidět na obrázcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámečky je možné vysouvat i za provozu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadají vysunuté rámečky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky se v rámečku uchycují pomocí jednoduchých plastových paciček po stranách

 

Testovací disky

Když už jsme naťukli zapojení pevných disků, sluší se zmínit, s jakým náčiním jsme NAS server testovali. Šlo konkrétně o Seagate IronWolf s kapacitou 4 TB, což jsou modely určené speciálně pro provoz v NAS serverech – v rozšiřující jednotce se tedy určitě také neztratí.

Jde tedy o klasické plotnové disky, které rotují rychlostí 5900 otáček za minutu. Výrobek s maximální udržitelnou přenosovou rychlostí 180 MB/s je navržen tak, aby minimalizoval s pomocí speciálních senzorů vibrace a sloužil tak dlouho a spolehlivě i ve víceslotových NAS jednotkách. Model obsahuje vyrovnávací paměť o kapacitě 64 MB. Podporuje rozhraní SATA III. Jednotka obsahuje speciální senzory, které omezují vibrace disku při jeho zapojení ve víceslotových NAS. Disk díky tomu podává konzistentní výkon a nabízí spolehlivý provoz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z testovaných disků

 

K čemu je v praxi? Čtyři režimy použití

Rozdíly ve srovnání s NAS servery jsou tedy u expanzní jednotky patrné na první pohled. Hlavní hrdina dnešní recenze nemá vlastní operační systém a marně byste u něj hledali také síťové konektory. Celé zařízení je totiž stavěno s úplně jiným úmyslem – narozdíl od zmiňovaných NAS serverů. Konkrétně je v praxi možné použít toto zařízení při čtyřech různých scénářích:

Rozšíření kapacity NAS

Model TR-004 poskytuje alternativní způsob rozšíření kapacity úložiště NAS. Připojením TR-004 k úložišti NAS a pomocí správce úložiště a snímků mohou uživatelé snadno konfigurovat a spravovat možnosti rozšíření kapacity. Model TR-004 podporuje celou řadu funkcí správy úložiště a souborů, na stránkách výrobce si nicméně raději ověřte, zda je konkrétně váš NAS server podporován.

Externí úložiště pro NAS

Kromě používání TR-004 pro rozšíření kapacity QNAP NAS jej můžete využít jako doplňkovou úložnou jednotku pro zálohování nebo přesun dat. Umožňuje fyzickou migraci velkých datových sbírek, která by jinak vyžadovala velkou šířku pásma. Při připojení k úložišti NAS můžete monitorovat stav TR-004 používáním správce úložiště a snímků v úložišti NAS.

Rozšiřte si kapacitu úložiště na počítači

Třetí scénář jsme již naťukli v úvodu tohoto článku. S trochou nadsázky se dá říci, že model TR-004 může fungovat jako takový sofistikovanější externí disk. Dokáže rychle doplnit kapacitu úložiště na vašem počítači. Pomocí přepínače DIP konfigurujete hardwarový režim RAID nebo jej spravujete pomocí správce QNAP pro externí RAID.

Sdílení souborů napříč platformami

Zajímavý je i čtvrtá možnost využití. TR-004 je kompatibilní s celou řadou zařízení – od NAS až po počítače se systémy Windows, Mac a Linux. Díky tomu je ideální pro rychlý přesun velkých souborů mezi různými zařízeními. Model TR-004 je dokonce kompatibilní se zařízeními, která využívají systém souborů exFAT, čímž rozšiřuje možnosti pohodlného přístupu a sdílení souborů z celé řady zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TR-004

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na indikační diody

 

Testy výkonu

Z řádků výše tedy již víme, že QNAP TR-004 je od prvního do posledního šroubku stavěný pro ukládání dat. To se mimochodem může velmi hodit pro jedince, pro které jsou klasické NAS servery příliš sofistikované a přehršel funkcí je pro ně spíše na obtíž. Ale dost už teorií, pojďme se podívat na reálné testy z praxe...

S disky od společnosti Seagate jsme naměřili přenosové rychlosti okolo 175 MB/s během čtení a 170 MB/s při zápisu. Tyto hodnoty se ale odvíjí od kvality vložených disků, protože s rychlejšími disky je možné dosáhnout ještě vyšších přenosových rychlostí. Například s SSD jednotkami Samsung SSD 850 PRO 512GB při zapnutém RAID10 naměřili pracovníci společnosti QNAP rychlost čtení 227 MB/s a zápisu 199 MB/s. Je nicméně více než pravděpodobné, že většina lidí dá přednost klasickým pevným diskům.

Pomocí přepínače DIP na zadní straně je možné upravovat režimy provozu samotného zařízení. Konkrétně jsou k dispozici režimy: Samostatný, JBOD, RAID 0, RAID 1/10 nebo RAID 5. Nastavení RAID můžete konfigurovat přímo z úložiště QNAP NAS nebo pomocí nástroje správy pro externí RAID na svém počítači pomocí obslužného softwaru.

Vyzdvihnout si zaslouží také tlačítko One Touch Copy a tlačítko vysunutí pro intuitivnější operace v přední části zařízení. Systémových prostředků má expanzní jednotka více než dost. Během testů jsme se nesetkali s žádnými dramatickými propady výkonu, zasekáváním kopírování dat, ani s jakýmikoliv jinými neduhy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozdělané datové úložiště

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části se nachází přepínač DIP

 

Obslužný software

Přestože celou jednotku je možné obsluhovat i bez instalace jakéhokoliv programu, nám se během testů pod operačním systémem Windows osvědčila utilita External RAID Manager, která pochází přímo z dílen společnosti QNAP. Stahovat ji je možné přímo ze stránek výrobce, a to nejen pro Windows, ale také pro Mac.

Se správcem pro externí RAID od QNAP můžete nastavovat, sledovat a zobrazovat stav RAID polí, ale například také kondici vložených disků. Praktické je také to, že vás obslužný software upozorní na aktualizace firmwaru samotného zařízení a rovnou vám pomůže je nainstalovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace External RAID Manager

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o vložených discích

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola stavu konkrétního disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Utilita dovoluje také aktualizovat firmware

 

Provozní hluk a spotřeba

Díky použití velkého 120mm ventilátoru je celá jednotka při práci velmi tichá. Hlasitěji se lopatky větráku roztočily jen ve chvíli, kdy model QNAP TR-004 startoval. Podobně jako NAS server si tento model hlasitě odfoukl. Pak už o jeho provozu ale nebudete vůbec vědět. Mimochodem i při vysokém vytížení jsme naměřili hluk o intenzitě pouhých 22 dB, což je mimochodem zhruba dvakrát méně než u průměrného počítače.

Velkou výhodou ve srovnání s klasickými NAS servery je nižší spotřeba. Zatímco celá řada modelů si ze zásuvky vezme zhruba 30 W, při vytížení klidně i více, testovaný kousek měl v klidovém stavu spotřebu nižší než 5 W. I při plném obsazení čtyřmi disky spotřeba nepřekročila hranici 20 W, což je skvělý výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič zabírá prakticky celou zadní stranu jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro proudění vzduchu na jedné z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory pro lepší chlazení jsou také vespod

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný napájecí adaptér

 

Klady a zápory

+ pojme až čtyři disky

+ stabilní a tichý provoz

+ možnost hardwarové i softwarové obsluhy

+ velmi snadná obsluha

+ možnost připojení k PC i NAS serveru

+ nízká spotřeba

 

nejlevnější NAS servery nabízejí o něco nižší cenu

- náročnější uživatelé zvolí patrně NAS server

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TR-004

 

Závěrečné hodnocení

QNAP TR-004 je velmi praktická jednotka, která dělá přesně to, na co byla stavěna. U počítačů poslouží jako schopný záložní systém, který je přece jen bezpečnější než obyčejné externí disky. Stejně tak může být tento model využit pro rozšíření kapacit NAS serverů od společnosti QNAP. Ve srovnání s NAS servery vyniká tento model především daleko jednodušší obsluhou, ale také nižší spotřebou.

To chci

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru