Recenze: QNAP TS-230 – snadné zálohy
V nabídce obchodů je možné narazit na celou řadu NAS serverů, ty nejpokročilejší vyjdou klidně i na více než 100 000 korun. Bavíme se však již o modelech, které rozhodně necílí na běžné uživatele v domácnostech. A právě těm se chceme v dnešním článku věnovat, společně se podíváme proto na zoubek NAS serveru QNAP TS-230, který je aktuálně tím nejlevnějším dvouslotovým modelem v nabídce tohoto výrobce.
Přednosti testovaného modelu:
- Čtyřjádrový procesor Realtek a šifrování AES-256
- H.264 hardwarové kódování pro 4K zážitky
- HBS pro snadné zálohy
- myQNAPcloud pro správu dat přes internet
Technické parametry
Testovaný model: QNAP TS-230
Velikost HDD: 2.5"-SATA, 3.5"-SATA
Počet slotů pro HDD: 2
Včetně HDD: Ne
Počet ethernet portů: 1
USB porty: 1x USB 2.0 Type-A; 2x USB 3.0/3.1/3.2 Gen 1 Type-A
USB 3.0: Ano
Dle využití: Domácnosti
Provedení: stolní
Rozměry: 156,3 x 90,2 x 188,6 mm
Hmotnost: 1 110 g
Představení modelu QNAP TS-230
Obsah balení
NAS server od společnosti QNAP je dodáván v kartónové krabici, která je jen nepatrně větší než hlavní hrdina dnešní recenze. I tak se ale do útrob obalu vešel ještě speciální kartónový pořadač, který chrání během transportu zařízení proti poškození. Dále se v krabici nachází návod k použití, napájecí adaptér a síťový kabel.
Balení NAS serveru
Dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
Přestože je NAS server od společnosti QNAP určen pro dva pevné disky, působí poměrně nenápadným a kompaktním dojmem. To je do jisté míry dáno i tím, že neobsahuje klasické hot-swap rámečky pro pevné disky. Režim hot-swap NAS server podporuje, ale rámečky jsou ukryté pod odnímatelnou plastovou konstrukcí
Čistý minimalistický design tak nenarušují žádné zbytečné otvory. Koneckonců testované zařízení cílí především na domácnosti, ve kterých lidé zpravidla disky do NAS serveru vloží a dál už se o ně nestarají. Sněhově bílou plastovou konstrukci doplňuje elegantní modrý proužek na čelní straně NAS serveru, kde se zároveň ukrývají i ovládací tlačítka, indikační diody a snadno přístupný USB konektor. Díky tomu nepůsobí zařízení jednolitým a fádním dojmem. Bočnice jsou čisté a hladké, je na nich pouze vytlačené logo výrobce.
Na spodní straně NAS serveru naleznete mohutné gumové nožičky, které mají minimalizovat přenášené vibrace od pevných disků na stůl. Zbylou konektorovou výbavu včetně dvou USB portů naleznete vzadu. Potěší, že jeden USB port byl umístěn i dopředu, aby byl snadno přístupný, jak jsme uvedli již výše. Vzhledem k tomu, že jde o model zaměřený na domácnosti, rozhodně by se u něj hodila čtečka paměťových karet.
Celkově kvalitě zpracování ale není co vytknout. Všechny plasty na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Přestože jde spíše o levnější model z nabídky společnosti QNAP, zpracování je zkrátka na vysoké úrovni.
Hlavní hrdina dnešní recenze
Dominantním prvkem čelní strany je modrý pruh
Na něm se nachází kromě indikačních diod…
…také jeden USB konektor
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Boční strana NAS serveru
Na bočnicích je vyražené logo QNAP
To platí i o protilehlé straně
Díky nožičkám se vnitřní komponenty lépe chladí
Zbylou konektorovou výbavu nalezneme na zadní straně
Detailní pohled na konektorovou výbavu
Vzadu se nachází také výdechy ventilátoru
Vrchní strana má žebrovaný vzor
Spodní strana NAS serveru
Detailní pohled na popisky na spodní straně…
…a na gumové podložky
Instalace pevných disků
Do útrob zařízení je možné vložit dva pevné disky. Nejprve je nutné odjistit čelní panel pomocí šroubku, který se nachází na spodní straně. Následně stačí vysunout čelní stranu jakoby dopředu. Vzápětí uživatel uvidí dva rámečky na pevné disky. Osadit je možné jeden, ale klidně i oba dva.
Jak si pozornější uživatelé nejspíše sami všimnou na snímcích níže, ližiny pro pevné disky i vnější kryt nepoužívají šrouby. Při instalaci se tak uživatel obejde bez dalších speciálních nástrojů. Jedinou výjimkou je instalace 2,5palcových disků, pak už je nutné vzít šroubovák do ruky – řeč je například o SSD jednotkách. Vzhledem k zaměření NAS serveru ale stejně většina uživatelů v domácnostech bude používat klasické pevné disky o velikosti 3,5 palce.
Detailní pohled na šroubek na spodní straně
Čelní strana se odklopí společně s bočnicí
Vložit je možné dva pevné disky
Tyto západky zajišťují disky pevně ve svých pozicích
Detailní pohled na rámečky pro pevné disky
Pomocí těchto ližin je možné 3,5palcové disky nainstalovat i bez použití šroubováku
Testovací disky
Když už jsme naťukli zapojení pevných disků, sluší se zmínit, s jakým náčiním jsme NAS server testovali. Šlo konkrétně o Seagate IronWolf s kapacitou 4 TB, což jsou modely určené speciálně pro provoz v NAS serverech – v rozšiřující jednotce se tedy určitě také neztratí.
Jde tedy o klasické plotnové disky, které rotují rychlostí 5900 otáček za minutu. Výrobek s maximální udržitelnou přenosovou rychlostí 180 MB/s je navržen tak, aby minimalizoval s pomocí speciálních senzorů vibrace a sloužil tak dlouho a spolehlivě i ve víceslotových NAS jednotkách.
Pro co nejlepší výkon je disk vybaven technologií AgileArray. Ta pomáhá disku zvládat rychlou obsluhu více uživatelů zároveň a také se osvědčuje při plnění náročných datových požadavků, které musí disk vyřizovat. Díky tomu se model hodí i pro použití v menších firmách. Disk je vhodný pro zatížení rovné 180 TB za rok.
Model obsahuje vyrovnávací paměť o kapacitě 64 MB. Podporuje rozhraní SATA III. Jednotka obsahuje speciální senzory, které omezují vibrace disku při jeho zapojení ve víceslotových NAS. Disk díky tomu podává konzistentní výkon a nabízí spolehlivý provoz.
Jeden z testovaných disků
Nainstalováno za pár minut
Jak je z řádků výše patrné, instalace pevných disků je otázkou maximálně několika málo minut. To samé platí také o první konfiguraci modelu QNAP TS-230. V podstatě stačí už jen připojit napájení a síťový kabel, poté již nic nebrání nastavení stanice. Přestože jsou možnosti testovaného modelu velmi široké, jeho nastavení se nemusí obávat ani méně zkušený uživatel.
Do webového prohlížeče na počítači, který se nachází ve stejné síti, stačí zadat adresu install.qnap.com. Na ní se nachází průvodce, který uživatele navede, jak se k NAS serveru připojit. Velmi užitečná je utilita zvaná Qfinder Pro, kterou je možné stáhnout ze stránek výrobce. Díky ní můžete nechat automaticky vyhledat NAS server v síti a následně jej nechat inicializovat.
Samotný proces inicializace je pak otázkou doslova pár kliků, jak si ukážeme krok za krokem na snímcích níže:
Aplikace Qfinder Pro pomůže najít NAS server
Program pomůže i s prvním spuštěním NAS serveru
Vše začíná instalací firmwaru
To může v závislosti na rychlosti sítě trvat klidně i několik minut
Následuje již samotná instalace
Prvním krokem je vytvoření přihlašovacích údajů
Následuje konfigurace časového pásma
Nastavení internetového připojení
Volba operačních systémů, ze kterých budete k NAS serveru přistupovat
Souhrn nastavení
Aplikování všech nastavení
Tím je proces instalace již dokončen
Operační systém v akci
Operační systém je jednou z největších předností testované novinky. Jeho prostřednictvím ovládáte všechny funkce NAS serveru a zároveň jej máte možnost naučit i novým kouskům doslova na pár kliků – můžete do něj totiž instalovat další programy. Vše samozřejmě probíhá v grafickém rozhraní, kterému nechybí okna, plocha a ikony, a který je plně lokalizován do češtiny.
Samozřejmě v první řadě slouží QNAP TS-230 jako datové úložiště, které zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení.
K instalaci aplikací slouží nabídka zvaná AppCenter. Zde uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu, obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně a každý si tak testovaný NAS server může snadno přetvořit na zařízení, které mu poslouží nejlépe.
Vyzdvihnout si zaslouží snadná správa fotografií s nástrojem QuMagie s podporou umělé inteligence pro automatické roztřídění fotografií do kategorií, v úvahu jsou přitom brány nejen místa, ale například i lidi a věci na momentkách. Mezi další užitečné funkce patří integrovaná možnost rolování po časové ose, nastavitelné titulní obrázky složek, procházení živých fotografií z iOS a nástroj hledání, který usnadňuje správu fotografií a sdílení.
Testovaný kousek proměníte doslova na pár kliků v sofistikované multimediální centrum pro streamování nejen fotografií, ale také hudby a videí, a to na počítačích, televizorech nebo mobilních zařízeních. Dokonce model QNAP TS-230 podporuje překódování videí 4K v reálném čase, kterému se budeme věnovat ještě v řádcích níže. Pomocí HBS můžete zase zálohovat nebo synchronizovat soubory NAS na vzdálené nebo cloudové úložiště za účelem spolehlivého zálohování a obnovení dat.
Operační systém
Detailní informace o stavu NAS serveru
Upozornění na události
Qboost správu NAS serveru značně usnadňuje
AppCenter
ControlPanel
Úložiště a snímky
FileStation
Multimedia Console
Výkon a nabízené funkce
Přestože je QNAP TS-230 aktuálně tím nejlevnějším dvouslotovým NAS serverem v nabídce tohoto výrobce, výkon mu rozhodně nechybí. To je zásluha především procesoru RTD1296 od společnosti Realtek. Tento čtyřjádrový čip udává pracovní tempo při frekvenci 1,4 GHz.
Pro úplnost dodejme, že má k dispozici hned 2 GB operační paměti, což je více než dostatečná hodnota pro běžné domácí použití. Pokud uživatelé přesto potřebují více paměti, musí sáhnout po nějakém jiném modelu. U testovaného kousku totiž na rozdíl od celé řady dalších modelů společnosti QNAP nelze operační paměť vylepšit. S ohledem na nižší pořizovací cenu je to ale vcelku pochopitelné.
Hlavní hrdina dnešní recenze podporuje RAID (0-striping, 1-mirroring, JBOD). To znamená, že je možné nechat pevné disky například zrcadlit, aby v případě poruchy jednoho z nich uživatel nepřišel o uložená data. Můžete rovněž nainstalovat disk SSD pro SSD cache s cílem zrychlit výkon aplikací náročných na počet vstupně-výstupních operací za sekundu.
To, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. Ta se pohybovala okolo 115,5 MB/s během čtení a 112,5 MB/s při zápisu. Tyto hodnoty se ale vcelku pochopitelně odvíjí od vložených disků a kvality sítě. Zájemci, kteří potřebují ještě vyšší přenosové rychlosti, jistě v nabídce QNAPu naleznou pokročilejší modely s rychlejším zápisem i čtením.
Indikační diody v akci
Výkon NAS serveru – a pochopitelně i přenosové rychlosti – je dostatečný i pro překódování videí 4K v reálném čase. Konkrétně úložiště TS-230 podporuje hardwarové kódování 4K (H.264) a překódování v reálném čase a umožňuje převod videí do univerzálního formátu souborů, které lze přehrávat plynule na více zařízeních. Například videa z cest tak můžete snadno sdílet s celou rodinou a přáteli prostřednictvím sdílených odkazů.
Aplikace myQNAPcloud umožňuje mimochodem trvalé připojení k úložišti TS-230 doma prostřednictvím internetu. Dovolí vám vytvořit i jedinečný název domény, prostřednictvím které pak můžete přistupovat k datům, sdílet je a samozřejmě i spravovat NAS server. Aplikace myQNAPcloud navíc upgraduje klíč certifikátů SSL na 2048 bitů, a zajišťuje tak zabezpečení služeb vzdáleného přístupu.
Výrobce koneckonců na bezpečnost dat klade opravdu velký důraz. Podporováno je 256-bitové šifrování AES jak pro celé svazky NAS, tak i pro sdílené složky. Samotné šifrování by se díky dostatku systémových prostředků nemělo nijak negativně podepsat na přenosových rychlostech jednotlivých disků.
Pohled do útrob NAS serveru
Detailní pohled na SATA konektory
Provozní hluk a spotřeba
Testovaný NAS server je v praxi velmi tichý. Jak si pozornější čtenáři všimnuli patrně již výše, o chlazení vnitřních komponent se kromě pasivních chladičů na základní desce stará už jen jeden 80mm ventilátor v zadní části. Ten však pracuje při velmi nízkých otáčkách. Ty nijak dramaticky nestouply ani ve chvíli, kdy jsme se snažili vytížit výkon zařízení na maximum.
Vytknout nemůžeme nic ani spotřebě – obzvláště pokud budeme na testované zařízení skutečně koukat jako na malý počítač. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 13 W, což je výborná hodnota. Drtivou většinu z toho si totiž vyžádaly vložené pevné disky. Pokud se aktivoval režim spánku HDD, spotřeba samotného NAS serveru klesla pod 5 W.
Napájecí adaptér
O chlazení se stará jediný ventilátor
Detailní pohled na zadní stranu NAS serveru
Otvory chlazení ve spodní části testovaného kousku
Klady a zápory
+ nejlevnější dvouslotový model v nabídce QNAPu
+ kompaktní rozměry, minimalistický design
+ kvalita zpracování
+ svižný chod operačního systému
+ překódování videí 4K v reálném čase
+ množství nabízených aplikací
+ tichý chod
- nemá čtečku paměťových karet
- vyšší modely nabízejí rychlejší datové přenosy, jsou ale dražší
Závěrečné hodnocení
QNAP TS-230 je velmi schopný NAS server, který toho umí daleko více, než je pouhá záloha dat. Především v domácnostech dobře poslouží jako spolehlivé, a přitom relativně levné multimediální centrum. Výkon je optimalizován tak akorát, třešničkou na dortu je pak velmi tichý chod a příznivá spotřeba.