Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: QNAP TS-253E – šikovný všeuměl

Recenze: QNAP TS-253E – šikovný všeuměl

Recenze
QNAP TS-253E-8G_1025560016
QNAP TS-253E-8G
12 396 Kč 14 999 Kč
QNAP TS-453E-8G_1557255470
QNAP TS-453E-8G
15 610 Kč 18 888 Kč

Neztratí se v malé či střední firmě, ale zrovna tak udělá radost náročným domácím uživatelům. Řeč je o novém NAS serveru QNAP TS-253E, který dnes důkladně proklepneme.

QNAP je ve světě NAS serverů poměrně vyhledávanou značkou. V nabídce tohoto podniku naleznete levné modely s cenou okolo pár tisíc korun, ale zároveň i sofistikovaná řešení, u kterých se cena přehoupla přes pomyslnou hranici patnácti tisíc korun. To je i případ testovaného dvouslotového modelu QNAP TS-253E.

Ten se nedávno zabydlel v tuzemských obchodech společně s větším bratříčkem QNAP TS-453E. Staví přitom prakticky na totožných součástkách a největším rozdílem jsou u něj právě čtyři pozice pro disky. Přečíst tuto recenzi se tedy vyplatí i v případě, že pokukujete po větším bratříčkovi.

V případě obou modelů platí, že výrobce slibuje dlouhodobou dostupnost a podporu, a to až do roku 2029. Právě proto jsou tyto dva NAS servery vhodné pro použití v podnicích, pro dlouhodobé projekty a tendery. Stejně dobrou službu ale naleznou v domácnostech náročných uživatelů, kteří například potřebují sdílet multimediální soubory napříč více zařízeními, jak si ukážeme v dnešní recenzi. Testovaný kousek toho ale umí daleko více.

Technické parametry

Testovaný model: QNAP TS-253E-8G

Dle využití: firemní, nároční uživatelé, dlouhodobé projekty

Provedení: stolní

Velikost HDD: 2.5"-SATA, 3.5"-SATA, M.2 PCI-E

Počet slotů pro HDD: 2x

M.2 slot: 2x M.2 2280

Úroveň RAID: 0-striping, 1-mirroring, JBOD

Počet ethernet portů: 2x 2.5G/1G/100M porty

HDMI: 2x

Možnost virtualizace: Ano

Porty: 2x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.1/3.2 Gen 2 Type-A, 2x HDMI

Rozměry: 168,5 x 102 x 225 mm

Hmotnost: 2,32 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TS-253E

Obsah balení

Zařízení od společnosti QNAP dorazilo do redakce v kartónové krabici přírodní barvy. Ta je přeci jen o něco větší než samotné zařízení, to kvůli pěnovým výplním uvnitř, které chrání NAS server před poškozením během transportu. Všechno dodávané příslušenství se ukrývá v samostatné kartónové krabičce, konkrétně je řeč o napájecím adaptéru, klíčkách k rámečkům na disky, síťovém kabelu, šroubkách pro uchycení M.2 i 2,5“ disků a návodu k použití.

DSC00952.JPG
DSC00958.JPG
DSC00964.JPG

Dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Model TS-253E vychází designově z aktuální nabídky společnosti QNAP. Prakticky totožný design nabízí i některé další NAS servery tohoto výrobce, které jsme měli možnost v minulosti testovat.

Zpracování ani kvalitě použitých materiálů není co vytknout. Celé tělo zařízení je velmi robustní, přestože vrchní část konstrukce je plastová. Koš na disky je totiž zhotoven z kovu, stejně jako některé další prvky konstrukce. Vše je vyvedeno v černé barvě. Na čelní straně kromě indikačních diod a ovládacích tlačítek zaujmou především rámečky pro vložení pevných disků. Ty jsou opatřeny i jednoduchými zámky pro lepší zabezpečení dat.

Vepředu stojí za pozornost rozhodně také snadno přístupný USB port, další tři nalezneme na zadní straně. Zde jsou kromě napájecí zdířky k dispozici také dva ethernetové konektory a dva HDMI porty. Ty jsou velmi důležité, neboť díky nim dovede NAS server plně zastat funkci multimediálního centra, jak si ještě detailněji ukážeme v řádcích níže. HDMI ale přijde vhod i pro HybridDesk Station a virtualizaci. Konektorová výbava je tedy více než dostačující. Výtku lze mít snad jen k lesklému pruhu, ve kterém se nachází USB konektor a indikační diody, uplývají na něm otisky a drobné nečistoty daleko více než na matných částech.  

Ve srovnání s větším modelem QNAP TS-453E působí hlavní hrdina dnešní recenze výrazně kompaktnějším dojmem. Je to dáno pochopitelně tím, že do něj můžete vložit pouze dva a nikoliv čtyři 3,5“ disky. Použity samozřejmě mohou být i 2,5palcové modely. Rozměry činí 168,5 x 102 x 225 mm, hmotnost pak 2,32 kg.

DSC00975.JPG
DSC00993.JPG
DSC00998.JPG

Design vychází z aktuální nabídky společnosti QNAP

Instalace disků

Než podrobíme QNAP TS-253E testům, je nutné do něj nainstalovat disky. Je to stejně jednoduché, jako prakticky u všech NAS serverů tohoto výrobce. Testovaný kousek tedy nabízí rámečky s bezšroubkovým uchycením, které je navíc vybaveno gumovými distančními podložkami pro lepší tlumení vibrací disků.

Rámečky jsou primárně určeny pro tradiční 3,5palcové disky. Pokud bychom do nich ale chtěli vložit 2,5palcové verze (například rychlejší SSD jednotky), konstrukce rámečku to umožní, pouze je nutné disky přišroubovat. V praxi je instalace 3,5palcových disků díky bezšroubkovému mechanizmu otázkou maximálně pár minut.

Vložit je možné do NAS serveru také hned dva disky M.2 2280 PCIe Gen 3 x2. Abychom se dostali ke slotům, je však již nutné hlavního hrdinu dnešní recenze rozebrat. Do útrob se dostanete celkem snadno – stačí vzít NAS server do ruky a táhnout obě bočnice od sebe, jednu dopředu, druhou dozadu. Ještě předtím je ale nutné odšroubovat bezpečnostní šroubky v zadní části okolo ventilátoru.

M.2 disky je možné také využít jako úložné svazky, ale většina uživatelů s jejich pomocí bude pravděpodobně akcelerovat cache pro svižnější práci celého stroje. Díky spolupráci technologie Google Edge TPU a QNAP AI Core (modulu na bázi AI pro rozpoznávání obrázků) může totiž zařízení TS-364 provádět vysokorychlostní rozpoznávání obličejů a objektů. Díky svižnějšímu pracovnímu tempu se M.2 jednotky hodí také při virtualizaci.

01.JPG
02.JPG
03 - podval.JPG

Instalace disků není vůbec složitá.

Nainstalováno za pár minut

Jak je z řádků výše patrné, instalace pevných disků je otázkou maximálně několika málo minut. To samé platí také o první konfiguraci modelu QNAP TS-253E. V podstatě stačí už jen připojit napájení a síťový kabel, poté již nic nebrání nastavení stanice. Přestože jsou možnosti testovaného modelu velmi široké, jeho nastavení se nemusí obávat ani méně zkušený uživatel.

Do webového prohlížeče na počítači, který se nachází ve stejné síti, stačí zadat adresu install.qnap.com. Na ní se nachází průvodce, který uživatele navede, jak se k NAS serveru připojit. Velmi užitečná je utilita zvaná Qfinder Pro, kterou je možné stáhnout ze stránek výrobce. Díky ní můžete nechat automaticky vyhledat NAS server v síti a následně jej nechat inicializovat.

Samotný proces inicializace je pak otázkou doslova pár kliků, jak si ukážeme krok za krokem na snímcích níže. Praktické je také to, že NAS server již během procesu první inicializace nabídne uživateli možnost nainstalovat nejnovější verzi operačního systému QTS. Ani toho se tedy uživatelé obávat nemusí.

Snímek obrazovky (118).jpg
Snímek obrazovky (119).jpg
Snímek obrazovky (120).jpg

První konfigurace NAS serveru je velmi intuitivní.

Operační systém v akci

Pozornější uživatelé si již na snímcích výše patrně všimnuli, že celý proces instalace probíhá v češtině. Plně lokalizován je do naší mateřštiny také celý operační systém QTS 5.0.1. A právě ten je jednou z největších předností testované novinky.

Jeho prostřednictvím ovládáte všechny funkce NAS serveru a zároveň jej máte možnost naučit i novým kouskům doslova na pár kliků – můžete do něj totiž instalovat další programy. Vše samozřejmě probíhá v uživatelský přívětivém grafickém rozhraní, kterému nechybí okna, plocha a ikony, a který je plně lokalizován do češtiny.

Samozřejmě v první řadě slouží QNAP TS-253E jako datové úložiště, ale už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení.

K instalaci aplikací slouží nabídka zvaná AppCenter. Zde uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu, obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Zařízení může být přístupné nejen z lokální sítě, ale prostřednictvím internetu klidně i z druhého konce planety. Mimochodem, přes dozorovací aplikaci QVR Pro můžete k NAS připojit až osm IP kamer zdarma.

Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně a každý si tak testovaný NAS server může snadno přetvořit na zařízení, které mu poslouží nejlépe. Níže naleznete i tipy na čtyři programy, které by si měl nainstalovat rozhodně každý majitel NAS serveru od společnosti QNAP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

File Station: Umožňuje spravovat, přistupovat a sdílet všechny soubory v zařízení TS-253E a prohlížet snímky souborů – to vše z webového prohlížeče. Můžete také snadno připojit vzdálené složky NAS a cloudové úložiště.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Qsync: Umožňuje zajistit, aby jakýkoli soubor nahraný do zařízení TS-253E byl dostupný všem připojeným zařízením, jako například počítačům, notebookům a mobilním zařízením. Můžete také synchronizovat sdílené složky a týmové složky pro skupinové sdílení souborů, čímž se zvýší flexibilita týmových projektů a spolupráce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Qsirch: Výkonný vyhledávací nástroj společnosti QNAP, podobný nástroji Google, vám umožní rychlé vyhledání obrázků, hudby, videí, dokumentů a e-mailů podle klíčových slov, barev a dalších podmínek vyhledávání. Podporuje Qfiling k provádění jednorázových nebo automatických archivačních úkolů na základě vlastních vyhledávacích kritérií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Qfiling: Automatizujte si organizaci souborů ─ jediné, co musíte udělat, je rozdělit soubory do kategorií a nakonfigurovat plán, a Qfiling udělá to ostatní. Qfiling také umožňuje chytrou recyklaci, která okamžitě přesune filtrované soubory do koše.

Snímek obrazovky (140).jpg
Snímek obrazovky (141).jpg
Snímek obrazovky (142).jpg

Takto vypadá operační systém QTS 5

Multimediální centrum či PC

Již v řádcích výše jsme zmínili, že označovat QNAP TS-253E jako NAS server není úplně přesné. Díky HDMI portu totiž může u televizoru fungovat jako pokročilé multimediální centrum s obrovskou kapacitou, do kterého můžete instalovat celou řadu užitečných aplikací. Pokud NAS server připojíte přímo k televizoru, není pak nutné posílat data přes síť a tím jí zbytečně zatěžovat.

Pokud připojíte klávesnici a myš, můžete s celým systémem bez nadsázky pracovat jako s klasickým počítačem. Jednoduše stačí v App Centru zapnout Linuxovou stanici a jednoduše jedním klikem nainstalovat například Ubuntu. Druhou možností je vytvoření Virtualizační stanice například s instalací Windows 10, kterou je možné používat stejně jako způsobem popsaným výše.

Mimochodem připojení prostřednictvím HDMI kabelu přijde vhod i v případě, kdy budujete například zabezpečovací kamerový systém. Monitor totiž můžete připojit rovnou k NAS serveru a nechat na něm obrazovat obraz, který zachytávají jednotlivé kamery.

DSC01248.JPG
DSC01256.JPG
DSC01266.JPG

NAS server v dobré společnosti u TV

Výkon v praxi

Aby všechno běželo plynule, jak má, je testovaný kousek vybaven čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron J6412, který pracuje na frekvenci až 2,6 GHz. Ten má k dispozici hned 8 GB operační paměti, což by bohatě mělo stačit i náročnějším uživatelům. Pokud je přesto potřeba více paměti, musí lidé sáhnout po nějakém jiném modelu. U testovaného kousku totiž na rozdíl od celé řady dalších modelů společnosti QNAP nelze operační paměť vylepšit.

Hlavní hrdina dnešní recenze podporuje RAID (0-striping, 1-mirroring, JBOD). To znamená, že je možné nechat pevné disky například zrcadlit, aby v případě poruchy jednoho z nich uživatel nepřišel o uložená data. Můžete rovněž nainstalovat dvě SSD jednotky, které přijdou vhod i pro SSD cache – cíl je tedy jasný, zrychlit výkon aplikací náročných na počet vstupně-výstupních operací za sekundu.

Během praktických testů se ukázalo, že to, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. S testovacími SSD jednotkami Samsung 870 QVO jsme dosáhli přenosových rychlostí až 531,7 MB/s v případě zápisu a 530,3 MB/s během čtení. To jsou v podstatě maximální hodnoty, kterých daný disk dosahuje. QNAP během laboratorních testů dosáhl ještě vyšších hodnot – 589,4 MB/s (zápis) a 588,3 MB/s (čtení).

Pro dosažení co nejvyšších přenosových rychlostí jsou k dispozici hned dva porty 2,5GbE, které jsou až 2,5krát rychlejší ve srovnání se stávajícími kabely CAT5e. NAS server navíc podporuje sdružování těchto portů pro přenos až 5 Gb/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Během testů jsme využili disk Samsung 870 QVO

Výkon NAS serveru – a pochopitelně i přenosové rychlosti – je dostatečný i pro překódování videí 4K v reálném čase. Konkrétně úložiště QNAP TS-253E podporuje hardwarové kódování 4K (H.264) a překódování v reálném čase a umožňuje převod videí do univerzálního formátu souborů, které lze přehrávat plynule na více zařízeních. Například videa z cest tak můžete snadno sdílet s celou rodinou a přáteli prostřednictvím sdílených odkazů.

Aplikace myQNAPcloud umožňuje mimochodem trvalé připojení k úložišti QNAP TS-253E doma prostřednictvím internetu. Dovolí vám vytvořit i jedinečný název domény, prostřednictvím které pak můžete přistupovat k datům, sdílet je a samozřejmě i spravovat NAS server. Aplikace myQNAPcloud navíc upgraduje klíč certifikátů SSL na 2048 bitů, a zajišťuje tak zabezpečení služeb vzdáleného přístupu.

Výrobce koneckonců na bezpečnost dat klade opravdu velký důraz. Podporováno je 256-bitové šifrování AES jak pro celé svazky NAS, tak i pro sdílené složky. Samotné šifrování by se díky dostatku systémových prostředků nemělo nijak negativně podepsat na přenosových rychlostech jednotlivých disků.

DSC00971.JPG
DSC00990.JPG
DSC01052.JPG

Pohled do útrob testovaného NAS serveru

Provozní hluk a spotřeba

Testovaný NAS server je v praxi velmi tichý. Jak si pozornější čtenáři všimnuli patrně již výše, o chlazení vnitřních komponent se kromě pasivních chladičů na základní desce stará už jen jeden 70mm ventilátor v zadní části. Ten však pracuje při velmi nízkých otáčkách. Ty nijak dramaticky nestouply ani ve chvíli, kdy jsme se snažili vytížit výkon zařízení na maximum.

Paradoxně nejhlučnějším prvkem celé sestavy jsou tak klasické pevné disky. Jak moc velký rozdíl to je si uvědomíte ve chvíli, kdy HDD zaměníte za SSD jednotky, které jsou díky absenci pohyblivých částí prakticky bezhlučné.

Vytknout nemůžeme nic ani spotřebě – obzvláště pokud budeme na testované zařízení skutečně koukat jako na malý počítač. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 11 W, což je výborná hodnota. Typická spotřeba v provozním režimu pak činí 18 W.

DSC01005.JPG
DSC01008.JPG
DSC01020.JPG

Chlazení NAS serveru je v praxi velmi tiché

Klady a zápory

+ solidní výkon díky procesoru Intel

+ přehrávání 4K videí, přímé připojení k televizoru

+ široké možnosti nastavení a instalace aplikací v systému QTS

+ intuitivní ovládání operačního systému

+ poslouží jako multimediální centrum i PC

+ hardwarové dekódování a překódování v reálném čase

+ licence kamerového systému (8x)

+ možnost šifrování i celých datových svazků

+ tiché chlazení

+ dostatek USB portů

+ dva porty 2,5GbE

+ dlouhá podpora až do roku 2029

 

- vyšší pořizovací cena

- nejde rozšířit operační paměť

- na lesklém pásku skříně více ulpívají otisky prstů a drobné nečistoty

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TS-253E

 

Závěrečné hodnocení

QNAP TS-253E je skutečně schopné zařízení, které toho umí opravdu hodně. Bez nadsázky jde o malý, a přitom poměrně výkonný počítač s operačním systémem QTS, který se ukrývá v těle NAS serveru. Velkou výhodou je bohatá konektorová výbava, možnost přímého připojení k televizoru, stejně jako tiché chlazení. Naopak zápory se hledají poměrně těžko. Pokud tedy pomineme vyšší cenu, která je dána právě vyšším výkonem a rozmanitostí nabízených dovedností. Pro jedince, kteří potřebují osadit NAS server více disky, dobře poslouží model QNAP TS-453E.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru