Líbivý vzhled, schopné fotoaparáty, s ohledem na cenovku solidní výkon a v neposlední řadě i velká baterie. To jsou hlavní přednosti modelu Realme 5 PRO, který má ambice stát se letošním bestsellerem.
Značka Realme je na českém trhu nováčkem, o to více se ale ve srovnání se zavedenou konkurencí snaží. Na pulty obchodů totiž vrhá jeden zajímavý model za druhým, koneckonců před pár dny byla odhalena špičková vlajková loď Realme X50 PRO. O té ale řeč dnes nebude, v této recenzi se podíváme na zoubek modelu Realme 5 PRO, který se snaží zaujmout především velmi dobrým poměrem cena/výkon.
Technické parametry
Testovaný model: realme 5 PRO, 4GB/128GB, Sparkling Blue
Displej: 6.3" displej s Full HD+ rozlišením 2340 x 1080 bodů
Procesor: 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 712 (2x 2,3 GHz Kryo 360 Gold, 6x 1,7 GHz Kryo 360 Silver)
Operační paměť: 4 GB
Úložiště: 128 GB, slot na paměťové karty
Zadní fotoaparáty: 48 Mpx (Sony IMX586, f/1.8), 8 Mpx (ultraširokoúhlý 119°, f/2.25), 2 Mpx (makro objektiv), 2 Mpx (portrétní asistent)
Přední selfie kamera: 16Mpx f/2.0
Konektivita: LTE, Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS/ Glonass/ Beidou
Další výbava: čtečka otisků prstů, dualSIM
Baterie: 4035 mAh, rychlé nabíjení 20W
Platforma: Android 9.0 v úpravě ColorOS
Rozměry: 157 x 74,2 x 8,9 mm
Hmotnost: 184 gramů
Představení modelu Realme 5 PRO
Obsah balení
Díky své velmi příjemné ceně patří telefon Realme 5 PRO do nižší střední třídy, kde zpravidla výrobci šetří na všem, co se dá. V případě testovaného kousku to ale neplatí, neboť v bílé kartónové krabičce naleznete prakticky všechno, co budete potřebovat. Kromě samotného telefonu se v balení ukrývá USB nabíječka, návod k použití, bodák pro vyjmutí rámečku na SIM karty a v neposlední řadě také praktické silikonové pouzdro.
Balení telefonu
Dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
Jednou z největších předností testovaného kousku je rozhodně vzhled. Design se zkrátka u modelu Realme 5 PRO povedl, jak se můžete na vlastní oči přesvědčit na ukázkových snímcích níže. Novinka sází na zaoblené křivky – zakulacené nejsou totiž pouze rohy, ale také bočnice – a také na velký protáhlý displej, který zabírá prakticky celou čelní stranu. Pouze uprostřed horní hrany je kapkovitý výřez pro čelní kameru.
Přístroj se nabízí v atraktivních barevných kombinacích sparkling blue a crystal green. My jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu, jejíž zadní strana hází odlesky do modré a fialové barvy. Přechod navíc působí takovým dojmem, jako kdybyste se koukali na nějaký krystal. Dominantním prvkem zadní strany jsou pochopitelně fotoaparáty, a to společně se čtečkou otisků prstů. Mimochodem celý telefon pokrývá speciální povrchová úprava, která odpuzuje vodu.
Na první pohled se může zdát, že je zadní strana vyrobena z kovu, ve skutečnosti jde ale o plast. Z něj jsou vyrobeny také bočnice. Plastové díly působí sice odolným dojmem, nikde se neprohýbají, ale patrně toho nevydrží tolik jako konstrukce z kovu a skla. Na druhou stranu více odolnou konstrukci nenabízí v dané cenové kategorii prakticky žádný výrobce. A tak to nelze považovat za negativum.
Po konstrukční stránce se sluší vyzdvihnout ještě slot pro SIM karty. Ten dovede pojmout dvě SIM karty paměťovou kartu k tomu. Jde tedy o plnohodnotný dualSIM, což v dané cenové kategorii rozhodně není standardem.
Realme 5 PRO
V kapkovitém výřezu se nachází čelní kamera
Zadní strana telefonu je vyvedena v designu krystalu
Detailní pohled na logo výrobce…
…a zadní fotoaparáty
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Přístroj má v pase 8,9 mm
Na levé straně se nachází pohotovostní tlačítko
Levý bok smartphonu
Zde jsou umístěna tlačítka pro ovládání hlasitosti…
…a také slot pro SIM
Kromě dvou SIM pojme rámeček také paměťovou kartu
Vrchní strana je dokonale hladká
Kompletní konektorová výbava se nachází vespodu
Detailní pohled na USB-C konektor
Ergonomie a zabezpečení
Použití obrazovky s úhlopříčkou 6,3 palce by mohlo nasvědčovat, že telefon nebude žádný drobek. Ve skutečnosti jsou ale rozměry poměrně příznivé. Díky protáhlému displeji se totiž všechny součástky podařilo vtěsnat do těla o velikosti 157 x 74,2 x 8,9 mm. Pro úplnost dodejme, že přístroj má hmotnost 184 gramů.
Konstrukce je velká tak akorát, aby se přístroj držel jistě v ruce. Příjemné ergonomii dopomáhají také zakřivené bočnice na zadní straně, které přirozeně kopírují tvar lidské ruky. Snad jen hmotnost by přeci jen mohla být o něco nižší, obzvlášť s ohledem na použití plastové konstrukce.
Ovládat velkou obrazovku jednou rukou není v praxi žádný problém, ale nepočítejte s tím, že byste palcem ruky dosáhli až na protilehlý horní roh. Fotoaparáty jsou na zadní straně mírně vystouplé. Kvůli tomu telefon neleží rovně na stole, když jej položíte. Vyřešit se to nicméně dá vcelku jednoduše dodávaným silikonovým pouzdrem, které navíc chrání přístroj proti pádům a méně šetrnému zacházení. Sice pak už telefon nevypadá tak elegantně a stylově, ale alespoň je chráněn.
S ergonomií úzce souvisí také zabezpečení telefonu. Ve výbavě nechybí čtečka otisků prstů, která je umístěná na zadní straně. Díky tomu otevíráte telefon přirozeněji otiskem ukazováčku hned, jak jej vezmete do ruky, na druhou stranu odemknout otiskem přístroj, který leží na stole, možné není.
Navzdory rozměrům padne telefon dobře do ruky
Čtečka otisků se nachází na zadní straně
Profil telefonu
Zadní strana je zakřivená
Detailní pohled na vystouplý fotoaparát
Součástí balení je i silikonové pouzdro
Takto vypadá telefon v dodávaném pouzdře
Detailní pohled na čtečku otisků prstů
Spodní strana telefonu
Displej a jeho kvality
Model Realme 5 PRO je vybaven 6,3palcovým dotykovým panelem s rozlišením Full HD+, tedy 2340 x 1080 bodů. Pro úplnost dodejme, že hustota bodů je 409 ppi, jas až 450 cd/m2 a kontrast 1100:1. Dotykový panel pokrývá 81,5% NTSC barevného prostoru.
Jak již bylo uvedeno výše, displej má jen malý kapkovitý výřez uprostřed horní hrany, i díky tomu má telefon velmi tenké rámečky. Vyzdvihnout si zaslouží také technologie ochrany zraku. Dotyková plocha je mimochodem chráněna odolným sklem Corning Gorilla Glass 3+.
A jaký je tento panel v praxi? Barevné podání působí velmi věrným dojmem. Pozorovací úhly jsou pak velmi slušné, obraz se nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi slušná je také maximální intenzita podsvícení, díky níž je displej poměrně dobře čitelný i na ostrém slunci. Konkurenta s lepším displejem budete a se stejnou cenou budete na našem trhu hledat jen velmi obtížně.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Výkon překvapí
S ohledem na příznivější pořizovací cenovku patrně nikdo nebude předpokládat, že by byl hlavní hrdina dnešní recenze kdovíjaký trhač asfaltu. Vlajkové lodi jednotlivých výrobců mají v dnešní době výkonu ještě citelně více, nicméně použité součástky modelu Realme 5 PRO ostudu rozhodně nedělají.
Srdcem telefonu je 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 712, u nějž jsou jádra rozdělena do dvou skupin – dvě nabízí frekvenci 2,3 GHz (Kryo 360 Gold) a zbylých šest je pak taktováno na 1,7 GHz (Kryo 360 Silver). Operační paměť dosahuje kapacity 4 GB a úložný prostor v případě testovaného kousku 128 GB. Sluší se nicméně podotknout, že na CZC.cz je možné zakoupit také variantu s 8 GB paměti, která bude o něco výkonnější. Ta je jinak v ostatních parametrech shodná s testovaným kouskem.
Hodnocení AnTuTu
Benchmarková utilita AnTuTu udělila hlavnímu hrdinovi dnešní recenze skóre 208 777 bodů. Chod operačního systému Android je v praxi velmi svižný a uživatel nikdy nemá pocit, že by musel na něco čekat. A to ani v případě spuštění více aplikací najednou, což je zásluha především větší operační paměti. Dech nezačal novince docházet ani při práci s náročnějšími aplikacemi. Všechny hry běžely na daném železe poměrně svižně, a to například i PUBG, Call of Duty: Mobile či nejnovější díl Asphaltu.
Příjemným překvapením bylo, že se přístroj ani při maximálním vytížení nijak dramaticky nepřehříval. Nejvíce jsme naměřili teplotu 36,5 stupně (pomocí AnTuTu), což je velmi solidní výsledek. V praxi je telefon po několika hodinách hraní skutečně chladnější, než bývá zvykem.
Společnost Realme upravila telefon, který pracuje pod operačním systémem Android 9, k obrazu svému. A to prostřednictvím uživatelského rozhraní ColorOS. S ním běží přístroj stále velmi svižně a proti čistému Androidu jsou změny spíše jen kosmetické. V telefonu nalezneme nicméně celou řadu užitečných předinstalovaných aplikací – například optimalizační program, který automaticky uvolňuje paměť a maže nepotřebné soubory, které se nahromadí například při brouzdání po internetu. K dispozici je ale také kompas či převodník měn. Snad jediné, co může některým uživatelům ve výbavě chybět, je NFC čip. Kvůli tomu nelze použít telefon například jako bezkontaktní platební kartu.
Uzamčená vs. úvodní obrazovka
Oblast oznámení a rychlého nastavení
Správce souborů; Nastavení
Internetový prohlížeč; Galerie
Prostředí fotoaparátu
Nástroj pro optimalizaci telefonu; Kompas
Kalkulačka ukrývá i převodník měn
Počasí
Prostředí telefonu; Zprávy a klávesnice na výšku
Klávesnice na šířku
Multimediální výbava
Jedním z největších lákadel modelu Realme 5 PRO mají být nabízené fotoaparáty. My vás nicméně budeme ještě chvíli napínat, neboť před ukázkovými momentkami a videi se společně nejprve podíváme na kvalitu zvukové reprodukce.
Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli, telefon je vybaven pouze jedním reproduktorem na spodní straně. Ten postrádá v praxi výšky i basy, respektive má výrazně zesílené střední pásmo. V dané cenové třídě jde nicméně o standard. Pochvalu si testovaný kousek zaslouží za integraci klasického sluchátkového konektoru jack 3,5 mm. Z něj se totiž poslední době stává „ohrožený druh“, neboť řada výrobců nutí uživatele vystačit si s USB-C konektorem.
Zvuk se line ze spodní strany telefonu
Fotoaparát na čelní straně
Vzadu je celá sestava objektivů
Dost bylo napínání, je na čase se seznámit s nabízenými fotoaparáty. V první řadě telefon nabízí 16Mpx selfie kameru, která staví na senzoru Sony IMX471 (velikost pixelů 1μm a objektiv se světelností f/2.0). Vzadu jsou pak umístěny hned čtyři objektivy, konkrétně jde o tuto sestavu:
- Hlavní 48Mpx snímač Sony IMX586, 1/2″ senzor s velikostí pixelů 0.8μm a světelnou optikou f/1.8. S využitím technologie 4in1 1.6μm tvoří 12Mpx snímky.
- Sekundární 8Mpx snímač a širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 119°, velikost pixelů 1.12μm a světelnost f/2.25.
- 2Mpx makro kamera pro záběry ze 4 cm, velikost pixelů 1.75μm.
- 2Mpx portrétní asistent, velikost pixelů 1.75μm a 6 portrétních stylů.
Hlavním lákadlem má být tedy 48MPx senzor, který ale standardně pořizuje 12MPx snímky. Do vyššího rozlišení jej je nutné přepnout manuálně, počítat je navíc nutné s tím, že při rozlišení 8000 x 6000 obrazových bodů bude mít jeden snímek velikost zhruba 10 MB. Vysoké rozlišení přijde vhod ve chvílích, kdy chcete dělat nejrůznější výřezy – koneckonců testovaný kousek od společnosti Realmee nenabízí klasický teleobjektiv, a tak režim vysokého rozlišení přijde v tomto ohledu vhod. V prostředí aplikace fotoaparátu je přímo režim přiblížení zapnout, v takovém případě je využíváno právě vyšší rozlišení snímače.
Hlavní objektiv, který mimochodem pochází z dílny společnosti Sony, nabízí citelně vyšší kvalitu než širokoúhlá kamera. Na druhou stranu v některých případech zkrátka přijde dynamičtější širokoúhlý záběr vhod, a tak rozhodně přítomnost této kamerky potěší. Využít uživatelé mohou také makro kameru, i když se v takovém případě musí smířit s velmi nízkým rozlišením (2 MPx).
Přístroj se chlubí také řadou režimů umělé inteligence – například pro dokonalé portréty s rozmazaným pozadím, noční snímky, HDR, AI krásy a mnohé další. Automatika je poměrně inteligentní, bezproblémové je tak vyvážení bílé, focení pohybujících se předmětů nebo osob, stejně jako focení při umělém osvětlení nepředstavuje žádný problém. V horších světelných podmínkách občas zaváhá automatické ostření, což je poznat především při natáčení videí.
Fotoaparát mimochodem stačí na záznam 4K videa rychlostí 30fps, případně je k dispozici standard Full HD/120fps a ultra zpomalená videa 720p s rychlostí 960fps. Ukázková videa připojujeme níže, hned pod snímky, které jsme s testovaným telefonem pořídili.
>> 48MPx fotoaparát v akci <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky ze dne <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky z noci <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Makro fotoaparát <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázková videa <<
Video ze dne
Video ze dne
Video z interiéru
Video z noci
Video z noci
Výdrž baterie
Model Realme 5 PRO je poháněn akumulátorem s nadprůměrnou kapacitou 4035 mAh. V praxi jsme díky němu museli při běžném používání dobíjet telefon až druhý den večer. I při náročnějším používání by tak měl přístroj vydržet pracovat bez elektrické zásuvky jeden celý den, naopak při střídmějším použití je možné dosáhnout klidně i 2,5denní výdrže.
Samozřejmě pokud začnete ždímat výkon telefonu na maximum, není problém přístroj vybít už po několika hodinách. Nepřetržitě hrát nebo sledovat Full HD videa je při plném nabití možné zhruba devět hodin.
Potěšující je také podpora rychlého 20W nabíjení v kombinaci s USB-C portem. Díky tomu nabijete i tuto větší baterii za 70 minut, což je solidní výsledek. 50 % kapacity máte přitom k dispozici už po 32 minutách nabíjení. Zamrzí snad jen absence bezdrátového dobíjení.
Dodávaná nabíječka
Klady a zápory
+ poměr cena/výkon
+ líbivý vzhled
+ kvalita hlavního fotoaparátu (v dané cenové kategorii)
+ povedený displej
+ výdrž baterie, rychlé nabíjení
+ plnohodnotný dualSIM
- nemá NFC
- nepodporuje bezdrátové nabíjení
- kvalita snímků a videí v horším světle
Závěrečné hodnocení
Realme 5 PRO je velmi povedený telefon a důstojný zástupce nižší střední třídy. Přestože má příznivější cenovku, nechybí mu ve výbavě nic podstatného, co by běžné uživatele při každodenním používání nějak omezovalo. Drobné neduhy se samozřejmě také nejdou, ale díky příznivější cenovce je celá řada uživatelů testovanému kousku odpustí. Novinka má tedy dobře našlápnuto stát se letošním bestsellerem.