Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: RugGear RG740 – zničili jsme nezničitelné? Recenze

Recenze: RugGear RG740 – zničili jsme nezničitelné?

Především extrémně tenkou konstrukcí a díky Black Friday i velmi atraktivní cenovkou se snaží zaujmout chytrý telefon RugGear RG740. Co od něj můžete čekat v praxi? To jsme se rozhodli důkladně otestovat.

Výrobci se v dnešní době velmi často honí za co nejtenčí konstrukcí chytrých telefonů a za líbivými křivkami. Ty ale zpravidla uživatele omrzí hned, jak jim přístroj poprvé spadne – a rozbije se. To nicméně v případě modelu RugGear RG740 nehrozí, jak si ukážeme v dnešní recenzi. Naopak, je to parťák do nepohody, nechá si toho líbit opravdu hodně. A to navzdory aktuální příznivé cenovce 3490 Kč. Ale začněme hezky popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RugGear RG740

 

Technické parametry

Testovaný model: RugGear RG740

Displej: 4.7" displej s HD rozlišením 1280 x 720 bodů

Procesor: 4jádrový procesor Snapdragon 410 1.2GHz

Operační paměť: 2 GB

Úložný prostor: 16 GB, slot pro paměťové karty

Odolnost: IP68

Dual SIM: ano

Fotoaparáty: 13Mpx a 5Mpx

Konektivita: LTE, WiFi, Bluetooth, GPS/Glonass/Beidou, microUSB

Baterie: 3950 mAh

Operační systém: Android 5.1

Rozměry: 153 x 76,5 x 14,5 mm

Hmotnost: 236 g

 

Obsah balení

Hlavní hrdina dnešní recenze je dodáván v kartónové krabičce černé barvy, která i díky vnitřní vystýlce působí luxusním dojmem. Popravdě na první pohled by málokoho napadlo, o jak levný smartphone ve skutečnosti jde. Na druhou stranu si je nutné uvědomit, že před Black Friday byla cena tohoto kousku více než třikrát vyšší a za takové sumy přístroj celá řada tuzemských obchodů skutečně nabízí. Ale zpět k balení, uvnitř něj se ukrývá návod k použití, nabíječka, USB kabel a v neposlední řadě také sluchátka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

 

Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování

RugGear RG740 se nabízí v jediném provedení, které kombinuje kovové, plastové a gumové prvky. Proti současným designovým telefonům působí hlavní hrdina tohoto testu jako nějaký obrněnec. Zkrátka důraz na maximální možnou odolnost místo laciných designových pozlátek je zde více než markantní.

V podstatě je celý telefon obalen v poměrně tlusté gumě černé barvy, bočnice jsou pak vyztuženy ještě kovovými pláty. Velmi zajímavě vypadá také zadní strana, která vypadá, jako kdyby byla pokryta kůží. Ve skutečnosti jde ale o gumu, čehož si nicméně všimnete až při detailnějším ohledání. Na přední a zadní straně jsou některé prvky zvýrazněny žlutou barvou, což dodává hlavnímu hrdinovi dnešní recenze trochu modernější vzhled.

Jednotlivé části jsou slícovány velmi precizně a z telefonu odolnost čiší doslova každým coulem. Mimochodem po odšroubování dvou šroubků na zadní straně se dostanete do útrob telefonu, kde se nacházejí hned tři sloty. Jeden slouží k vložení paměťové karty, druhé dva pak pro SIM karty. Na rozdíl od celé řady konkurenčních přístrojů je tak testovaný kousek skutečný Dual SIM telefon, u kterého zároveň můžete využívat i paměťovou kartu.

Daní za vysokou odolnost jsou pochopitelně větší proporce, alespoň tedy ve srovnání s většinou konkurentů. Konkrétně jsou to rozměry 153 x 76,5 x 14,5 mm a hmotnost 236 g. Testovaný kousek je tak macatější než obyčejné 5,5palcové modely, ale na druhou stranu nijak dramaticky nevyčnívá z kategorie odolných přístrojů.

V otázce ergonomie je nicméně nutné s většími proporcemi počítat. I přes větší tloušťku se ale přístroj dá poměrně dobře ovládat jednou rukou, byť na protilehlý horní okraj obrazovky palcem již nedosáhnete. To je ale problém drtivé většiny dnešních smartphonů, i těch, které nenabízí zvýšenou odolnost.

V otázce ergonomie je trochu nepříjemné snad jen to, že pohotovostní tlačítko je nahoře, jednou rukou se telefon obtížněji pouští, ale jde spíše o otázku zvyku. Za pozornost stojí ještě tlačítko na levé bočnici, kterému je v nastavení možné přiřadit libovolnou funkci. Nechybí zde ale například ani samostatná spoušť pro fotoaparát. Marně byste zde hledali čtečku otisků prstů, ale to je s ohledem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nad displejem – v levém rohu – se tradičně nachází přední fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vespod jsou pak dotykové plošky nahrazující tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj není žádný drobeček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na programovatelné tlačítko na levé bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana smartphonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory a pohotovostní tlačítko se ukrývají na protilehlé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory jsou umístěny pod krytkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana modelu RugGear RG740

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je příkladné

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části je fotoaparát s bleskem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kryt je možné odšroubovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukrývají se pod ním sloty pro dvě SIM a paměťovou kartu

 

Co vydrží v praxi?

Výrobce se chlubí tím, že přístroj splňuje certifikaci IP68. Podle údajů výrobce je možné jej tedy nechat až hodinu pod vodní hladinou, kde je s ním možné klidně i natáčet videa nebo fotit. Díky masivním gumovým absorbérům by měl přístroj bez sebemenší újmy vydržet i pády z větších výšek, aniž by se rozbil. Výrobce dokonce uvádí, že je jeho nasazení vhodné i do těžkých outdoorových podmínek.

A přesně to jsme se rozhodli vyzkoušet v praxi. Ještě než se společně podíváme na kvalitu fotoaparátů, výkon smartphonu a další jeho parametry a nabízené funkce, podívejte se, co přístroj opravdu vydrží.

Co všechno vydrží RugGear RG740?

 

RugGear RG740 si toho v praxi nechá líbit až překvapivě hodně, obzvláště s ohledem na jeho aktuální pořizovací cenu. V podstatě vůbec žádný problém pro něj nepředstavují pády z menších, nebo klidně i z větších výšek. Dokonce jsme jej opakovaně házeli ze schodů dolů a vše ustál bez sebemenší újmy. Nebýt pár oděrek na gumových částech, vůbec by nešlo poznat, že upadl.

Přístroj jsme podrobili také testům pod vodou. Kromě klasického ponoru jsme přístroj pokropili také vysokým tlakem v myčce na automobily. Přestože proud byl v některých chvílích tak silný, že telefon odlétl o kousek dál, vůbec nijak mu to neuškodilo.

Velkým překvapením byla také odolnost displeje. Hlavního hrdinu dnešní recenze jsme použili jako kladívko na ořechy. Přesto na displeji nebylo jediné škrábnutí, což je zásluha ochranné vrstvy RugDisplay Glass. Displej neobstál až ve chvíli, kdy jsme telefon přejeli autem. Sluší se nicméně dodat, že to bylo nejspíše dáno tím, že podložka nebyla dokonale hladká a byla velmi pevná. Například na trávě by se to rozhodně nestalo.

Navíc rozbitému displeji navzdory telefon fungoval bez problémů dál. A to je obdivuhodný výsledek, obzvláště s přihlédnutím k aktuální pořizovací ceně. Níže přidáváme několik fotografií toho, jak telefon vypadal po testu, abyste o jeho až překvapivé odolnosti měli lepší představu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon po testech odolnosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej přejetí autem nevydržel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po velkých pádech zbyly jen drobné oděrky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana byla i po přejetí autem bez sebemenší újmy

 

Kvalita displeje

Po představení skutečné odolnosti testovaného kousku se vrátíme k tradiční osnově našich recenzí, tedy ke kvalitě displeje. Přístroj sází na 4,7palcový displej s rozlišením HD, tedy 1280 x 720 obrazových bodů. Na poměry odolných smartphonů, u kterých je zpravidla vše podřízeno odolné konstrukci, si zaslouží testovaný kousek skutečně pochvalu.

Většina chytrých telefonů s odolnou konstrukcí má totiž podprůměrné displeje, u kterých se o žádné barevné věrnosti ani mluvit nedá. Proti tomu fotografie zobrazené na tomto dotykovém panelu jsou vcelku ucházející, pouze při větších náklonech již dochází ke světlání obrazu – bavíme se ale o takových úhlech pohledu, které v praxi bude využívat málokdo. Čitelnost displeje na slunci je díky dostatečné intenzitě podsvícení poměrně slušná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon pod taktovkou Androidu

Jak je z řádků výše patrné, na konstrukci ani displeji výrobce rozhodně nešetřil. A co výkon? Pracovní tempo u modelu RugGear RG740 udává 4jádrový procesor Snapdragon 410 při frekvenci 1,2 GHz. Do vínku dostal přístroj dále 2 GB operační paměti a 16 GB úložného prostoru, samozřejmostí je slot pro paměťové karty typu microSD.

Zběhlejší uživatelé již pravděpodobně tuší, že hardware není nejnovější. To koneckonců dokládá i přítomnost Androidu 5.1, na kterém telefon běží. A v tuto chvíli bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by výrobce chystal nějakou velkou aktualizaci systému.

S ohledem na výše uvedené jsme však byli příjemně překvapeni, že práce v prostředí operačního systému nebyla kdovíjak pomalá. Ano, telefon nereaguje tak rychle jako stejně drahá konkurence, která nemá odolnou konstrukci – a logicky si díky tomu může dovolit i výkonnější součástky uvnitř, ale nejde o nijak tragickou konstrukci. V praxi je navzdory nižšímu výkonu telefon poměrně dobře použitelný. To je zásluha především 2 GB operační paměti, přeci jen starší Androidy nebyly tak „nenažrané“ jako současné generace, a v praxi je to rozhodně znát.

Samozřejmě pomalejší pracovní tempo se projeví ve chvíli, kdy na telefonu začnete spouštět doinstalovávané aplikace třetích stran. Především načítání her je velmi pomalé a navzdory HD rozlišení není možné moderní tituly hrát v plném rozlišení. Na druhou stranu, toto je zkrátka telefon na práci, což plní na výbornou.

Mezi předinstalovanými aplikacemi nechybí ani užitečné nástroje, jako je kompas či baterka. Pro úplnost dodejme, že v benchmarkové utilitě AnTuTu dostal telefon 35 732 bodů, což odpovídá současné generaci lowendových smartphonů. Nicméně v prostředí Androidu 5.1 je situace jiná, jak jsme popsali již výše.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení AnTuTu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uzamčená vs. úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nainstalované aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast rychlého nastavení; Spuštěné aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí fotoaparátu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový prohlížeč; Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Předinstalovány jsou šikovné nástroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu; Klávesnice na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice na šířku

 

Multimediální výbava

Hlasitý reproduktor se ukrývá na čelní straně přístroje, hned pod displejem. Díky tomu je až velmi hlasitý, neboť přímo míří na uživatele, a to i když telefon používáte v režimu na výšku nebo šířku. Kvalita zvukové reprodukce je spíše průměrná. Patrné jsou u ní zvýrazněné středy, které přehlušují výšky i basy.

Průměrné kvality jsou také dodávaná sluchátka. Na druhou stranu celá řada výrobců sluchátka ke svým telefonům už vůbec nedodává, a tak je jejich přítomnost u cenově dostupnějšího modelu příjemným překvapením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktor se ukrývá pod displejem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní fotoaparát na zadní straně telefonu

 

Hlavní hrdina dnešní recenze je již tradičně vybaven dvěma fotoaparáty ten na přední straně disponuje rozlišením 5 megapixelů, na zadní straně je pak umístěn 13MPx snímač. Samozřejmostí je blesk a hromada pokročilých funkcí, jako jsou například nejrůznější obrazové režimy.

Kvalita snímků se drží především s ohledem na příznivější pořizovací cenu přístroje na poměrně slušné úrovni. Počítat je nutné pouze s pomalejším ostřením, kdy se roztřesená ruka nepříznivě promítne do ostrosti snímku. Se slábnoucím osvětlením však kvalita momentek klesá, není v nich ani tolik šumu jako u levnějších modelů, ale ostrost snímků někdy pokulhává.

Příjemným překvapením byl čelní fotoaparát, který v dané cenové třídě patří ke špičce, nabídne relativně prokreslené a ostré snímky i za ne zcela ideálních světelných podmínek. Posoudit to koneckonců můžete sami podle ukázkových snímků níže:

 

>> Ukázkové snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázkové snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Výdrž baterie

Akumulátor s kapacitou 3950 mAh je napevno zabudovaný v útrobách telefonu. V praxi jsme s přístrojem dosáhli na dvoudenní výdrž při nepatrně nižším zatížení, konkrétně si testovaný smartphone řekl o nabíječku až druhý den pozdě večer. Při přehrávání videa ve Full HD rozlišení a s nastavenou maximální intenzitou podsvícení však není problém přístroj vybít za méně než osm hodin.

S nabíjením, respektive použitým microUSB kabelem souvisí i jedna nepříjemnost. Kvůli gumové konstrukci je konektor nepatrně zapadlejší, než bývá zvykem. S dodávaným USB kabelem není problém, ale pokud budete chtít použít jiný, nemusí doléhat korektně. Výrobce na to naštěstí myslel na nabídl druhý způsob nabíjení – pomocí magnetického mechanizmu, jak je vidět na snímcích níže. Speciální kabel je samozřejmě součástí balení, pozor si je nutné dávat pouze na to, aby konektory byly dobře osušené od případné vody, než začnete telefon nabíjet. Klasický microUSB konektor je tak nutné vytahovat pouze ve chvíli, kdy potřebujete z telefonu přenášet data.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Využít je možné magnetický kabel pro nabíjení

 

Klady a zápory

+ velmi odolná konstrukce

+ překvapivě dobrá ergonomie

+ relativně kvalitní displej

+ reproduktor je velmi hlasitý

+ magnetický mechanizmus nabíjení

 

- micro USB konektor je mírně zapadlý

- baculatější konstrukce nemusí vyhovovat každému

- starší Android 5.1

- výkon je lehce podprůměrný

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RugGear RG740

 

Závěrečné hodnocení

Chytrý telefon RugGear RG740 je opravdu parťák do nepohody. Díky odolné konstrukci se neztratí při běžném použití, ani v opravdu náročných podmínkách. Na poměry odolných mobilů má navíc slušný displej a vyzdvihnout si zaslouží také smysl výrobce pro detail – například nabíjecí magnetický konektor nabíjení si zamilujete. Pokud koukáte po přístrojích, které toho vydrží o něco víc, stojí tento kousek rozhodně za pozornost.

RugGear RG740

 

Jde to i levněji…

Společnost RugGear mimochodem vyrábí ještě levnější odolné telefony. Ten úplně nejlevnější se dá v rámci Black Friday zakoupit dokonce za pouhých 199 Kč. Navzdory nízké cenovce i model RugGear RG129 nabízí odolný gumový plášť, který by měl být v praxi zárukou vysoké odolnosti. K dispozici je certifikace IP67, díky které může být přístroj potopen 1 metr pod hladinu až na 30 minut. Vydrží navíc pády z výšky až 1.5 metru.

RugGear RG129 poslouží nejen při komunikaci, ale také vám nabídne několik základních možností dalšího využití. Ve výbavě má FM rádio a nechybí ani podpora pro přehrávání některých audio a video formátů (MP3, MIDI, AMR, AAC, WAV, AVI, MP4, 3GP). Využívat můžete Bluetooth, slot pro paměťové karty microSD, 0.3 Mpx zadní fotoaparát s LED bleskem a další základní aplikace. Ve výbavě nechybí ani slot pro dvě SIM karty.

Odolný telefon přináší 1.77" veliký displej s rozlišením 128 x 160 bodů, který nabízí zvýšenou odolnost proti poškrábání a tlaku. Přístroj nabízí 4 MB základní interní paměť, kterou můžete rozšířit přes microSD slot (až 32 GB). Umožní komunikaci v sítích 2G GSM 850, 900, 1800, 1900MHz (GPRS CLASS 12). Ve výbavě najdete bezdrátovou technologií Bluetooth, FM rádio a 0.3 Mpx zadní fotoaparát s LED bleskem. krytí telefonu odpovídá specifikaci IP67. Rozměry mobilu činí 106 x 51 x 14 mm při hmotnosti 98 gramů. 

RugGear RG129

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RugGear RG129

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj sází na klasickou tlačítkovou konstrukci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej tedy dotykový není

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pase má telefonu 14 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory jsou ukryty pod gumovou krytkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod zadním krytem se ukrývá baterie…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a sloty pro dvě SIM karty a paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatelské prostředí

Názory ostatních Geeků (4)

avatar Ověřený GEEK - level 2

Recenze

BERNADIC Ověřený GEEK 23. 11. 2018 15:20

Sice recenze na dost strašné zařízení, ale po dlouhé době opravdu povedený text bez zbytečných obsahových chyb a jiných hloupostí.Chtělo by to jen doladit těch pár překlepů, nedopsaných vět, ale jako recenze s rozsáhlou fotodokumentací moc pěkné.Škoda že neuvádíte autora recenze.

FARMACKA FAR

Dobre vy!

FARMACKA 23. 11. 2018 15:39

Jelikoz jsem majitel odolnych BV6000 a BV9500, vzdy se u podobnych recenzi zastavim. Diky.

sha.piro SHA

Volba pro klávesu + kontrolka

sha.piro 24. 11. 2018 19:20

Dobrý den,
rád bych se zeptal autora této recenze a zároveň i testu, kde se dá nastavit funkce pro levé tlačítko na boku přístroje a zda mu při nabíjení telefonu nebo zmeškané události blikala kontrolka v pravém rohu nad displejem, jak je popisováno v návodu. Já telefon zakoupil a i když jsem snad už prošel všechno 5x, nepodařilo se mi přijít na to proč to u mého kusu nefunguje.
Děkuji mnohokrát.
S pozdravem,
Daniel

sha.piro SHA

K uzamykání a probouzení

sha.piro 24. 11. 2018 19:46

Jen dodám, že osobně tlačítko na horní straně využívám pouze k úplnému vypnutí a zapnutí přístroje. K uzamykání a probouzení využívám jiných voleb a to - k uzamknutí displeje dlouze podržím středové kolečko pod displejem (nastaveno v menu telefonu) a k probuzení displeje využívám pravé spodní tlačítko fotoaparátu na boku přístroje. Není tedy nutné vždy používat dvě ruce pro každé odemknutí telefonu. Ale přiznám se, že pokud by to šlo nastavit pro lévé výše položené boční tlačítko, bylo by to ještě lepší a podstatně pohodlnější.

Máš něco na srdci?

Nahoru