Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: Samsung Galaxy Fold – mnohem lepší, než jsme čekali Recenze

Recenze: Samsung Galaxy Fold – mnohem lepší, než jsme čekali

autor: Saša Ševčík
Je to patrně nejočekávanější smartphone letošního roku. A po několika měsících konečně přichází do prodeje. Řeč je o skládacím chytrém telefonu s ohebným displejem Samsung Galaxy Fold, který si dnes důkladně proklepneme.

Dvě obrazovky, šest fotoaparátů a velmi elegantní vzhled. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat smartphone Galaxy Fold od společnosti Samsung. Podle výrobce má tento model představovat budoucnost chytrých telefonů, je to ale budoucnost, která již zamířila na pulty obchodů. Právě proto jsme se rozhodli prozkoumat, co uživatelé mohou od tohoto futuristického přístroje skutečně čekat.

Samsung Galaxy Fold

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Fold

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung Galaxy Fold, 12GB/512GB, 5G, Cosmos Black

Přední displej: 4,6" Super AMOLED s rozlišením 1680 x 720 bodů (399ppi)

Vnitřní displej: Infinity Flex 7,3" Dynamic AMOLED s rozlišením 2152 x 1536 bodů (362ppi)

Procesor: Snapdragon 855 (1x2.84 GHz/3x2.42 GHz/4x1.8 GHz)

Grafický akcelerátor: Adreno 640

Operační paměť: 12 GB

Úložiště: 512 GB, nepodporuje paměťové karty

Zadní fotoaparáty: 12Mpx Super Speed Dual pixel F1.5/2.4 OIS, teleobjektiv 12Mpx F2.4 OIS, ultraširokoúhlý 16Mpx F2.2

Vnitřní fotoaparáty: 10Mpx F2.2 + 8Mpx F1.9

Přední fotoaparát: 10Mpx F2.2

Konektivita: podpora sítí 5G a LTE, Bluetooth 5.0, NFC, WiFi ax, GPS/Glonass/BDS/Galileo, USB Type-C

Prémiové funkce a zabezpečení: čtečka otisků prstů, podpora DeX

Akumulátor: 4235 mAh, podpora bezdrátového nabíjení a sdílení energie Qi, rychlé nabíjení

Rozměry: 160,9 x 117,9 x 7,6 mm

Hmotnost: 263 g

 

Představení smartphonu Galaxy Fold

 

Obsah balení

Chytrý telefon Galaxy Fold má představovat to nejlepší v nabídce společnosti Samsung. Je to koneckonců patrné už z množství dodávaného příslušenství, které je velmi nadstandardní. V černé luxusně vyhlížející kartónové krabičce se totiž ukrývá prakticky vše, co budou lidé potřebovat. Konkrétně je k dispozici návod k použití, nabíječka, USB kabel a bezdrátové špunty Samsung Galaxy Buds, kterým se budeme věnovat ještě v řádcích níže. Samozřejmostí je také USB redukce, díky které je možné k telefonu připojit například flash disk, což jistě přijde v některých situacích vhod. Zapomenout nesmíme ani na speciální ochranný kryt připomínající karbonová vlákna, který je k telefonu dodáván.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této krabičce je telefon dodáván

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Každá část příslušenství má v balení své vlastní místo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i praktická redukce

 

Vzhled a kvalita zpracování

Galaxy Fold je prvním telefonem od společnosti Samsung, který se chlubí ohebným displejem. Sluší se připomenout, že Galaxy Fold si odbyl již zkraje letošního roku. Ještě předtím, než novinka zamířila na pulty obchodů, udělala společnost Samsung několik zásadních změn – právě proto jsme na něj museli několik dlouhých měsíců čekat. Prakticky všechny změny se přitom týkají konstrukce.

Například horní ochranná vrstva displeje Infinity Flex byla protažena až za rámeček, takže je zřejmé, že je nedílnou součástí konstrukce displeje a není určena k sejmutí. Dále byla horní a spodní část pantu zpevněna nově přidanými ochrannými kryty, pro zvýšení ochrany displeje Infinity Flex byly pod displej přidány další kovové vrstvy. Vylepšení se dočkal také prostor mezi pantem a tělem telefonu Galaxy Fold, tedy je nyní menší.

Skládací konstrukce působí opravdu povedeně. Pant i při detailním ohledání vypadá, jako kdyby neměl vůbec žádné spoje, všechny mechanické součástky jsou totiž pečlivě ukryty pod příslušenými kryty tak, aby nebyly vůbec vidět. Díky tomu by se měla zcela minimalizovat šance, že se něco běžným používáním poškodí. Podle výrobce je konstrukce stavěna na 200 000 přehnutí a zase složení, takovou hodnotu by tedy přístroj měl údajně vydržet.

Jak pečovat o Galaxy Fold

 

Samotný výrobce nicméně upozorňuje na to, že Galaxy Fold potřebuje „speciální péči“, jak se můžete dozvědět i ve videu výše. V podstatě to znamená, že máte při používání myslet na to, že vnitřní displej se má udržovat čistý a při zavírání na něm nesmí být žádné předměty, aby se dotyková plocha neponičila. Nemusíte se bát toho, že by vadilo sem tam nějaké to smítko prachu. Například mince by už ale plochu poškodit mohla.

Samotný design telefonu je dechberoucí, a to i když pomineme skládací konstrukci. Telefon totiž díky skleněným plochám pokrývajícím přední i zadní stranu působí jak nějaký opečovávaný diamant, který byl vybroušen k naprosté dokonalosti. My jsme měli možnost testovat provedení Cosmos Black, nicméně k dispozici je také varianta Space Silver. V obou případech je telefon velmi lesklý, přesto na něm nijak dramaticky neulpívají otisky prstů a další drobné nečistoty.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, počítejte s tím, že s telefonem budete budit velký rozruch. Je to podobné, jako kdybyste měli nějaký supersport v hodnotě několika milionů korun – kam přijedete, tam cítíte, jak se za vámi otáčí zvědavé oči. Skládací smartphony s ohebnými displeji působí zkrátka v dnešní době stále jako sci-fi.

Samotný kloub telefonu je kovový a je na něm precizně vyryto logo výrobce. S ohledem na cenovku tohoto přístroje patrně není potřeba zdůrazňovat, že vše bylo děláno s důrazem na důkladnost – a to ať se bavíme o kvalitě zpracování či použitých materiálech. Přestože u prémiových telefonů jsme si již zvykli na to, že se chlubí zvýšenou odolností proti vodě a prachu, Galaxy Fold takové přednosti nemá – pár kapek při dešti mu rozhodně vadit nebude, ale do bazénu jej zkrátka vzít nemůžete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Fold

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozložený telefon působí jako dokonalá placka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve složeném stavu je přístroj dvakrát tak široký, ale zase nebývale úzký

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zavřeném stavu je k dispozici menší displej  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nad displejem se nachází čelní fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další dva objektivy jsou uvnitř, v pravém rohu nad displejem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zpracování telefonu se drží na velmi vysoké úrovni

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pantu je logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned vedle ovládacích tlačítek a čtečky otisků prstů…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…se nachází slot pro SIM kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rámeček pro SIM kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na fotoaparát

 

Unikátní ergonomie v praxi

Nebudeme lhát. Ještě před začátkem testu, když jsme si mohli Galaxy Fold osahat maximálně tak pár minut na nejrůznějších výstavách, nám dvoudisplejové řešení přišlo jako zbytečnost. Přeci jen celá řada lidí bude mít v kapse raději normální mobil a při skutečné práci či hraní her zkrátka sáhne po tabletu.

S každou hodinou, kterou jsme tuto unikátní novinku používali, nám však celý systém dával větší smysl. Ve složeném stavu je totiž telefon neskutečně kompaktní. A i když má v pase 15 až 17 milimetrů, díky úzké konstrukci se perfektně drží v ruce. Ano, displej je sice malý, ale na běžnou práci, kontrolu hovorů, brouzdání po webu v metru, focení, procházení galerie a podobné aktivity bohatě stačí. V praxi tak běžný uživatel prakticky nemá nutnost Galaxy Fold rozkládat. Na malé obrazovce vyřídí vše, co potřebuje – a je to daleko rychlejší a příjemnější, než když máte obyčejný mobil. Takto úzký smartphone totiž perfektně padne do ruky a skvěle se ovládá i jednou rukou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V rozloženém stavu je telefon naprostá placka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve složeném má v pase stále jen 15 až 17 mm

 

Teprve ve chvíli, kdy si chcete skutečně oddychnout a zahrát nějakou hru, nebo si prostě jen číst, telefon rozevřete. Stále však máte jedno zařízení a v něm všechna svá data okamžitě přístupná. Mimochodem i v rozloženém stavu se dá chytit Galaxy Fold do jedné ruky, což se hodí například při čtení. Ale pro ovládání jsou již zapotřebí ruce dvě. V rozloženém stavu má tablet v pase pouze 6,9 mm na užší straně a 7,6 mm na straně širší.

Celkově si tedy ergonomie přístroje zaslouží rozhodně pochvalu. Je to něco jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí, ale smysl to v praxi opravdu má. Všechna hardwarová tlačítka se mimochodem nachází na pravé bočnici. Konkrétně je řeč o ovladačích hlasitosti a pohotovostního režimu, nachází se zde také čtečka otisků prstů.

Novinka se přitom otevírá hladce a přirozeně jako kniha a zavřít ji lze do zcela ploché a kompaktní podoby. Aby bylo možné něčeho takového dosáhnout, vyvinul Samsung sofistikovaný pantový mechanismus s do sebe zapadajícími ozubenými kolečky.

Pokud máte strach, že lesklé části telefonu poškodíte, přijde vám jistě vhod dodávané pouzdro. To se skládá ze dvou částí – jedna se nandá na přední stranu, druhá pak na zadní. Kryty drží na telefonu poměrně dobře, výrobce je nicméně doporučuje zajistit oboustrannou lepící páskou, ta je přímo na krytech připravena.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon s nasazeným krytem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kryt chrání i pravou bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pant je ale samozřejmě holý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zadní stranu s nasazeným krytem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie telefonu je špičková

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V jedné ruce se dá držet i rozevřený přístroj

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana smartphonu

 

Kvalita displejů

Jak zaznělo výše již několikrát, displeje jsou k dispozici dva. Menší panel na čelní straně staví na technologii Super AMOLED a nabízí úhlopříčku 4,6 palce, jeho rozlišení pak činí 1680 x 720 bodů (399ppi).

O poznání zajímavější je však 7,3palcová obrazovka Infinity Flex, která se ukrývá uvnitř. Jde o Dynamic AMOLED panel s rozlišením 2152 x 1536 bodů (362ppi). Dotyková plocha se skládá v podstatě ze dvou částí, uprostřed je ohebná podobně jako list papíru. V této části cítíte při přejetí drobný přehyb, ale to v praxi ničemu nevadí. Jde spíš o zvyk, že najednou nemáte pod rukou plochu s pevným podkladem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Malá obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velký flexibilní displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehyb jde vidět jen na jednolitých barvách

 

Přehyb na displeji je velmi nepatrný. Vidět jde v podstatě pouze z některých úhlů, a to navíc jen v případě, kdy je displej vypnutý nebo zobrazuje jednolitou barvu. V praxi tedy přehyb ničemu nevadí a použití flexibilního panelu je velmi příjemné. 

Co se barevného podání týče, patří obě obrazovky ke špičce, i když staví na odlišných technologiích. Menší Super AMOLED obrazovka nabízí věrné barevné podání, což se dá říci také o větším panelu s technologií Dynamic AMOLED u něj jsou nicméně barvy saturovanější.

Bez sebemenší chybičky jsou také pozorovací úhly, obraz se nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi dobrá je i čitelnost na ostrém slunci, což opět platí o obou dotykových plochách.

 

>> Vnější menší displej <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

>> Vnitřní větší displej <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Operační systém, výkon a hry

Samsung Galaxy Fold je poháněn procesorem Snapdragon 855, jehož osm jader je rozděleno do třech skupin (1x2.84 GHz/3x2.42 GHz/4x1.8 GHz). Nedílnou součástí tohoto špičkového 7nm čipu je také grafický akcelerátor Adreno 640. Do vínku dostal smartphone hned 12 GB operační paměti a 512 GB úložiště. Absence slotu na paměťové karty bude s ohledem na nabízené úložiště 512 GB vadit málokomu.

Zběhlejší uživatelé již patrně tuší, že Galaxy Fold patří k těm nejvýkonnějším smartphonům současnosti. To dokládá také hodnocení AnTuTu, ve kterém získal přístroj hodnocení 445 059 bodů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení AnTuTu

 

S ohledem na použitý hardware patrně nebude příliš velkým překvapením, že pod taktovkou operačního systému Android je odezva operačního systému bleskurychlá. V podstatě ani při spuštění několika aplikací nejsou poznat jakékoliv známky zpoždění.

Na menší obrazovce patrně bude většina lidí používat jen jednu aplikaci, velká nicméně svádí k tomu, abyste na ní zapnuli alespoň dva či tři programy najednou, spustit se ale klidně dají i čtyři. Pokud zapnete ale jen jednu aplikaci, můžete krásně využít celou obrazovkou plochu. I aplikace, které jsou určeny pro jednu obrazovku a režim na výšku, se zobrazí na velké dotykové ploše krásně rozprostřeně. Dobře je to vidět na hře Clash Royale, jejíž snímek naleznete níže.

Hrát hry se ale dají i v režimu na šířku. Takto jsme vyzkoušeli například populární Fortnite, a výsledek nás mile překvapil. Díky většímu displeji totiž vidíte ve hře více informací, než bývá u obyčejných smartphonů zvykem. Máte tak šanci získat cennou konkurenční výhodu.

Výkon je více než dostatečný na to, aby mohla novinka zastat také funkci stolního počítače, stačí připojit klávesnici a monitor. Řeč je o platformě Samsung DeX, kterou výrobce představil již dříve.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hry se dají hrát v režimu na výšku…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale také na šířku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obrazovky je možné krásně rozdělit…  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a to platí i v režimu na výšku

 

Operační systém Android si výrobce předělal k obrazu svému, přístroj využívá nové rozhraní One UI. Čistý a minimalistický design této grafické nadstavby umisťuje nejrelevantnější obsah ve spodní polovině obrazovky, což je přirozenější a pohodlnější v případě držení jednou rukou. Například typicky výškové nabídky – jako je prostředí telefonu – může uživatel nechat zobrazit uprostřed velkého displeje, případně si nabídku přitáhnout k jedné z bočnic.

Lákadlem je podobně jako u dalších přístrojů tohoto výrobce také virtuální asistent Bixby. Podle Samsungu nejde už jen o pouhého hlasového průvodce, nýbrž o umělou inteligenci napojenou na chytrý telefon. Bixbyho lze ovládat hlasem, textem, poklepáním, ale například i namířením objektivu fotoaparátu na objekt, o kterém chcete zjistit více informací.

Inteligentní vyhledávání vám tak například zobrazí detaily o lokalitě, ve které se nacházíte, nebo nalezne daný produkt v on-line obchodě. Bixby také umí sledovat vaše návyky a nabízet personalizovaný přehled informací, které jsou pro vás relevantní. Bixbyho je možné využívat i v Česku, avšak s češtinou stejně jako u celé řady konkurentů nepočítejte. Vystačit si musíte s angličtinou.

 

>> Uživatelské prostředí na menší obrazovce <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka; Menu s aplikacemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast oznámení a rychlého nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace CZC.cz; Kalendář

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu; Virtuální klávesnice

 

>> Uživatelské prostředí na větší obrazovce <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast oznámení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa spuštěných aplikací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plocha je dost velká, aby se na ni vešly zástupci aplikací i widgety

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový prohlížeč

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Navigace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace CZC.cz

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Počasí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí fotoaparátu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice

 

Šest fotoaparátů v akci

Kvůli skládací konstrukci má telefon hned šest fotoaparátů – tři jsou vzadu, dva na vnitřní straně a jeden pak ještě na vnější. Fotit je tedy s modelem Fold možné ve složeném i rozloženém stavu, nemusíte vůbec přemýšlet, jak zrovna vezmete smartphone do ruky, vždy můžete rovnou začít fotit

Konkrétně se nachází na vnější straně 10Mpx selfie fotoaparát se světelností f/2,2. Vepředu je pak totožná kamera, a navíc ještě 8Mpx RGB Depth fotoaparát (f/1,9). A konečně na zadní straně se nachází 16Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát (f/2,2), 12Mpx širokoúhlý fotoaparát (f/1,5 / f/2,4) a 12Mpx fotoaparát s teleobjektivem (f/2,4).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uvnitř se nachází dva fotoaparáty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tři jsou pak na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poslední objektiv je nad malým displejem úplně vepředu

 

Fotoaparáty u testovaného kousku předčí kdejaký kompakt, jak koneckonců můžete posoudit sami podle následujících snímků. Velmi dobré výsledky podávají i za hodně špatných světelných podmínek. Níže naleznete mimochodem také ukázková videa, abyste mohli zhodnotit, jak si senzor na zadní straně vede v tomto ohledu.

Více vám napoví ukázková videa a fotografie z reálných testů:

 

>> Tři hlavní objektivy v akci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přiblížení pomocí teleobjektivu (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přiblížení pomocí teleobjektivu (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přiblížení pomocí teleobjektivu (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přiblížení pomocí teleobjektivu (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

 

>> Ukázkové snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Tři čelní fotoaparáty v akci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní fotoaparát (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr vnitřního fotoaparátu (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní fotoaparát (originál zde)

 

>> Ukázkové snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Natočená videa <<

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video z interiéru

Ukázkové video z noci

Ukázkové video z noci

 

Kvalita reproduktorů a bezdrátové špunty

Chytrý telefon Galaxy Fold patří k tomu nejlepšímu také v otázce zvukových schopností. K dispozici jsou stereofonní reproduktory, které nabízí opravdu hutný a vyvážený zvuk. Je jedno, zda chcete poslouchat hudbu nebo sledovat filmy, stereo reproduktory uspokojí v tomto ohledu i náročnější posluchače.

Případní zájemci musí nicméně počítat s tím, že novinka přišla o klasický sluchátkový konektor jack 3,5 mm. Potěší nicméně to, že výrobce přibalil velmi kvalitní sluchátka. Jde totiž o prémiový model Samsung Galaxy Buds v ceně přesahující 3,5 tisíce korun. Zvuk u těchto bezdrátových špuntů pomáhali ladit experti z AKG. Není tedy překvapením, že sluchátka nabízí bohatý a čistý zvukový projev.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon se chlubí…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…stereofonními reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení jsou i sluchátka Galaxy Buds

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na bezdrátové špunty

 

Výdrž baterie

S ohledem na integraci svou displejů, z nichž jeden se navíc může měřit s počítačovými tablety, jsme měli obavy z celkové výdrže baterie. V praxi je na tom nicméně přístroj více než dobře. Nabízí akumulátor s kapacitou 4235 mAh, což v praxi stačí na 10,5 hodiny přehrávání nonstop videa na 7,3palcové obrazovce. Pro porovnání; Galaxy Note 10+ má větší baterii (4300 mAh) a menší displej, výdrž u něj je při totožném testu jen o půl hodiny lepší.

V praxi velmi záleží na tom, jak zrovna telefon používáte. S malým displejem a střídmějším pracovním tempem nebude problém dosáhnout dvoudenní výdrže. Pokud naopak budete neustále otvírat a zase zavírat ohebný panel, výdrž citelně klesne. I tak by se měl nicméně Galaxy Fold obejít bez elektrické zásuvky minimálně po dobu jednoho dne.

Samozřejmostí je i možnost bezdrátového nabíjení, bezdrátová nabíječka však není součástí balení. Prostřednictvím zadní strany může telefon vlastní energii s dalšími zařízeními také sdílet – takto jde nabíjet například nositelnou elektroniku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

 

Klady a zápory

+ nečekaně dobrá ergonomie

+ návykové použití, nahradí bez problémů tablet

+ špičkový výkon, hodí se na hry

+ velmi povedená konstrukce

+ kvalitní fotoaparáty

+ oba displeje nabízí věrné barevné podání i dobrou čitelnost na slunci

+ bezdrátové špunty v základním balení

 

- vysoká pořizovací cena

- velká obrazovka je náchylnější na poškození

- chybí odolnost proti vodě a prachu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Fold

 

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy Fold působí jako sci-fi. Navzdory futuristické konstrukci je to však přístroj, který si již můžete koupit a každý den používat. Příjemná ergonomie a přednosti plynoucí ze dvou obrazovek jsou však doslova návykové. Vracet se tak z tohoto modelu na běžný smartphone, není zrovna dvakrát příjemné. Za samozřejmost lze považovat špičkový výkon, prémiové fotoaparáty či displeje s věrným barevným podáním. Naopak negativa se hledají těžko, pokud tedy pomineme velmi vysokou pořizovací cenu. Ta je nicméně dána tím, že jde o naprostou novinku a technologii, kterou v současnosti žádný jiný přístroj z portfolia Samsungu nenabízí.

Samsung Galaxy Fold

Názory ostatních Geeků (2)

STATION STA

Souhlas

STATION 26. 11. 2019 21:40

Měl jsem možnost si ho trochu prohlédnout na veletrhu IFA v Berlíně a pro člověka, který si večer po práci sedne k PC, aby vyřídil věci, které nestihl přes den je to šikovný pomocník, který může pomoci přes den zvládnout více. Jestli po Novém roce klesne cena, tak ... ;-)

avatar
holcat 27. 11. 2019 13:37

@STATION: Já osobně jsem volil Huawei mate 20 X 5g a nelituji.

Máš něco na srdci?

nahoru