Recenze: Samsung QE55Q700T – jemný 8K obraz levně
Není pochyb o tom, že 8K rozlišení představuje budoucnost. Ještě nedávno se ale takto jemným rozlišením chlubily pouze ty nejlepší televizory na trhu, u nichž se však cenovka pohybovala nad hranicí 100 tisíc korun. Výrobci se ale postupně snaží udělat 8K modely dostupnější – a tím logicky atraktivnější pro co nejširší skupinu zákazníků. Jedním z nejlevnějších 8K televizorů na současném trhu je Samsung QE55Q700T, kterému se nyní podíváme detailněji na zoubek.
Hlavní přednosti modelu Samsung QE55Q700T podle výrobce:
- mimořádný 55" SMART televizor s rozlišením 8K
- inteligentní Quantum Processor 8K
- funkce Zvuku sledujícího pohyb a automatického zesílení hlasu
- antireflexní povrch
- přehledné rozhraní Smart Hub
Samsung QE55Q700T
Technické parametry
Testovaný model: Samsung QE55Q700T - 138cm
Úhlopříčka displeje: 55“ (138 cm)
Nativní rozlišení: 7680 x 4320 (8K UHD)
Technologie TV: HDR10+, HLG, QLED, Quantum HDR1000, Smart (chytrá)
Typ podsvícení: Direct LED
Frekvence: 100 Hz
Index kvality obrazu: 3700
WLAN (WiFi): Ano
Bluetooth: Ano
Operační systém: Tizen
Webový prohlížeč: Ano
DLNA: Ano
EPG: Ano
HbbTV (Červené tlačítko): Ano
Miracast (Zrcadlení obrazu): Ano
Nahrávání na USB - PVR: Ano
Ovládání hlasem: Ano
HDMI 2.1: Ano, 4x
USB: Ano, 2x
Optický audio: Ano
LAN: Ano
CI: Ano
Typ tuneru: Duální, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 (HEVC)
Podpora H.265 (HEVC): Ano
Výkon reproduktorů: 60 W
Spotřeba: 156 W
Roční spotřeba: 216 kWh
Rozměr pro VESA držák: 200 x 200
Rozměry: 1228,6 x 782,5 x 256,9 mm
Hmotnost: 21,9 kg
Rozměry bez podstavce: 1228,6 x 707,6 x 34,6 mm
Hmotnost bez podstavce: 18,6 kg
Samsung QE55Q700T
Obsah balení
Podobně jako další televizory od Samsungu je i hlavní hrdina dnešní recenze dodáván v kartónové krabici přírodní barvy, na které jsou černé potisky. Hned na první pohled je tak zřejmé, že hlavní předností tohoto modelu je právě 8K rozlišení. Dodávaná výbava čítá rozložený stojan, návod k použití, redukci pro CI modul, napájecí kabel, dvě tužkové baterie a dálkový ovladač
Krabice, ve které je televizor dodáván
Dodávané příslušenství
První sestavení
Pokud budete věšet televizor na zeď, nemusíte se montáží zdržovat. V podstatě vám stačí jakýkoliv kompatibilní držák se standardem VESA 200 x 200, který přiděláte do příslušných otvorů na zadní straně.
Všichni ostatní ale musí před prvním zapnutím namontovat dodávaný stojan, ten se skládá ze dvou částí. Při montáži si vystačíte jen s křížovým šroubovákem. V podstatě stačí jen do zadní části připevnit nohu, ke které pak přišroubujete samotný podstavec. Přitom je ale nutné sundat ozdobný kryt, který slouží k vyvedení kabeláže, šroubky se totiž utahují z vnitřní strany, jak je vidět na snímcích níže.
Do tohoto prostoru se přidělává noha s podstavcem
Nejprve je nutné přišroubovat nohu
Šroubky k podstavci se uchycují pod ozdobným krytem
Detailní pohled na přidělaný podstavec
Vzhled? Sázka na umírněnost
Pokud svět televizorů alespoň trochu sledujete, patrně vám neuniklo, že Samsung dovede vyrobit opravdu exkluzivní designové kousky. Řeč je například o modelu The Frame, který se v klidovém režimu dokáže změnit v obraz, nebo také o nedávno testovaném provedení The Serif. Ten má velmi unikátní vzhled, a dokonce i vlastní podstavec – v místnosti tak působí jako kus designového nábytku.
U modelu Samsung QE55Q700T se ale výrobce do takto odvážných kreací nepouštěl. Místo toho vsadil na umírněnost, klasický vzhled tak neruší žádné designové výstřelky. Naopak díky velmi tenkým rámečkům působí testovaný model skoro až nenápadně. Rámečky jsou dokonce tak tenké, že se na ně nevešlo ani logo výrobce, Samsung to vyřešil štítkem v pravém dolním rohu. Zvolil tedy jinou strategii než ostatní výrobci, kteří kvůli logu dělají spodní část rámečku zbytečně širší. Je to drobný detail, ale velmi ovlivňuje design celého přístroje.
Kontrast k tenkým rámečkům vytváří masivní černý podstavec. Na první pohled se může zdát, že je zbytečně masivní. Je si ale potřeba uvědomit, že na svých bedrech nese pořádně velkou úhlopříčku s hmotností přesahující 20 kilogramů. Podstavec je tedy dimenzován tak akorát, aby byl postavený televizor dostatečně stabilní.
Celý přístroj je vyveden v odstínech černé barvy. Aby zadní strana nepůsobila příliš fádně, je prakticky celá žíhaná, což vytváří zajímavý efekt. Ostudu tedy přístroj neudělá ani ve chvíli, kdy se jej rozhodnete umístit někam do prostoru, na druhou stranu vysloveně designové kousky od Samsungu nastavují laťku na úplně jinou úroveň.
Jak bylo uvedeno již výše, noha podstavce disponuje odnímatelným krytem, pod který je možné ukrýt veškerou kabeláž. Konektorová výbava je mimochodem poměrně bohatá, čítá: 2x USB, 4x HDMI 2.1, 1x digitální audio výstup (optický), anténní konektory, CI slot a síťový konektor LAN (RJ45). Náročnější uživatelé tak mohou postrádat maximálně kompozitní vstup.
K samotnému zpracování ani kvalitě použitých materiálů nelze mít žádné výhrady. To však není u přístroje, jehož cenovka přesahuje hranici 40 tisíc korun, žádným překvapením.
Testovaný televizor v celé své kráse
Rámeček okolo displeje je velmi tenký
Své logo umístil výrobce na štítek do pravého spodního rohu
Kontrastem k tenkým rámečkům je masivní podstavec
V pase má televizor něco málo přes 2,5 cm
Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky
Protilehlá strana televizoru
Zadní strana televizoru
Pod ozdobným krytem je prostor pro vyvedení kabeláže
Horním vstupem se kabely vedou…
…až ke spodní části podstavce
Jednotlivé konektory jsou pečlivě popsány
V horní části nalezneme především dva USB konektory
Pod HDMI porty je pak síťový konektor společně s anténními konektory
QLED 8K v akci
Nebudeme vás napínat, rovnou přistoupíme k té nejdůležitější části recenze – k obrazové kvalitě. Samsung QE55Q700T nabízí 55palcovou úhlopříčku (138 cm), v prodeji je nicméně ještě také model Samsung QE65Q700T se 65 palci, respektive 163 cm. Na své si tedy přijdou i jedinci, kteří touží po větší obrazové ploše. Vcelku pochopitelně ale musí počítat s vyšší pořizovací cenou.
Dohromady 33 milionů pixelů vytváří na menší obrazovce, kterou jsme měli možnost testovat, až neskutečně jemný obraz. Rozlišení 8K vlastně nabízí čtyřikrát více obrazových informací než standard 4K. A v praxi je to opravdu poznat, pokud zobrazíte skutečně nativní 8K obsah je obraz perfektně ostrý a výrazně prokreslenější než u 4K. Problém je ale v tom, že obsahu v rozlišení 8K je zatím poskrovnu.
Samsung to řeší speciálním čipem Quantum Processor 8K, který dovede za pomoci strojového učení (AI Upscaling) přepočítat obraz z nižšího rozlišení na vyšší. V praxi tak dovede snížit šum jednotlivých pixelů a dokreslit vcelku realisticky jednotlivé textury a hrany. Subjektivně tak obraz v rozlišení 4K vypadal na testovaném televizoru lépe než na stejně velkém panelu od Samsungu s rozlišením 8K. To samé platí také o obsahu v rozlišení Full HD, i když u něj již rozdíly nejsou tak markantní.
Vysoké rozlišení přijde vhod i v rámci funkce Multi View. Ta rozdělí obrazovku na dvě části – sledovaný obsah umístí na jednu stranu a zrcadlení displeje vašeho smartphonu na stranu druhou. To znamená, že váš telefon už nebude odpoutávat pozornost od sledování obrazovky. Mimochodem zrcadlení prostřednictvím telefonu je díky funkci Tap View velmi jednoduché, v podstatě stačí telefon přiblížit k bočnici televizoru.
Vysoké rozlišení navíc nemusí sloužit pouze ke sledování videí, ale také během práce. Pokud totiž pracujete z domova, můžete svůj počítač bezdrátově zrcadlit přímo na televizní obrazovce. V praxi tak získáte v podstatě čtyři 4K displeje vedle sebe. Na hraní v takto vysokém rozlišení byste potřebovali high-endovou sestavu, nicméně na brouzdání po internetu či práci s dokumenty z pohodlí pohovky stačí i průměrná sestava.
Standardní obraz
Dynamický obraz
Testovaný kousek staví na technologii QLED, která je v podstatě vylepšením hojně rozšířeného standardu LED, který využívají LCD televizory. Technologie QLED staví na kovovém materiálu zvaném Quantum Dot, který umožňuje televizoru reprodukovat citelně širší rozsah barev v porovnání se standardními TV.
Přístroje s technologií QLED, která mimochodem pochází přímo z dílen Samsungu, jsou schopny reprodukovat 100 procent barevného objemu. To znamená, že dokážou zobrazit všechny barvy při jakékoli úrovni jasu. Nejjemnější rozdíly jsou viditelné i při nejvyšším stupni jasu technologie QLED – mezi 1 500 a 2 000 cd/m2.
A to platí i v případě testovaného modelu. Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Taktéž podání černé se drží na velmi vysoké úrovni. Obrazová kvalita je tedy o řád vyšší než u konkurenčních televizorů s LED panely, které nabízejí 8K rozlišení. Srovnávat tuto technologii se standardem OLED nemá prakticky vůbec význam, neboť žádný OLED panel s rozlišením 4K není možné v této cenové kategorii vůbec zakoupit.
Testovaný televizor nabízí celou řadu pokročilých technologií, které obrazovou kvalitu vylepšují. Kromě přímého zadního podsvícení, které zajišťuje optimálně vyvážený jas po celé ploše, je řeč například o adaptivním obrazu. Ten pomocí automatické úpravy aktivně adaptuje zobrazení podle okolního prostředí. O hlubší detaily se pak stará Quantum HDR 1000.
Kvalitu barevného podání i pozorovacích úhlů můžete posoudit sami díky následujícím ukázkovým snímkům:
>> Přímý pohled na displej <<
>> Pohled zleva <<
>> Pohled zprava <<
Dálkový ovladač
Ještě než se vrhneme na samotný operační systém a funkce televizoru, představíme si dálkový ovladač, který je nedílnou součástí testovaného přístroje. Ten v praxi krásně dokresluje umírněný vzhled samotného televizoru, má totiž kovovou konstrukci a minimalistický design. Kvůli němu však z ovladače zmizel například číselný blok tlačítek.
Na druhou stranu po pár týdnech používání můžeme konstatovat, že jsme se zcela obešli bez, je to spíše otázka zvyku. Je to dáno i tím, že ovladač má zabudovaný mikrofon, díky kterému je možné ovládat televizor hlasem – a to je výrazně rychlejší než mačkání tlačítek. Podporován je hlasový asistent Bixby, kterého mohou uživatelé znát například i z chytrých telefonů od Samsungu. Mimochodem prostřednictvím ovladače je možné kontrolovat i další připojená zařízení. Stačí říct, co chcete.
Na první pohled se může zdát, že je ovladač zbytečně velký a že spodní část je úplně nevyužita. Je to ale dáno tím, že ve spodní části se ukrývají baterie. V praxi je konstrukce ovladače velká tak akorát, aby se pohodlně držel, i když není ergonomicky nijak tvarován.
Dodávaný ovladač
Detailní pohled na část s tlačítky
Prakticky celá konstrukce je kovová
Ovladač není ergonomicky tvarován
Ve spodní části se ukrývají baterie
Aplikace SmartThings a první nastavení
Samsung QE55Q700T spolupracuje s aplikací SmartThings, abyste měli plnou kontrolu nad vaší chytrou domácností. V tomto obslužném programu si můžete vytvořit dokonce i virtuální ovladač, s jehož pomocí budete televizor ovládat – a pochopitelně i další zařízení, jako jsou nejrůznější senzory a přístroje ze světa internetu věcí. Můžete tedy ovládat osvětlení, kontrolovat obsah ledničky, a dokonce i zapnout robotický vysavač přímo z pohodlí vašeho gauče.
Aplikace slouží i k prvotnímu nastavení televizoru. Můžete jej sice nastavit i pomocí dodávaného dálkového ovladače, ale s použitím smartphonu je to daleko jednodušší a intuitivnější, jak je vidět na snímcích níže.
Televizor sám vyzve uživatele ke konfiguraci pomocí mobilu
První spárování s chytrým telefonem
Konfigurace na dotykové obrazovce je daleko jednodušší a intuitivnější
Přímo z telefonu můžete konfigurovat i připojená externí zařízení
Po naladění programů je již hotovo
Ukázka obslužné aplikace SmartThings
Virtuální dálkový ovladač
Operační systém Tizen a režim Ambiente+
Pravidelným čtenářům snad ani není potřeba představovat operační systém Tizen, setkali jsme se s ním již v rámci recenze designového modelu The Serif. Samsung totiž tuto platformu používá prakticky u všech svých televizorů několik let. A je to rozhodně dobře, neboť je velmi přehledný a intuitivní. Snadno se v něm zorientuje každý.
Alespoň v rychlosti připomeňme, že jednotlivé nabídky se zobrazují v pásech karet přímo přes aktuálně přehrávaný obraz. Z těchto nabídek pak uživatel získá doslova na jedno kliknutí přístup nejen k televizním programům, ale také ke všem nainstalovaným aplikacím. Podporovány jsou samozřejmě i populární video služby jako HBO GO či Netflix, takže můžete televizor opravdu využívat na maximum. Řadu dalších aplikací je možné doinstalovat, drtivá většina z nich je k dispozici zadarmo. A to včetně her.
Rozlišení 8K dává samozřejmě vnitřním součástkám daleko více zabrat než standard 4K. Běžný uživatel to ale v praxi nemá šanci vůbec poznat, chod operačního systému je v praxi velmi svižný a rychlý.
Takto nenápadně vypadá operační systém Tizen
Programová nabídka
YouTube
Internetový prohlížeč
Virtuální klávesnice
Průzkumník souborů
Pokročilé možnosti nastavení
Testovaný televizor můžete používat i ve chvíli, kdy se na žádný film, seriál či pořad koukat nechcete. Nabízí totiž speciální Ambient+ režim, ve kterém může tento designový kousek působit v podstatě jako živý obraz. Hodí se to nejen na večírky s přáteli, ale například také při každodenní relaxaci, kdy vám televizor může přehrávat uklidňující melodie doprovázené abstraktními obrazy. Nastavení Ambient+ režimu jsou poměrně široká, samozřejmě si můžete nechat zobrazovat i čas či datum. Velmi působivě vypadá například hvězdná obloha.
Možnosti nastavení jsou velmi široké
Ukázka Ambient+ režimu
Ukázka Ambient+ režimu
Ukázka Ambient+ režimu
Zvukové schopnosti a další postřehy z praxe
Samsung QE55Q700T nabízí i celou řadu pokročilých zvukových technologií. Řeč je například o funkci sledující pohyb (OTS+), která dovede sledovat pohyb v každé scéně – na to reagují horní, spodní a boční reproduktory, které vytváří v podstatě prostorový zvuk. Praktická je také funkce automatického zesílení hlasu (AVA). Jak již samotný název napovídá, AVA zesiluje hlasy v každé scéně, takže každý dialog jasně uslyšíte. Díky tomu se nebudete ztrácet v ději ani v nepřehledných akčních scénách či na burácejících stadionech.
Reproduktory nabízejí celkový výkon 60 W, maximální intenzita hlasitosti je tedy nadprůměrná. Zhruba od hranice 80 % však již dochází ke zkreslení zvuku, naopak při nižších hodnotách je reprodukce vcelku vyvážená a přesná.
Jedním z posledních aspektů, který nejspíše bude rozhodovat o koupi televizoru, je jeho spotřeba. Ta víceméně odpovídá velikosti a rozlišení panelu. Při maximálním jasu tak počítejte s hodnotou přesahující 150 W, v režimu úspory energie je to ale téměř polovina (82,7 W). Nejnižší je pochopitelně spotřeba v pohotovostním režimu, a to konkrétně 0,5 W.
Pro úplnost dodejme, že za celou dobu testování – více jak dva týdny – se televizor nijak nepřehříval, nesekal se, ani nejevil žádné další neduhy.
Výdechy chlazení v zadní části televizoru
Slícování jednotlivých částí je bez chybičky
Klady a zápory
+ poměr cena/výkon
+ jeden z nejlevnějších 8K televizorů na trhu
+ špičkový obraz
+ nadprůměrná obrazová kvalita
+ Ambiente+ režim
+ snadné nastavení prostřednictvím mobilu
+ operační systém Tizen je velmi intuitivní na obsluhu
- 8K obsahu je stále poměrně málo
- někomu může design připadat příliš usedlý
- 4K panely jsou cenově atraktivnější
Samsung QE55Q700T
Závěrečné hodnocení
Samsung QE55Q700T je velmi povedený televizor, který navzdory příjemnější cenovce láká na jemné rozlišení 8K, dobrou obrazovou kvalitu a svižné pracovní tempo. Nabízených funkcí, které vylepšují obrazovou i zvukovou kvalitu, je k dispozici přehršel. Vyzdvihnout si zaslouží také AI Upscaling pro přepočítání video obsahu z nižšího rozlišení do 8K, jeho výsledky jsou za použití umělé inteligence velmi působivé. Přesto to nebude mít tento zajímavý kousek na trhu zrovna dvakrát jednoduché, neboť nativního 8K je stále velmi málo, a tak lidé nemají příliš důvod si za modely s vyšším rozlišením připlácet. Na druhou stranu už nyní je zřejmé, že standard 8K představuje budoucnost.