Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung SSD 860 QVO – příznivá cena, solidní rychlost

Recenze: Samsung SSD 860 QVO – příznivá cena, solidní rychlost

Recenze
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 1TB_1275033395
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 1TB
Produkt není určen k prodeji.
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 2TB_930741228
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 2TB
Produkt není určen k prodeji.
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 4TB_1047323178
Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 4TB
Produkt není určen k prodeji.

Ceny SSD jednotek neustále klesají, zatímco jejich kapacita neustále roste. Příkladem může být model Samsung SSD 860 QVO, který je aktuálně jedním z nejlevnějších modelů s kapacitou 1 TB. Co od něj můžeme čekat, si ukážeme v dnešní recenzi.

Je až s překvapením, kolik stolních počítačů a notebooků stále ještě běží na klasických pevných discích. Je to dáno především tím, že rychlejší SSD jednotky v přepočtu GB/Kč vycházely donedávna ještě poměrně draho. A kapacity nejlevnějších modelů nebyly zrovna dvakrát uspokojivé. To se však nyní mění, již zmiňovaný model Samsung SSD 860 QVO totiž nabízí kapacitu 1 TB při cenovce nižší než 3500 Kč.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung SSD 860 QVO

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung SSD 860 QVO, 2.5" - 1TB

Formát disku: 2,5“

Druh pevného disku: Interní

Určeno pro: Notebook, PC

Kapacita: 1 000 GB

Paměť SSD disku: QLC

TRIM: Ano

Rozhraní: SATA 6Gb/s

Rychlost čtení: 550 MB/s

Rychlost zápisu: 520 MB/s

Náhodné čtení IOPS: 96 000

Náhodný zápis IOPS: 89 000

MTTF: 1,5 milionu hodin

Životnost: 360 TBW

Rozměry: 100 x 69,85 x 6,8 mm

Hmotnost: 51 g

Představení disku Samsung SSD 860 QVO

 

Obsah balení

Na test doputoval do naší redakce SSD disk společnosti Samsung v černošedé kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen hlavní hrdina dnešní recenze. Kromě samotné SSD jednotky nalezneme v balení už jen návod k použití. Škoda, že výrobce nepřibalil alespoň plastový rámeček, který je nezbytný k instalaci disku do notebooků, jejichž šachty jsou stavěné pro 9mm jednotky. To by na druhou stranu zbytečně zvyšovalo pořizovací cenu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení SSD jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství představuje v podstatě jen návod k použití

 

Vzhled a kvalita zpracování

Moderní SSD jednotky se podobají jako vejce vejci. A není to velkým překvapením, však také u 2,5palcové jednotky se toho příliš vymyslet nedá. Konstrukčně je tak toto SSD navrženo tak, aby se snadno vlezlo do drtivé většiny notebooků a stolních počítačů, které jsou připraveny na standard 2,5 palce. Umístit jej lze přitom i do tenkých strojů, které počítají pouze s výškou jednotky pouhých 7 mm.

Otvory pro připevnění šroubků nalezneme jednak na bočnici, jednak na spodní straně. Právě ty jsou určeny k přidělání speciálních redukcí, díky kterým bude případně jednotku možné bezpečně upevnit do 3,5palcové pozice ve stolních sestavách.

Zatímco u levnějších SSD bývá šasi zpravidla vyrobeno z plastu, Samsung u testovaného materiálu vsadil na kovovou slitinu. Jednotka tak působí daleko bytelnějším dojmem než celá řada konkurentů. Z plastu jsou samozřejmě konektory pro připojení napájení a rozhraní SATA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu, na vrchní straně se pyšní velké logo Samsung

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na delších stranách jsou tradičně umístěny otvory pro připevnění disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory pro šroubky se samozřejmě nacházejí po stranách i na spodní straně SSD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné z užších bočnic se ukrývají SATA konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana SSD odhaluje přesnou specifikaci

 

Pod pokličkou…

Když jsme si detailně prohlédli šasi testovaného SSD, sluší se také představit, co se pod černým kovovým brněním ukrývá. Samsung u modelů 860 QVO použil technologii 4-bit MLC V-NAND flash, která staví na čipech Samsung V-NAND. Kapacita 1 TB je mimochodem nejnižší, v nabídce jsou dále modely s hodnotami 2 a 4 TB. Pro úplnost dodejme, že jednotka používá ovladač Samsung MJX.

Testovaný model pracuje s rozhraním SATA 6 Gb/s, přičemž by měl podle informací výrobce nabídnout rychlost čtení až 550 MB/s a zápisu až 520 MB/s. Teoreticky by tak měl výkon dosahovat 96 000/89 000 IOPS (čtení/zápis). Disk využívá inteligentní režim TurboWrite, který zrychluje zápisové rychlosti a udržuje dlouhodobý vysoký výkon s větší variabilní vyrovnávací pamětí. TurboWrite uzpůsobuje velikost vyrovnávací paměti v závislosti na dostupném místně na disku. Až 42 GB u 1 TB a až 78 GB u 2 a 4 TB modelu.

Na všechna provedení nabízí výrobce tříletou záruku, případně až 360 TBW (počet zapsaných terabytů). To by mělo v praxi stačit pro bezproblémové používání každý den. MTTF je přitom 1,5 miliónu hodin, což je o půl miliónu více než u levnějších konkurenčních modelů. Tolik teorie, pojďme se pustit do praxe.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná SSD jednotka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná SSD jednotka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme SSD jednotku od společnosti Samsung testovali. Srdcem celé sestavy byl procesor Intel Core i7-7740X, který obsahuje 4 fyzická jádra (8 vláken). Tento konkrétní čip pracuje se základní frekvencí 4.3 GHz a dokáže se v režimu Turbo přetaktovat až na 4.5 GHz. Čip je vyráběný 14nm procesem. Obsahuje integrovaný dvoukanálový paměťový řadič pro DDR4 2666 MHz. Pro úplnost dodejme, že TDP činí 112 W.

Jako podvozek slouží výkonná základní deska ASRock X299 Taichi, která obsahuje čipovou sadu Intel X299 s podporou procesorů Intel Core X-Series pro patici LGA2066. Maximální rychlost až osmi paměťových modulů (max. kapacita 128 GB) může činit 4400+ MHz. Základní deska s podporou 10 Gb/s síťových přenosů podporuje multi-GPU řešení AMD Quad CrossFireX, 3-Way CrossFireX a CrossFireX / NVIDIA Quad SLI, 3-Way SLI a SLI a k němu přidává také 7.1kanálové audio, o které pečuje čip Realtec ALC1220.

Alespoň v rychlosti zmiňme nabízené rozhraní: 4 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1, 1 x vertikální M.2 patice (klíč E) s WiFi-802.11ac modulem + 2 x M.2, 8 x SATA 6 Gb/s (RAID 0, 1, 5, 10, Intel Rapid Storage Technology 15 a Intel Smart Response) + 2 x SATA 6 Gb/s (NCQ, AHCI, Hot Plug; zadní I/0 porty: 2 x anténa, 1 x PS/2 (myš/klávesnice), 1 x optický SPDIF, 2 x USB 2.0 (ESD ochrana), 1 x USB 3.1 Gen2 typ A, 1 x 3.1 Gen2 typ C, 4 x USB 3.1 Gen1, 2 x gigabitová RJ-45, 1 x Clear CMOS, 1 x BIOS flashback a HD audio 3.5mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Core i7-7740X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASRock X299 Taichi

 

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz – jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva. Detailní testy pamětí naleznete zde.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladli opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Výkon a výhodnost

Na zmiňované sestavě jsme v uplynulých měsících testovali hned několik klasických SSD jednotek s rozhraním SATA – naposledy například model Kingston Now UV500 s kapacitou 240 GB, který láká uživatele především příznivou cenou. Pořídit se totiž dá už zhruba za tisícovku. Výrobcem avizované rychlosti jsou u něj 520 MB/s v případě čtení, respektive 500 MB/s při zápisu.

Vyzkoušeli jsme také jednotku Crucial MX500, která je sice mírně dražší než model od Kingstonu (v případě 250GB varianty), ale nabízí zase vyšší přenosové rychlosti. Konkrétně je rychlost čtení a zápisu 560 / 510 MB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung SSD 860 QVO

 

Hodnoty jsou to tedy velmi podobné jako u hlavního hrdiny dnešní recenze, který je však cenově výrazně výhodnější. Například 1 GB vyjde v případě modelu od Crucialu na 5,39 Kč, u modelu Samsung SSD 860 QVO s kapacitou 1 TB je to však pouze 3,49 Kč.

I když je z řádků výše patrně již jasné, že cenový souboj vyhraje na plné čáře jednotka od společnosti Samsung, srovnání je přesto jistě žádoucí. Díky němu jasně uvidíme, jak vysoké mohou být mezi různými SSD jednotkami rozdíly.

Zaměřovali jsme se přitom výhradně na modely s rozhraním SATA. Na trhu se sice již objevují modely pro rozhraní M.2 či PCI Express, které nabízejí dech beroucí rychlosti – zkrátka rozhraní SATA má své limity, které modernější technologie překonávají. Když si ale budete chtít vyměnit starý SATA disk v notebooku, budete zkrátka potřebovat opět rozhraní SATA. A přesně o tom je dnešní test, takže dost řečí a hurá na testy.

V praxi jednotka Samsung SSD 860 QVO příjemně překvapila svými reálnými přenosovými rychlostmi. I pokud se povzneseme nad výsledky testů, je subjektivně tento model rychlejší například i než testovaný model od společnosti Crucial. Je to zásluha především technologie TurboWrite, která dokáže optimalizovat práci s často spouštěnými aplikacemi. Například hra World of Warcraft se nám nejdříve spouštěla za 58,4 s, po každodenním spouštění zhruba po týdnu jsme však již naměřili pouze 55,2 s. Například u titulu Call of Duty: Infinite Warfare už rozdíl ale tak markantní nebyl. Na začátku testů se hra spouštěla za 132,6 s, po týdnu testování za 132,1 s. I tak je ale přínos technologie TurboWrite nepopiratelný.

Výsledky měření naleznete v tabulce níže:

 

Testované disky

Samsung
SSD 860 QVO

Kingston
Now UV500

Crucial
MX500

Intel 
SSD 535

ATTO čtení 8 MB (více je lépe)

541,3 MB/s

522,5 MB/s

562,9 MB/s

527,8 MB/s

ATTO zápis 8 MB (více je lépe)

515,0 MB/s

499,9 MB/s

521,7 MB/s

484,2 MB/s

ATTO čtení 4 KB (více je lépe)

301,5 MB/s

284,9 MB/s

292,7 MB/s

268,4 MB/s

ATTO zápis 4 KB  (více je lépe)

275,8 MB/s

274,2 MB/s

271,4 MB/s

261,7 MB/s

Crystal Disk Mark:

Sekvenční čtení

(více je lépe)

542,7 MB/s

518,5 MB/sa

564,0 MB/s

533,1 MB/s

Crystal Disk Mark:

Sekvenční zápis

(více je lépe)

520,4 MB/s

499,4 MB/s

525,2 MB/s

492,6 MB/s

PC Mark Vantage: 

Windows Defender

(více je lépe)

435,2 MB/s

454,3 MB/s

461,1 MB/s

416,9 MB/s

PC Mark Vantage: 

Gaming

(více je lépe)

438,6 MB/s

457,7 MB/s

490,7 MB/s

405,6 MB/s

 

Provozní hluk a teplota

Patrně není nutné se nijak sáhodlouze rozepisovat o přednostech SSD jednotek. Alespoň v rychlosti shrňme, že model Samsung SSD 860 QVO neprodukuje na rozdíl od klasických pevných disků ve skříni vůbec žádný hluk. Jeho pracovní teplota se pohybovala během testů okolo 35 °C, a to bez jakéhokoliv dodatečného chladiče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná SSD jednotka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ technologie TurboWrite

+ odolná kovová konstrukce

+ slušný a stabilní výkon

+ vyrábí se v kapacitách až 4 TB

 

- balení neobsahuje samolepící rámeček pro instalaci do notebooků s vyšším profilem

– SSD s plastovou konstrukcí nabízí ještě nepatrně nižší cenu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung SSD 860 QVO

 

Závěrečné hodnocení

Už dávno neplatí, že SSD jednotky s vysokou kapacitou musí být nesmyslně drahé. Model Samsung SSD 860 QVO jasně dokazuje, že opak je pravdou. Navzdory příznivější cenovce navíc nabízí velmi vysoké přenosové rychlosti, které v rámci standardu SATA patří k tomu nejlepšímu, co je na pultech obchodů k dostání.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Ověřený GEEK - level 3

Problém je cena

Intel nyní Samsungu pěkně dupe na paty, respektive nabízí delší záruku a hlavně NVMe protokol u modelové řady 660p, kdy srovnatelné kapacity jsou levnější u Intelu. Intel navíc nabízí PCIe 3.0 x4 rozhraní oproti běžnému SATA III.

@Khalai: presne.....zrovna NVMe model Intel SSD 660p, M.2 - 2TB za 6k je alespon pro mě rozhodně více lákavá nabídka. navíc m2 nezabira zadne misto navic

Ověřený GEEK - level 3

@PatchmaN: A odpadá také řešení kabeláže. O tom 2 TB 660p jsem chvíli také přemýšlel, za 6K je to bezkonkureční nabídka, ale zatím mě netlačí nedostatek místa.

IOPS

A kolik jste naměřili IOPS? Teoretické hodnoty jste zmínili, tak proč jste je nezměřili? Nebo změřili, ale nevyšly dobře?

Test QVO a srot disk

Proto uz ti tu nikdo nenapise narovinu ze v praxi je to srot, kdy rychlost klesa na uroven HDD :D Proto pak radal lidi koupi SSD a povi ze HDD pred tim uz melo podobne rychlosti. Pouzitelne jsou tak nejvic SSD s MLC bunkama ale ty starsi co jeste sem tam maj,

@MattCordell: Rychlost po vycerpani cache 42 GB spadne na nejakych 82 MB/s.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru