Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung The Freestyle – zábava doma i na cestách

Recenze: Samsung The Freestyle – zábava doma i na cestách

Recenze
Samsung The Freestyle_1930042330
Samsung The Freestyle
16 389 Kč 19 831 Kč
Samsung pouzdro pro projektor Samsung The Freestyle, zelená_927600831
Samsung pouzdro pro projektor Samsung The Freestyle, zelená
1 222 Kč 1 479 Kč
autor: Petr Kirs

Navzdory kompaktní konstrukci zvládne vytvořit až 100“ obraz, a to klidně i na stropě. Chlubí se otočným stojánkem, automatickým ostřením korekcí zkreslení i kalibrací barev. Řeč je o projektoru Samsung The Freestyle, který si dnes důkladně proklepneme.

Mluvit o novince jako o projektoru je ale tak trochu rouhání, protože toho umí daleko více. Dá se samozřejmě používat jako projektor, ale také jako chytrý reproduktor nebo zařízení pro náladové osvětlení. Díky svému kompaktnímu tvaru a hmotnosti pouhých 830 gramů je snadno přenositelný, takže si ho můžete vzít kamkoli s sebou a proměnit jakýkoli prostor na malý kinosál. Ale pěkně popořadě…

Představení projektoru Samsung The Freestyle

Technické parametry

Testovaný model: Samsung The Freestyle

Typ projektoru: domácí kino, přenosný

Umístění: na stůl, na zem

Rozlišení: 1920 x 1080 (FullHD)

Technologie: DLP

Životnost výbojky: 20 000 h

Svítivost: 230 ANSI lumens

Kontrast: 300:1

Min. projekční vzdálenost: 0,8 m

Max. projekční vzdálenost: 2,7 m

Projekční plocha: 100 palců

Funkce projektoru: AirPlay, Bixby, HDR, SmartThings, Tap Cast, Tizen

Připojitelnost: WiFi, Bluetooth

Rozměry: 171,4 x 95,2 x 95,2 mm

Hmotnost: 0,83 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obraz na stropě? S Freestylem žádný problém…

Obsah balení

Samsung klade velký důraz na udržitelnost, což je poznat už na samotném balení projektoru. Hlavní hrdina dnešní recenze se nachází v kartónovém obalu bez výrazných popisů, také pořadač uvnitř je z kartónu. Plasty byste zde hledali marně. Kromě samotného projektoru se v balení nachází ještě krytka projekční části, dálkový ovladač, síťový adaptér a napájecí USB-C kabel.

Přemýšlíte, proč jsou na prvním snímku v galerii níže hned dvě krabice? K projektoru totiž můžete dokoupit celou řadu zajímavého příslušenství. Na snímcích níže si tak můžete prohlédnout originální tubusové pouzdro s IP55R, které chrání projektor perfektně proti poškození na cestách, i když jej zrovna doma nepoužíváte a chcete jej odložit někam na bezpečné místo.

DSC09205.JPG
DSC09215.JPG
DSC09244.JPG

Balení a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Zapomeňte na vše, co víte o projektorech. Samsung The Freestyle definuje úplně novou kategorii zábavy doma i na cestách, což je patrné už z jeho vzhledu. Výrobce vsadil na válcovitý tvar s otočným stojánkem a kompaktní rozměry. Celý projektor totiž měří pouze 171,4 x 95,2 x 95,2 mm a váží jen 0,83 kg. Důraz na snadnou přenositelnost je tedy více než zřejmý.  

Na rozdíl od běžných skříňových projektorů umožňuje konstrukční řešení The Freestyle otáčet zařízení až o 180 stupňů, takže dokáže promítat kvalitní obraz kdekoli chcete – na stole, na podlaze, na stěně, nebo dokonce na stropě – a nepotřebujete k tomu žádné samostatné promítací plátno.

Design se opravdu povedl, ladné křivky projektoru krásně vynikají v bílé barvě. Počítat je ale nutné s tím, že bílá se snadněji ušpiní. Vyřešit se to nicméně dá výměnnými skiny, které jsou k dispozici i v jiných barvách.

Sněhově bílou konstrukci narušuje v podstatě jen vrchní a spodní strana, která je celá černá. Vespodu se nachází reproduktor, navrchu pochopitelně projekční část. Tato plocha je lesklá, což není úplně praktické. Výrobce do této části umístil totiž také základní ovládací prvky, a tak na lesklých částech zůstávají vidět omaky prstů.

Ke kvalitě zpracování nelze mít výhrad. Výrobce si vyhrál i s těmi nejmenšími detaily, a tak vše perfektně lícuje, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. To na druhou stranu není u zařízení této cenové kategorie nijak překvapivé.

Nedílnou součástí projektoru je také dálkový ovladač, který má vestavěný akumulátor a rozhraní USB-C pro nabíjení. Nenechte se zmást kompaktním provedením, sněhově bílý ovladač má všechna tlačítka, která jsou pro pohodlné ovládání projektoru zapotřebí. Nechybí ani přístup ke hlasovému asistentovi díky vestavěnému mikrofonu.

DSC09291.JPG
DSC09330.JPG
DSC09338.JPG

Detailní pohled na projektor od Samsungu a dálkový ovladač

Možnosti využití

„The Freestyle je unikátní projektor zkonstruovaný s ohledem na maximální všestrannost a flexibilitu, aby vycházel vstříc měnícímu se životnímu stylu. Nabízí zábavu v libovolném prostředí a podmínkách přesně podle momentálního přání a nálady uživatelů,“ chlubil se už při premiéře novinky Simon Sung, výkonný viceprezident a vedoucí obchodního a marketingového týmu Visual Display Bussiness společnosti Samsung Electronics.

Proč jej nyní citujeme? Protože jeho popis je velmi trefný a perfektně popisuje to, k čemu vlastně The Freestyle slouží. Výrobce se snažil vytvořit kompaktní a šikovné zařízení, které si vezmete snadno kamkoliv s sebou, abyste rozproudili zábavu. A to se v praxi skutečně povedlo – projektor si snadno vezmete na narozeninovou oslavu, abyste mohli promítat rodinné snímky, na hudební párty, kdy můžete s projektorem vytvářet abstraktní kulisy v hudebním klubu, ale klidně i pod stan, abyste si zpříjemnili chvíle před usínáním.

Pokud se The Freestyle zrovna nevyužívá jako projektor k streamování obsahu, může po nasazení průsvitné krytky objektivu sloužit jako zdroj náladového osvětlení. Funguje také jako chytrý reproduktor, a umí dokonce analyzovat hudbu a synchronizovat s ní vizuální efekty, které lze promítat na zeď, na podlahu nebo kamkoli jinam.

01.jpg
02.jpg
The_Freestyle_User_Guide_main2.jpg

Různé možnosti využití projektoru

S prvním nastavením pomůže mobil

Když jsme se již seznámili se samotným projektorem, je vhodné se podívat, co vlastně umí. Spustit jej můžeme jen s pomocí dálkového ovladače, s konfigurací ale může pomoci i chytrý telefon – toto řešení vřele doporučujeme, neboť následně budete pomocí smartphonu schopni The Freestyle také ovládat.

Jak fanoušci přístrojů od Samsungu již tuší, o správu i nastavení se postará aplikace SmartThings. Ta vás v několika málo krocích provede celým procesem nastavení, a to včetně připojení projektoru k internetu prostřednictvím WiFi, jak si můžete prohlédnout na snímcích níže.

01.jpg
02.jpg
03.jpg

První nastavení krok za krokem

Sám se srovná, zaostří a vyladí

Již v řádcích výše jsme zařadili The Freestyle do kategorie „zábavních zařízení“. Nejde zkrátka pouze o projektor, ale spíše o stylové zařízení, kde je promítání jen jednou z jeho funkcí. Srovnávat tedy novinku s plnohodnotnými projektory, nemá příliš význam. Testovaný přístroj se jim nesnaží konkurovat, jde úplně jinou cestou.

Přesto hodnocení kvality obrazu nemůžeme opomenout. The Freestyle staví na technologii DPL nabízí rozlišení 1920 x 1080 (FullHD), svítivost 550 lumenů (nitů), respektive 230 ANSI lumens a kontrast 300:1. Životnost výbojky výrobce udává na 20 000 hodin. Projektor dovede vytvořit obraz ve vzdálenosti 0,8 až 2,7 m, a to o velikosti 30 až 100 palců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Automatické korekce obrazu v praxi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Různé velikosti projekce

Velkou předností testovaného kousku je v praxi plně automatický režim. The Freestyle je vybaven funkcemi plně automatického vyrovnávání a korekce lichoběžníkového zkreslení. Tyto funkce umožňují přizpůsobit promítaný obraz každému povrchu v jakémkoli úhlu tak, aby byl vždy dokonale proporcionální. V praxi to funguje na výbornou, a je jedno, zda promítáte na strop či stěnu.

Kvalita obrazu je v praxi skvělá, pokud nejste vysloveně nalepení u zdi, nevšimnete si žádného rastru. Obraz je naopak krásně ostrý, což platí i o textu. Pro lepší představu jsme se níže pokusili udělat několik ukázkových snímků ze vzdálenosti jen pár desítek centimetrů, abyste měli o ostrosti lepší představu. Zběhlejší čtenáři patrně tuší, že jas není kdovíjak oslnivý. V noci a šeru to není žádný problém, naopak díky HDR10 a HLG se dočkáte parádní podívané. Ve dne či za umělého osvětlení je zážitek ze sledování pochopitelně slabší. Vyřešit se to dá ale pochopitelně žaluziemi nebo závěsy.

03.JPG
DSC08641.JPG
01.JPG

Kvalita projekce během praktických testů

Operační systém Tizen

Pravidelným čtenářům snad ani není potřeba představovat operační systém Tizen, setkali jsme se s ním již v rámci dřívějších recenzí televizorů od Samsungu již několikrát. Jihokorejský elektronický gigant totiž tuto platformu používá prakticky u všech svých televizorů několik let. A je to rozhodně dobře, neboť je velmi přehledný a intuitivní. Snadno se v něm zorientuje každý.

I proto považujeme za velkou výhodu, že stejnou platformu Samsung použil také u projektoru The Freestyle. Díky tomu můžete do projektoru doinstalovat celou řadu aplikací, a to včetně her. Nechybí ani nejznámější streamovací platformy jako HBO GO či Netflix. Samozřejmostí je i snadný přístup na internet.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Operační systém Tizen v akci

Snadné zrcadlení i ovládání

Již v řádcích výše jsme zmiňovali, že ideálním parťákem testovaného projektoru je chytrý telefon. Využijte aplikaci SmartThings, případně AirPlay 2 na zařízeních od Applu, a promítejte pomocí The Freestyle multimediální obsah ze svého mobilu. Díky podpoře NFC navíc stačí, když telefon přiložíte k zařízení.

The Freestyle nabízí rovněž možnosti, jaké mají chytré televizory Samsung. Má vestavěné streamovací služby a funkce pro zrcadlení a casting, které jsou kompatibilní s mobilními zařízeními se systémy Android i iOS. Je to první přenosný projektor v této kategorii, který získal certifikaci hlavních světových partnerů nabízejících přímý přenos mediálního obsahu (OTT). Navíc ho můžete spárovat s chytrým televizorem Samsung (série Q70 a vyšší) a přehrávat i běžné TV vysílání, a to i když je televizor vypnutý.

V rámci konektivity je k dispozici Wi-Fi a Bluetooth, projektor má na boku také Micro HDMI konektor.

1657706273435.jpg
1657706273450.jpg
1657706273465.jpg

Takto funguje obslužná mobilní aplikace SmartThings

Další praktické zkušenosti

Ještě před závěrečným hodnocením se sluší zhodnotit i kvalitu zvukové reprodukce. The Freestyle je vybaven také dvojitým pasivním akustickým reproduktorem. Zvuk proudí do všech směrů kolem projektoru. Kvalita zvukové reprodukce se drží na poměrně solidní úrovni, obzvláště s přihlédnutím ke kompaktním rozměrům projektoru. Snad jen basy by mohly být trochu výraznější.

Daní za kompaktní rozměry je mírně hlučnější ventilátor. Opět to ale platí při porovnání s většími bratříčky. Navíc ani u sledování filmů to není žádný problém, i při střední intenzitě hlasitosti už ventilátor nevnímáte, a to ani když leží na stolku hned vedle sedačky.  

DSC08671.JPG
DSC09286.JPG
DSC09323.JPG

The Freestyle v akci

The Freestyle je kromě připojení do běžné elektrické zásuvky je možné napájet také z externích baterií, které podporují  standard rychlého nabíjení USB-PD s výkonem 50 W/20 V nebo vyšším, takže se dá používat i v místech, kde není k dispozici přívod elektřiny. Díky tomu si ho uživatelé mohou vzít kamkoli s sebou, ať už jsou na cestách, na výletě v kempu a podobně.

Výrobce nabízí i designovou powerbanku, která se přidělá přímo k podstavci projektoru. Ta nabízí výdrž tři hodiny. Problém ale není připojit jakýkoliv jiný model s odpovídajícími parametry. My jsme například na cestách používali powerbanku 4Smarts s kapacitou 20 000 mAh. Ta v praxi stačila zhruba na 1,5 hodiny provozu s plným jasem.

The Freestyle je průkopníkem rovněž v tom, že je to první přenosný projektor, který se dá kromě klasické elektrické zásuvky napájet bez dodatečné elektrické instalace také z běžné žárovkové objímky E26. Varianta připojení do žárovkové objímky typu E26 bude jako první možná v USA. V České republice není s ohledem na místní podmínky tato možnost zatím k dispozici.

DSC09260.JPG
DSC09281.JPG
zzzzzz.JPG

Dodávaná nabíječka a použitá powerbanka

Klady a zápory

+ neokoukaný design, šikovný stojánek

+ kompaktní rozměry, nízká hmotnost

+ automatické ostření a korekce obrazu

+ celková kvalita obrazu

+ operační systém Tizen

+ možnost napájení z powerbanky

 

- vyšší pořizovací cena

- mírně hlučnější ventilátor

- basy by mohly být hutnější

- některé příslušenství se zatím nabízí pouze v zahraničí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung The Freestyle

Závěrečné hodnocení

I když se to může zdát jako chvástání, pravdou je, že Samsung The Freestyle nemá na trhu konkurenci. Vytváří totiž úplně novou kategorii zařízení – funguje jako chytrý reproduktor, projektor a náladové osvětlení. Praktické je, že si novinku můžete vzít kamkoliv s sebou. Nepotřebujete ani plátno, promítat můžete na stěnu, strop nebo klidně i plachtu stanu. Fantazii se meze nekladou. Obraz se přitom vždy automaticky zkalibruje, upraví barvy a vyrovná se.

Samsung The Freestyle  

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru