Jako oslavu třicetiletého výročí uvedla společnost Sega na pulty obchodů reinkarnaci slavné televizní konzole Mega Drive. Model s přídomkem Mini v názvu je příjemnou vzpomínkou na slavné tituly, které ovládaly trh před třemi dekádami.
Mezi dnešními třicátníky a čtyřicátníky se najde málokdo, kdo by o společnosti Sega neslyšel. Tento slavný výrobce patřil v devadesátých letech k hlavním tahounům herního světa. Model Mega Drive byl v pořadí čtvrtou konzolí, která šla v Japonsku do prodeje v roce 1988, v USA v roce 1989 a konečně v Evropě v roce 1990. Šlo o vůbec nejúspěšnější televizní systém od tohoto výrobce, který našel místo v bezmála 40 milionech domácností. Vzdát hold svému předchůdci a zároveň přinést hráčům všechny nejznámější tituly si klade za úkol retro konzole Sega Mega Drive Mini, které se dnes podíváme důkladně na zoubek.
Technické parametry
Testovaný model: SEGA Mega Drive Mini
Konstrukce: plastová, o cca 55 % menší než originál
Ovladače v balení: 2x
Počet předinstalovaných her: 40x legendární herní tituly + 2x bonusové tituly
Podpora herních cartridgí: ne
Konektorová výbava: 1x HDMI, 1x microUSB, 2x USB-A
Napájení: z televizoru prostřednictvím microUSB
Představení konzole SEGA Mega Drive Mini a porovnání s předchůdcem
Obsah balení
Konzole překvapí na první pohled, a to se týká už samotného balení. Přestože název novinky napovídá, že jde o zmenšený model, balení je opravdu velmi kompaktní. Skoro se až nechce věřit, že se do kartónové krabičky vešlo všechno dodávané příslušenství – to čítá dva ovladače, HDMI kabel, napájecí USB kabel a návod k použití. Kartónový obal je zajímavý také tím, že na jeho zadní straně nalezneme kompletní přehled předinstalovaných titulů.
Balení konzole
Na zadní straně je kompletní přehled předinstalovaných her
Část dodávané výbavy
Vzhled a kvalita zpracování konzole
Samozřejmě ještě více než samotné balení je zajímavější to, co se ukrývá uvnitř – řeč je pochopitelně v první řadě o televizní konzoli Sega Mega Drive Mini. Ta je věrným předobrazem původního modelu, i když rozměry byly zmenšeny zhruba o 55 %, všechny detaily byly zachovány.
Výrobce si dokonce pohrál i s takovými drobnostmi, jako je slot pro vložení herních cartridgí. Původní originál měl slot umístěný nahoře a nalezneme jej také u aktuální verze. Přestože verze Mini žádné herní kazety nepodporuje, dvířka jsou zde stále funkční. Výrobce je mohl pouze naznačit prolisem v plastu, místo toho si dal ale práci s konstrukčně složitějším systémem, přestože je tady v podstatě jen na ozdobu - uvnitř se totiž žádná mechanika pro cartridge neukrývá. Falešnou krytku, která odkazuje na původní konstrukční řešení originálu, nalezneme také na jedné z bočnic.
Rozdílná je vcelku pochopitelně konektorová výbava. Sega Mega Drive Mini je totiž plně připravena na digitální éru a současnou generaci televizorů, což se o původním modelu říci rozhodně nedá – ten zpravidla dnes již připojíte tak maximálně s využitím nějakých redukcí.
Novinka tedy nabízí 1x HDMI pro připojení k televizoru a 2x USB-A pro připojení ovladačů. Konzole je dodávána bez klasického síťového adaptéru, neboť lze zařízení pohodlně nabíjet prostřednictvím USB portu u televizorů, k těmto účelům slouží u konzole rozhraní microUSB. Pokud si nechcete zbytečně blokovat USB port u TV, můžete použít klidně nějakou starou USB nabíječku od mobilního telefonu, Sega Mega Drive Mini s ní bude fungovat bez problémů – konzole je totiž energeticky velmi nenáročná.
Jak je z řádků výše patrné, na kvalitě konstrukce si dal výrobce velmi záležet. Zařízení tak navzdory nižší cenovce působí poměrně bytelným dojmem. Černá plastová konstrukce se nikde neprohýbá a nevrže. Všechny spoje jednotlivých dílů na sebe navíc korektně navazují. V tomto ohledu tedy nelze mít žádné výhrady.
Hlavní hrdina dnešní recenze
Dvířka pro kazety jsou falešná, ale funkční
Detailní pohled na logo výrobce
Ze všech částí konzole je patrný smysl výrobce pro detail
V levém rohu nalezneme hlavní ovládací prvky
Konzole je zhruba o 55 % menší než předchůdce
Na levé bočnici jsou po vzoru originálu výdechy chlazení
Pravá bočnice
I na této straně nalezneme falešnou krytku kvůli pocitu maximální autentičnosti
Čelní strana zařízení
Zde se nachází dva USB porty pro ovladače
Zbylou konektorovou výbavu nalezneme na zadní straně
Konkrétně se jedná o HDMI a microUSB
Spodní strana konzole
Detailní pohled na popisky výrobce
O stabilitu konzole se starají celkem čtyři gumové nožičky
Ergonomie: dva ovladače
Samotná konzole byla ve srovnání s originálem citelně zmenšena, v případě ovladačů to ale pochopitelně neplatí. Výrobce nechal jejich velikost klasickou, aby byla – pokud možno – zachována co nejlepší ergonomie. Díky tomu padnou gamepady skvěle do ruky.
Na levé straně nalezneme klasický čtyřsměrný kříž, vpravo pak tlačítka A, B a C společně s tlačítkem Start. Kvalita gamepadu se pochopitelně nemůže měřit se současnou generací televizních konzolí, jako je Xbox One či PlayStation 4, takové ambice ani ale nemá. Počítejte tedy s tím, že tlačítka mají poměrně dlouhou dráhu stisku a mírně se viklají – na druhou stranu stejné to bylo také v případě originálu a na tři dekády staré tituly to bohatě stačí.
Pro úplnost dodejme, že kabely od ovladačů mají délku zhruba 1,5 metru, což by mělo většině uživatelů stačit. Pokud by byly potřeba delší, není problém si vypomoci pomocí USB prodlužek – v praxi fungují bezchybně, jak jsme během testů vyzkoušeli.
V balení jsou dva ovladače
Detailní pohled na jeden z ovladačů
Chybět samozřejmě nemůže logo výrobce
Vlevo je čtyřsměrný kříž…
…vpravo pak tlačítka A, B a C
Ovladače se připojují pomocí napevno přidělaných kabelů
Na konzoli jsou dva USB-A konektory pro ovladače
Praktické zkušenosti
Různé předělávky konzole Mega Drive se objevily již v minulých letech. Nicméně teprve model Mega Drive Mini je od prvního do posledního šroubku vytvořen pod taktovkou společnosti Sega. Předchozí pokusy byly spíše nevzhledné plastové krabičky, které pocházely z dílen třetích společností.
Kromě konstrukce si nicméně výrobce dal záležet také na autentičnosti samotného systému a celé herní konzole. Zpátky v čase vás vezme už jen dobová hudba, která se z konzole line napříč celým menu a jednotlivými nabídkami.
Zajímavě vyřešil výrobce rozdílné televizní standardy – zatímco dříve hrály prim neohrabané CRT obrazovky s poměrem stran 4:3, v současnosti nabízí drtivá většina televizorů daleko širší úhlopříčky, zpravidla jde o poměr stran 16:10. Drtivá většina her se v rozlišení Full HD dokáže širším TV přizpůsobit, a to aniž by byla ukrajována část obrazu. Milovníci klasiky mohou v nastavení přepnout do režimu 4:3, v takovém případě se pak po stranách jednotlivých titulů budou zobrazovat tematické tapety.
Testovaná konzole v celé své kráse
Smysl pro detail je patrný při pohledu prakticky z jakékoliv strany
Detailní pohled na ovládací prvky konzole
Smysl pro detail je v případě testovaného kousku patrný i z nejrůznějších herních vychytávek. Tak například pokud jednotlivé nabídky přepnete do japonštiny, můžete hrát hry, které skutečně vyšly v Japonsku. Jednotlivé tituly se totiž ve verzích pro Japonsko a zbytek světa mírně odlišovaly. V praxi tak skalní fanoušci mohou okusit opravdové herní klasiky, ke kterým v 90. letech nebyl v Evropě prakticky vůbec přístup.
Kolekce nabízených her je opravdu dechberoucí a nechybí prakticky nic, co bylo před třemi dekádami populární. Konkrétně v konzoli naleznete 42 předinstalovaných her: Sonic the Hedgehog, Ecco the Dolphin, Castlevania: Bloodlines, Space Harrier 2, Shining Force, Dr. Robotnik's Mean Bean Machine, ToeJam & Earl, Comix Zone, Altered Beast, Gunstar Heroes, Earthworm Jim, Sonic the Hedgehog 2, Castle of Illusion Starring Mickey Mouse, World of Illusion Starring Mickey Mouse and Donald Duck, Contra: Hard Corps, Thunder Force III, Super Fantasy Zone, Shinobi III: Return of the Ninja Master, Streets of Rage 2, Landstalker, Mega Man: The Wily Wars, Street Fighter II: Special Championship Edition, Ghouls 'n Ghosts, Alex Kidd in the Enchanted Castle, Beyond Oasis, Golden Axe, Phantasy Star IV: The End Of The Millennium, Sonic The Hedgehog Spinball, Vectorman, Wonder Boy in Monster World, Tetris, Darius, Virtua Fighter 2, Alisia Dragoon, Monster World IV, Kid Chameleon, Road Rash II, Eternal Champions, Columns, Dynamite Headdy, Strider a Light Crusader.
Grafika prakticky všechny nabízených her pochopitelně odpovídá 90. létům, srovnávat s moderními tituly, které nabízí dechberoucí zpracování věrně kopírující realitu, tedy samozřejmě nejde. Ale o to se výrobce ani nesnaží.
Další hry oficiálně doinstalovat možné není. Stejně tak konzole nepodporuje žádné paměťové karty ani herní cartridge. Na druhou stranu výše popsaná kolekce je tak bohatá, že by měla stačit na dlouhé desítky hodin hraní.
Za dva týdny testování jsme s konzolí Sega Mega Drive Mini neměli vůbec žádný problém, vždy se chovala korektně, ani jednou se nezasekla a prakticky vůbec se nezahřívala. V praxi si přitom vystačí pouze s pasivním chlazením.
Nabídka předinstalovaných her
Nabídka předinstalovaných her
Nabídka předinstalovaných her
Nabídka předinstalovaných her
Každá hra má vlastní detailní popis
Monster World IV
Road Rash II
Mega Man: The Wily Wars
Sonic The Hedgehog
Možnosti nastavení konzole
Klady a zápory
+ velice věrná předělávka originálu
+ kvalita zpracování
+ množství předinstalovaných her
+ příznivá cena
- součástí balení není napájecí adaptér do zásuvky
Závěrečné hodnocení
Sega Mega Drive Mini představuje triumfální návrat. Tato nenápadná černá krabička, která je perfektně zpracovaná po vzoru staršího originálu, představuje velkolepé arkádové hřiště. Díky reinkarnaci slavného modelu Mega Drive tak můžete okusit drtivou většinu nejpopulárnějších titulů 90. let, které byly pro tento herní systém k mání. A to i na moderních televizorech…