Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Sony KD-55AG8 – obrazové HiFi

Recenze: Sony KD-55AG8 – obrazové HiFi

Recenze
Sony KD-55AG8 - 139cm_1690641182
Sony KD-55AG8 - 139cm
Produkt není určen k prodeji.
Sony KD-65AG8 - 164cm_1357473661
Sony KD-65AG8 - 164cm
Produkt není určen k prodeji.

Především špičkovou obrazovou kvalitou se snaží zaujmout televizor Sony KD-55AG8. Kromě OLED obrazovky ale láká také na prémiové audio, respektive na technologii Sound-from-Picture Reality. Jak obstojí tento model v našem testu?

OLED televizorům je často vyčítána vyšší cenovka. Před letošními Vánocemi to ale tak úplně neplatí, neboť u celé řady modelů ceny dramaticky klesly. Je to i případ televizoru Sony KD-55AG8, který si dnes důkladně proklepneme. Sluší se nicméně podotknout, že totožný model je možné zakoupit na CZC.cz také s úhlopříčkou 164 cm. Tato verze zaujme především náročnější uživatele.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55AG8

 

Technické parametry

Testovaný model: Sony KD-55AG8 - 139cm (KD55AG8BAEP)

Úhlopříčka displeje: 55“

Nativní rozlišení: 3840 x 2160 pixelů (4K UHD)

Frekvence: 100 Hz

Doporučená vzdálenost sledování: 1,9 m

Technologie TV: HDR, OLED, Smart (chytrá), Triluminos

Typ tuneru: Duální, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 (HEVC)

Konektory: 4x HDMI 2.0, 1x LAN, 1x optický audio konektor, 3x USB, 1x RCA (Kompozitní), 1x sluchátkový konektor jack 3,5 mm

WLAN (WiFi): Ano

HbbTV (Červené tlačítko): Ano

Bluetooth: Ano

Výkon reproduktorů: 40 W

Operační systém: Google Android

Energetická třída: B

Spotřeba: 130 W

Montáž na zeď: Ano (VESA 300 x 300)

Rozměry: 122,9 x 71,0 x 5,1 cm

Hmotnost: 17,6 kg

 

Představení televizoru Sony KD-55AG8

 

Vzhled? Opravdový elegán

Televizor Sony KD-55AG8 vás hned na první pohled zaujme svým vzhledem. Když se podíváte na přístroj z boku, přijde vám tenkost panelu až neskutečná – to je jedno z hlavních lákadel OLED panelů. Prakticky celá obrazovka se chlubí tloušťkou v řádu pár milimetrů, což je méně než prakticky u jakéhokoliv chytrého telefonu nebo tabletu. Při pohledu na zadní stranu si samozřejmě všimnete i širší části, ve které se ukrývá veškerá elektronika.

U testovaného kousku byl kladen velký důraz na minimalistický design – je to patrné především při pohledu zepředu. Obrazovka má jen velmi tenký rámeček kolem dokola. Nepatrně širší je v podstatě jen ve spodní části, a to jen kvůli tomu, aby se do ní vešla indikační dioda. Teprve když se televizor zapne, všimnete si, že tenký rámeček kolem dokola má.

Celý televizor je černý, pouze podstavec a spodní část rámečku jsou zbarveny do tmavě titanové barvy. Černá je pak i celá zadní strana televizoru, i když také zde se setkáváme s různými výrobními materiály. Punc elegance a luxusu nicméně tomuto kousku nikdo upřít nemůže.

I když jde jednoznačně o designový kousek, vše bylo navrženo, a nakonec i realizováno s naprostou přesností a důrazem a detail. Málokoho tak nejspíše překvapí, že přístroj je perfektně slícován a použité materiály jsou na vysoké úrovni. Pozor si je nutné dávat snad jen na křehkost obrazovky. Samotný výrobce upozorňuje, že by uživatelé například neměli televizor vybalovat sami, ale alespoň v jednom. Vhodné také není chytat televizor za obrazovku, aby se nepoškodila­.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55AG8

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámeček je velmi tenký

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotný panel je extrémně tenký

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na podstavec televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V nejširším místě má obrazovka 5,1 cm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozdíl mezi samotným panelem a částí s elektronikou jde samozřejmě poznat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na této bočnici jsou umístěny ovládací prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana televizoru  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde je decentně umístěno logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvor pro připevnění VESA držáku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto je zakončen stojan v zadní části

 

Promyšleno do detailu

Po bližším ohledání si pozornější uživatelé všimnou, že páni inženýři ze společnosti Sony mají velký smysl pro detail. Je to patrné už při pohledu na podstavec monitoru. Ten lze totiž připevnit tak, jak to vidíte na snímcích výše, ale zároveň také obráceně – tedy aby zakulacená část směřovala dozadu a dvě nožičky dopředu.

V praxi se díky otočení celý televizor zdvihne o pár centimetrů směrem vzhůru. To se hodí především ve chvílích, kdy chcete pod obrazovku umístit ještě nějaký soundbar. Samozřejmě nechybí ani možnost pověšení na zeď prostřednictvím standardu VESA.

U podstavce ještě chvíli zůstaneme, krytky v zadní části totiž zároveň slouží k vedení kabeláže. Díky tomu vám jednotlivé kabely nebudou samovolně plandat za obrazovkou, ale dáte jim jasný řád. Je to naprostá drobnost, ale krásně ukazuje, jak velký smysl pro detail výrobce má.

Když už jsme naťukli kabeláž, nemůžeme opomenout ani konektorovou výbavu. Ta je rozdělena na dvě části. V zadní části se nachází 3x HDMI 2.0, 1x LAN, 1x optický audio konektor, 1x USB a pochopitelně také anténní konektory. Na boku jsou pak snadno přístupné konektory, konkrétně 1x HDMI, 2x USB, 1x RCA (Kompozitní) a sluchátkový konektor jack 3,5 mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Většina konektorů se nachází na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část portů ale byla pro lepší přístupnost umístěna na bok

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí těchto krytek je možné uspořádat kabely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vylezou pak ve spodní části u podstavce

 

Dálkový ovladač

Televizor je dodáván s ovladačem, který bude fanouškům přístrojů od Sony dobře znám. Jde o „klasiku“, kterou výrobce rozhodně nic nezkazil. Jde o tradiční číselníkový model, který padne dobře do ruky. Tlačítka jsou u něj rozdělena do několika zón a některá jsou navíc pro větší přehlednost ještě barevně označena. Stisk tlačítek je příjemně jemný a přesný.

Postupem času, jak budou uživatelé odhalovat multimediální dovednosti přístroje, nejspíše budou pokukovat po pokročilejších modelech, které usnadní například psaní na virtuální klávesnici. Koneckonců i některé klávesnice je možné k tomuto televizoru připojit, dokoupit je však nutné je zvlášť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač s tlačítky je sázkou na jistotu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil ovladače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části je číselník

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uprostřed je kruhový volič s řadou rychlých nabídek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vespod se pak nachází funkční tlačítka

 

Obrazová kvalita

Testovaný model Sony KD-55AG8 disponoval OLED panelem s úhlopříčkou 139 cm (55"). Na té nabízí rozlišení 4K, tedy 3840 x 2160 obrazových bodů. Dohromady tak přístroj zvládne pracovat s více než osmi milióny pixelů. Díky danému rozlišení je obraz na panelu Triluminos krásně jemný a ostrý.

Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Přednosti OLED panelů jsou zkrátka nepopiratelné a jejich kvalita krásně vynikne v případě, že hned vedle máte postavený obyčejný LED model. Vyzdvihnout si zaslouží podpora standardu Dolby Vision, která obsahuje funkci HDR. Výrobce tak slibuje podobně poutavý zážitek jako v kině.

K tomu ale samozřejmě pouze OLED panel nestačí, výrobce obraz vylepšuje celou řadou technologií. Přístroj například využívá 4K HDR Procesor X1 Extreme, který si klade za cíl omezit šum a zvýraznit detaily. Kvalita obrazu vynikne pochopitelně nejvíce, pokud na něm zobrazíte nějaké HDR video ve 4K, nikoliv pouhé televizní vysílání.

Kromě zmiňovaného čipu je k dispozici také celá řada dalších technologií vylepšení obrazu, například Super Bit Mapping HDR. S touto technologií dochází k analyzování barvy jednotlivých objektů na obrazovce a k úpravě kontrastu, na rozdíl od běžných televizorů, kde se kontrast nastavuje pouze na jedné kontrastní křivce od černé po bílou. Díky technologii vylepšení objektů dosahuje zobrazený obraz větší hloubky, obsahuje více detailních textur a je dokonale reálný.

Vyzdvihnout si zaslouží také spolupráce s dvěma databázemi pro redukci šumu a přepočtu rozlišení. Díky tomu si můžete vychutnat mnohem více detailů i u videí s horší kvalitou. Obě tyto databáze pracují společně a to tak, že databáze redukce šumu obsahuje data kvality obrazu před redukcí šumu a po ní, rozliší komprimovaný šum a odstraní ho. Databáze přepočtu rozlišení pak funguje tak, že také obsahuje data před přepočtem a po něm. Tyto data pak využije k přepočtu signálu a vytvoření věrnějšího obrazu. Každá z databází obsahuje tisíce referencí dlouhodobě shromažďovaných během tvorby televizního obsahu a filmů.

Dohromady více než osm miliónů jednotlivých pixelů kontroluje technologie zvaná 4K X-Reality Pro. Ta má za úkol analyzovat jednotlivé části každé scény a porovnat je se speciální obrazovou databází, což by mělo zajistit co nejlepší obrazovou kvalitu. I když to může znít jako marketingový blábol, v praxi to skutečně funguje. Obstojně na Sony KD-55AG8 vypadají i snímky ve Full HD rozlišení – pokud divák vysloveně nesedí půl metru před obrazovkou, nemá příliš šanci ani postřehnout větší rastr. Samozřejmě přímé srovnání se 4K ale patrné je.

Kromě velmi dobrého barevného podání si zaslouží testovaný přístroj pochválit také za brilantní pozorovací úhly. I při velmi vysokých náklonech, respektive pohledech z boku, se totiž obraz nijak nedeformuje a zachovává si všechny své přednosti. Panel je sice lesklý, ale na ploše displeje jsou odlesky světla jen nepatrné, rozhodně se tak nemusíte obávat, že by šlo o „zrcadlo“. Samozřejmě pokud obrazovku natočíte za pravého poledne proti oknu, odlesky vidět budou, jak se nám podařilo zachytit i na některých ukázkových fotografiích níže.

V různých situacích se samozřejmě hodí jiné nastavení obrazovky. Právě proto výrobce nabízí celou řadu přednastavených režimů, konkrétně: Živé barvy / Standardní / Vlastní / Profesionální kino / Domácí kino / Sport / Animace / Živoucí fotografie / Standardní fotografie / Vlastní fotografie / Hry / Grafika / Dolby Vision.

 

>> Přímý pohled na displej <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zleva <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zprava <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Pod taktovkou Androidu

Společnost Sony vsadila stejně jako celá řada dalších výrobců na systém Android. Snadno tak k němu připojíte chytrý telefon s Androidem a provážete jej se svým účtem na Googlu. To je nezbytné k tomu, abyste mohli využívat všechny funkce nabízené systémem – například synchronizovat data mezi jednotlivými zařízeními, stahovat a instalovat aplikace apod.

Přestože jsme systém Android na televizorech testovali již několikrát, alespoň v rychlosti připomeňme jeho hlavní přednosti. Bez ohledu na výrobce dovoluje tato platforma vývojářům produkovat další a další aplikace. A ty je pak možné snadno instalovat do televizoru – celá řada jich je k dispozici zadarmo, najdou se samozřejmě ale i placené aplikace. A platí to pochopitelně také o hrách.

Televizor, který s uživatelem komunikuje plynně česky, je připraven na technologii Google Cast pro snadné streamování multimediálního obsahu ve vysokém rozlišení, zároveň díky Androidu nabízí funkci hlasového vyhledávání. Ta funguje bezproblémově také v češtině či slovenštině a TV nemá problém rozeznat ani krkolomná slova, jako například čerešničky.

Hlasové vyhledávání funguje stejně jednoduše a intuitivně jako na chytrých telefonech a počítačových tabletech s Androidem. Vyhledávat je přitom možné nejen multimediální soubory, ale například také fotografie z internetu nebo například nejrůznější aplikace. Televizor dokonce dokáže také odpovídat na obecné dotazy. Chcete vědět, jaká je výška Mount Everestu, nebo spočítat jednoduchý početní úkon? Stačí se zeptat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém Android

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka předinstalovaných aplikací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volba obrazových vstupů a nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový prohlížeč

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hudba

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Album

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka jedné z předinstalovaných her

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka jedné z předinstalovaných her

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hry se dají i na dálkovém ovladači ovládat velmi dobře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice se mění podle potřeb, aby psaní bylo co možná nejjednodušší

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Práce s USB diskem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o televizním vysílání

 

Prémiový zvuk a další praktické zkušenosti

Doslova fascinující jsou zvukové schopnosti televizoru. Konstrukčně je totiž zvukový systém Acoustic Surface řešen tak, že zvuk jakoby vychází z celé obrazovky televizoru. Skutečně máte pocit, že reproduktory nejsou jen nějaké chrchláčky krčící se někde na spodní straně televizoru, ale že zvuk se přirozeně line směrem k vám.

V praxi skutečně zvuk „prostupuje“ obrazovkou. Dva pohony jakoby jemně vibrují a tím vytvářejí zvuk, který se pohybuje spolu s obrazem, takže dialogy a speciální efekty uslyšíte ze správného místa. Aby nechyběla i hutná basová linka, je celá audio soustava doplněna o dva basové reproduktory.

V otázce zvukové reprodukce tak patří testovaný televizor k tomu lepšímu, co je možné aktuálně zakoupit. Výšky a středy jsou u vestavěných reproduktorů dobře vyváženy, překvapivě i basové linky drží s ostatními zvukovými pásmy krok. Zvuk je u těchto reproduktorů poměrně čistý. Podává věrný hudební obraz bez zkreslení, a to zhruba do 70 % hlasitosti. Nad touto hranicí již dochází ke zkreslení, avšak ani při nejvyšším stupni hlasitosti nejde slyšet žádné bručení, chrčení či pískání. A to přesto, že nejvyšší stupeň hlasitosti je opravdu velice intenzivní.

Televizor jsme měli možnost testovat po dobu bezmála dvou týdnů. Za celou dobu nejevil žádné neduhy, nezasekával se a ani nedocházelo k nějakému přehřívání. A to i přesto, že větrací otvory byste hledali na přístroji jen velmi těžko – je jich tu velice málo.

Zapomenout nesmíme ani na hodnocení spotřeby. Ta v praxi víceméně odpovídá tomu, co výrobce uvádí ve svých specifikacích. Během testů si nicméně přístroj z elektrické zásuvky vzal 126 W, což odpovídá parametrům a velikosti obrazovky. Spotřeba Standby režimu je méně než 0,5 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktory se ukrývají v zadní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie Acoustic Surface dokáže rozehrát celou obrazovku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační dioda pohotovostního stavu

 

Klady a zápory

+ extrémně tenký design

+ barevné podání displeje

+ výborné pozorovací úhly

+ sofistikovaná ergonomie

+ prémiové audio

 

- na vybalování jsou potřeba alespoň dva lidé

- spotřeba by mohla být o něco nižší

- o něco vyšší cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony KD-55AG8

 

Závěrečné hodnocení

Televizor Sony KD-55AG8 je promyšlen i do toho nejmenšího detailu. A je jedno, zda se bavíme o designu, nabízených funkcích nebo kvalitě obrazu. Testovaný kousek zkrátka cílí na ty nejnáročnější uživatele. Pokud vám 139cm obrazovka přijde příliš malá, můžete klidně zakoupit i panel, který se chlubí 164cm úhlopříčkou.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Chybka se vloudila

"uživatelé by například neměli televizor vybalovat sami, ale alespoň v jednom" Jak nebýt sám v jednom?
Už je to opraveno, děkuji.

Nastavení zvuku

V recenzi postrádám více o vlastnostech zvukové části.
Televizor mám a neni jasné za jakých ostatních nastavení pracuje equalizer, či výběr typu prostředí (sport, dialog, hudba). Nepozoruji , že by přepínače čistý zvuk a podobně prakticky něco měnily.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru