Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: Sony WF-1000XM3 – v malém těle bohatý zvuk Recenze
Sony WF-1000XM3, černá  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Sony WF-1000XM3, černá
5 371 Kč 6 499 Kč 4 958 Kč 5 999 Kč
Sony WF-1000XM3, stříbrná  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Sony WF-1000XM3, stříbrná
5 371 Kč 6 499 Kč 4 958 Kč 5 999 Kč

Recenze: Sony WF-1000XM3 – v malém těle bohatý zvuk

autor: Saša Ševčík
Bezdrátové špunty jsou fenoménem poslední doby. Velmi zajímavý kousek má přitom před letošními Vánocemi na trhu společnost Sony, elegantní model s ergonomickým tvarem WF-1000XM3 totiž nabízí řadu pokročilých technologií.

Společnost Sony se kromě televizorů, herních konzolí a hromady další elektroniky proslavila také svými špičkovými sluchátky. Zpravidla šlo o uzavřené modely přes hlavu, které byly napěchovány nejmodernějšími technologiemi. S trochou nadsázky se dá říci, že všechny své zkušenosti a nabízené technologie nyní japonský elektronický gigant vzal a napěchoval je do kompaktních True Wireless sluchátek Sony WF-1000XM3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony WF-1000XM3

 

Technické parametry

Testovaný model: SONY WF-1000XM3, černá

Typ sluchátek: špunty

Bezdrátová: Ano, True Wireless

Reproduktor: 6 mm, kulatý typ (hlasová cívka CCAW)

Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 000 Hz (vzorkovací frekvence 44,1 kHz)

DSEE HX: Ano

Noise cancelling: Ano

Bezdrátová technologie: Bluetooth v5.0

Předpokládaná doba výdrže "až": 24 hodin; 6 hodin (sluchátka) + 18 hodin (nabíjecí pouzdro)

Mikrofon: Integrovaný

Konektivita: NFC (v pouzdru), Bluetooth

Speciální vybavení: Carry case

Hmotnost: 77 g

 

Obsah balení

Sluchátka Sony WF-1000XM3 patří do luxusního segmentu, což je poznat už ze samotného balení. Černá krabička je vyrobena z tvrzeného kartónu a má vlastní dvířka, pod kterými se ukrývají sluchátka s dodávanou výbavou. Aby se tento luxusně vyhlížející obal nepoškodil, navlékl na něj výrobce ještě další bílou kartonovou vrstvu, na které jsou vyobrazena samotná sluchátka a vyzdviženy jejich přednosti. Uvnitř balení tedy případní zájemci naleznou sluchátka, dobíjecí pouzdro, výměnné ušní nástavce, napájecí kabel, propagační materiály a návody k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obal vypadá velmi luxusně, vše bylo zabaleno s maximální pečlivostí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná výbava

 

Vzhled a kvalita zpracování

Preciznost. To je první slovo, které vás napadne, když si chvilku hrajete s hlavním hrdinou dnešní recenze. Začněme pouzdrem, které je trochu robustnější, než bývá u True Wireless modelů jinak zvykem. V praxi to ale ničemu nevadí, neboť pouzdro je stále natolik kompaktní, aby se bez problémů vešlo do jakékoliv kapsy.

Samotná konstrukce pouzdra má příjemný silikonový povrch, díky čemuž se dobře drží. Vrchní plochá část s víkem imituje kov. Kombinace bronzové a černé barvy působí naživo ještě lépe než na ukázkových snímcích. Pozornější čtenáři tak již patrně vědí, že sluchátka jsme měli možnost testovat v černém provedení – v prodeji je také ještě stříbrná varianta, u níž je pouzdro také stříbrné.

Slícování jednotlivých částí pouzdra je bez sebemenší chybičky. Výtky nemůžeme mít ani k použitým materiálům, neboť se samotný obal nikde neprohýbá, ani nevrže. Ve spodní části má pouzdro mimochodem napájecí USB-C konektor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V takovémto pouzdře sluchátka obdržíte

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pouzdro je trochu větší, než bývá u bezdrátových sluchátek zvykem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části se nachází napájecí USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob pouzdra

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sloty pro sluchátka mají vyznačené kanály, abyste je vždy správně uložili

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná sluchátka s dodávaným pouzdrem

 

Mimochodem sluchátka v pouzdru drží poměrně silný magnet, takže se nemusíte obávat, že by vám nedopatřením vypadla, když se omylem otevře dodávané pouzdro. V praxi totiž nevypadnou, ani když otevřené pouzdro obrátíte „nohama vzhůru“.

Velmi kvalitně zpracované je nejen pouzdro, ale také samotná sluchátka. Hlavním výrobním materiálem byl u nich plast černé barvy.  To je vcelku logické, neboť kov by byl zbytečně těžší a sluchátka by tak nebyla tolik pohodlná při nošení. Celé pouzdro i se sluchátky váží 77 gramů, hmotnost u každého sluchátka se pak počítá na jednotky gramů.

Sluchátka mají oválnou základnu a plochá strana, která čouhá z ucha, tvoří v podstatě u obou sluchátek ovládací dotykovou plochu. Za pozornost stojí také zlaté piny na vnitřní straně každého ze sluchátek. Ty slouží k nabíjení v pouzdře.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotná sluchátka jsou velmi tenká a kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo výrobce je velmi decentní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní část funguje také jako dotyková plocha

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samozřejmě nechybí označení jednotlivých kanálů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jedno ze sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Každé sluchátko má napájecí piny

 

Ergonomie v praxi

Velmi důležitá je u sluchátek samozřejmě také otázka ergonomie. Pokud by nějak tlačila, případně neustále vypadávala z uší, patrně by o ně stál málokdo. U testovaného kousku ale nebude mít problém snad nikdo. Bezdrátová sluchátka od společnosti Sony jsou totiž ergonomicky tvarovaná, díky čemuž přirozeně sedí v uších.

Model WF-1000XM3 dokonce drží perfektně v uších dokonce i při nejrůznějších sportovních disciplínách. Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by vám při běhu vypadla sluchátka z uší. Každé sluchátko má totiž celkem tři opěrné body, konkrétně tragus, antitragus a antihelix. Sluší se nicméně zdůraznit, že sluchátka nejsou zaměřena primárně na sportovce. V praxi tedy nenabízí žádnou zvýšenou odolnost proti potu či prachu.

Aby sluchátka vyhovovala opravdu každému, jsou vybavena výměnnými nástavci. K dispozici je celkem sedm různých sad, které se liší nejen velikostí, ale také výrobními materiály – vedle klasických silikonových nástavců jsou k dispozici také ty černé, které připomínají nějakou pěnu a perfektně vyplňují ucho.

Každému uživateli samozřejmě budou vyhovovat jiné špunty, během testů nám nicméně přirostly nejvíce prostřední silikonové špunty. Nabídka nástavců je nicméně tak široká, že uspokojí jedince s menším i větším ušním otvorem – s použitím nebudou mít problém ani malé děti, jak jsme vyzkoušeli v praxi.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Se sluchátky jsou dodávány různé nástavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotná sluchátka jsou velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V uších drží skvěle

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka nejsou ale tak nenápadná jako v případě některých konkurentů  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Problém s použitím nebudou mít ani nejmenší uživatelé

 

První spárování s telefonem

Sluchátka se připojují prostřednictvím technologie Bluetooth, u chytrých telefonů tento proces výrazně usnadňuje technologie NFC, která se ukrývá v nabíjecím pouzdře. Celým procesem prvního spuštění a správného nastavení vás provede aplikace Sony Headphones Connect. Ta mimochodem následně slouží také k nastavení jednotlivých funkcí bezdrátových sluchátek, jak si ukážeme ještě v řádcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Se spárováním pomáhá technologie NFC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace Sony Headphones Connect a první párování sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proces instalace zabere maximálně pár desítek sekund

 

Obslužná aplikace, ovládání a prémiové funkce

Aplikace Sony Headphones Connect je pro použití sluchátek klíčová. Prostřednictvím ní totiž ovládáte prakticky všechny funkce testovaného kousku, stejně jako například aktualizovat firmware sluchátek. Jednou z největších předností testovaného kousku je schopnost potlačení okolního hluku. V praxi je tato vychytávka velmi účinná a dobře odfiltruje okolí i ve velmi rušném prostředí.

Kromě potlačení hluku umí sluchátka i opačnou funkci, tedy Ambientní zvuk, kdy k vám cíleně propouštějí okolní ruchy. Funkce zvaná Ambient Sound se nastavuje ve 20 různých krocích a dovoluje upravit úroveň filtrování okolního hluku přesně podle prostředí, kde se zrovna nacházíte.  Velmi praktická je také možnost aktivovat Adaptive Sound Control, kdy sluchátka upravují Ambient Sound automaticky podle hluku ve vašem okolí.

Mimochodem, když položíte prst na sluchátko, hlasitost se ihned sníží, takže uslyšíte okolní zvuky. Můžete si tedy s někým ihned promluvit, aniž byste si sluchátka museli sundávat. Gest v rámci dotykového ovládání je samozřejmě ještě daleko více – například poklepáním na pravé sluchátko přeskočíte na další skladbu. Pomocí aplikace Sony Headphones Connect můžete navíc každému sluchátku přiřadit alternativní možnosti, například aplikaci Google Assistant.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě sluchátka mají na vnější straně praktické dotykové plošky pro ovládání

 

Podpora Google Assistanta je jednou z dalších předností testovaných sluchátek. Tento osobní asistent přijde vhod především ve chvílích, kdy nemáte telefon zrovna po ruce a musíte nutně něco vyřídit. Právě použití ve sluchátkách je mimochodem v praxi daleko přirozenější, než když držíte mobil v ruce a mluvíte na něj.

Samotné dotykové plochy jsou na ovládání velmi intuitivní a příjemné. V praxi se s nimi pracuje o poznání lépe, než když musíte u některých konkurenčních modelů nahmatávat nejrůznější tlačítka a přemýšlet, k čemu konkrétní tlačítko slouží.

Vedle aplikace Sony Headphones Connect si zaslouží vyzdvihnout také aplikace Sony Music Center, kterou si můžete stáhnout volitelně dokonce i do telefonů jiných značek. Prostřednictvím ní je možné snadno zorganizovat celou hudební sbírku a následně i uložený obsah „konzumovat“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Sony Headphones Connect

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení různých úrovní funkce Ambient Sound i s praktickým grafickým znázorněním

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace Sony Music Center

 

Kvalita zvukové reprodukce a další postřehy z praxe

Přestože se může zdát, že výrobce kladl největší důraz na kvalitu zpracování a ergonomii, ve zkušenosti značné úsilí věnoval také kvalitě zvuku. Po více než dvoutýdenním testování můžeme prohlásit, že v současnosti jde o jedny z nejlepších sluchátek, které jsme měli možnost testovat – pochopitelně bavíme-li se o True Wireless špuntech.

Každé sluchátko nabízí 6mm reproduktor, konkrétně jde o kulatý typ (hlasová cívka CCAW) nabízející frekvenční rozsah 20 Hz – 20 000 Hz (vzorkovací frekvence 44,1 kHz). Nechybí podpora pro technologii Digital Sound Enhancement Engine HX (DSEE HX), která v praxi zvyšuje kvalitu zvuku komprimovaných digitálních hudebních souborů tak, že se blíží vysokému rozlišení.

Sluchátka pracují mimochodem s HD procesorem QN1e, který se chlubí již výše zmíněnou technologií pro potlačení okolního hluku. Vyzdvihnout si nicméně zaslouží také 24bitové zpracování zvuku a digitální/analogový převodník se zesilovačem sluchátek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob jednoho ze sluchátek

 

To všechno v praxi vytváří u sluchátek prvotřídní zvukové podání. Jednotlivá zvuková pásma jsou poměrně vyrovnaná, dokonce ani basové linky ty vyšší zbytečně nepřehlušují, což bývá častý nešvar sportovních sluchátek. Některé konkurenční modely sice dovedou reprodukovat zvuk nepatrně hlasitěji, ale oba modely dokážou odhlučnit okolní ruch tak dobře, že to ve výsledku ani trochu nevadí.

Díky vyváženým zvukovým pásmům se sluchátka hodí především pro moderní popmusic, klasickou hudbu a instrumentální skladby. Ostudu ale neudělají ani při poslechu tvrdších stylů – například rocku, i když u nich budou některým uživatelům chybět přebujelé basy. Novinky od společnosti Sony sázejí zkrátka na vyrovnanější zvuk. Samozřejmě upravit zvukové podání se dá prostřednictvím zabudovaného ekvalizéru. Celkově se ale dá zvukové podání charakterizovat jako bohaté, prokreslené a rozhodně i zábavné.

Model Sony WF-1000XM3 se chlubí také pokročilým Bluetooth čipem, který přenáší zvuk do levého i pravého ucha, čímž poskytuje vynikající zážitek z poslechu. V praxi se nám tedy nikdy nestalo, že by sluchátka hrála nějak nesynchronně či jedno z nich vypadlo úplně. Dosah signálu se bez problémů pohybuje až do vzdálenosti deseti metrů. Jakýkoliv úbytek kvality v poslechu až do této vzdálenosti jsme v praxi nepozorovali. Velmi dobrý dosah v praxi je dán i tím, že sluchátka anténa sluchátek je optimálně umístěna tak, aby zajistila širší pokrytí. Tím napomáhá udržet silný signál pro nepřerušované streamování.

Vytknout nemůžeme nic ani zabudovaným mikrofonům, které většina uživatelů bude používat během telefonování. Zvuk přenáší čistě a bez jakýchkoliv problémů. Mikrofony jsou mimochodem duální – jeden zachycuje zvuk vpředu a druhý vzadu. To přijde vhod i při analýze okolních hluků. Na povrchu sluchátek zachytí testovaný model více zvuků z okolí, ať už se jedná o hluk motorů letadla, městskou dopravu, nebo klábosení v kanceláři. Hovory můžete přijímat tak, aby byly slyšet v jednom nebo obou sluchátkách. To umožňuje měnit jejich dobíjení nebo dobře slyšet hovory v hlučných prostředích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jedno ze sluchátek

 

Výdrž baterie

Každé sluchátko má logicky vlastní akumulátor. Podle výrobce stačí až pro osm hodin přehrávání hudby, pokud však aktivujete funkci potlačení okolního ruchu výdrž klesne zhruba na šest hodin. Telefonovat je se sluchátky možné až čtyři hodiny, respektive 4,5 hodiny s vypnutou funkcí potlačení okolního hluku. A všechny uvedené hodnoty skutečně odpovídají praktickým zkušenostem, pokud máte intenzitu hlasitosti na zhruba 70 %. Při maximální se doba provozu nepatrně zkrátí, ale maximálně o dvě desítky minut.

Zapomenout nesmíme ani na nabíjecí pouzdro. To má totiž také vlastní akumulátor, díky kterému zvládne sluchátka hned třikrát za sebou nabít. Díky tomu se reálná doba použití může vyhoupnout až na 32 hodin s vypnutou funkcí potlačení okolního hluku, respektive na 24 hodin, pokud je funkce zapnutá.

Pouzdro se chlubí také rychlým dobíjením. Už za pouhých deset minut v pouzdře tak sluchátka získají tolik energie, aby vydržela hrát po dobu až 90 minut. Celkové nabíjení sluchátek trvá zhruba 1,5 hodiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka v nabíjecím pouzdře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jedno z testovaných sluchátek

 

Klady a zápory

+ vyvážený zvuk, věrná reprodukce

+ výborná ergonomie, ovládání pomocí dotykových plošek

+ precizní zpracování

+ solidní výdrž baterie

+ duální mikrofony

+ potlačení okolního ruchu, Ambient Sound

+ podpora Google Assistant

 

- napájecí pouzdro je trochu větší

- sluchátka kvůli tvaru konstrukce nejsou tak nenápadná, jako u řady konkurentů

- pouzdro nenabízí bezdrátové dobíjení

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony WF-1000XM3

 

Závěrečné hodnocení

Sluchátka Sony WF-1000XM3 patří k tomu nejlepšímu, co současný trh True Wireless špuntů nabízí, a to ať už se bavíme o precizním zpracování, velmi povedené ergonomii či kvalitním zvukovém projevu. Naopak zápory se u testovaného kousku hledají velmi těžko. S ohledem na všechny nabízené funkce a přednosti je vcelku ospravedlnitelná i cenovka hlavního hrdiny dnešní recenze.

To chci

Názory ostatních Geeků (3)

Tonda.sk8 TON

Opravte si video

Tonda.sk8 30. 11. 2019 16:59

Wf-1000xm3 ne Wh :) jinak sluchátka mám a špička. Po aktualizaci přibyla možnost volume control :)

David963 DAV
David963 30. 11. 2019 21:01

@Tonda.sk8: Zdravím, přemýšlím o nich... Přeskočí někdy signál (výpadek hudby na cca 0,5 sec., stává se někdy, že by nereagovalo jedno ze sluchátek na doteky? Jak je to s videem oproti zvuku? Je to sladěné, resp. není to opožděné? 🤔 Díky! 😄

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 2. 12. 2019 9:59

@David963: Výpadky jsem zatím nezažil, občasné nereagování na dotek beru u Sony jako samozřejmost, zpoždění tu je, ale u videa si to srovná aplikace většinou sama.

Máš něco na srdci?

nahoru