Xperia L4 je aktuálně tím nejlevnějším telefonem, který společnost Sony nabízí. Kromě nízké cenovky má ale několik dalších lákadel, například velký displej, elegantní vzhled a v neposlední řadě i trojitý fotoaparát na zadní straně.
Chytrý telefon Xperia L4 si odbyl premiéru již letos v únoru, na pulty obchodů se dostal ale až minulý měsíc. Už během premiéry nicméně tato novinka budila pozornost, protože společnost Sony u tohoto přístroje použila nový design. Jak se smartphone povedl po všech stránkách, si ukážeme v dnešní recenzi.
Technické parametry
Testovaný model: Sony Xperia L4, 3GB/64GB, Blue
Displej: širokoúhlý 6.2"; 21:9; HD+; 1680 x 720 bodů
Procesor: 8jádrový procesor MediaTek Helio P22 (8x 2 GHz)
Operační paměť: 3GB RAM
Úložiště: 64GB interní paměti, micro SD slot
Fotoaparáty na zadní straně: 13 + 5 + 2 Mpx
Čelní fotoaparát: 8 MPx
Konektivita: USB Type-C, 3.5mm stereo jack, LTE, GPS/Glonass přijímač, NFC, Bluetooth, WiFi
Zabezpečení: čtečka otisků prstů
Akumulátor: 3580 mAh s rychlým nabíjením
Bezdrátové nabíjení: ne
Operační systém: Android 9.0
Rozměry: 159 x 71 x 8,7 mm
Hmotnost: 178 g
Představení smartphonu Sony Xperia L4
Vzhled, ergonomie a kvalita zpracování
Přístroje od japonského elektronického gigantu byly vždycky typické svým designem. V posledních generacích totiž vždy nabízely velmi protáhlý displej s poměrem stran 21:9. To je i případ modelu Xperia L4, u kterého se však design dočkal evoluce.
Předchozím modelům totiž někteří uživatelé vytýkali nevzhledný širší pruh, ve kterém se ukrýval fotoaparát a další senzory. Právě o ten ale novinka přišla, místo toho nabízí větší obrazovou plochu v porovnání k tělu a výřez pro čelní kameru uprostřed horního okraje. Výše popsané změny designu rozhodně pomohly, telefon působí daleko modernějším dojmem.
To je zásluha i pečlivě uhlazené konstrukce. Prakticky všechny strany a rohy jsou totiž úhledně zaobleny, zadní strana se plynule přelévá na všechny bočnice. Díky tomu nalezneme spoje v podstatě jen okolo displeje. Slícování jednotlivých částí – stejně jako kvalita použitých materiálů – se drží na velmi vysoké úrovni. V tomto ohledu nijak Sony ze svých nároků neslevilo.
Přístroj je mimochodem možné zakoupit v modré či černé barvě, my jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu. V ní krásně vyniknou ladné křivky novinky. Zadní strana telefonu je plastová, což není v této cenové kategorii nijak překvapivé. Nicméně plastové plochy se nikde neprohýbají a působí poměrně pevným a odolným dojmem.
Ergonomie telefonu se rozhodně povedla – díky podlouhlé konstrukci se přístroj velmi dobře drží v ruce a žádný problém nepředstavuje ani obsluha jednou rukou. Čtečka otisků prstů se nachází na boku a na rozdíl od pokročilejších modelů není integrovaná v pohotovostním tlačítku. Na boku tedy naleznete tlačítka pro ovládání hlasitosti, pod nimi čtečku otisků a následně pohotovostní tlačítko. Potěšující je i fakt, že hlavní fotoaparát nepřečuhuje zadní stranu. Na stole tedy telefon krásně leží a nijak se nekolíbá.
Hlavní hrdina dnešní recenze
Rámeček podél horní strany je krásně tenký, vystupuje z něj pouze uprostřed čelní kamera
Pravá bočnice
Detailní pohled na čtečku otisků prstů a ovládací tlačítka
Protilehlá strana je dokonale hladká
Při bližším ohledání si všimneme rámečku pro SIM kartu
Na rozdíl od konkurentů je možné rámeček vytáhnout i bez speciálních bodáků
Detailní pohled na vysunutý rámeček
Na vrchní straně je sluchátkový konektor
Vespod pak reproduktor
Detailní pohled na USB-C konektor
Zadní strana je dokonale hladká…
…fotoaparát tedy zbytečně nepřečuhuje zadní stranu
Rohy telefonu jsou krásně zaoblené
Protáhlý displej se povedl
Již v řádcích výše jsme nastínili, že jednou z největších předností testovaného kousku je protáhlý displej s poměrem stran 21:9. Tento dotykový panel nabízí úhlopříčku 6,2 palce a rozlišení HD+, tedy 1680 x 720 bodů. Samozřejmě Full HD+ rozlišení by bylo ještě atraktivnější, nicméně ani při použitém standardu není vidět na obrazovce žádný rastr a působí velmi jemným dojmem.
V praxi je obraz tedy dostatečně ostrý, a to prakticky při jakékoliv činnosti – při čtení textu, brouzdání po webu, sledování videí i při hraní her. V dané cenové kategorii je rozhodně nadprůměrné barevné podání. Je krásně syté a působí relativně věrným dojmem, jak se koneckonců můžete přesvděčit na snímcích níže.
Bez sebemenší chybičky jsou také pozorovací úhly, obraz se nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Snad jedinou výtku lze směřovat ke svítivosti displeje. Za běžných okolností s ním nebudete mít jakýkoliv problém, nicméně na ostrém slunci je čitelnost trochu horší.
Přímý pohled na displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Protáhlý displej je v podání společnosti Sony velmi chytrý, což jsme naznačovali už v otázce ergonomie. Rozhodně se tak nikdo nemusí obávat, že by telefon nezvládl ovládat jednou rukou. Výrobce totiž nabízí možnost zmenšení obrazovky tak, abyste telefon mohli skutečně jednou rukou ovládat.
Praktické je také to, že výrobce nabízí po straně virtuální panel Side Sense s nejpoužívanějšími aplikacemi a rychlým nastavením. Toto rozhraní je navrženo pro bezproblémové ovládání jednou rukou, kdy stačí poklepat na jednu ze stran displeje a telefon navrhne, které aplikace chcete dále použít a umístí je tak, abyste je měli snadno na dosah.
Velký protáhlý displej je navíc jak zrozený k práci s více aplikacemi najednou. Z již zmíněného rozhraní Side Sense lze velmi intuitivně vybrat dvě aplikace, které chcete zobrazit na displeji současně, což se pro formát zobrazovacího panelu o formátu 21:9 jeví jako skutečně praktické a použitelné řešení, kdy můžete například při přehrávání videí na YouTube odpovídat třeba na zprávu na WhatsAppu. Praktických použití je samozřejmě celá řada a každý tuto funkcionalitu využije po svém.
Obrazovku je přitom možné používat v režimech na výšku i šířku. V praxi je tak velká dotyková plocha doslova návyková a jen se slzou v oku jsme přecházeli po testech zpět na normální telefon.
Virtuální panel Side Sense; Rozdělení displeje na dva v režimu na výšku
Rozdělení displeje na dva v režimu na šířku
Výkon a operační systém
Nejen rozlišením dotykového panelu ale také hardwarovou výbavou spadá novinka spíše do nižší střední třídy. Srdcem telefonu je procesor MediaTek MT6762, který má k dispozici 3 GB operační paměti. Jde o osmijádrový čip, u nějž dovedou jádra pracovat až při frekvenci 2 GHz. Úložiště nabízí kapacitu 64 GB. Nechybí ani slot na paměťové karty – pokud jej však využijete, přijdete o možnost vložit druhou SIM kartu.
Daný hardware získal pod taktovkou Androidu 9.0 skóre 95 512 bodů. Nenechte se ale zmást papírovými parametry. Operační systém je vyladěn tak, že jeho odezva je velmi svižná a prakticky nikdy nemáte pocit, že byste museli na telefon čekat. A to platí i v případě, kdy máte otevřených více aplikací najednou – v praxi tak například vůbec nevadí, že má telefon pouze 3 GB operační paměti a ne 4 GB jako někteří konkurenti.
Na telefonu je samozřejmě možné hrát také hry, ale s ohledem na spíše průměrný výkon je nutné počítat s tím, že ne všechny tituly poběží při nejvyšších detailech. Na druhou stranu díky nižšímu rozlišení dotykového panelu ani hraní her není pro telefon žádnou překážkou.
Uzamčený displej vs. úvodní obrazovka
Oblast rychlého oznámení a nastavení
Nainstalované aplikace; Internetový prohlížeč
Galerie; Prostředí fotoaparátu
Správce spuštěných aplikací; Nastavení
Prostředí telefonu; SMS a klávesnice na výšku
Klávesnice na šířku
Multimediální dovednosti
Z fotografií výše by patrně většina uživatelů usuzovala, že je Xperia L4 vybavena stereofonními reproduktory. Dvě mřížky na spodní straně jsou nicméně jen kvůli estetickému dojmu, zvuk se line pouze z jedné z nich. Novinka má vcelku plochý zvuk, u kterého jsou zdůrazněny středy. To se hodí právě pro sledování filmů, protože lidský hlas je krásně zřetelný. Při sledování videí na šířku je ale nutné dávat pozor, abyste rukou reproduktor nezakryli.
Sony se nenechalo strhnout módní vlnou, kdy moderní přístroje přichází o sluchátkové konektory, a telefon vybavilo klasickým konektorem jack 3,5 mm. Ke smartphonu je tak možné připojit kabelová i bezdrátová sluchátka. A přitom klidně i telefon nabíjet.
Zvuk se line pouze z jednoho reproduktoru
Detailní pohled na sluchátkový konektor na vrchní straně
Fotoaparát na čelní straně
Vzadu jsou tři objektivy
Snímky výše jsme se plynule přesunuli až ke kvalitě fotoaparátů. Xperia L4 je vybavena čtyřmi objektivy, přičemž tři jsou umístěny na zadní straně. Konkrétně vepředu nalezneme selfie kameru s rozlišením 8Mpx, která s taví na snímači o velikosti 1/4" a nabízí úhel záběru 78°. Světelnost objektivu je v tomto případě f/2.0. Fanoušky autoportrétů potěší i blesk pomocí displeje a další selfie efekty.
Ještě zajímavější je nicméně fotografická výbava vzadu. Hlavní 13Mpx snímač o velikosti 1/3" se chlubí úhlem záběru 76° a světelností objektivu f/2.0. Další v pořadí je širokoúhlý 5Mpx snímač o velikosti 1/5", který nabízí úhel záběru 117° a světelnost objektivu f/2.2. Trojlístek fotoaparátů na zadní straně uzavírá asistent hloubky ostrosti s velikostí snímače 1/5", rozlišením 2Mpx a se světelností objektivu f/2.4. Díky němu je například při focení portrétů možné dosáhnout vcelku zajímavého bokeh efektu.
Za dobrých světelných podmínek podává telefon výborné výsledky, obrazová kvalita je v dané cenové kategorii nadprůměrná. Platí to samozřejmě především o hlavním snímači, výsledky toho širokoúhlého jsou o něco slabší. Na druhou stranu v některých situacích se zkrátka hodí mít širší záběry, protože některé momentky byste jinak vůbec nepořídili.
Se slábnoucím osvětlením kvalita fotoaparátů klesá, markantnější je to především u toho širokoúhlého. Nejvíce se nicméně slabé osvětlení podepisuje na kvalitě videí, kdy telefon poměrně často přeostřuje. Na druhou stranu lépe na tom není takřka žádný jiný konkurent v dané cenové kategorii.
>> Hlavní vs. širokoúhlý fotoaparát <<
Hlavní fotoaparát: Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Širokoúhlý fotoaparát: Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Hlavní fotoaparát: Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Širokoúhlý fotoaparát: Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky ze dne <<
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Snímky z noci <<
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Originální snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázková videa <<
Ukázkové video – interiér
Ukázkové video – den
Ukázkové video – den
Ukázkové video – noc
Výdrž baterie a nabíjení
Příjemným překvapením je výdrž baterie, která nabízí kapacitu 3580mAh. Při běžném vytížení budete nabíječku pro smartphone Xperia L4 hledat až druhý den po obědě. Jednodenní výdrž je tedy samozřejmostí i při velmi vysokém zatížení, při střídmějším naopak patrně dosáhnete i dvoudenní výdrže.
Nechybí ani rychlonabíjecí režim (18 W). S takto rychlou nabíječkou tedy zvládnete dobýt telefon prakticky na plnou kapacitu už za hodinku. V balení je nicméně pomalejší adaptér (7,5 W), se kterým se telefon za zmiňovanou hodinu dostane pouze na 50% kapacitu. Zcela nabytý je za dvě hodiny.
Podpora bezdrátového nabíjení chybí, to však u takto levného přístroje není nijak překvapivé.
Testovaný smartphone
Klady a zápory
+ elegantní a skvěle zpracovaná konstrukce
+ velký displej s dobrým barevným podáním
+ příjemná ergonomie
+ kvalita hlavního fotoaparátu
+ rychlé 18W nabíjení
- svítivost displeje by mohla být vyšší
- ostření při natáčení videí v horších světelných podmínkách občas zaváhá
Závěrečné hodnocení
Sony Xperia L4 je velmi příjemný smartphone, který zaujme především svým protáhlým displejem a elegantním vzhledem. Navzdory atraktivní cenovce nejde ani o žádného šneka, který by uživatele při běžné práci nějak limitoval. Potěšující je také kvalita hlavního fotoaparátu či podpora rychlého nabíjení. Právě díky nižší pořizovací ceně drobné neduhy tomuto modelu většina uživatelů patrně odpustí.