Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: SteelSeries Aerox 3 Wireless – evoluce v přímém přenosu

Recenze: SteelSeries Aerox 3 Wireless – evoluce v přímém přenosu

Recenze
SteelSeries Aerox 3 Wireless Onyx (2022), černá O2 TV HBO a Sport Pack na dva měsíce
SteelSeries Aerox 3 Wireless Onyx (2022), černá
1 900 Kč 2 299 Kč
SteelSeries Aerox 3 Wireless Snow (2022), bílá O2 TV HBO a Sport Pack na dva měsíce
SteelSeries Aerox 3 Wireless Snow (2022), bílá
2 148 Kč 2 599 Kč
1 983 Kč 2 399 Kč
SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) Ghost Edition, průhledná
SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) Ghost Edition, průhledná
Produkt není určen k prodeji.
SteelSeries Aerox 3 Onyx (2022), černá
SteelSeries Aerox 3 Onyx (2022), černá
826 Kč 999 Kč
autor: Petr Kirs

Hned ve dvou různých provedeních je možné zakoupit vylepšenou herní myš SteelSeries Aerox 3, nabízí se totiž v kabelovém i bezdrátovém provedení. Právě druhou zmiňovanou možnost jsme důkladně otestovali.

Myš SteelSeries Aerox 3 jsme již testovali. Šlo však o starší model, který byl na trhu již od roku 2020. Před Vánocemi byla ale odhalena nová edice pro rok 2022, jež bude hrát prim v dnešní recenzi. Ta přináší proti svému předchůdci hned několik vylepšení – nově je k dispozici i v bílé barvě, a navíc se chlubí kluznicemi ze 100% čistého PTFE. Takže dost vychloubání, jdeme hrát!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022)

Hlavní přednosti modelu SteelSeries Aerox 3 Wireless:

  • Ultralehký 68 g design
  • Baterie s výdrží až 200 hodin
  • Velmi rychlé USB-C dobíjení
  • Duální konektivita - Bezrátové připojení 2,4 GHz a víceúčelové Bluetooth 5.0
  • Na pixel přesný optický snímač TrueMove Air
  • AquaBarrier - odolnost proti vodě a prachu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022)

Technické parametry

Testovaný model: SteelSeries Aerox 3 Wireless Onyx (2022), černá

Určení: Herní

Snímač pohybu: Optický

Model snímače: SteelSeries TrueMove Air

Maximální citlivost: 18 000 DPI

Doba odezvy: 1 ms

Akcelerace: 40G

Typ spínače: SteelSeries

Počet tlačítek: 6

Programovatelná tlačítka: Ano

Kolečko: Mechanické

Připojení: Bluetooth, Radio Frequency

Délka kabelu: 1,8 m

Opletený kabel: Ano

Ergonomie: pravoruká

Podsvícení: Ano, RGB

Rozměry: 120,6 x 67 x 38 mm

Hmotnost: 68 g

Představení modelu Aerox 3 v edici pro rok 2022

Obsah balení

Myška je dodávána v oranžovošedé krabičce, přičemž na čelní straně je vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Na zadní straně pak máte přehled hlavních předností tohoto modelu. Když krabičku otevřete, všimnete si, že se v útrobách si myška trůní jako nějaký vzácný šperk. Výrobce si dal zkrátka záležet na tom, aby se tomuto počítačovému hlodavci nemohlo během transportu vůbec nic stát. Dodávané příslušenství čítá návod k použití, USB kabel, redukci a bezdrátový adaptér.

DSC07089.JPG
DSC07101.JPG
DSC07108.JPG

Balení a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Původní SteelSeries Aerox 3 i Aerox 3 Wireless verze byly velmi povedené myši, které sbíraly jedno ocenění za druhým. Za ergonomii, kvalitu zpracování i celkově dobrou použitelnost. Není proto divu, že vylepšený model se vyhnul experimentování a sází na takřka totožnou konstrukci.

Hlavní rozdíl je v tom, že původní myšku bylo možné zakoupit pouze v černé barvě (Onyx), novinka je vedle ní k mání také v bílém provedení (Snow). Zajímavé je, že bílá varianta si zachovává některé prvky černé – například tlačítko pro nastavení DPI, postranní tlačítka a rolovací kolečko. My jsme nicméně měli možnost testovat černou variantu.

U ní jsou všechny plastové části vyvedeny v matné černé barvě, na které neulpívají zbytečně otisky prstů. Žádný křiklavý design nečekejte, výrobce vsadil spíše na decentní linie, jak se koneckonců můžete přesvědčit sami díky fotografiím níže.

Stejně jako u předchůdce musíme vyzdvihnout celkovou tuhost myšky, což není u děrovaných modelů pravidlem. Při hraní je velmi pevná a vše drží přesně na svém místě. Na tom má dozajista velký podíl i přesné slícování jednotlivých částí. Ke kvalitě zpracování a vzhledu tedy nemáme co vytknout.

Velkou výhodou je technologie SteelSeries AquaBarrier, kterou se chlubí kabelový i bezdrátový model. Ta chrání zdánlivě obnažený vnitřní obvod před prakticky všemi možnými vlivy prostředí, což je obzvláště u perforovaného designu velmi důležitý faktor. Výrobce se dokonce chlubí u testované myšky certifikací IP54, tedy odolností proti vodě a prachu.

DSC07122.JPG
DSC07124.JPG
DSC07131.JPG

Design myšky je věrný předchůdci, což je rozhodně dobře

Ergonomie se povedla

Už na první pohled je patrné, že tento herní hlodavec je ergonomicky tvarován. Mírně prohnutá je především levá strana. Na ní se nachází dvě tlačítka, která je možné ovládat palcem pravé ruky. Myška SteelSeries Aerox 3 Wireless je tedy stejně jako kabelová varianta primárně určena pro praváky. U tlačítek ještě chvíli zůstaneme, kromě těch po straně jsou k dispozici další čtyři – konkrétně pravé, levé, kolečko a ovladač DPI v horní části. Všech šest tlačítek je přitom plně programovatelných.

Jak je tedy již z řádků výše patrné, výrobce se naštěstí vyvaroval jakýchkoliv designových výstřelků a experimentů, a tak je vše hezky po ruce a přesně na svém místě. Ergonomii tak nemáme ani po více než dvoutýdenním používání co vytknout, samozřejmě ale bude záležet na každém jedinci. Koneckonců už u předchůdce jsme ergonomii hodnotili jako výbornou.

Úchop myšky je díky jejímu tvaru velmi příjemný. Ruka je příjemně podepřena do ideální výšky (38 mm) a jednotlivá tlačítka jsou rozmístěna tak, že se vám prakticky nikdy nestane, že byste při rychlých akcích omylem zmáčkli jiné. Rolovací kolečko má gumový povrch a navzdory užšímu profilu dobře ovladatelné.

01.JPG
02.JPG
DSC07288.JPG

Úchop myšky je velmi příjemný

Možnosti připojení

SteelSeries Aerox 3 Wireless využívá Quantum 2.0 Wireless technologii, díky které přenáší bezdrátově data velmi vysokou rychlostí. Vybírat si přitom můžete mezi standardem Bluetooth a bezdrátovou konektivitou v pásmu 2,4 GHz.

Bezproblémově fungují oba bezdrátové standardy, pásmo 2,4 GHz je ale v praxi rychlejší a na hry se hodí rozhodně více. Abychom byli spravedliví – při celé řadě titulů vám bude plně dostačovat i odezva Bluetooth, aniž byste postřehli jakýkoliv rozdíl, ale u rychlých FPS her důrazně doporučujeme připojení přes 2,4 GHz. U něj v podstatě nepostřehnete rozdíl, zda je myška připojena kabelem nebo v bezdrátovém režimu.

Výrobce má celý systém připojení velmi dobře promyšlený. Oplétaný kabel o délce 1,8 m s koncovkou USB-C totiž můžete snadno vyvést na stůl, kde jej připojíte ke speciální redukci, do které zasunete USB-C 2,4GHz adaptér. Když potřebujete myšku nabít, jednoduše kabel odpojíte a zapojíte přímo do myšky. Bezdrátový adaptér přitom stále zůstává na stole, kde je hned po ruce, pokud byste jej chtěli vzít někam s sebou na LAN party.  

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Výrobce má celý systém připojení velmi dobře promyšlený

Obslužný software a kompatibilita

K instalaci myšky není teoreticky potřeba žádný obslužný software, funguje hned po zapojení díky technologii Plug & Play. Pokud ale chcete využít její funkce naplno, je nutné nainstalovat obslužný software SteelSeries Engine, který je k mání pro Windows i macOS. Výrobce se nicméně chlubí tím, že myška je kompatibilní také s Xboxem a Linuxem.

Obslužná aplikace komunikuje s uživatelem anglicky a je poměrně přehledná. Dovoluje nakonfigurovat všech šest tlačítek, a to klidně ve dvou různých profilech. Samozřejmostí je i možnost přesné úpravy DPI, a to až v šesti krocích, či nastavení maker. Program uživatele také upozorní, pokud je k dispozici aktualizace firmwaru myšky.

Snímek obrazovky (75).jpg
Snímek obrazovky (76).jpg
Snímek obrazovky (78).jpg

Obslužný program je velmi přehledný

Praktické zkušenosti

Na první pohled by se mohlo zdát, že jediným rozdílem mezi kabelovým a bezdrátovým senzorem je právě v konektivitě. Není to ale pravda, i když se obě myšky skutečně podobají jako vejce vejci, bezdrátový model nabízí senzor s vyšším rozlišením. Konkrétně SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) nabízí 18 000 DPI, 400 IPS a 40 G, proti tomu má kabelový SteelSeries Aerox 3 (2022) rozlišení 8500 DPI, 300 IPS a 35 G. V obou případech jde o senzor přímo z produkce společnosti SteelSeries, jde o senzor TrueMove Core.

Jak je ale z řádků výše patrné, náročnější uživatelé sáhnou spíše po modelu SteelSeries Aerox 3 Wireless, který je i hlavním hrdinou tohoto článku. Senzor je velmi přesný a obzvláště v kombinaci s kvalitní podložkou nabízí velmi dobré výkony. Nejvíce se nám herní hlodavec osvědčil v rychlých FPS akcích. A to především díky lehké konstrukci, ale také díky přesně reagujícím tlačítkům.

DSC07165.JPG
DSC07174.JPG
DSC07167.JPG

Ovládací prvky testované myši

Konkrétně myška staví na spínačích Golden Micro IP54, které by měly vynikat vysokou odolností. Jsou totiž stavěny až pro 80 milionů kliknutí. SteelSeries Aerox 3 Wireless má samostatné pravé a levé tlačítko, díky tomu se při hraní nestává, že byste omylem stiskli pravé tlačítko společně s levým. Spínače pod hlavními dvěma tlačítky nabízí jemný odpor při stisku, hmatová odezva je díky tomu velmi dobrá a hlavně přesná. Návrat tlačítek do výchozí polohy je velmi rychlý. Subjektivně je ale tedy nutné vynaložit trochu více síly, abyste spínače zmáčkli, jde nicméně spíše o zvyk.

Pozornější čtenáři si již na snímcích výše všimnuli, že na spodní straně jsou umístěny dvě velké a hladké kluznice vyrobené ze 100% čistého PTFE, které poskytují hráčům maximální kontrolu a rychlost. Právě to je jeden z největších rozdílů v porovnání s předchůdcem. Ten měl totiž pouze čtyři malé padsurfery v každém rohu. Kluzkost novinky je tak v praxi o poznání lepší – obzvláště to platí ve chvíli, kdy používáte kvalitní podložku a nejvyšší možnou citlivost.

DSC07200.JPG
DSC07204.JPG
DSC07212.JPG

Detailní pohled na kluzáky a použitý senzor

Výdrž baterie a podsvícení

Výdrž herních hlodavců se dnes již běžně pohybuje okolo 100 hodin, SteelSeries Aerox 3 Wireless nicméně v praxi zvládá bez problémů dvojnásobek. To v praxi znamená, že při hraní zhruba 8 hodin denně ji budete dobíjet až za zhruba 25 dní.

Výdrž je samozřejmě odvislá od toho, jak myšku používáte. Pokud budete neustále zapnuté podsvícení, výdrž se vcelku pochopitelně sníží. Na druhou stranu myška využívá univerzální rozhraní USB-C, které dnes mají takřka všechny smartphony s Androidem a celá řada další elektroniky. Dobít myšku prakticky kdekoliv tedy není vůbec žádný problém.

Podsvícení se mimochodem povedlo úplně stejně jako u předchůdce – myška může zářit všemi barvami. LED diody uvnitř krásně prosvítají z perforovaných útrob ven. Podsvícení je decentní, takže se rozhodně nemusíte obávat, že by vás nějak oslnilo. Při položení ruky na myšku jej dokonce z velké části zakryjete. Světelné hrátky je možné ovládat ve třech různých zónách, přičemž myška může svítit buď jednou barvou, nebo nabízí různé světelné efekty.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Takto září testovaná myška v noci

Klady a zápory

+ lehká, a přitom odolná konstrukce

+ certifikace odolnosti IP54

+ dobře reagující tlačítka, přesný senzor

+ kvalita zpracování

+ možnost vybírat mezi kabelovým i bezdrátovým modelem

 

- proti předchůdci jen drobná vylepšení

- subjektivně trochu tvrdší tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SteelSeries Aerox 3 Wireless

Závěrečné hodnocení

SteelSeries Aerox 3 Wireless získala v minulých letech již několikrát ocenění jako nejlepší herní myš ve své cenové kategorii. A u nástupce tomu nebude jinak. Navzdory subtilně vyhlížející perforované konstrukci je totiž myška nebývale pevná a odolná. Dokonce se chlubí i zvýšenou odolností proti vodě a prachu, nabízí certifikaci IP54. Testovaný kousek stojí rozhodně za pozornost i díky tomu, že můžete vybírat mezi kabelovým a bezdrátovým provedením. I když je nový model lepší než předchůdce, vylepšení není mnoho, a tak majitelé starší verze nebudou mít patrně příliš důvodů k upgradu. Pro jedince, kteří nyní hledají úplně novou bezdrátovou myšku, ale může jít o velmi zajímavou volbu.

SteelSeries Aerox 3 Wireless    SteelSeries Aerox 3 

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru