Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: SumUp AIR a SumUp 3G – platby jednoduše a kdekoliv

Recenze: SumUp AIR a SumUp 3G – platby jednoduše a kdekoliv

Recenze
SumUp AIR platební terminál - CZ_769683229
SumUp AIR platební terminál - CZ
653 Kč 790 Kč
578 Kč 699 Kč
SumUp 3G platební terminál - CZ_115104932
SumUp 3G platební terminál - CZ
Produkt není určen k prodeji.
SumUp AIR platební terminál - SK_621461999
SumUp AIR platební terminál - SK
826 Kč 999 Kč
SumUp 3G platební terminál - CZ, SK_365428619
SumUp 3G platební terminál - CZ, SK
Produkt není určen k prodeji.
autor: Stanislav Holý

Placení kartou, mobilem či chytrými hodinkami v dnešní době považuje většina lidí za naprostou samozřejmost. Díky společnosti SumUp si přitom terminál může snadno pořídit kdokoliv, využít se dají v provozovně i na cestách.

V dnešním článku se podíváme na zoubek hned dvěma různým modelům – platebním terminálům SumUp AIR, tak SumUp 3G. Oba nabízejí integrovanou baterku a bezdrátové připojení, můžete si je tedy vzít kamkoliv s sebou. Jak už název napovídá, větší a pokročilejší SumUp 3G nabízí možnost připojení k internetu na cestách, nemusíte tedy terminál připojovat k telefonu. Bezplatná SIM karta je navíc součástí balení. Jaké jsou další rozdíly a který terminál se vyplatí více? Odpověď hledejte v následujících řádcích…

SumUp AIR     SumUp 3G 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp AIR, tak SumUp 3G

 

Klíčové vlastnosti modelů SumUp AIR a SumUp 3G

  • Platební terminál bez paušálních poplatků.
  • SumUp 3G má vlastní SIM kartu, nepotřebuje WiFi, i když je také podporováno. Ke zpracování plateb s modelem SumUp AIR budete potřebovat chytrý telefon nebo tablet s datovým tarifem nebo připojením k Wi-Fi.
  • Platíte pouze 1,95 % z výše transakce. Převod plateb přímo na váš účet.
  • Přijímejte všechny debetní i kreditní karty (EET se nevztahuje na platby kartou).
  • Připojte se ke svému telefonu či tabletu přes Bluetooth. Kompatibilní s iOS i s Androidem.
  • Zaregistrujte se během pěti minut.
  • 100% online. Bez vázanosti. Bez papírování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp AIR a SumUp 3G

 

Obsah balení

Balení obou terminálů je prakticky totožné. Na čelní straně modrobílé kartónové krabičky je vždy vyobrazen konkrétní model, který zakupujete. Nelekejte se rozměrů obalu, samotný terminál je v obou případech výrazně menší než kartónová krabička. Terminál je vždy v krabičce usazen doprostřed tak, aby vypadal jako luxusní šperk v dárkovém balení. V praxi to má samozřejmě své opodstatnění, zařízení je dobře chráněno proti poškození během transportu. Dodávaná výbava je také prakticky totožná. V balení naleznete kromě platebního terminálu ještě návod k použití, napájecí USB kabel a samolepky s podporovanými typy plateb, které si můžete libovolně vyvěsit v provozovně.

DSC00950.JPG
DSC00953.JPG
DSC00969.JPG

 

Vzhled a kvalita zpracování

Jak je z řádků výše již patrné, obě zařízení mají zcela rozdílnou konstrukci i proporce. Menším z testovaných kousků je SumUp AIR. Je až překvapivé, že se veškerou elektroniku včetně baterie podařilo vtěsnat do tak kompaktního těla. Rozměry zařízení jsou 84 x 84 x 23 mm a hmotnost činí 142 g.

Rozhodně se tedy nemusíte obávat toho, že by byl tento terminál na cestách nějakou přítěží. Vejde se totiž bez nadsázky do každé kapsy. S tím, že tento model budou lidé používat nejen v provozovnách, ale také mimo ně, evidentně výrobce počítal. Proto zde nalezneme několik šikovných detailů. Řeč je například o otvoru pro přidělání poutka či klíčenky na spodní straně, díky tomu můžete terminál klidně i zavěsit na krk. Praktické je na cestách také jednolitá klávesnice, do které se nemohou dostat prakticky žádné nečistoty.

Prakticky celá konstrukce je vyrobena z plastu, který nicméně působí celkem odolně. Upřít se tomuto modelu nedá ani líbivý vzhled, všechny rohy jsou krásně zaobleny, díky čemuž přístroj působí poměrně moderně.

DSC00987.JPG
DSC00990.JPG
DSC01000.JPG

 

Větší bratříček, kterému se dnes také podíváme na zoubek, se jmenuje SumUp 3G. Rozměry narostly především kvůli tomu, že má přístroj zabudovaný 3G modul, díky tomu může fungovat jako samostatné zařízení. Na rozdíl od modelu SumUp AIR tedy nepotřebujete mobil či tablet, abyste mohli platby zadávat. Nemusíte se ale obávat, že by byl SumUp 3G na cestách velkou přítěží, rozměry jsou 132 x 71 x 19 mm.

Díky větším proporcím se na tělo zařízení vešel i větší displej, na který se vejde více informací. Také tlačítka jsou odlišná, u tohoto modelu jsou jednotlivá tlačítka oddělena a navíc jsou vyrobena z gumy. V praxi jsou tedy daleko příjemnější na stisk.

Hlavní designové rysy nicméně zůstaly zachované. Opět se tu setkáváme se zaoblenými rohy a sněhově bílou konstrukcí. Plasty opět působí bytelně, ke kvalitě zpracování nemůžeme mít žádných výhrad.

DSC01100.JPG
DSC01115.JPG
DSC01132.JPG

 

Větší displej, více informací

Malý displej modelu SumUp AIR zobrazí všechny důležité informace, a to včetně kapacity baterie. Tu je možné dobíjet libovolnou nabíječkou s USB rozhraním, na cestách klidně i powerbankou. Displej je mimochodem tak dobře čitelný, že jsou na něm všechny informace vidět i za ostrého slunečního světla – tedy klidně i v pravé poledne venku.

Větší obrazovka v tomto případě není vůbec potřeba. Vše se totiž nastavuje prostřednictvím obslužné aplikace pro chytrý telefon či tablet, podporovány jsou platformy Android a iOS. Terminál se k mobilu připojí jednoduše prostřednictvím bezdrátového standardu Bluetooth. Registraci terminálu zvládnete během pouhých pěti minut.

02.jpg
03.jpg
04.jpg

 

Pozornější čtenáři patrně již tuší, že SumUp 3G je pokročilejším zařízením, displej dovede zobrazit daleko více informací. Jde navíc o dotykový panel, prostřednictvím kterého skutečně můžete celé zařízení nastavit. Na rozdíl od základního provedení se tedy opravdu obejdete bez mobilu či tabletu, zařízení s uživatelem komunikuje bezchybně česky. Podporována je ale například i slovenština.

Velkou výhodou je, že součástí pořizovací ceny je také SIM karta, za kterou už nikdy nic neplatíte – kvůli terminálu tedy nemusíte krkolomně sdílet své internetové připojení z mobilního telefonu, nebo kupovat datovou SIM kartu a řešit u ní měsíční poplatky. Samozřejmě nechybí ani podpora WiFi připojení.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

 

Žádné měsíční poplatky

Někteří obchodníci stále ještě platby kartami odmítají kvůli tomu, že si myslí, že pořízení terminálu je drahá věc. Dříve tomu tak skutečně bylo, podnikatelé museli zainvestovat tisíce korun do samotného zařízení a následně platily měsíční paušál minimálně v řádu několika stokorun.

Společnost SumUp nicméně ukazuje, že to jde dělat i jinak. Přestože pořizovací cena terminálů je velmi nízká, žádné další měsíční paušály neplatíte. Platíte pouze 1,95 % z provedené transakce. To jinými slovy znamená, že pokud naúčtujete svému zákazníkovi 100 Kč, zaplatíte z provedené transakce kartou pouze necelé dvě koruny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp AIR

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp 3G

 

Možnosti plateb

Hlavním parametrem pro platební terminál je pochopitelně výčet způsobů, kterými mohou vaši zákazníci zaplatit. Díky progresivnímu přístupu se do kompaktních zařízení vešlo všechno, na co jste z podniků zvyklí. Jako první způsob je ten nejzákladnější, a to pomocí čipu a PIN kódu – oba terminály v sobě mají zdířku na kreditní či debetní kartu, stačí tedy jen vložit a zaplatit. Nechybí ani integrované NFC, které slouží pro příjem plateb přes bezkontaktní platby kartou či telefonem. Terminály SumUp podporují jak platby skrz Google Pay, tak Apple Pay.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.
3G_CZ_etail-04_ChipPIN_200903.png
3G_CZ_etail-03_NFC_200903.png

 

Pro koho se hodí?

Ještě před závěrečným hodnocením si dovolíme malé zamyšlení. Pro koho se zvolené terminály hodí? Menší SumUp AIR je vhodnou volbou do menších provozoven, kde bude napojen na chytrý telefon či počítačový tablet – a je jedno, zda si budete chtít nechat kartou zaplatit za uvařenou kávu či zkrácené kalhoty.

Stejně tak se ale SumUp AIR hodí pro řemeslníky, hodinové manžele a IT speciality, kteří musí navštěvovat své zákazníky u nich doma. Zařízení je velmi kompaktní, snadno jej tedy zabalíte s sebou, a svým zákazníkům nabídnete kvalitnější servis a bezpečnou formu placení.

V současnosti jde díky akční ceně o suverénně nejdostupnější platební terminál na trhu, přesto není zatížen žádnými fixními náklady. Když nic nevyděláte, jednoduše nic neplatíte. Ideální je toto řešení tedy i pro jedince, kteří očekávají, že platby kartou budou přijímat jen výjimečně, případně nepravidelně.

Investice do modelu SumUp 3G je sice vyšší, ale určitě se vyplatí. Získáte totiž zcela nezávislé zařízení, které ke svému provozu nepotřebuje už nic dalšího. Na provozovnách, kde se točí více lidí, tak nebudete muset nechávat telefon či tablet.

Dokonce nemusíte u většího ze dvou testovaných kousků řešit ani připojení k internetu, má vlastní SIM kartu, která funguje uvnitř i venku zcela bez problémů. Přijímat platby kartou tak můžete skutečně kdekoliv.

V konečném důsledku tak může vyjít SumUp 3G pro celou řadu podnikatelů výhodněji. Své zaměstnance vybavíte jedním zařízením, místo toho abyste jim k terminálu pořizovali ještě mobil s internetovým připojením. To jsou jen zbytečné náklady navíc.

DSC00982.JPG
DSC01073.JPG
DSC01108.JPG

 

Klady a zápory

+ velmi snadná obsluha a nastavení

+ žádné měsíční poplatky

+ kompatibilní s kreditními i debetními kartami, ale také s Apple a Google Pay

 

- levnější model SumUp AIR funguje jen po připojení k tabletu či mobilu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp 3G

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SumUp AIR

 

Závěrečné hodnocení

Česká republika je jedním z lídrů v bezkontaktních platbách, lidé zkrátka platí raději kartami či bezkontaktně, aby nemuseli používat hotovost. Platební terminály SumUp AIR, tak SumUp 3G představují pohodlné a cenově dostupné řešení, díky kterým mohou drobní podnikatelé i celé provozovny nabídnout svým zákazníkům přesně tyto způsoby placení.  

SumUp AIR     SumUp 3G 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Člověk218 ČLO

SumUp 3G a bluetooth

Člověk218 5. 11. 2021 16:58

Obsahuje terminál SumUp 3G bluetooth pro případné připojení tiskárny? Děkuji

Máš něco na srdci?

nahoru