Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: TCL 20SE – překvapení z nejlevnějších řad

Recenze: TCL 20SE – překvapení z nejlevnějších řad

Recenze
TCL 20SE, 4GB/64GB, Aurora Green_1175006614
TCL 20SE, 4GB/64GB, Aurora Green
Produkt není určen k prodeji.
TCL 20SE, 4GB/64GB, Nuit Black_185929063
TCL 20SE, 4GB/64GB, Nuit Black
Produkt není určen k prodeji.

Velký displej, relativně solidní výkon, schopné fotoaparáty či stereofonní reproduktory. Ne, řeč není o nějaké nové vlajkové lodi za desítky tisíc, ale překvapivě o smartphonu TCL 20SE, který útočí na konkurenci velmi atraktivní cenovkou.

Značka TCL má v nabídce hned několik zajímavých smartphonů. Vrchol nabídky aktuálně tvoří TCL 20PRO, který je výkladní skříní moderních technologií, které tento výrobce nabízí. Nás však zajímalo, co se stane, když se podíváme na protilehlou stranu cenového žebříčku. Právě proto dnes důkladně proklepneme smartphone TCL 20SE, který je tím nejlevnějším, co je od značky TCL aktuálně k mání.

Hlavní přednosti smartphonu TCL 20SE:

  • Prověřená platforma Snapdragon 460.
  • Obrovský celoplošný 6.82" displej HD+ s technologiemi IPS a NXTVISION.
  • Čtyřnásobný zadní fotoaparát 16 + 5 +2 + 2 Mpx.
  • Zabezpečení čtečkou otisků a identifikací tváře Face Key.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TCL 20SE

 

Technické parametry

Testovaný model: TCL 20SE, 4GB/64GB

Displej: 6.82" IPS displej s HD+ rozlišením 1640 x 720 bodů (NXTVISION)

Procesor: 8jádrový procesor Snapdragon 460 1.8GHz

Operační paměť: 4 GB

Interní úložiště: 64 GB, slot microSD

Zadní fotoaparáty: 16+8+2+2Mpx

Přední selfie kamera: 8 Mpx

Konektivita: LTE, Bluetooth 5.0, NFC, WiFi, GPS, USB Type-C

Zabezpečení: čtečka otisků prstů a identifikace tváře

Platforma: Androidem 11 a TCL UI 3.0

Baterie: 5000 mAh

Rozměry: 172,08 x 77,14 x 9,1 mm

Hmotnost: 206 g

 

Představení smartphonu TCL 20SE

 

Obsah balení

Chytrý telefon od společnosti TCL dorazil do redakce v bílé kartónové krabičce, která hrdě nese název testovaného modelu. Ten je koneckonců vyobrazen i na čelní straně krabičky. O poznání zajímavější je samozřejmě pohled do útrob balení, kde se kromě samotného smartphonu nachází také veškeré dodávané příslušenství. Konkrétně je řeč o návodu, USB kabelu, sponce pro manipulaci s rámečkem SIM karty, nabíječce, silikonovém pouzdře a o ochranné fólii na displej.

S ohledem na pořizovací cenu, kterou se podařilo stlačit pod hranici čtyř tisíc korun, je až překvapivé, kolik příslušenství výrobce nabízí. Koneckonců u daleko dražších smartphonů dnes nenaleznete ani nabíječku. Navíc při objednání na CZC.cz k telefonu získáte navíc jako dárek ještě bezdrátová sluchátka TCL MoveAudio S150 v hodnotě 899 Kč.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

S moderními smartphony si model TCL 20SE rozhodně nezadá. Přestože jde o cenově dostupnější přístroj, nabízí líbivé křivky a velkoformátový displej, který se chlubí velmi tenkými rámečky okolo horní a spodní strany. Čelní kamera se přitom ukrývá v malém výřezu uprostřed horního okraje.

Vybírat můžete mezi dvěma barevnými provedeními – Aurora Green a Nuit Black. My jsme měli možnost testovat černé provedení, které působí elegantním dojmem. Líbivé křivky ale daleko lépe vyniknou v zeleném provedení. Zadní strana vrhá pod různými náklony zajímavé odlesky světla.

Boky i záda telefonu jsou z plastu, ale to není v dané cenové kategorii vůbec překvapivé. Je však důležité zdůraznit, že plast působí v tomto konkrétním případě daleko pevnějším dojmem, než bývá u levných telefonů zvykem. Nejde zkrátka o žádný laciný „plasťáček“. K výběru použitých materiálů tak nemůžeme mít s ohledem na cenu žádné výhrady.

A to samé platí v podstatě také o kvalitě zpracování, ta se drží překvapivě na velice vysoké úrovni, přestože se pohybujeme v segmentu těch nejlevnějších smartphonů. Zařízení se nikde neprohýbá ani nevrže a všechny plastové spoje na sebe korektně doléhají. Během více než dvou týdnů testování jsme nezaznamenali s kvalitou samotného telefonu žádný problém.

Po konstrukční stránce se sluší vyzdvihnout ještě slot pro SIM karty. Ten dovede pojmout podobně jako celá řada konkurentů buď dvě SIM karty, nebo jednu SIM kartu a paměťovou kartu k tomu.

 

Ergonomie v praxi

Model TCL 20SE patří spíše mezi větší smartphony, což je dáno použitím 6.82palcového displeje. Nicméně v praxi je ergonomie překvapivě lepší, než by mohly proporce 172,08 x 77,14 x 9,1 mm napovídat. Je to dáno především zaoblením zadní strany, která kopíruje přirozený záhyb lidské ruky, se i velmi dobře drží.

Hmotnost je 206 g, což paradoxně také přispívá příjemnější ergonomii – telefon není sice tak lehký, ale úchop je daleko jistější. Ovládat velkou obrazovku jednou rukou není v praxi žádný problém, ale nepočítejte s tím, že byste palcem ruky dosáhli až na protilehlý horní roh.

S ergonomií úzce souvisí také čtečka otisků prstů, její umístění však nemusí vyhovovat každému. Výrobce ji totiž umístil na zadní stranu. Místo palce tak telefon otevíráte nejčastěji ukazováčkem. Pokud ale přístroj leží na stole, musíte vždy telefon zvednou, abyste jej mohli otiskem prstu odemknout. Využít nicméně můžete rozpoznávání tváře. To funguje podobně jako čtečka otisků prstů v praxi velmi svižně a nemáme k oběma řešením jakékoliv výhrady.

Fotoaparáty jsou na zadní straně mírně vystouplé. Kvůli tomu telefon neleží rovně na stole, když jej položíte. Vyřešit se to nicméně dá vcelku jednoduše dodávaným silikonovým pouzdrem, které navíc chrání přístroj proti pádům a méně šetrnému zacházení.

 

Displej a jeho kvality

Displej telefonu staví na technologii IPS a chlubí se podporou vylepšení NXTVISION, poměr obrazovky k tělu činí 90 %. Při úhlopříčce 6.82" nabízí rozlišení HD+ (1640 x 720 bodů). Panelu by samozřejmě daleko více slušelo Full HD rozlišení, ale to bychom se dostali už do úplně jiné cenové kategorie. Pro úplnost dodejme, že jas dosahuje hodnoty až 450 nits.

Jak již bylo uvedeno výše, displej má jen malý kapkovitý výřez uprostřed horní hrany, a navíc má velmi tenké rámečky.

A jaký je tento panel v praxi? Barevné podání působí velmi věrným dojmem. Pozorovací úhly jsou pak velmi slušné, obraz se jakkoliv nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi slušná je také maximální intenzita podsvícení, díky níž je displej poměrně dobře čitelný i na ostrém slunci. Konkurenta s lepším displejem budete a se stejnou cenou budete na našem trhu hledat jen velmi obtížně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon je s ohledem na cenu solidní

S ohledem na příznivější pořizovací cenovku patrně nikdo nebude předpokládat, že by byl hlavní hrdina dnešní recenze kdovíjaký trhač asfaltu. Vlajkové lodi jednotlivých výrobců mají v dnešní době výkonu ještě citelně více, nicméně použité součástky modelu TCL 20SE ostudu rozhodně nedělají.

Srdcem telefonu je 8jádrový procesor Snapdragon 460, u nějž jsou jádra rozdělena do dvou skupin – čtyři nabízí frekvenci 1,6 GHz a další čtyři jsou pak taktovány na 1,8 GHz. O grafiku se stará grafický akcelerátor Adreno 610. Operační paměť dosahuje kapacity 4 GB a úložný prostor v případě testovaného kousku 64 GB. Rozšířit jej lze paměťovou kartou až o dalších 256 GB.

Chod operačního systému Android je v praxi velmi svižný a uživatel nikdy nemá pocit, že by musel na něco čekat. A to ani v případě spuštění více aplikací najednou, což je zásluha především větší operační paměti. Dech nezačal novince docházet ani při práci s náročnějšími aplikacemi, delší je například načítání her.

TCL již tradičně k přístroji, který pracuje pod operačním systémem Android 11 s uživatelským rozhraním TCL UI 3.0, dodává řadu aplikací vlastní produkce. Bez doinstalování jakýchkoliv utilit si tak testovaný kousek zvládne hlídat díky speciálnímu optimalizačnímu programu využití paměti a automaticky maže nepotřebné soubory, které se nahromadí při brouzdání po internetu. Systém je díky TCL UI 3.0 velmi přehledný.

 

Kvalita fotoaparátů

Jedním z lákadel modelu TCL 20SE mají být i zabudované fotoaparáty. Ty podporují algoritmy umělé inteligence pro dosažení co nejlepších výsledků při focení a zároveň nabízí i celou řadu užitečných funkcí: Google Lens, HDR, focení během natáčení, režim sledování světla, režim makro, režim panorama, režim portrét, režim Pro, bokeh v reálném čase, detekce scény, režim zastavení videa, super noční režim, širokoúhlý režim.

  • Vzadu nalezneme čtyři objektivy, vepředu jeden. Sestava je následující:
  • Hlavní 16 Mpx 1.12 μm snímač, světelný objektiv f/1.8 a automatické ostření.
  • Ultraširokouhlý fotoaparát 5 Mpx 1.12 μm, objektiv f/2.2 a úhel záběru 115 stupňů.
  • Marko fotoaparát se snímačem 2 Mpx 1.75 μm a objektivem f/2.4.
  • Asistent hloubky ostrosti se snímačem 2 Mpx 1.75 μm a objektivem f/2.4.
  • Přední kamera 8 Mpx 1.12 µm s objektivem f/2.0.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparáty na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední fotoaparát

 

Hlavní objektiv nabízí citelně vyšší kvalitu než širokoúhlá kamera. Na druhou stranu v některých případech zkrátka přijde dynamičtější širokoúhlý záběr vhod, a tak rozhodně přítomnost této kamerky potěší. Využít uživatelé mohou také makro kameru, i když se v takovém případě musí smířit s velmi nízkým rozlišením (2 MPx).

Kvalita snímků se drží především s ohledem na příznivější pořizovací cenu přístroje na poměrně vysoké úrovni. Prakticky všechny pořízené momentky z hlavního fotoaparátu byly velmi ostré a barvy příjemně syté. Na limity fotoaparátu jsme narazili až při focení v noci a při špatných světelných podmínkách – obzvláště je to poznat na širokoúhlých snímcích.

Posoudit kvalitu fotoaparátů koneckonců můžete sami podle ukázkových snímků níže. Nechybí ani videa natočená tímto telefonem. U nich si nicméně můžete všimnout, že v noci ostření telefonu někdy zaváhá, ve dne jsme podobné problémy nepozorovali.

>> Hlavní a širokoúhlý fotoaparát v akci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standardní záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standardní záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standardní záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standardní záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širokoúhlý záběr (originál zde)

 

>> Ukázkové snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázkové snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázková videa <<

Video ze dne

Video ze dne

Video z noci

 

Stereofonní reproduktory

Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli, telefon je vybaven hned dvěma reproduktory na spodní straně. Stereofonní reproduktory nemají často ani výrazně dražší přístroje, a tak je přítomnost dvou reproduktorů u takto levného telefonu velkým překvapením.

Zvuková reprodukce má plošší charakter, střední pásmo přehlušuje výšky i basy. Díky tomu se ale telefon dobře hodí pro sledování nejrůznějších filmů a seriálů, protože hlasy herců jsou krásně zřetelné. V kombinaci s velkým displejem jde zkrátka o dobrého parťáka nejen pro sledování YouTubu.

Pochvalu si testovaný kousek zaslouží za integraci klasického sluchátkového konektoru jack 3,5 mm. Z něj se totiž poslední době stává „ohrožený druh“, neboť řada výrobců nutí uživatele vystačit si s USB-C konektorem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon se chlubí stereofonními reproduktory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátkový konektor

 

Výdrž baterie

Model TCL 20SE je poháněn akumulátorem s nadprůměrnou kapacitou 5000 mAh. V praxi jsme díky němu museli při běžném používání dobíjet telefon až druhý den večer. I při náročnějším používání by tak měl přístroj vydržet pracovat bez elektrické zásuvky jeden celý den, naopak při střídmějším použití je možné dosáhnout klidně i 2,5denní výdrže.

Samozřejmě pokud začnete ždímat výkon telefonu na maximum, není problém přístroj vybít už po několika hodinách. Nepřetržitě hrát nebo sledovat Full HD videa je při plném nabití možné zhruba deset hodin.

Potěšující je také podpora rychlého 18W nabíjení, v balení je nicméně pouze 10W adaptér. S ním jsme se dostali na 100% kapacitu zhruba za 2,5 hodiny. Pokud budete chtít rychlejší nabíjení, bude vhodné dokoupit výkonnější adaptér.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ líbivý vzhled

+ velký displej s věrným barevným podáním

+ kvalita fotoaparátů (v dané cenové kvalitě)

+ stereo reproduktory, 3,5mm jack

+ množství dodávaného příslušenství

 

- kvalita snímků z širokoúhlého fotoaparátu je horší než z hlavního

- větší rozměry nemusí vyhovovat každému

- v balení je pouze 10W adaptér

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TCL 20SE

 

Závěrečné hodnocení

TCL 20SE je velmi povedený telefon a důstojný zástupce této značky. Přestože má příznivější cenovku, nechybí mu ve výbavě nic podstatného, co by běžné uživatele při každodenním používání nějak omezovalo. Model TCL 20SE má tedy dobře našlápnuto stát se bestsellerem tohoto roku.

TCL 20SE 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru