Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: TP-Link Omada – vytvořte si profesionální WiFi síť

Recenze: TP-Link Omada – vytvořte si profesionální WiFi síť

Recenze
TP-LINK EAP225-wall_1572456002
TP-LINK EAP225-wall
Produkt není určen k prodeji.
TP-LINK EAP225, outdoor_1347585419
TP-LINK EAP225, outdoor
2 363 Kč 2 859 Kč
TP-LINK TL-SG3428_2083086925
TP-LINK TL-SG3428
4 214 Kč 5 099 Kč
TP-LINK EAP225_1588297774
TP-LINK EAP225
1 718 Kč 2 079 Kč
TP-LINK EAP660 HD_390388804
TP-LINK EAP660 HD
5 239 Kč 6 339 Kč

Společnost TP-Link uvedla na tuzemský trh zajímavé řešení pro správu podnikové sítě zvané Omada SDN. I v malých podnicích, školách či hotelech si tak můžete snadno vytvořit WiFi síť profesionální kvality. Jak to funguje v praxi, si ukážeme v dnešní recenzi.

Přístupové body, switche či gatewaye – platforma Omada SDN (Software-defined networking) integruje celou škálu síťových zařízení, u kterých poskytuje 100% centralizovanou správu. Novinka od společnosti TP-Link tedy dovoluje vytvořit vysoce škálovatelnou síť – kompletně spravovatelnou z jednoho rozhraní. V nabídce přitom naleznete kabelové i bezdrátové připojení, které najde uplatnění v ubytovacích a restauračních provozech, vzdělávacích institucích, obchodech, kancelářích a dalších místech.   

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Na první pohled...

WiFi považuje většina z nás na naprostou samozřejmost. Představit si knihovnu, kavárnu či hotel bez kvalitního pokrytí většina z nás už ani nedovede. Je to dáno pochopitelně i tím, že WiFi je běžnou samozřejmostí v drtivé většině domácností.

Pokud se ale na celou problematiku podíváme z druhé strany – tedy optikou provozovatele takového podniku či instituce, již to tak jednoduché není. Na rozdíl od běžných domácností totiž nestačí koupit jen jeden či dva routery a spoléhat na to, že vše poběží hladce a plnou rychlostí.

Daleko vhodnější je pořízení inteligentních WiFi přístupových bodů, které lze centrálně řídit bez nějakých pokročilých IT dovedností. A právě zde přichází na scénu platforma Omada SDN, která nabízí kompletní škálu síťových prvků pro stavbu větších i menších sítí. Největší výhodou je, že ke všem těmto prvkům získáte kompletní správu z jednoho rozhraní. Kromě WiFi je možné využít samozřejmě i připojení kabelem, což je u některých zařízení nezbytnost.

 

Využití celé platformy v praxi

Možnosti platformy TP-Link Omada SDN jsou opravdu široké. Jde totiž o velmi robustní systém, který mohou využít klidně i větší společnosti, ale zároveň se vyplatí i v menších sítích, kde spravujete například jen pár WiFi routerů v rámci jedné budovy. Sjednocené rozhraní správy či cloudový přístup totiž značně usnadňují celou práci se systémem.

Využití v praxi si nejlépe ukážeme na reálných příkladech. Majitelé ubytovacích zařízení uvítají vysokou kvalitu a pokrytí bezdrátovým signálem, místa s hustším výskytem lidí – například nejrůznější vzdělávací instituce – zase možnost vysoké hustoty připojených klientů. Obchodníci mohou využít speciální přihlašovací portál pro připojení svých zákazníků na jejich koncových zařízeních, na ta lze zároveň odeslat například i reklamní sdělení.

Díky tomu, že v rámci jedné ucelené sítě můžete nasadit zcela rozdílné přístupové prvky, není vůbec žádný problém pokrýt kvalitním připojením jak méně zatížené prostory, tak extrémně exponovaná místa. Hlavní výhodou kombinace různých přístupových prvků je samozřejmě úspora pořizovacích nákladů.  

 

Čtyři silné stránky

Snadný monitoring

Je úplně jedno, jestli spravujete deset síťových prvků, nebo sto – v obou případech je nutné mít přehledné administrační rozhraní. Právě v tomto ohledu platforma Omada SDN vyniká, výrobce totiž vsadil na konfigurovatelný dashboard s možností rozsáhlých designových i funkčních úprav.

Prostřednictvím dashboardu získáváte informace o kondici sítě, ale například i varování, pokud dojde k nestandardní události. Stejně pohodlně můžete sledovat také klíčovací data v přetížených lokalitách. K dispozici je totiž grafická topologie sítě, která pomáhá administrátorům rychle identifikovat a lokalizovat nejrůznější problémy. Stejně pohodlně můžete například také aktualizovat firmware více přístupových bodů současně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Cloudová správa celé sítě

I v případě těch nejrobustnějších sítí jsou všechny prvky napojeny na hlavní cloudový kontrolér. Díky tomu můžete prostřednictvím zabezpečeného připojení do cloudu spravovat celou síť klidně i z druhého konce planety. Posloužit k tomu může mobilní aplikace TP-Link Omada SDN, která je k dispozici pro Android a iOS.

Konfigurovat tímto způsobem můžete jak jednotlivé přístupové body, tak i cloudové kontroléry Omada SDN. Vyhnete se tedy dalším nákladům pro nákup a instalaci dalšího hardwaru pro vzdálenou správu. I z chytrého telefonu tak můžete mít celou síť doslova jako na dlani.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.
Omlouváme se, popis obrázku chybí.
Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Důraz na bezpečnost

V případě výše zmíněného cloudu se nemusíte obávat ani žádných bezpečnostních incidentů. Celý systém je navržen tak, aby na cloudu nebyla ukládána žádná konfigurační data a zároveň není využíván k žádné firemní komunikaci.

Celkově platforma TP-Link Omada SDN klade velký důraz na bezpečnost. V rámci ní získají administrátoři robustní ochranu celé sítě, a to včetně lepšího soukromí uživatelů. Vyzdvihnout si v otázce zabezpečení zaslouží vlastní VPN, silný firewall, URL/IP/MAC filtrování, kontrola přístupu, pokročilé šifrování WPA3 či speciální portál pro registraci dočasného přístupu. Vždy tak máte dokonalý přehled o tom, co které zařízení v síti dělalo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nadstandardní záruka

TP-Link si za kvalitou svých produktů stojí, což dokládá i nadstandardní záruka. Ke všem produktům kompatibilním s platformou Omada SDN totiž získáte prodlouženou záruku po dobu pěti let, a to včetně lokalizované profesionální technické podpory. V rámci dlouhodobého používání je rozhodně nadstandardní záruka jednou z nejsilnějších stránek těchto produktů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ten umí to a ten zas tohle…

Když jsme si celou platformu TP-Link Omada SDN důkladně představili, je vhodné se podívat na jednotlivé síťové prvky, které ji podporují. Jak jsme uvedli již výše, nabídka je opravdu široká, a tak by si měl vybrat opravdu každý – je jedno, zda budete konfigurovat a následně spravovat menší či větší podnikovou síť. Níže si představíme síťové prvky, které jsme měli možnost v rámci této platformy vyzkoušet.  

Kompatibilní zařízení TP-Link Omada SDN

 

TP-Link TL-ER7206

TP-Link TL-ER7206 je robustně navržený gigabitový multi-WAN VPN směrovač s integrací do cloudového systému do Omada SDN s centralizovaná správou a inteligentním monitoringem. Ve výbavě tohoto routeru nechybí bohaté bezpečnostní funkce: pokročilé zásady brány firewall, ochrana DoS, filtrování IP / MAC / URL a další. Vyzdvihnout si zaslouží také vysoce zabezpečená VPN: Podporuje až 100 × IPsec LAN-to-LAN, 50 × OpenVPN (vyžaduje Omada Hardware Controller, Software Controller, nebo Cloud-Based Controller), 50 × L2TP a 50 × PPTP připojení VPN.

Gigabitový Multi-WAN VPN Router TL-ER7206 Omada SDN router nabízí:

 • 5 gigabitových RJ45 portů a 1 gigabitový SFP port
 • podporu až 100 LAN to LAN IPsec spojení s celkovou propustností až 291,6 Mbps
 • podporu až 50 Open VPN spojení při integraci do Omada SDN kontroleru
 • podporu až 50 L2TP a 50 PPTP VPN spojení
 • IP/MAC/URL filtering
 • automatickou detekci a blokaci DOS útoků (TCP/UDP/ICMP Flooding, Ping of death a další podobné útoky)
 • vzdálený přístup a správa pomocí aplikace Omada App s kontrolerem Omada SDN

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link OC200 Omada Cloud Controller

Cloudový kontroler OC200 Omada je speciálně vytvořen za účelem poskytování centralizované správy sítí typu Omada, lze jej využít pro management EAP. Můžete monitorovat statistiky v reálném čase, prohlížet grafické analýzy síťového provozu, vytvořit kaptivní portál, provádět aktualizace systému a restartovat jej nebo snadno škálovat svou síť tak, aby odpovídala růstu vaší firmy. Podporuje L3 management a napájení přes datové rozvody PoE (802.3af/802.3at). Systém zaujme špičkovým provedením s výkonným čipsetem, odolným kovovým krytem a s mimo jiné USB portem pro automatické zálohování. Rozhraní: 2x RJ45, 1x micro USB, 2 x USB 2.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link EAP660 HD

TP-Link EAP660 HD je výkonný dvoupásmový přístupový bod s podporou bezdrátové technologie WiFi 6 (IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a) s celkovou přenosovou bezdrátovou rychlostí až 3550 Mbps (1148 Mbps při 2.4 GHz a 2402 Mbps při 5 GHz). Zařízení podporuje centralizovanou správu v rámci aplikačního prostředí Omada SDN. K dispozici je 2.5G port s podporou 802.3at PoE technologie.

Dvoupásmový stropní přístupový bod EAP660HD nabízí:

 • podporu Wi-Fi 6
 • bezdrátovou rychlost AX3600 (1148 Mbps na frekvenci 2,4 GHz a 2402 Mbps na frekvenci 5 GHz)
 • 1× 2.5 gigabitový port
 • 4×4 MU-MIMO pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • flexibilitu napájení skrze přiložený adaptér, tak přes switch, či injektor s aktivním POE 802.3 at
 • funkci Fast Roaming dle standardů 802.11k/v pro bezvýpadkový přechod mezi Acces Pointy
 • funkci OFDMA – zlepšuje propustnost komunikace směrem k Wi-Fi 6 klientům
 • funkci Airtime Fairness – zlepšuje propustnost sítě, omezením zařízení se staršími standardy Wi-Fi
 • funkci Beamforming – dynamicky vysílá signál podle polohy uživatelů
 • funkci Band Streering – přesouvá dostupná zařízení do širšího 5 GHz pásma
 • připojení pro 350 klientů, současně sledujících FullHD video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link EAP225 a TP-Link EAP245

V nabídce společnosti TP-Link naleznete celou řadu přístupových bodů, které podporují platformu Omada SDN. Patří mezi ně například i dvoupásmové stropní přístupové body TP-Link EAP225 a TP-LINK EAP245. Ty se podobají jako vejce vejdi, ale model TP-Link EAP245 toho umí přeci jen více – obsloužit zvládne více klientů, nabízí vyšší přenosové rychlosti a také se chlubí dvěma gigabitovými porty místo jednoho.

Dvoupásmový stropní přístupový bod EAP225 nabízí:

 • podporu Wi-Fi 5
 • bezdrátovou rychlost AC1350 (450 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a 867 Mb/s na frekvenci 5 GHz)
 • 1 gigabitový port
 • 3x2 MU-MIMO Wave 2 pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • flexibilitu napájení skrze pasivní PoE a přiložený adaptér, tak přes switch, či injektor s aktivním PoE 802.3 af
 • funkci Fast Roaming dle standardů 802.11k/v pro bezvýpadkový přechod mezi Acces Pointy
 • funkci Load Balance – rozděluje rovnoměrně zátěž na všechny Access Pointy
 • funkci Airtime Fairness – zlepšuje propustnost sítě, omezením zařízení se staršími standardy Wi-Fi
 • funkci Beamforming – dynamicky vysílá signál podle polohy uživatelů
 • funkci Band Streering – přesouvá dostupná zařízení do širšího 5 GHz pásma
 • podporu funkce Mesh, pro bezdrátové propojení mezi Access Pointy
 • připojení pro 60 klientů, současně sledujících FullHD video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Dvoupásmový stropní přístupový bod EAP245 nabízí:

 • podporu Wi-Fi 5
 • bezdrátovou rychlost AC1750 (450 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a 1300 Mb/s na frekvenci 5 GHz)
 • 2 gigabitové porty
 • 3x3 MU-MIMO Wave 2 pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • flexibilitu napájení skrze pasivní PoE a přiložený adaptér, tak přes switch, či injektor s aktivním PoE 802.3 af
 • funkci Fast Roaming dle standardů 802.11k/v pro bezvýpadkový přechod mezi Acces Pointy
 • funkci Load Balance – rozděluje rovnoměrně zátěž na všechny Access Pointy
 • funkci Airtime Fairness – zlepšuje propustnost sítě, omezením zařízení se staršími standardy Wi-Fi
 • funkci Beamforming – dynamicky vysílá signál podle polohy uživatelů
 • funkci Band Streering – přesouvá dostupná zařízení do širšího 5 GHz pásma
 • podporu funkce Mesh, pro bezdrátové propojení mezi Acces Pointy
 • připojení pro 70 klientů, současně sledujících FullHD video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link EAP230-Wall a TP-Link EAP235-Wall

Zajímavým řešením pro rozšíření bezdrátové i kabelové sítě mohou být také dvoupásmové bezdrátové přístupové body, které jsou určeny k montáži na zeď. Řeč je o modelech TP-Link EAP230-Wall a TP-Link EAP235-Wall. Zatímco první zmiňovaný láká na kompaktnější rozměry, druhý se chlubí lepší konektivitou.

Dvoupásmový nástěnný přístupový bod EAP230-Wall nabízí:

 • podporu WIFI 5
 • bezdrátovou rychlost AC1200 (300 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a 867 Mb/s na frekvenci 5 GHz)
 • 2 gigabit ethernet porty(1 rozšiřující porty + jeden uplink)
 • 2×2MU-MIMO Wave 2 pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • funkci Load Balance – rozděluje rovnoměrně zátěž na všechny Access Pointy
 • napájení přes PoE (802.3af/802.3at)
 • připojení pro 40 klientů, současně sledujících FullHD video
 • štíhlé provedení
 • podpora PoE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Dvoupásmový nástěnný přístupový bod EAP235-Wall nabízí:

 • bezdrátovou rychlost AC1200 (300 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a 867 Mb/s na frekvenci 5 GHz)
 • 4 gigabitové ethernet porty (3 rozšiřující porty + jeden uplink)
 • PoE pass through – pomocí prvního portu lze napájet skrze PoE i další připojené zařízení až 13W
 • 2×2 MU-MIMO Wave 2 pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • funkci Load Balance – rozděluje rovnoměrně zátěž na všechny Access Pointy
 • napájení přes PoE (802.3af/802.3at)
 • připojení pro 40 klientů, současně sledujících FullHD video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link EAP225 - outdoor

Bezdrátové sítě můžete s platformou TP-Link Omada SDN snadno rozšířit také venku. Pro provoz ve venkovním prostředí je plně přizpůsoben bezdrátový dvoupásmový přístupový bod TP-Link EAP225-outdoor. Ten podporuje standard WiFi 802.11a/b/g/n/ac, přičemž pracuje na kmitočtu 2,4 a 5 GHz. Jeho celková přenosová rychlost činí až 1200 Mbps. Zařízení má dvě všesměrové antény. Rozhraní: 1 x 10/100 Mbps RJ-45 (podporuje 802.3af PoE a pasivní PoE).

Dvoupásmový venkovní přístupový bod EAP225-outdoor nabízí:

 • podporu Wi-Fi 5
 • bezdrátovou rychlost AC1200 (450 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a 867 Mb/s na frekvenci 5 GHz)
 • 1 gigabitový port
 • 2x2 MU-MIMO Wave 2 pro komunikaci s více zařízeními v jeden okamžik
 • design speciálně navržený pro náročné venkovní podmínky
 • flexibilitu napájení skrze pasivní PoE a přiložený adaptér, tak přes switch, či injektor s aktivním PoE 802.3 af
 • funkci Load Balance – rozděluje rovnoměrně zátěž na všechny Access Pointy
 • funkci Airtime Fairness – zlepšuje propustnost sítě, omezením zařízení se staršími standardy Wi-Fi
 • funkci Beamforming – dynamicky vysílá signál podle polohy uživatelů
 • funkci Band Streering – přesouvá dostupná zařízení do širšího 5 GHz pásma
 • podporu funkce Mesh, pro bezdrátové propojení mezi Acces Pointy
 • připojení pro 60 klientů, současně sledujících FullHD video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

TP-Link TL-SG3210XHP-M2 JetStream

V rámci platformy TP-Link Omada SDN můžete vybírat samozřejmě také z široké nabídky switchů. K mání jsou modely pro menší sítě i pokročilé přepínače, jako je například TP-Link TL-SG3210XHP-M2 JetStream. Ten v rámci svých 8 portů nabídne 2.5G datové transfery. K dispozici budete mít také dva velmi rychlé uplinky (10G). Nejlépe je využijete při práci s kompatibilním NAS, serverem a řadou dalších "10G" zařízení a služeb. Přepínač je navržený tak, aby používal jediný ethernetový kabel pro přenos dat i energie. Nabízí celkový rozpočet napájení PoE až 240 W. Díky flexibilní instalaci vyhovuje různým aplikačním scénářům.

TP-Link TL-SG3210XHP-M2 JetStream nabízí:

 • Výkonné 2,5 G PoE+ porty
 • 10G uplink: 2 × 10 Gbps SFP + sloty umožňují připojení s velkou šířkou pásma a vysokou neblokující přepínací kapacitu
 • 240 W PoE Budget: 8 × 802.3at / af kompatibilní PoE + porty s celkovým napájením 240 W
 • Integrováno do Omada SDN: Zero-Touch Provisioning (ZTP) (při využití Omada Cloud-Based Controller), centralizovaná správa cloudu a inteligentní monitorování
 • Statické směrování: Pomáhá směrovat vnitřní provoz pro efektivnější využití síťových prostředků
 • Robustní bezpečnostní strategie: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1X, Radius Authentication a další
 • Optimalizujte hlasové a video aplikace: podporuje L2 / L3 / L4 QoS a IGMP snooping

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Závěrečné hodnocení

TP-Link Omada SDN představuje relativně jednoduché a efektivní řešení, jak vytvořit menší i větší podnikové sítě bez zbytečných nákladů navíc. Jedinou investicí, kterou musíte do tohoto profesionálního Wi-Fi systému vložit, jsou náklady na hardware. Není třeba nakupovat žádné další licence, software nebo platit za údržbu, jako je tomu u celé řady konkurentů. Přitom získáte nadstandardní pětiletou záruku, a to včetně lokalizované technické podpory.

Prostřednictvím platformy TP-Link Omada SDN můžete propojovat síťová zařízení včetně přístupových bodů, switchů nebo gatewayí se 100% centralizovanou správu. Tím můžete vytvářet vysoce škálovatelnou síť, kompletně ovladatelnou z jednoho rozhraní. Navíc si můžete vybrat, zvolíte-li si softwarový nebo hardwarový kontroler.

Kompatibilní zařízení TP-Link Omada SDN

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Reklama pekna

jako reklamni clanek pekne. Trochu bych ocenil srovnání s konkurencí, konfiguraci, cenu atd. Cely clanek na me pusobi strasne komercne, s recenzi tohle nema absolutne nic spolecneho. Zajimalo jestli to autor mel fyzicky v ruce a vyzkousel si tu sit vytvorit a vsechno nastavit nebo jen paposkoval co dostal od TP-Linku

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru